Archeologové se vrátili pod Krudum, napravují škody po návštěvnících

  8:45aktualizováno  8:45
Napravit škody, které za třináct let napáchala příroda i někteří neukáznění návštěvníci. Takový je záměr skupiny nadšenců, kteří do 23. června pracují v ruinách kostela svatého Mikuláše pod horou Krudum nedaleko Hruškové na Sokolovsku.

Zbytky kostela, o jehož existenci je první zmínka už z roku 1253, chtějí vrátit do podoby po skončení výzkumů v roce 2006.

„Za ta léta zdivo dost utrpělo,“ uvedl Jiří Klsák, předseda Klubu přátel Karlových Varů, pod jehož hlavičkou se v těchto dnech na kostele pracuje. „Podařilo se nám sehnat šedesát tisíc korun. Kraj přispěl čtyřiceti tisíci, město Loket přidalo dalších dvacet,“ nastínil způsob financování prací Klsák.

„Sdružení dětí a mládeže Horní Slavkov, které původně spolu s odborníky karlovarského muzea výzkum organizovalo, ukončilo svou činnost. Proto aktuálně práce organizačně i finančně zajišťuje Klub přátel Karlových Varů,“ vysvětlil Vladislav Podracký, spoluautor původního výzkumu.

Vedle rozmarů počasí se na stavu zbytků kostela podepsali i někteří návštěvníci. „Nechci to zevšeobecňovat, ale faktem je, že jsme likvidovali zbytky ohniště, které někdo udělal v prostoru za oltářem,“ řekl Klsák.

Archeologové podrobně zkoumali zbytky kostela sv. Mikuláše v letech 2002 až 2006. „Tehdy jsme objevili například architektonické články, které jsme znovu použili. Díky tomu se nám podařilo obnovit jeden z portálů kostela a jedno okno,“ naznačil Klsák. V samotném kostele našli archeologové kosterní pozůstatky dvou lidí, za presbytářem pak objevili pohřebiště třinácti malých dětí.

Fotogalerie

Kostel sv. Mikuláše vznikl u významné obchodní cesty. Světci byl zasvěcen zřejmě proto, že je patronem obchodníků.

Existenci kostela poprvé zmiňuje listina krále Václava I. z roku 1253. „Zanikl někdy v polovině 16. století s tím, jak obchodní cesta ztratila na důležitosti,“ přiblížil osud církevní památky Klsák.

Odborníci, kteří pracují na její záchraně, narážejí ovšem ještě na jeden problém. Kostel totiž po právní stránce neexistuje.

„Město Loket proto v současné době podniká nezbytné kroky k obnově právní existence této významné stavby. Teprve poté bude možné žádat o případné dotace na obnovu a rekonstrukci památek, což umožní systémově řešit zachování kostela pro budoucnost,“ konstatoval Vladislav Podracký.

„Je to dlouhodobější proces, na kterém spolupracujeme s naší organizací Loketské městské lesy,“ uvedl starosta Lokte Petr Adamec. Právě na pozemcích Loketských městských lesů totiž kostel sv. Mikuláše stojí. Podle starosty je nejdříve nutné ho vyjmout z pozemků určených pro pěstování lesa. „A pak bude nutné nově zaměřit pozemek samotného kostela,“ doplnil starosta.

Práce na obnově poškozeného zdiva kostela sv. Mikuláše ovšem nejsou jedinou aktivitou, kterou v těchto dnech žije okolí zaniklého kostela. Na někdejších obchodních stezkách pracují lidé z loketské pobočky Národního památkového ústavu. Za pomoci detektoru kovů hledají nejrůznější historické artefakty. „Za 350 let zde mohl někdo něco ztratit. Třeba podkovu nebo hřeb,“ naznačil směr úsilí památkářů Jiří Klsák.

Práce na kostele jsou ale i příležitostí k setkání lidí, kteří se před více než dekádou podíleli na prvotním výzkumu lokality. „Obeslal jsem brigádníky, kteří s námi tehdy pracovali. Někteří se po letech přijeli podívat, třeba i s rodinami,“ dodal předseda Klubu přátel Karlových Varů.

Nejčtenější

VIDEO: Honím čas, vysvětlil řidič kamionu předjíždění v zatáčce

Kamera natočila řidiče, který předjížděl na plné čáře v zatáčce

Bezohledného řidiče tahače s návěsem, který na Sokolovsku na plné čáře a navíc do zatáčky předjížděl ve vysoké...

Moje zodpovědnější generace. Více jsme se rvali, vzpomíná Kumstát

Petr Kumstát ze Sparty se raduje z gólu v utkání se Zlínem. S gratulací...

Po dvou protrápených sezonách ve Spartě nechtěl další podstupovat. Petra Kumstáta nezlákala ani možnost rozloučit se s...

Sdružení firem odmítá pokračovat v dostavbě chebské nemocnice

Kontrolní den na stavbě chebské nemocnice. Na snímku nový pavilon. (3. ledna...

Dostavba a revitalizace chebské nemocnice za půl miliardy se komplikuje. Sdružení firem EBS-VCES Nemocnice Cheb, za...

Thermal smazal po kritice fotky nových pokojů. Byly nekvalitní, říká hotel

Motivy 54. ročníku filmového festivalu na fasádě hotelu Thermal.

Hotel Thermal stáhl ze svého facebookového profilu krátce po zveřejnění fotografie nových pokojů. Ty vyvolaly v diskuzi...

Inspektoři vzali na tržnici zámečníka, objevili padělky za miliony

Kontroloři České obchodní inspekce našli padělky v zamčeném stánku.

Zámečníka si poprvé v Karlovarském kraji povolali na pomoc pracovníci České obchodní inspekce, když se na sklonku...

Další z rubriky

Polib a jeď. Nová parkovací místa u škol ochrání děti a zrychlí dopravu

Polib a jeď. Delší setrvání na místě znamená hrozbu zablokování auta.

Fakt, že stále více rodičů vozí každé ráno své ratolesti do školy autem, vede radnice měst v Karlovarském kraji k...

Aš přestaví chátrající domy na byty, nabídne je lékařům i seniorům

Ilustrační snímek

Ašská radnice plánuje řešit bytovou krizi ve městě. Nebude však stavět nové byty. Zastupitelé se rozhodli, že k bydlení...

Budoucnost parku miniatur ještě není jasná, rozhodne se do konce roku

Modeláři dokončují model zámku Hluboká v mariánskolázeňském miniaturparku...

Do konce roku chtějí mít v Mariánských Lázních jasno, co bude dál s parkem Boheminium. Jedna z nejnavštěvovanějších...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz