ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Trestanci jsou bez návštěv i práce venku, šijí roušky pro věznici i nemocnice

  • 3
Nouzová opatření v době koronavirové pandemie se nevyhnula ani věznicím v Karlovarském kraji. Už nějakou dobu tu všem měří teplotu a platí přísný zákaz návštěv.

Už zkraje minulého měsíce nevpustili pracovníci vězeňské služby do areálů tří zařízení v Karlovarském kraji nikoho, kdo měl teplotu převyšující 38 stupňů.

„Z hlediska možného šíření nákazy je Vězeňská služba České republiky potenciálně velmi zranitelnou institucí,“ vysvětlil důvod těchto opatření generální ředitel Petr Dohnal

Koronavirus v Česku

Na rozdíl od škol, úřadů či továren totiž podle něj nelze věznice uzavřít. „Jejich chod musí být za jakékoliv situace z důvodu bezpečnosti zachován,“ zdůraznil.

Právě uzavřenost vězeňských areálů je ale pro hygieniky paradoxně výhodnější v okamžiku, kdy by v některé z nich objevilo onemocnění covid-19. „Vzhledem k uzavřené skupině lidí máme prakticky všechny kontakty na jednom místě,“ vysvětlila epidemioložka Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje Michaela Zajíčková. 

Také případná opatření v podobě karantény se ve věznicích dají udělat jednoduše a rychle.

„Navíc nám při řešení problémů ve věznicích pomáhá hygiena ministerstva vnitra,“ doplnila epidemioložka. Snad jedinou možnou nevýhodou věznic je podle jejího názoru množství možných kontaktů.

Za prací mimo věznici se teď dostanou jen někteří

Opatření zavedená vězeňskou službou se dotkla také zaměstnávání odsouzených. Je například omezená možnost docházet za prací mimo areál. „Od nás momentálně mimo věznici nechodí vůbec nikdo,“ potvrdila Petra Bělíková, mluvčí věznice v Kynšperku nad Ohří.

Podle Petry Kučerové, mluvčí Generálního ředitelství Vězeňské služby České republiky, je systém zaměstnávání přizpůsobený aktuální situaci. „Je ošetřený tak, aby se minimalizoval stav vězňů, kteří kvůli práci opouštějí naše zařízení,“ konstatovala Kučerová.

Z některých pracovišť se podle ní vězni stáhli úplně, jinde ale dál pokračují v práci i mimo areál. „Primárně zůstaly zachované pozice v potravinářském průmyslu a v odpadovém hospodářství,“ upřesnila mluvčí.

Systém zaměstnávání je ovšem částečně i v rukou ředitelů jednotlivých zařízení. „Projednávají to, situace se odvíjí podle toho, jak je zaměstnávání v jednotlivých věznicích nastavené i podle počtu partnerů,“ podotkla Kučerová.

Vězni šijí roušky pro sebe i pro nemocnice

I odsouzení, kteří dočasně přišli o možnost pracovat mimo areál věznice, se nudit nemusí. Vzhledem k aktuální situaci v republice mohou například šít roušky. V zařízeních v Karlovarském kraji se této práci věnuje jedenáct odsouzených – tři v Kynšperku nad Ohří a osm v Horním Slavkově.

„Prioritně zásobují vězeňskou službu, tedy příslušníky, zaměstnance i vězněné osoby. Přebytky putují například do nemocnic,“ doplnila Kučerová.

Ve třech věznicích v Karlovarském kraji za běžných podmínek pracuje více než polovina odsouzených. Poptávka zaměstnavatelů překračovala před vypuknutím koronavirové infekce možnosti jednotlivých zařízení.

Odsouzení před nouzovými opatřeními pracovali jako pomocní dělníci ve strojírenských provozech, manipulační dělníci v logistických centrech, výrobci kabelových rozvodů nebo pracovníci při úklidu města.