Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 17. října 2021 Hedvika

Lidé musí pochopit, že jde o zdraví všech, říká lékařka o opatřeních

  9:13
Karlovarská krajská nemocnice již před třemi týdny uzavřela všechny vstupy do areálu a jediná cesta dovnitř vede skrz stan u hlavního vchodu. Provádí se v něm třídění pacientů. Méně lidí je totiž nyní lépe. Dovnitř nevpouštějí doprovody nemocných, výjimku mají pouze děti a handicapovaní. Přinesené věci od rodin distribuuje sanitář.

Dagmar Märzová, primářka oddělení emergency Karlovarské krajské nemocnice. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Chápeme, že občané mohou opatření vnímat jako příliš restriktivní, ale je to jediná šance, jak ochránit personál, který se bude o nemocné starat,“ řekla k zavedeným opatřením Dagmar Märzová, primářka oddělení emergency, tedy urgentního příjmu kriticky nemocných.

Fotogalerie

Chovají se v těchto časech lidé v nemocnici zodpovědně?
Většina ano, ale bohužel stačí jeden nezodpovědný, který ochromí provoz celého oddělení, a to si za stávající situace určitě nikdo nepřeje.

Co konkrétně se stává?
Například to, že někdo, kdo má být v karanténě, přijde na vlastní pěst vyhledat pomoc přímo do nemocnice pro jiné obtíže, které mohou počkat - například bolest zad či ramene, které jej trápí už měsíce. To by se určitě nemělo stávat. Ohrožuje tím všechny, které potká. Nebo ke vstupnímu místu nemocnice, červenému stanu, dorazí člověk s horečkou a suchým kašlem, který se vehementně dožaduje vstupu na pohotovost a teprve posléze nám prozradí, že je v izolaci či z rizikové skupiny. Je to velmi nezodpovědné.

Jaký je tedy správný postup?
Myslím, že v médiích to nyní všude zaznívá, ale přesto: nikam nechoďte, telefonujte. K ochranným opatřením jsme přistoupili už před třemi týdny, daleko dříve, než začalo ministerstvo zdravotnictví vydávat doporučení plošně všem nemocnicím. Pacienty třídíme tak, abychom naprosto eliminovali pohyb rizikových osob v prostorách nemocnice.

A ta opatření, která vyvolávají emoce? Přijali pacienti tato omezení pohybu po nemocnici?
Velká část ano a patří jim za to dík. Nemají problém s tím, aby na ně doprovod prostě počkal v autě. Naraženou ruku si člověk může nechat vyšetřit sám. Pokud někdo potřebuje blízkému donést věci, dá je do červeného stanu a my to zajistíme. Největší emoce určitě panují kolem zákazu tatínků u porodu. Bohužel je to jediné možné racionální řešení. Je těžké to nastávajícím rodičům vysvětlit, ale je to ochrana rodiček a jejich nenarozených a čerstvě narozených dětí. Když budou porodníci v karanténě, nebude kde rodit.

A to se opravdu může stát?
Viděli jsme to například ve Fakultní nemocnici Plzeň, kde byla v karanténě celá neurochirurgická jednotka intenzivní péče a velmi omezeně poskytovali péči 14 dní, po dobu karantény.

Podle nových vyhlášek ministerstva zdravotnictví ale mohou lékaři ordinovat i nemocní, nemám pravdu?
Nemohou ordinovat lékaři s příznaky či nemocní, ale ti, kteří se potkali s pozitivním pacientem, již nyní do karantény nemusí. Je to opatření, které se může použít, když opravdu teče do bot. Respirátory se jen vymění za takové, které filtrují i vydechovaný vzduch.

Pokud tedy pacient potřebuje ošetření, které přímo nesouvisí s jeho nemocí...
Tak ho samozřejmě v nemocnici ošetříme. I takový člověk může dostat infarkt, mozkovou příhodu nebo si zlomit nohu. Chceme všem garantovat co nejlepší dostupnou péči, ale abychom tak mohli učinit, musíme si v tomto období zachovat co největší kapacity. To, že zdravotnická zařízení budou zatížená, vidíme na příkladech Itálie nebo Španělska. Chronické obtíže řešíme, ale snažíme se lidem vysvětlit, že stále fungují praktičtí lékaři i ambulantní specialisté. Ale není nutné si nyní nechat vyřezávat znamínka nebo se vydat na plánované vyšetření na ortopedii jen proto, že jsem byl objednaný, ale nemám žádný akutní problém.

