Vary potřebují další most přes Ohři, nový by měl vyrůst v Tuhnicích

  8:46aktualizováno  8:46
Plány na stavbu nového mostu přes Ohři převzalo nové vedení Karlových Varů. Vést by mohl z Charkovské ulice. Myšlenka na stavbu dalšího díla přes Ohři existuje už několik let a zatím má podobu hrubé studie.

V karlovarské městské části Tuhnice má být směrem z Charkovské ulice vybudován nový most přes řeku Ohři. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Podle primátorčina náměstka pro investice Petra Bursíka jde o jednu z variant, kterou bude radnice nejspíše rozpracovávat.

„Vnímáme potřebu výstavby nového mostu už jenom vzhledem k tomu, že dopravní zátěž začíná narůstat,“ řekl.

Na průtah podle něj nelze alespoň z jedné strany potenciálně napojit například most Patrice Lumumby v Drahovicích, který v současnosti slouží jen pro pěší, proto je další stavební dílo zvažovaným řešením.

„Je třeba si říct, že rozpočet na nový most je kolem 300 milionů korun a vlastník pozemku u dolního nádraží, firma Lordship, v posledním zhruba dva roky starém memorandu odmítal výstavbu na svých pozemcích,“ konstatoval náměstek.

Radní Martin Dušek, pod kterého spadá odbor dopravy, uvedl, že město musí se zástupci developerské firmy svolat jednání. „Určitě by to chtělo tuto dopravní situaci řešit, protože mosty jsou v havarijním stavu,“ doplnil.

Firma Lordship plánovala za dolním nádražím směrem na Tuhnice stavbu zcela nové městské čtvrti pod názvem Central park Karlovy Vary. Ještě předloni v únoru zástupci Lordshipu a města mluvili o tom, že most z Charkovské ulice zůstane jen v takzvané územní rezervě a nemusí se stavět současně s novou čtvrtí.

Fotogalerie

Bývalé vedení radnice naznačovalo, že by byl nový most ku prospěchu i Lordshipu, neboť by mu přinesl lepší dopravní obslužnost spodní části území.

Podle karlovarského dopravního inženýra Oty Řezanky je nový most zásadní pro rozvoj bývalého areálu dolního nádraží.

„Jedná se de facto o jediný možný způsob dopravního napojení, jelikož křižovatky u obou sousedních mostů, tedy u Becherplatzu a čerpací stanice ÖMV, již další zátěž nezvládnou,“ uvedl.

Připomněl rovněž, že Ředitelství silnic a dálnic už dalo souhlas s jednostranným napojením nového mostu na průtah, které by podle něj výrazně odlehčilo sousedním dílům. Současně odkázal na průzkum společnosti EDIP, podle kterého by nový most využily tisícovky aut denně.

„Je tedy významnou prorůstovou investicí a měl by být prioritou města,“ řekl Ota Řezanka. Varoval však před vznikem další mimoúrovňové křižovatky, kterými je podle něj centrum města zaplněné.

Podle Petra Bursíka by naprosto ideální variantou bylo, pokud by stavba mostu z Charkovské ulice předcházela opravě Chebského a Ostrovského mostu. Ten Chebský zahrnuje studie nového integrovaného dopravního terminálu, který autoři umístili do Varšavské ulice. Navrhují, aby se z nynějších dvou pruhů rozšířil na čtyři.

Konečné slovo v tomto případě ale budou mít s největší pravděpodobností památkáři. Ministerstvo kultury ho totiž před časem prohlásilo kulturní památkou (podrobněji v článku Chebský most jako památka zkomplikuje stavbu terminálu, bojí se Vary).

„Chebský most je rozdělen na dvě části. Jedna je ta, která vede nad kolejištěm a druhá je ta, která vede nad řečištěm. Ta, která vede nad kolejištěm, je v poměrně špatném technickém stavu a je na ni vypracovaná projektová dokumentace. Mostní část, která je nad řečištěm, tam je výběrové řízení na dodavatele diagnostik mostní konstrukce s tím, že stav konstrukce není tak špatný,“ popsal Petr Bursík.

Zmínil přitom, že integrovaný dopravní terminál bude vedení radnice teprve řešit, navíc čeká na takzvaný generel dopravy. Jde o strategický dokument, který řekne, jak s dopravou v Karlových Varech do budoucna naložit.

„Na generelu dopravy se stále pracuje. Zhruba dvakrát měsíčně se schází pracovní skupina, kdy zpracovatel, což je firma Udimo, nejdříve přišla s analytickou částí a z ní se dostává do návrhové části,“ uvedl mluvčí magistrátu Jan Kopál. Podle předpokladů by mohlo dojít na veřejné projednání generelu začátkem příštího roku, čistopis bude nejspíše během jara.

Nejčtenější

Matka se musela ptát, jestli smí uklízet. Syn ji týral od patnácti let

Ilustrační snímek

Od patnácti let týral svou matku nyní již třiadvacetiletý muž z Kraslic na Sokolovsku. Trýznil ji hlavně psychicky,...

Žárlivá studentka zbila na plese dívku, se kterou tančil její přítel

Ilustrační snímek

Svou žárlivost nedokázala ovládnout osmnáctiletá studentka z Chebu. Na maturitním plese zbila dívku, s níž tančil její...

Soud projednává po jedenácti letech vraždu mladíka uvláčeného za autem

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ mladíka uvláčeného k smrti za osobním autem. Z téměř 11 let staré vraždy...

Utajeného svědka zkoušeli advokáti z Bible, o vraždě promluvil po letech

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Před plzeňským krajským soudem vypovídal utajený svědek, který před 11 lety podle svých slov míjel na silnici u Aše na...

Na karlovarský festival přijede Julianne Moore. Vrací se Casey Affleck

Julianne Moore (Cannes, 18. května 2017)

Karlovarský festival letos uvítá herečku Julianne Moore, která uvede v rámci zahajovacího večera snímek Po svatbě. Na...

Další z rubriky

Sokolovští policisté hledají seniorku, rodina ji neviděla dva týdny

Ilustrační snímek

Sokolovští kriminalisté pátrají po pohřešované 73leté Jaroslavě Graňákové z Horního Slavkova. Zmizení oznámila její...

Každý má hluboko v sobě odpovědi na otázky, které si klade, říká koučka

Akreditovaná osobní koučka Alena Wendlerová

Mentální, osobnostní nebo prostě jen koučink. Slova, se kterými se v posledních letech setkáváme čím dál častěji....

Hygienici zkontrolují nejnavštěvovanější koupaliště v kraji každé dva týdny

léto, koupaliště Michal

Vesměs velice dobrá kvalita vody čeká v těchto dnech na každého, kdo zamíří na koupaliště a k rybníkům v Karlovarském...

Adecco spol. s r.o.
Spezialist mit der Kenntnis der deutschen Sprache

Adecco spol. s r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz