Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Archeologové si pod horou Krudum potvrdili teorii o původním osídlení

  12:12
Je to dvacet let, co začali odborníci zkoumat ruiny kostela svatého Mikuláše nedaleko Hruškové na Sokolovsku. Minulý týden tu objevili další cenné nálezy.
Díky archeologickým sondám letos tým pracující pod odborným vedením Jiřího...

Díky archeologickým sondám letos tým pracující pod odborným vedením Jiřího Klsáka objevil i střepy keramického nádobí z poloviny 14. století. | foto: Vladislav Podracký

Ruina kostela se od dob prvních archeologických průzkumů a částečné rekonstrukce původního zdiva stala oblíbeným turistickým cílem. Lidé sem přicházejí zapalovat svíčky nebo slavit důležitá výročí a před týdnem se sem po dvou letech opět vrátili také archeologové s brigádníky.

Kostel svatého Mikuláše zanikl v polovině 16. století s tím, jak obchodní cesta kolem něj ztratila na důležitosti. Tak osud kostela přibližuje Jiří Klsák, předseda Klubu přátel Karlových Varů, pod jehož hlavičkou se na kostele pracuje.

„Hledali jsme v okolí stopy osídlení. Dodnes totiž zůstává otazník nad tím, proč tady vůbec kostel vznikl. Ve své době šlo o mohutnou stavbu, jejíž zbytky ale dnes stojí uprostřed jinak úplně pusté krajiny,“ vysvětluje Jiří Klsák, archeolog a předseda Klubu přátel Karlových Varů, pod jehož hlavičkou se na kostele od roku 2002 pracuje.

Tým pod jeho vedením po celých sedm dní prozkoumával okolí bývalých vozových cest podél kostela. „Vedla tudy totiž důležitá obchodní stezka ze Saska a Bavorska, nejspíš proto byl kostel pojmenován po svatém Mikuláši. Ten byl totiž patronem obchodníků a poutníků,“ pokračuje Jiří Klsák.

Ještě před víkendem se pak archeologům podařilo objevit to, co už hledali několik let předtím a tehdy neuspěli. „Narazili jsme na plošinu, do které jsme rozmístili sondy a postupně začali terén odkrývat. Objevili jsme kůlové jamky, s velkou pravděpodobností tu tedy nějaká budova opravdu stála,“ upřesňuje Klsák.

„Naši teorii o tom, že tu skutečně nějaké původní osídlení být musí, podpořil i nález bezmála čtyřiceti keramických střepů ze 14. století. O kousek dál jsme nalezli i střepy pozdně barokního hrnce, který se nám dokonce nejspíš podaří ze střepů i slepit, a tak získáme jeho tvarově autentickou podobu,“ dodává.

Kameníci se vracejí pravidelně

Na archeologickou činnost dostalo v tomto roce karlovarské muzeum od kraje 250 tisíc korun, do této akce pak investovali archeologové 40 tisíc. Brigádníci kopali i v nedalekém bývalém lomu, kde se pravděpodobně kámen na stavbu kostela těžil. 

Na ruinách samotného kostela pak průběžně pracuje se svým týmem i Bedřich Loos ze Stavební hutě Hartenberg. Loosova firma opravuje památky po celém Karlovarském kraji, mimo jiné už několik let pokračuje v sanaci zříceniny hradu Andělská Hora, budovala i teatron ve Valči.

„Na takzvané koruně zdiva se kameny uvolňují často, už proto, že po nich občas lezou návštěvníci. My každou spáru znovu vyčistíme, navlhčíme a kámen za pomoci vápenné malty usadíme zpátky. Všechen materiál k opravám zároveň získáváme z okolí kostela,“ upřesňuje Bedřich Loos.

Archeologové podrobně zkoumali zbytky kostela svatého Mikuláše poprvé v letech 2002 až 2006. Tehdy objevili například architektonické články, které znovu použili. Díky tomu se podařilo obnovit jeden z portálů kostela a také jedno okno. K objevu tehdy Karlovarské muzeum uspořádalo výstavu a vydalo publikaci, za kterou získalo prestižní ocenění v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis.

Výzkum samotný pak byl unikátní i v tom, že byl financován soukromými subjekty. „Šlo o ojedinělou akci svého druhu, kdy nás sponzorovali místní podnikatelé tak, že poslali geodety nebo cisternu s pitnou vodou. A to trvá dodnes,“ říká Vladislav Podracký, spoluautor původního výzkumu. 

„Kostel totiž po právní stránce neexistuje, takže město Loket, kterému patří okolní lesy, podniká v současné době nezbytné kroky k obnově právní existence této významné stavby. Teprve poté bude možné žádat o případné dotace na obnovu a rekonstrukci památek, což umožní systémově řešit zachování kostela pro budoucnost,“ dodává Podracký.

Kde nejsou fakta, vznikají pověsti

Existenci kostela poprvé zmiňuje listina krále Václava I. z roku 1253. Poté, co se v polovině 16. století přestala obchodní stezka v jeho sousedství používat, začal chátrat i kostel. Pomalu se vytrácely i zmínky o něm v dobových dokumentech a listinách a na konci 19. století už jako by nikdy neexistoval. 

„A kde končí historická fakta, tam začínají pověsti a těch má kostel svatého Mikuláše víc než dost,“ usmívá se Vladislav Podracký. Třeba tu o mrtvých havířích nebo o stařeně, která obchází kostel a chřestí klíči, aby odehnala hledače pokladů. Klubu přátel Karlových Varů se ale nejvíc líbila pověst o tom, že svatý Mikuláš každoročně chodil nadělovat dárky právě od Krudumu.

„Tak jsme se rozhodli během prvního kola výzkumných prací pověst obnovit a od roku 2005 se tady rok co rok týden před mikulášskou nadílkou koná malý obřad ve spolupráci s církví. Svatý Mikuláš tak do Karlovarského kraje chodí nadělovat dárky s požehnáním a opět znovu od Krudumu,“ uzavírá Podracký.

Archeologové se před dvěma lety vrátili pod Krudum:

20. června 2019

  • Nejčtenější

Tisíce středoškoláků vzdávají školu. Tratí na výdělcích, stát pak na daních

20. dubna 2024  13:56

Každý dvacátý středoškolák v Česku dobrovolně vzdá studium. Redakce iDNES.cz to zjistila ze...

Strážníci vytáhli osvědčený recept na neplatiče pokut. U dvou fungoval hned

19. dubna 2024

Premium Dva notoričtí neplatiči pokut z řad motoristů uvázli v síti karlovarských strážníků. Díky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chovatel na Chebsku našel desítky mrtvých ovcí, zřejmě je roztrhali vlci

19. dubna 2024  10:31,  aktualizováno  13:30

Vlčí smečka napadla chov ovcí v Paliči u Lipové na Chebsku. Soukromý chovatel po jejich útoku sčítá...

Vítr po celém Česku lámal stromy a zastavil vlaky. Poryvy shodily i posed

16. dubna 2024  9:20,  aktualizováno  13:06

Silný vítr v noci na úterý lámal stromy po celé zemi. Jen v Královéhradeckém kraji hasiči...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to moje blbost, řekl mladík, který zapálil obchod. Obžaloba žádá podmínku

22. dubna 2024  15:23

Podmíněný trest navrhuje státní zástupce Jan Kasal pro dvacetiletého Mária Baigera, který v...

Žalobce žádá pro Limberského a společníky peněžitý trest za vydírání

23. dubna 2024  16:32

Peněžitý trest navrhuje státní zástupce pro čtyři aktéry schůzky v karlovarské kavárně, kterou...

Za pár stovek i čtrnáct tisíc. Vary poprvé dražily odstavená vozidla

23. dubna 2024  14:34

Dvaadvacet starších vozidel a čtyři přihlášení dražitelé. Tak vypadala historicky první aukce...

Tady je něco navíc. Na hladině Bílé vody v Chodově plave umělý ostrov

23. dubna 2024  12:37

Řekli si o něj sami obyvatelé města. Umělý plovoucí ostrov uprostřed Bílé vody v Chodově na...

Tisíce svazků míří do muzea, pamatují i první poznatky o lázeňské léčbě

23. dubna 2024  9:20

Balneologický knižní fond, soubor jedinečných svazků, které se týkají historie i současnosti...

Advantage Consulting, s.r.o.
FINANČNÍ ÚČETNÍ S AJ (45-55.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Karlovarský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...