Myslíte si, že jste tedy na epidemii lépe připraveni než třeba v již zmíněné Itálii či Španělsku?
Všichni si budeme přát, aby ta čísla byla co nejnižší. Ale je asi na místě nemít růžové brýle a neříkat si, že nás to na rozdíl od ostatních států Evropy mine a že to za 14 dní skončí. Jsme na začátku a za tři týdny se dost možná dostaneme na nějakých 10 tisíc nemocných, ze kterých zhruba 10 - 30 procent bude na lůžkách ve zdravotnických zařízeních a další část z nich bude potřebovat umělé plicní ventilace či mimotělní oběhy. Budeme se snažit rozmělnit ten vrchol do delšího časového období, aby se nemocnice nezhroutily, aby mohly fungovat. Nikdo se nechce dostat do situace, ve které je Itálie, Španělsko či Británie, a přemýšlet, komu péči poskytnout.

A máme tedy šanci, že naše cesta bude jiná?
Něco z toho nás asi nemine. Získali jsme ale čas, abychom prodloužili dobu na přípravy, a tedy možnost zachovat si co nejvíc zdravotníků. Pracujeme nyní v týmech tak, aby když budou jedni nemocní, mohli nastoupit druzí, a tyto skupiny se vzájemně nepotkaly. Abychom se byli schopni postarat i o akutní obtíže, jako je infarkt, aby fungovala ambulance, chirurgie a tak dále. Některé týmy budou třeba žít dva dny v nemocnici a pak půjdou domů.

Co říkáte například na iniciativu Sestry v záloze, může být užitečná?
To je aktivita, která bude v určitou chvíli velmi vítána. Každý z nás zdravotníků má v hlavě plány, co dělat, když dojedeme k nějakému stropu - jednak personálnímu, jednak se zázemím. Může se třeba stát, že nám dojdou akutní postele. Ve Španělsku se staví polní nemocnice, další cesta je zapůjčit si nějaký prázdný hotel, kam se budou dávat ty lehčí případy a k nim právě tyto sestřičky ze zálohy z lázeňských kapacit, které jsou nyní zavřené. To by bylo určitě skvělé. Aby se odlehčilo nemocnici a abychom nemuseli budovat žádné kontejnery přežití kolem nemocnice se skládacími lehátky.

Jak moc si myslíte, že náš kraj poznamenalo množství pendlerů, kteří až do minulého týdne mohli dojíždět za prací do sousedního Německa?
Velmi. Já osobně byla pro hermetické uzavření hranic, nechat jen základní dostupnost dovozu potravin a materiálu. To není nic proti pendlerům, jen jezdí do velmi rizikových míst. Na odběrových místech je to vidět, je tam spousta žádostí od pendlerů, kteří jezdili například do fabrik, kde již byl někdo pozitivní a nepanovala tam tak přísná pravidla jako u nás. Myslím, že ten zákaz přišel pozdě. Osobně bych nedělala výjimku ani zdravotníkům a lidem pracujícím ve zdravotních službách.

Z té lepší stránky - v lidech se momentálně zvedla také vlna solidarity...
Solidarita vyrazila dech všem. Opravdu krásné gesto přišlo od místní vietnamské komunity - ti nám hned jako první začali vozit jídlo kolem oběda, ovoce i jednorázové ústenky. Přidali se ale i Češi. Najednou někdo přijde a složí sto jednorázových ochranných brýlí - v dnešní době sortiment, který lze těžko sehnat. Za chvíli někdo jiný přiveze další jednorázové štíty, tentokrát z 3D tiskárny. To jsou ty střípky, které potřebujeme k naší práci. Takže nejen věci, co nás potěší - jako jídlo a káva, ale i skutečně potřebné zdravotnické pomůcky. Dostali jsme i látkové ústenky, které nám pomáhají překlenout období, kdy chybí ty jednorázové. Těchto pomůcek budeme potřebovat víc a víc, jak budou přibývat hospitalizovaní pacienti. Moc za ně děkujeme. Dalším obrovským plusem v našem regionu je blízkost k ostatním složkám IZS, např. Hasičský záchranný sbor Karlovarského kraje pomáhá velmi – ať už logistikou kolem stanů, odběrového místa či zapůjčením obličejových masek s filtry, které jsou účinnější než respirátory FFP3. Je velmi příjemný pocit vědět, že v tom nejsme sami.

