Odborníci prohlédli mosty, pak řeknou Varům, jak s nimi naložit

  9:03aktualizováno  9:03
Dopravu na dvou karlovarských mostech zkomplikovala v pondělí odpoledne práce odborníků firmy Pontex, která pro Karlovy Vary provádí diagnostiku mostních konstrukcí. Pokračoval tak proces, na jehož konci budou pokyny městu, jak s karlovarskými mosty zacházet dál.

„Prověřujeme stav a kvalitu spárové malty původního zdiva,“ řekl k pracím na Chebském mostu Tomáš Míčka, vedoucí skupiny diagnostiky firmy Pontex. Odborníci prováděli vrty do spár až do hloubky 30 centimetrů.

„V 80. letech bylo sice původní zdivo přespárované, ale nikdy tehdy nešel do takové hloubky,“ vysvětlil Míčka. Obdobnou prověrku provedli odborníci i na Ostrovském mostě.

Fotogalerie

Práce na obou konstrukcích zkomplikovaly dopravu v centru města. ¨

„Speciální plošina popojíždí pomalu po mostě,“ konstatoval náměstek Petr Bursík. Dopravu proto v době kontroly řídili dopravní policisté. Podle náměstka Bursíka byla pondělní kontrola doplněním dat, které doposud přinesla diagnostika karlovarských mostů. 

„Mostní prohlížečka se dostane i do míst, která by jinak byla přístupná pouze po konstrukcích umístěných přímo v korytě Ohře,“ vysvětlil náměstek.

Techniku muselo město „vytěžit“ do poslední možné minuty. Obdobných plošin je totiž v České republice jen několik kusů. Ta, která v pondělí operovala v Karlových Varech, patří Ředitelství silnic a dálnic. „Takhle dobrá plošina je v republice jediná,“ konstatoval vedoucí skupiny diagnostiky Tomáš Míčka.

Na stav karlovarských mostů se město důkladně zaměřilo poté, co bylo kvůli havarijnímu stavu nutné strhnout most v Doubí (podrobněji o Doubském mostu v článku VIDEO: V karlovarském Doubí roste nový most, řidiče uvítá do Vánoc).

Podobný osud zřejmě v budoucnu potká i ten ve Dvorech. „Jednáme se zástupci firmy, která dokáže připravit takzvaný žlutý FIDIC, kdy zhotovitel vypracuje projektovou dokumentaci a projekt rovněž zrealizuje,“ popsal dění kolem Dvorského mostu Petr Bursík.

Obdobný postup zvolilo při stavbě Doubského mostu i Ředitelství silnic a dálnic.

„Na magistrátu zatím zjišťujeme, jestli je město připravené na tuto cestu, nebo jestli pojedeme podle klasického schématu vypracování projektové dokumentace a následné výběrové řízení,“ konstatoval náměstek, podle něhož je možné, že město nechá na Dvorském mostě ještě snížit tonáž projíždějících vozidel.

Otevřená zatím zůstává i budoucnost mostu v Drahovicích, dříve Patrice Lumumby. Ten už je dlouhá léta zavřený a využívají jej pouze pěší a cyklisté. Jedna z variant ovšem předpokládá, že by se na něj mohla vrátit i auta. 

„Investice do mostu je nutná tak jako tak. Záleží pouze na tom, jaký bude její rozsah,“ podotkl náměstek karlovarské primátorky. Otázkou proto podle něj je, jestli po opravě zachovat most v současném stavu, či jej strhnout a postavit na jeho místě lávku, nebo otevřít i pro automobilovou dopravu.

Využití Drahovického mostu pro běžnou dopravu by ovšem vzhledem k na něj navazující lávce pro pěší bylo pouze nouzovým řešením pro případ potřeby.

  • Nejčtenější

Strážníci vrátili ženě psa a našli manžela. Odměnila se jim koláčky

Dvakrát radost v jednom dni udělali karlovarští strážníci místní starší ženě, které vrátili zaběhnutého psa, a poté i...

Silnici z Varů na Plzeň uzavřela nehoda náklaďáku, spadl do řeky Teplé

Nehoda nákladního auta naloženého sutí uzavřela na více než osm hodin hlavní silniční tah z Karlových Varů do Plzně....

V lázeňském centru Varů hořel butik, oheň vyhnal i lidi z bytů

Obyvatele domu v lázeňském centru Karlových Varů vyhnal požár. Hořet začalo v přízemním obchodě s oblečením. Díky tomu,...

Otec a syn napsali knihu. Ukazuje Sokolov, jaký býval před koncem války

Kdysi býval Sokolov podobný městům v okolí. Jenže po bombardování koncem druhé světové války a následných masivních...

VIDEO: Lupič přepadl benzinku, potřeboval peníze na letenku do Ruska

Lupiče, který s punčochou na hlavě a pistolí z hračkárny přepadl před měsícem čerpací stanici na okraji Karlových Varů,...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Stavba lávky pro cyklisty ve Svatošských skalách má začít ještě letos

Řeku Ohři překlene ve Svatošských skalách nová lávka, která se stane součástí krajské páteřní cyklostezky. Stavba by...

Karlovarská parkoviště dostanou závory, dopravní podnik čeká větší tržby

Karlovarský dopravní podnik chystá projekt, který radikálně změní systém parkování v centru města. Už na konci října si...

VIDEO: Lupič přepadl benzinku, potřeboval peníze na letenku do Ruska

Lupiče, který s punčochou na hlavě a pistolí z hračkárny přepadl před měsícem čerpací stanici na okraji Karlových Varů,...

Věž hradu Hauenštejn prokoukne, pak přijdou na řadu střecha a hradby

Ještě do konce letošního roku by měla být hotová generální oprava věže hradu Hauenštejn na Karlovarsku. Pod dohledem...

Najdete na iDNES.cz