Ostravské stopy: Ostrava? Javorskému se vybaví zarputilá poctivost

  18:05aktualizováno  18:05
Stará Bělá, hornická kolonie, tramvajová trasa vedoucí z Černé louky na Hranečník. Anebo třeba ta, která vedla do Bohumína. To byla Ostrava dětství herce Vladimíra Javorského. Ve městě bydlel až do devatenácti let. Stihl ještě vystudoval první ročník pedagogické fakulty.

Letos dostal Vladimír Javorský Českého lva za svou roli ve filmu Poupata. | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Bydleli jsme v Ostravě-Zábřehu. Vybavuje se mi dvorek mezi paneláky, obklopený spoustou javorů a asfaltové hřiště. V zimě jej stačilo polít vodou a bylo z něj kluziště. Přes léto stačilo vzít plechovku s emailem a namalovat na něm bílé čáry," vzpomíná Vladimír Javorský na své dětství v Ostravě.

Vladimír Javorský

  • Narodil se 2. května 1962 v Ostravě.
  • Roku 1986 absolvoval studia herectví na JAMU v Brně. Hned na to se uchytil v brněnském Divadle na provázku.
  • V roce 1993 nastoupil do Činoherního klubu v Praze a od roku 1999 působí v Národním divadle.
  • Filmovou dráhu zahájil již během studií na JAMU seriálem Černá země. Od té doby se objevuje v televizních seriálech Chlapci a chlapi (1988), Vlak dětství a naděje (1989), Bylo nás pět (1994), i ve filmech Černí baroni (1992), Nejasná zpráva o konci světa (1997), Ene Bene ( 2000), Kousek nebe (2005). U mě dobrý (2008) nebo třeba Poupata (2011).
  • V Ostravě žil do svých devatenácti let. Dodnes se sem vrací za rozvětvenou rodinou.

"Také si vybavuji Slezskou Ostravu, zdejší kolonii na Zvěřině, je tam zatáčka, halda a dva rybníky, staré přírodní koupaliště. Když se řekne Ostrava, tak se mi vybaví zarputilá poctivost,“ líčí herec.

Dříve to byl nesmělý vojín Kyslík šikanovaný v armádě z normalizačního seriálu Chlapci a chlapi, dnes se Vladimír Javorský pyšní třeba cenou za nejlepší mužský herecký výkon udělenou kritiky za roli životního ztroskotance ze sociálně laděného dramatu Poupata.

Vzpomínka na hornické kolonie i Starou Bělou

Málokdy se poštěstí, že by se herec pocházející z Ostravy vyšvihnul až do hlavní role kritikou ceněného celovečerního filmu. Vladimír Javorský, který dětství prožil v průmyslovém městě a na jeho haldách, říká, že jej ale Ostrava pro svou roli ztroskotance Jardy ve snímku Poupata neinspirovala.

"Industriální krajina Ostravska je sice blízká prostředí, ve kterém se odehrává děj filmu Poupata, ale ztroskotanců v bývalém komunismu zase až tolik nebylo," říká herec. V Ostravě se narodil, rodiče mají valašskoslezské kořeny (maminka z Valašska a táta ze Slezska).

Čtěte ve středu

Na Ostravu zavzpomíná herec Zdeněk Žák.

Která místa si v Ostravě zamiloval? Váže se k nim nějaká zajímavá vzpomínka? "Stará Bělá, hornická kolonie, vzpomínám si na tramvajovou trasu, jak se kdysi jezdilo tramvají z Černé louky na Hranečník, kudy ještě kdysi jezdily vozíky s uhlím, byla tam taková divočina a šlo se Zvěřinskou ulicí. Také si vybavuji jak se jezdilo tramvají do Bohumína, kam jsme jezdili za strejdou," popisuje své dávné zážitky.

Ostravské stopy

Seriál zaznamenal u čtenářů iDNES.cz velký úspěch. Každý díl si přečte několik tisíc čtenářů, proto na ostravském webu vznikla speciální rubrika Ostravské stopy.

Pohromadě tak jsou všechny vydané díly, namátkou s mnohokrát zmiňovanou činoherní legendou Janem Kačerem nebo s herečkou Jiřinou Bohdalovou, která na Ostravsku stavěla železnici.  

Jeden z prvních televizních seriálů, v němž se Javorský objevil ještě předtím, než nadlouho utkvěl mnohým v paměti jako Kyslík, byla adaptace Vojtěcha Martínka Černá země.

"Tento seriál se sice odehrává na Ostravsku, ale natáčel se u Prahy," poznamenává poněkud suše herec, který ale již dříve začínal spolupracovat s ostravskými kulturními spolky.

Začátky umělecké dráhy? V dětském rozhlasovém sboru

"K divadlu mne dostal Miloš Čížek, to byly mé první krůčky. Hodně na mne zapůsobil sbormistr Jaroslav Richter. Zpíval jsem v dětském rozhlasovém sboru při Vítkovických železárnách. V 70. letech to byly pořady v Divadle hudby, na které jsem chodil i jako divák. Pantomimu zde dělali pánové Šimek a Čapka. Jana Kačera jsem moc nevnímal, byl to přeci jen režisér a já přicházel do kontaktu s herci. Vzpomínám si na Jana Vlasáka, který zde hrál Cyrana a na Jitku Smutnou," vypráví o svých ostravských počátcích Vladimír Javorský, jemuž dnes mnozí říkají "pan Herec".

Protože rodina z matčiny strany byla veliká, maminka měla čtyři sourozence, při různých oslavách nebyla nouze o příhody. Rodina se dlouho a intenzivně stýkala.

Vladimír Javorský ve filmu Poupata, kde hraje ztracence, jenž propadl hracím

Ve filmu Poupata, kde hraje ztracence, jenž propadl hracím automatům.

V seriálu Poste Restante hrál Vladimír Javorský pana Kercla.

V seriálu Poste Restante hrál Vladimír Javorský pana Kercla.

Vladimír Javorský coby modrý mimozemšťan v seriálu Skeletoni.

Coby modrý mimozemšťan v seriálu Skeletoni.

"Na Mikuláše se pekly u babičky perníky a na druhý vánoční svátek se sešly rodiny všech čtyř sourozenců. A když byla pouť v Bělé, pekly se zase koláčky a všichni měli cukrové vaty, turecké medy, okurky z obrovských sudů a někteří končili potupně na záchodě," uvedl Javorský před třemi lety pro měsíčník Xantypa.

Vzpomínal tehdy, jak na zahradě smažili v obrovském kotli vaječinu a děti trhaly jahodové, ostružinové, malinové listí a větvičky ze smrku a společně se vařil čaj. Dnes už se schází další generace. Čaj má rád stále. Nosí u sebe plechovou konvičku, kterou dostal z Rumunska. Pěkně mu z ní chutná a navíc je nerozbitná.

Když si jako kluk lehl do postele, měl strach, že jsou pod ní hadi nebo čerti. Hrozně rychle se zachumlal pod peřinu. Nesměl mu vyčuhovat ani nos. A když rodiče odjeli někam na návštěvu, seděl u okna tak dlouho, dokud neuviděl zatáčet trabanta k nim do ulice a byl si jistý, že se v pořádku vrátili domů.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Získejte vstupenky na jednu z nejlepších her Letních shakespearovských slavností

Anna Fialová, Dobrý konec všechno spraví

Letní shakespearovské slavnosti jsou v plném proudu. Kromě čtyř premiér nabízí i osvědčené kusy z minulých ročníků,...

RECENZE: Smrt a dívka. Hra o židovské malířce zapůsobí silou příběhu

Shaina Silver-Bairdová jako Charlotte Salomonová se svými malbami

Skladatel Aleš Březina se kromě filmové hudby asi nejvíc zapsal do povědomí operou o procesu s Miladou Horákovou „A...

RECENZE: Třeba se dívá s námi. Meda čiší energií, ale mohla být odvážnější

Záběr z představení Meda

Představení oslavující život Medy Mládkové zdobí Tatiana Vilhelmová (Dyková) i silné režijní nápady. Těch však mohlo...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz