Pátek 26. února 2021, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 26. února 2021 Dorota

Oprava Vřídelní kolonády finišuje, lidé do ní budou znovu moci v létě

  14:03
Posledních zhruba tři a půl milionu korun dělí karlovarskou Vřídelní kolonádu od toho, aby byla její hala opět přístupná návštěvníkům. Odstraněním havarijního stavu pověřili zastupitelé pracovní skupinu pro Vřídlo, která od loňského léta zajistila sundání skleněných stěn, nahrazení nebezpečných konstrukcí i třeba úpravu speciální technologie pod budovou.

„Nyní čekáme, až se uskuteční výběrové řízení na odstranění stropu a nové vybetonování, do vřídelní síně se pak vrátí vřídelní mísa a havarijní stav bude zajištěný,“ uvedl primátorčin náměstek pro investice a člen pracovní skupiny Petr Bursík.

Fotogalerie

Otázkou ale je, co bude s kolonádou dál. Pracovní skupina už totiž nemá oprávnění, aby řešila estetickou stránku. Budova by se mohla podle optimistických odhadů otevřít lidem do filmového festivalu. Pravděpodobně ale nenajdou ve vřídelní síni žulovou podlahu, nýbrž pouze beton a z jedné části bude chybět skleněná stěna.

„Vřídlo ale bude vyvěrat tam, kde vyvěralo,“ řekl Bursík.

Podle ředitele Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád Milana Trnky budou v takovém případě pro vývěr Vřídla pravděpodobně platit stejné limity, jako když vyvěrá venku, tedy mnohem níž.

„Bude otázkou, jestli Vřídlo budeme moci pustit do plného výstřiku, protože do haly bude pronikat vítr. Záleží to na zkouškách, dopředu to neumíme říci,“ uvedl.

Správa přírodních léčivých zdrojů a kolonád po celou dobu opravy na všechno dohlížela a snažila se, aby nedošlo k žádné havárii.

„Z budovy už je sňaté všechno, co mělo být. To znamená, že je odlehčená a teď ji musíme zase zatěžovat, abychom se dostali do původních parametrů, na které si tohle území zvyklo. Musíme se tedy dostat do původního stavu, co se týká hmotnosti,“ popsal Trnka.

Zároveň doplnil, že s kolegy sledují všechny změny týkající se pramenů. Doufají, že až se kolonáda opět zatíží, změny zmizí.

O dalším nakládání s budovou nyní musejí rozhodnout městští zastupitelé. Pokud by podle náměstka Bursíka chtěli, aby stávající kolonáda fungovala dál, muselo by se město na kolonádu podívat komplexně.

Druhou možností je architektonická soutěž na novou kolonádu, s níž souhlasilo zastupitelstvo bývalé. Ta bude stát Karlovy Vary další peníze. Vhodné by přitom i podle stanoviska Kanceláře architektury města bylo stavbu vítězného návrhu neodkládat. Mohl by totiž zastarat.

Bursík na posledním jednání zastupitelstva představil všechny opravy, které si vyžádal havarijní stav, i ty, které by mohly navazovat. Stávající kolonádě by prodloužily životnost i o padesát let. Zástupci finančního odboru ale upozornili, že radnice na takové akce nemá v současné době vyčleněné peníze. Předložený soupis prací vzali zastupitelé pouze na vědomí.

„Navazující práce nejsou nic nového. Byly vyvolané havarijním stavem. Uvědomuji si, že Vřídelní kolonáda je pro nás středobodem lázeňství. Proto bychom měli postupovat tak, abychom neopravili jen havarijní stav, ale dotáhli vše do důstojné podoby,“ uvedla po jednání primátorka Andrea Pfeffer Ferklová.

Připomněla přitom, že Karlovy Vary jsou lázeňstvím proslulé a společně s dalšími evropskými lázeňskými městy kandidují na seznam UNESCO. O jejich zápisu se bude rozhodovat na přelomu června a července v Číně.

„Předpokládám, že bychom finance našli. Určitě to není o tom, že je pustíme v jednom rozpočtu, ale budeme plánovat ve střednědobém výhledu. Pak by mohly být peníze na údržbu a opravu připravené,“ doplnila primátorka.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

  • Nejčtenější

Město, kde chcete hlavně přežít. V Chebu virus zabíjí i mladší ročníky

V uzavřeném okresu Cheb se onemocnění covid-19 šíří neskutečnou rychlostí, navíc má většina onemocnění těžký průběh....

Svádíme nefér bitvu, která zaplňuje márnice, apelovala primářka na lidi

Zdravotníci v Karlovarském kraji dělají co můžou, aby se nakažení pacienti vrátili zpět domů za svými rodinami, covid...

Nemocnici Sokolov opouští celý tým ortopedie, nesouhlasí s novým primářem

Lékařský tým ortopedie Nemocnice Sokolov odchází. Lékaři naplňují to, co avizovali po výběrovém řízení na nového...

Smírčí kříž ukrývala omítka, k jeho objevení pomohla kuriózní náhoda

K objevení středověkého smírčího kříže, zazděného z vnější strany do ohradní zdi bývalého hřbitova u farního kostela...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Těším se, až budu na svět nové životy spíš přivádět, říká lékařka

Jednou se chci do Karlových Varů natrvalo vrátit, práce v německé nemocnici je však pro mě důležitým bodem v cestě stát...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Nemocnici Sokolov opouští celý tým ortopedie, nesouhlasí s novým primářem

Lékařský tým ortopedie Nemocnice Sokolov odchází. Lékaři naplňují to, co avizovali po výběrovém řízení na nového...

Z bývalého mariánskolázeňského penzionu Taormina se stanou byty

Několik let prázdný chátrající objekt někdejšího penzionu Taormina v Mariánských Lázních má naději na znovuvzkříšení. Z...

Karlovy Vary odvolaly šéfy architektů a symfoniků, lidé sepsali petici

Karlovarští radní odvolali ředitele Kanceláře architektury města Petra Kroppa a ředitele Karlovarského symfonického...

Karlovarský kraj má nejvíce lidí bez práce, nejhůře je ve Vřesové

Téměř každý pátý člověk v produktivním věku ve Vřesové na Sokolovsku je bez práce. I když se malá obec s vysokou mírou...

Zapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek
Zapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek

Maminky, otestujte s námi pokračovací mléko 6+ a dětské mléko 36+ od Hami. Skvěle chutnají a díky unikátnímu složení OptiNutri jsou přesně...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...