Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nedoceněný Hartenberg je náš domov, říká zachránce památek v kraji

  11:03
Šikovná řemeslnická parta ze Stavební hutě Hartenberg opravuje památky v Karlovarském kraji. Aktuálně pokračuje v sanaci zříceniny hradu Andělská Hora, jindy zase na zámku v Kopaninách či na tvrzi Pomezná. „Všechny památky, na kterých pracujeme, máme rádi, jsou naše oblíbené,“ tvrdí zakladatel projektu Bedřich Loos.
Bedřich Loos, kastelán hradu Hartenberg a zakladatel Stavební hutě Hartenberg

Bedřich Loos, kastelán hradu Hartenberg a zakladatel Stavební hutě Hartenberg | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Když kolem roku 2009 začala vznikat Stavební huť Hartenberg, byla to vlastně trochu z nouze ctnost. Kolem kastelána hradu Bedřicha Loose se začala rodit parta lidí ze sociálně slabších lokalit, která pomáhala při obnově vyhořelého a zříceného hradu. Postupem času se však z této skupiny stali zruční řemeslnici a odborníci na obnovu historických památek, které je dnes možné vidět při práci na mnoha místech regionu i mimo něj. 

Stavební huť Hartenberg

  • Začala vznikat kolem roku 2009. Dle potřeb jednotlivých staveb má v průměru od 12 do 30 zaměstnanců. 
  • Zaměřuje se především na obnovu památkových objektů, statická zajištění a stabilizaci objektů, odborné tesařské a zednické práce. 
  • Vedle hradu Hartenberg, který je základnou stavební huti, pracují její zaměstnanci i na Andělské Hoře, v Pomezné, Podhradí, Kopaninách, Valči či v Jáchymově. Další ze zakázek je obnova Diettrichovy hrobky v Krásné Lípě u Rumburka.

Dá se tedy zjednodušeně říct, že se z party HIC stali odborníci na památky?
Ano, je to tak. Kluci získali spoustu zkušeností a dovedností. Práce je baví, a tak dnes mají na svém kontě nejen řadu obnovených či staticky zajištěných památek, ale také už i několik ocenění za svou práci. Jsou schopni dělat v dobré kvalitě věci, jako jsou klenební systémy, uplatnit původní řemeslné postupy, realizovat injektáže či statická zajištění. Prostě práce, které běžné stavební firmy nedělají.

Jdeme do všeho naplno a objektům se snažíme dát to nejlepší, co dokážeme. Třeba když se podíváte tady Andělské Hoře na druhou hradní bránu, chyběly zde nároží či kamenná zeď nad cisternou a dnes jsou citlivě doplněny tak, že ani nepoznáte, že nejsou původní. Takových míst najdete v celém areálu hradu celou řadu, podobné je to i na ostatních památkách, kde pracujeme.

V regionu pracujete zhruba na desítce objektů. Který, s výjimkou Hartenbergu, vám nejvíce přirostl k srdci?
Andělskou Horu mám já osobně pod kůží už od dětství. Vyrůstal jsem v Karlových Varech, takže patřila k pravidelným cílům výšlapů, klukovských expedic i rodinných výletů. Je to krajinná dominanta a vlastně „můj první“ hrad, takže je to moje srdeční záležitost a jsem rád, že tady můžeme být a dávat ji postupně dohromady. Na druhou stranu musím říct, že všechny památky, na kterých pracujeme, jsou jedinečné a máme je rádi. Památky jsou úžasné v tom, že každá z nich má svůj příběh a specifikum. Nejsou to unifikované stavby a ke každé je možné říct spoustu zajímavostí.

Když už jsme na Andělské Hoře, jak bude vypadat její stav, až hrad definitivně opustíte?
Základní projektová dokumentace počítá se zajištěním objektu. Plná dostavba či zastřešení jednotlivých objektů není v plánu. Základem je v první řadě bezpečnost objektu. Postupně proto pracujeme na všech objektech a ta nejproblematičtější místa stabilizujeme. Došlo k zajištění všech hlavních objektů. Na západním paláci jsme obnovili původní klenbu i zdivo, na donjonu došlo ke statickému zajištění torzálního zdiva, budou zde vyhlídková i odpočinková místa, naučné cedule i místa pro prezentaci.

Ale přece jenom vaše srdce asi nejvíce tíhne k Hartenbergu.
Hartenberg je náš domov a základna, všichni kluci se tam rádi vracejí. Myslím si, že Hartenberg je stále nedoceněnou památkou. I přes veškerou pozornost, které se jí za ta léta dostalo. Hrad je unikátní svým vývojem i stavební historií. Může se pochlubit osmi sty lety nepřetržitého obývání v exponované lokalitě. Tragický osud památky korunoval poválečný vývoj. Podepsalo se na něm jak vysídlení, hnědouhelná těžba, tak státní statky. To vše korunovalo opakované úmyslné zapálení objektu. Padl dokonce návrh na jeho kompletní likvidaci.

Z toho absolutně tristního stavu mravenčí prací kluků došlo k zajištění hradu a odstranění největších nebezpečí. Zajistili jsme severozápadní část velkého paláce, obnovili jsme první i druhé nadzemní podlaží, kapli...

Věříte, že dostanete Hartenberg do stavu před rokem 1985, kdy vyhořel?
Je to součást projektové dokumentace i naší vize. Má to však celou řadu ale. Například fakt, že jsme v seizmicky aktivní oblasti. Ve světových análech jsou zachycené tři měsíce dlouhé zemětřesné roje z roku 1824. Tehdy se v paláci objevily obrovské trhliny a jeho obyvatelé se báli o život. Sice se stav podařilo zajistit různými opěrkami a táhly, ale tyto pojistky vydržely jen do doby úmyslného zapálení hradu. Na severní straně se pak hrad zřítil až po základ. Každý si dokáže představit, jaká je práce obnovit třicetimetrovou stěnu.

Jenom odborný odhad na statické zajištění hlavního paláce předpokládá náklady na 70 až 80 milionů korun. Takže nás nečeká lehký úkol. Snažíme se vydělat si peníze prací na ostatních objektech. Vizi obnovy hradu se ale snažíme naplnit, bez pomoci to ale nemůžeme zvládnout.

Vychází vám snaha vydělat si na obnovu Hartenbergu jinde?
Ne vždy. Vždy se snažíme dát stavbě to, co dokážeme. A když je to nezbytné, neutíkáme. Takže se nám někdy „povede“ na stavbě i prodělat. Spousta věcí je pro nás navíc nových, nejsme si vždy úplně jistí. Ale na kluky jsem pyšný.

Stali jste se i vy průkopníky slepých uliček a metod pokusů a omylů?
Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Když jsme například obnovovali křížové klenby v samém srdci Hartenbergu, dělali jsme takovou práci vůbec poprvé. V té době nebyla dostupná žádná firma, která by byla schopná práci provést se všemi památkářskými stavebními i technickými atributy. My se to učili včetně skladby cihel v přechodových švech jednotlivých kleneb. Vše pro nás bylo nové. I proto jsme asi tři týdny šli úplně špatnou cestou. Takže jsme museli vše předělat. Ale beru to jako součást hledání cesty. Ne všechny postupy jsou odzkoušené. A když si uděláte inventuru všech řemesel v kraji, je to i logické.

Dostali jste se někdy do situace, kdy jste si řekli, že na práci nemáte?
Ve všech objektech, na kterých pracujeme, máme dobré partnerské vztahy. Problémy máme tam, kde už je to méně o památkách, statickém zajištění, původních řemeslných postupech a více o kooperaci s dalšími firmami a uplatněním dnes běžně užívaných materiálů a postupů. Tam mistři nejsme a učíme se za pochodu. Složitá pro nás byla třeba naposledy práce ve Valči, kde se potkávalo v jeden okamžik několik firem včetně elektro a vodoinstalace, vzduchotechniky či bezpečnostních prvků spolu se základním zajištěním konstrukcí.

Obnovovat historické památky není nic jednoduchého. Berete si mustr i od původních stavitelů?
Učíme se všude a ze všech zdrojů. Řemeslo před staletími bylo neporovnatelně někde jinde. Zdrojem informací jsou pro nás jak písemné záznamy, tak samotná stavba. Na té odhalujeme, jak to kdysi stavitelé mysleli a dělali. Je v tom obrovský kus respektu ke stavbě a řemeslu. Naštěstí řemesla v regionu rostou. Před 15 lety byl problém zavadit o tesaře se zkušenostmi v tomto oboru. Teď už je tady spousta kluků, kteří to dělají rádi, špičkově a s nasazením. Know-how a dovednost v regionu roste.

S jakými dalšími problémy se potýkáte?
S penězi. Vlastníci památek jsou zpravidla odkázáni na příspěvky a dotace, a pokud se financování zastaví nebo odloží jako například nyní v souvislosti s pandemií, je to problém. Děláme na několika stavbách, ale peníze k dispozici v tuhle chvíli prakticky žádný z vlastníků nemá. Kraj odložil uvolnění příspěvků na památky, což jsou první peníze, které jejich vlastníkům přicházejí, další peníze v rámci Programu záchrany architektonického dědictví přicházejí často až v září. A to je už čas pomalu zazimovat stavby.

Sice si s klukama děláme legraci, že se musí naučit být živi jen ze vzduchu a z radosti ze života, ale ženám doma to zatím neumějí vysvětlit! Teď ale vážně: Chtělo by to zamyslet se, jak by se dalo pomoci efektivitě v rámci obnovy památek v kraji, pomohlo by předfinancování či průběžné uvolňování prostředků v rámci jednotlivých programů.

  • Nejčtenější

Zdrogovaný pár si spletl hřiště s obývákem, žena čile vysávala pískoviště

O nevšední historku ze služby se podělili strážníci z Chodova na Sokolovsku. V polovině října po půlnoci jejich hlídku při noční kontrole města zaujal neobvyklý ruch na dětském hřišti v Jiráskově...

5. listopadu 2024  10:10

Nehoda na Karlovarsku zastavila hlavní tah na Prahu, objíždělo se přes Bochov

Střet tří osobních aut v podvečer zastavil na zhruba dvě hodiny dopravu na silnici I/6 u Bochova na Karlovarsku. Podle mluvčí krajských policistů Zuzany Churaňové byla objízdná trasa pouze pro osobní...

1. listopadu 2024  20:18,  aktualizováno  21:15

U Bečova finišuje úprava serpentin, tah na Plzeň by měli otevřít za týden

Narovnávání serpentin na silnici I/20 u Bečova nad Teplou se blíží ke konci. Kvůli stavbě byl hlavní tah mezi Karlovými Vary a Plzní od letošního března zcela uzavřený. Řidiči místo museli objíždět...

1. listopadu 2024  11:30

Trénuje pětkrát týdne, nepoleví ani doma. Mladá gymnastka míří mezi špičku

Pečlivá příprava, talent a nekonečné hodiny tréninku dovedly čtrnáctiletou Lauru Kopfstein z karlovarského sportovního klubu TopGym až do reprezentace České republiky v moderní gymnastice. Laura se...

3. listopadu 2024  9:39

Strom vzpomínek se poprvé rozsvítil večer na slavnosti svátku Všech svatých

Křišťálový strom vzpomínek od pátečního večera zdobí městský hřbitov v Mariánských Lázních. Vyrostl nad novým podzemním kolumbáriem pro šest stovek uren a pět stovek vsypů. Poprvé se rozsvítil večer...

2. listopadu 2024  10:38

Další skluz úprav serpentin. Firmě hrozí pokuta 240 tisíc za každý den prodlení

Ve čtvrtek měl začít provoz na úseku silnice I/20 v upravených serpentinách nad Bečovem. Termín zprovoznění se ovšem opět, už poněkolikáté odkládá. Stavba totiž nedostala požehnání úřadů. Podle...

7. listopadu 2024  15:42

Když špatně uříznete maso, je zle, říká nadaný kuchař. Menu na soutěž ladil měsíc

Prokázat v praxi své dovednosti v evropské konkurenci mohli nedávno v Jáchymově na Karlovarsku studenti gastronomických škol. Konalo se zde další kolo mezinárodního projektu zaměřeného na odborné...

7. listopadu 2024  12:51

Strategickou odpočívku na D6 obohatí zeleň i dětské hřiště, ŘSD chystá i další

Řádově stovky parkovacích míst slibuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na takzvaných odpočívkách. Ty správci komunikací budují v souvislosti s dostavbou dálnice D6. Aktuálně vrcholí přípravy na...

7. listopadu 2024  10:30

Mariánskolázeňský skiareál se chystá na sezonu, novinkou bude zasněžovací tyč

Zelené kabinky lanovky zaparkované v horní a dolní stanici, sněžná děla odstavená u lesa a ještě zakrytá plachtami, uzavřený trampolínový park. Vypadá to, že v jednom z nejzajímavějších skiareálů v...

6. listopadu 2024  16:19

Cvičení bez starostí: Vyhrajte dokonalou podložku na jógu
Cvičení bez starostí: Vyhrajte dokonalou podložku na jógu

Pokud milujete jógu a hledáte způsob, jak si cvičení zpříjemnit, máme pro vás skvělou zprávu. Tento týden jsme si pro vás připravili soutěž, ve...

Nenávidím vás všechny! Hollywood je v šoku z Trumpova vítězství

Šok, zlost, zklamání a smutek. Tak se dá shrnout reakce Hollywoodu a amerických tvůrců na vítězství Donalda Trumpa v...

Nejvzdálenější lidský objekt ve vesmíru zavolal linkou nepoužitou od roku 1981

Sonda Voyager letí vesmírným prostorem už 47 let a již mnohonásobně překonala původní plány. Je tak nasnadě, že se...

Petra Bučková se svlékla v seriálu Sex O’Clock. Prsa už někdy viděl každý, říká

Petra Bučková a její herecký kolega Václav Vašák se společně odvázali ve vášnivé scéně prvního dílu druhé řady seriálu...

Emily Atacková hraje nahá tenis. Cítím se víc sexy, než kdy dřív, říká

Emily Atacková (34) si získala mnoho nových sledujících na sociálních sítích poté, co v jedné ze scén nového seriálu...

Konec jsem nečekala. Asi byl nevyhnutelný, říká Anna K. o rozchodu po 27 letech

Zpěvačka Anna K. (59) promluvila o nečekaném rozchodu s dlouholetým životním i hudebním partnerem Tomášem Varteckým...