Na závěr a pro připomenutí - jaký je správný postup, pokud si člověk myslí, že by mohl být nakažený novým koronavirem?
Kontaktovat krajskou hygienickou stanici či praktického lékaře a oni určí další postup. Pokud bude indikace k odběru, pacienta vyzveme. Denně se navyšuje počet testovaných, je to asi 80 denně a na většinu se dostane do druhého dne.

A pokud má pacient pozitivní na koronavir nějaké obtíže?
Pokud to doma nezvládá, určitě nikomu nepomůže, když pojede do nemocnice po své ose a bez domluvy. Může buď zavolat a kontaktovat infekci, a pokud jsou obtíže opravdu závažné, je na místě využít rychlou zdravotnickou záchrannou službu. Ale je potřeba být férový vůči záchrance i doktorům a dopředu je o své diagnóze či karanténě informovat. Abychom měli všichni čas se obléknout do ochranných pomůcek a abychom vyklidili prostor na emergency a minimalizovali kontakt s kýmkoliv dalším, kdo je v nemocnici se zcela jinou diagnózou.

Počet osob s covid-19 dle krajů

194597
236706
102745
100689
46145
125517
81632
105575
94822
81316
159825
94825
93027
184429
Autor:

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíKarlovy VaryChebSokolovMariánské Lázně, , další

  • Nejčtenější

Soud pravomocně osvobodil muže, který původně dostal doživotí za dvě vraždy

Pražský vrchní soud pravomocně osvobodil Roberta Tempela viněného z dvojnásobné vraždy spáchané v roce 2001 na...

Jágr bodoval, ale Kladno nezvládlo přestřelku s Kometou. Derby pro Vary

Hokejová extraliga pokračovala dvěma předehrávkami čtrnáctého kola. První západočeské derby sezony vyznělo lépe pro...

Relikviář sv. Maura zdobí mytický ropuší kámen, ukázalo čištění

Unikátní objev učinili odborníci při čištění relikviáře sv. Maura na zámku Bečov. Mezi ozdobami národní kulturní...

Při úrazu přišel o obě ruce, nohu a sluch. Na speciálním kole teď zdolává vrchy

Premium Pět let se devětačtyřicetiletý Jiří Hos z Chebska potýká s následky pracovního úrazu. Vyučeného elektrikáře při...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Matka a dcera zbily mladíka kvůli půjčce, podržel jim ho jejich známý

Až osm let vězení hrozí trojici útočníků, kteří podle policie před karlovarskou restaurací zbili dvacetiletého mladíka....

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Dříve problémovou ubytovnu Vary nekoupí, majitel ji opraví a byty prodá

Překotný vývoj na trhu cen s nemovitostmi zcela změnil plány Karlových Varů v souvislosti s dříve problémovou ubytovnou...

Jsme v UNESCO, hlásí turistům nová božídarská socha. Odolá i orkánu

Šest metrů vysoká kovová socha nad kruhovým objezdem na Božím Daru upozorňuje návštěvníky, že vstupují na území památky...

Zaparkovaná auta často překážejí hasičům. Když je nejhůř, jdou k zásahu pěšky

Špatně zaparkovaná auta mnohdy komplikují práci hasičům, kteří spěchají k zásahu. Jak ukázala nedávná prověrka...

Do prosince na radnici, pak uvidí. Kroužky poslaly starostku do Sněmovny

Běžná agenda města čekala o povolebním pondělku starostku Sokolova Renatu Oulehlovou. Ta se stala vedle bývalé...

Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle
Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle

Zvažujete pořízení nových obrouček? Hledáte stylové sluneční brýle nebo perfektně padnoucí čočky? Zapojte se do soutěže, vyhrajte poukázku a...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

Babiš žádá cenový strop pro klienty Bohemia Energy a kompenzaci pro všechny

Premiér Andrej Babiš vyzval Energetický regulační úřad, aby zvážil zastropování cen u dodavatelů energií, kteří...