Středa 8. dubna 2020, svátek má Ema
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. dubna 2020 Ema

Filmoví básníci se znovu vrátili

  10:53aktualizováno  10:53
Dvě pražská kina, v nichž se včera konala premiéra pátého dílu Básníků, fungovala zároveň jako "stanice první pomoci". Z kapaček tekla griotka a asistovaly sestřičky. Mezi hosty byl režisér a scenárista, ale i Pavel Kříž, Tereza Brodská, David Matásek a Michaela Badinková.
Podívejte se do fotogalerie a na videoukázku z filmu.

Premiéry se zúčastnili také Josef Somr, Jana Hlaváčová, Oldřich Navrátil a Eva Jeníčková. Ta v předchozích dílech ztvárnila Vendulku utěšitelku - nyní hraje náměstkyni ministra zdravotnictví a kvůli premiéře přijela až z Ameriky, kde žije.

Bude šestý díl?
Teprve včera se konala premiéra pátého dílu filmových básníků Jak básníci neztrácejí naději a už se mluví o dalším pokračování. Režisér Dušan Klein ho nazval Jak básníci přicházejí o všechno a Pavel Kříž přiznal, že roli básníka Šafránka by zase vzal. 

V pátém díle, v němž jsou v naději všichni včetně Štěpánovy lásky Zrzečky, se snad nejlépe vede funebrákovi Písaříkovi v podání Pavla Zedníčka. Jeho hvězda bude podle Kleina stoupat i v šestém díle, který se bude odehrávat v roce 2022.

"Písařík se stane premiérem a první co udělá bude, že změní státní symbol. Namísto lva bude pohřební vůz a heslo ´pravda zvítězí´ nahradí ´umírat s úsměvem´," prohlásil Dušan Klein na projekci pro novináře a to už všichni věděli, že režisér o příštím pokračování jen vtipkoval.

"Kdyby to bylo přesně takhle, určitě bych v tom hrál," nepochyboval ani na chvíli Pavel Kříž, který si naopak svou účast na pátém díle rozmýšlel.

"Bál jsem se, abych nemusel předstírat mladíka," vysvětlil. Kříž nebyl nadšený ani z toho, že musel tentokrát i zpívat.  Duet pro něj a Zrzečku - Michaelu Badinkovou - složil Jaroslav Uhlíř.

"Říkal jsem, že to zkusíme, ale ať je v záloze připraven zpěvák. Nemyslím si, že je to zpěv, co předvádím, spíš mluvení do hudby, nahoru a dolů. Ale jsem rád, že jsem to zkusil," tvrdil sebekriticky.

Recenzi k filmu najdete ZDE.

David Matásek alias Kendy přijal roli v pátém díle bez zaváhání. Ráda se k roli Superpopelky Ute vrátila i Tereza Brodská. "Jen se mi ten vztah se Štěpánem zdál zpočátku hodně krutý," přiznala a scenárista Ladislav Pecháček její prosbě vyhověl.

"Nevěděl jsem chvíli co s tím. Klidně bych v dialozích byl ještě tvrdší. Pak mě napadlo prohodit oběma v jedné scéně dialogy a náhle dostal jejich vztah laskavější směr."

Společně s filmem přichází na trh soundtrack i knížka Ladislava Pecháčka. Ta je, stejně jako film, ilustrovaná Adolfem Bornem. Produkce básníků v čele s Miloslavem Šmídmajerem, který si ve filmu zahrál zákazníka, jenž si přijde do lekárny pro Panadol, pustila v neděli do kin 35 kopií, včetně jedné s anglickými titulky. "Budeme spokojeni, když film uvidí tři sta tisíc diváků," řekli novinářům. Předchozí díly básnické série vidělo jen v kinech na 5,5 milionu diváků, další miliony je sledovaly na televizní obrazovce.

A jak dál pokračuje šestý díl ve fantazii Dušana Kleina? Záchranná služba je zrušena, protože platí: Zachraň se jak můžeš!" Štěpán je bez práce. Z domova ho vyhodí Zrzečka, která skončí v lesbickém vztahu s Ute.

Ze Šafránka je bezdomovec žijící na Hlavním nádraží. Tam ho najde jeho už dvacetiletý syn a zaplatí mu domov důchodců. Štěpán si přivydělává básněmi pro cestující ve vlaku, ale je ztlučen nespokojenou romskou většinou.

Kendy se stává 156. ředitelem České televize. Přežije defenstraci diváků, ale přijde o místo. Štěpán a Kendy se setkají v domově důchodců. Chtějí vzpomínat, ale mají sklerózu a na nic si nevzpomenou...

"Říkal jsem, že by oba mohli skončit v domově důchodců a že scénář napíšu a za čas ho někdo v mém stole objeví a natočí," usmíval se Pecháček, který už díky pátému dílu jakž takž ovládá mobilní telefon i elektronickou poštu. Pak vážně dodal: "Myslím, že se k básníkům už nevrátíme."

Dušan Klein si zapaluje dýmku před jedním z pohovorů.

Režisér Dušan Klein hovoří s Danou Morávkovou.

Vítězka konkurzu na hlavní roli ve filmu Jak básníci neztrácejí naději Michaela Badinková.

Fotografie z natáčení filmu Jak básníci neztrácejí naději. Na snímku je představitelka nové "Štěpánovi" lásky Michaela Badinková, Jaroslav Uhlíř a Pavel Kříž.

Michaela Badinková a Pavel Kříž při natáčení snímku Jak básníci neztrácejí naději.

V pátém díle Básníků Štěpána postihne živelná pohroma – dočasně se k němu nastěhuje jeho kamarád Kendy, kterému se rozpadlo manželství a jeho bývalá manželka Sylvie jej vykázala z bytu.

Režisér Dušan Klein názorně vysvětluje Kendymu alias Davidu Matáskovi, jaká je jeho představa realizace jedné ze scén filmu Jak básníci neztrácejí naději.

Ani vztah Štěpána se Superpopelkou Ute, jinak majitelkou lékárny U Černé Madony a dalších čtyř lékáren, není nijak dokonalý. Nevzali se a léty jejich vztah zevšedněl a zešedivěl…

V pátém díle básníků Štěpána postihne živelná pohroma – dočasně se k němu nastěhuje jeho kamarád Kendy, kterému se rozpadlo manželství a jeho bývalá manželka Sylvie jej vykázala z bytu.

V pátém díle Básníků Štěpána postihne živelná pohroma – dočasně se k němu nastěhuje jeho kamarád Kendy, kterému se rozpadlo manželství a jeho bývalá manželka Sylvie jej vykázala z bytu.

V pátém díle Básníků Štěpána postihne živelná pohroma – dočasně se k němu nastěhuje jeho kamarád Kendy, kterému se rozpadlo manželství a jeho bývalá manželka Sylvie jej vykázala z bytu.

V pátém díle Básníků Štěpána postihne živelná pohroma – dočasně se k němu nastěhuje jeho kamarád Kendy, kterému se rozpadlo manželství a jeho bývalá manželka Sylvie jej vykázala z bytu.

Režisér Dušan Klein při natáčení filmu Jak básníci neztrácejí naději.

Pavel Kříž

Fotografie z natáčení filmu Jak básníci neztrácejí naději.

Fotografie z natáčení filmu Jak básníci neztrácejí naději.

Fotografie z natáčení filmu Jak básníci neztrácejí naději.

Fotografie z natáčení filmu Jak básníci neztrácejí naději.

Lenka Kořínková po návratu z emigrace udivila knihami o výživě a zdravém vaření. Napsala a vydala jich pět; byly velice populární a hodně žen se podle nich řídilo.

J. Loučím, kameraman Beńa, producent M. Šmídmajer a Adrina Sklenaříková.

Pavel Kříž na náměstí v Mělníku při natáčení upoutávky na 5. díl ságy o Básnících.

Pavel Kříž a David Matásek na tiskové konferenci k filmu Jak básníci neztrácejí naději.

Režisér Dušan Klein, Pavel Kříž a David Matásek na tiskové konferenci k filmu Jak básníci neztrácejí naději.

Režisér "básníků" Dušan Klein se svou pověstnou dýmkou.

Tisková konference k filmu Jak básníci neztrácejí naději. (16.1. 2004)

Dušan Klein a Pavel Kříž na tiskové konferenci k filmu Jak básníci neztrácejí naději. (16.1. 2004)

Tereza Brodská a Michaela Badinková na tiskové konferenci k filmu Jak básníci neztrácejí naději. (16.1. 2004)

Dušan Klein a Pavel Kříž na tiskové konferenci k pátému dílu filmových básníků. (16.1. 2004)

Ladislav Pecháček a Dušan Klein na tiskové konferenci filmu Jak básníci neztrácejí naději. (16.1. 2004)

Scénárista Ladislav Pecháček a režisér Dušan Klein na tiskové konferenci k filmu Jak básníci neztrácejí naději. 16.1. 2004)

Tisková konference k filmu Jak básníci neztrácejí naději. Zleva: Tereza Brodská (Ute), Ladislav Pecháček (scenárista), Michaela Badinková (Zrzka). (16.1. 2004)

Herečka Michaela Badinková a autor hudby Jaroslav Uhlíř na tiskové konferenci k filmu Jak básníci neztrácejí naději. (16.1. 2004)

Pavel Kříž a David Matásek, alias Štěpán Šafránek a Kendy na tiskové konferenci k filmu Jak básníci neztrácejí naději.

Režisér Dušan Klein přichází na premiérů svého pátého dílů o básnících. (18.1. 2004)

Herec Pavel Kříž, alias Štěpán Šafránek, přichází na premiéru pátého dílu filmu o básnících.(18.1. 2004)

Eva Jeníčková, neboli Vendulka "utěšitelka" přichází na premiéru pátého dílu filmové ságy o básnících.(18.1. 2004)

Michaela Badinková hraje v pátém díle o básnících Štěpánovu lásku Zrzečku. Za ní přichází na premiéru filmu David Matásek - Kendy. (18.1. 2004)

Autoři:
  • Nejčtenější

O nás už nejde, teď mysleme na děti, vzkazuje herec Martin Dejdar

Nejen natáčení nových dílů seriálu Specialisté musel herec Martin Dejdar kvůli karanténě škrtnout ze svého diáře. „Zato...

Máš cigáro? Nemůžu, koupil nás Disney. Co ví autor dabingu Simpsonových

Právě měl točit české znění 31. řady animovaného seriálu Simpsonovi, ale zatím režisér Zdeněk Štěpán doma upravuje...

RECENZE: Nightwish a jejich hollywoodsky prázdná hra na metal

Finský kolos Nightwish vydal kolosálně dlouhé, a bohužel i kolosálně tupé album, jehož ústřední téma je vztah člověka k...

PRVNÍ DOJMY: Viděli astronauti ufony? Z Vetřelců dávnověku je detektivka

Premiérová řada cyklu Vetřelci dávnověku startuje v pátek na stanici Prima Zoom celovečerní epizodou UFO konspirace....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Právě točím ve Státech s Tarantinovým kameramanem, líčí Jana Hojdová

Americký kameraman Robert Richardson, nositel tří Oscarů, teď sám stojí před kamerou Jany Hojdové. Česká...

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  • Další z rubriky

Právě točím ve Státech s Tarantinovým kameramanem, líčí Jana Hojdová

Americký kameraman Robert Richardson, nositel tří Oscarů, teď sám stojí před kamerou Jany Hojdové. Česká...

TELEVIZIONÁŘ: Jak Piráti z Karibiku zrodili Romea na motorce

K lítosti četných fanynek už hollywoodský idol Orlando Bloom v Česku k vidění není. S celým štábem seriálu, který tu...

VIDEO: Film Nejvyšší pocta se Samuelem L. Jacksonem má online premiéru

Americké válečné drama Nejvyšší pocta, které se Samuelem L. Jacksonem v jedné z hlavních rolí natočil Todd Robinson,...

Máš cigáro? Nemůžu, koupil nás Disney. Co ví autor dabingu Simpsonových

Právě měl točit české znění 31. řady animovaného seriálu Simpsonovi, ale zatím režisér Zdeněk Štěpán doma upravuje...

Advantage Consulting, s.r.o.
Frontend developer

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz