Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Manželé chovají flekaté indiánské koně. Přivedla je k tomu dětská kniha

  8:41
Dunění kopyt jako z amerických prérií se každý den ozývá u ranče v Lažínkách poblíž Moravských Budějovic. Manželé Zikmundovi tam chovají stádo koní indiánského plemene appaloosa. Všech zhruba sedmdesát zvířat, o něž se starají, je čistokrevného původu.
Na pozemcích u statku v Lažínkách u Moravských Budějovic mají Zikmundovi na...

Na pozemcích u statku v Lažínkách u Moravských Budějovic mají Zikmundovi na téměř sedmdesát appaloose. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Manželé, kteří svůj ranč pojmenovali právě po tomto ušlechtilém plemeni, se současně pyšní tím, že jsou největším areálem svého druhu v Evropě. Je otevřený i pro veřejnost, pořádá akce jako například sraz veteránů nebo farmářské slavnosti. Nabízí rovněž vyjížďky na koních.

Myšlenka na chov těchto koní přitom vznikla náhodou. „Naši dva synové jako malí zbožňovali knihy o indiánech. Na Vánoce dostali knížku s touto tematikou, kde se psalo o skvrnité appaloose. Upoutala jejich pozornost,“ vysvětlila Vlaďka Zikmundová.

„A manžel shodou okolností cestoval do Států a tam se dostal k chovatelce, která se appaloosami zabývala. S její pomocí jsme vybrali koně, zorganizoval se prodej a převoz prvních jedinců sem k nám,“ dodala. Na první dotazy odpovídal její manžel Josef Zikmund.

Kdy jste začali s chovem koní?
V roce 1992 jsme si řekli, že se chceme věnovat koním. O dva roky později jsme koupili čtyři české teplokrevníky a amerického klusáka. A v roce 1995 skokově přešli na plemeno appaloosa.

Co vás přivedlo k appaloose?
Kromě té zmiňované knihy i to, že appaloosy byly všude podávány jako mimořádně přátelské a chytré plemeno. Hlavně nám učarovala povaha těchto koní, kteří byli vyšlechtění ve Spojených státech.

V čem jsou appaloosy jiné než ostatní koně?
Zikmund: Například ve zbarvení bělma očí, které mají jako člověk. Jiná je i pigmentace okolí očí a nozder. Někteří koně mají pruhovaná kopyta. Dalším znakem je mimořádná odolnost. Není nutné tyto koně kovat, pokud s nimi nejezdíte do nepříznivého terénu. Takže my je nekováme.
Zikmundová: Tito koně mají pestrobarevnou srst, během života se vybarvují. Narodí se třeba s výraznými hnědými nebo černými skvrnami na bílém základě. Na zimu pak mají dlouhé chlupy jako medvědi (úsměv) a na jaře ji ztrácí vyčesáním. Na jaře se také mohou objevit nové skvrny či zvýraznění. Appaloosy jsou také koně více naklonění člověku než třeba čeští teplokrevníci. Ty jsme měli chvilku, ale z nich mám velký respekt. Mezi ně bych do stáda a boxu nešla. Indiánští koně jsou něco jiného.

Mají appaloosy specifikum i v chování mezi sebou?
Zikmundová: Fungují jako rodinné klany. Rodina drží pohromadě. Nestane se, že by hříbě, kterých mimochodem bývá víc, třeba předloni jsme jich měli dvaadvacet, matku ve stádě nepoznalo a třeba se šlo napít k jiné klisně.

Jaké máte podmínky pro chov?
Zikmund: Máme dvacet hektarů oplocených pastvin pro koně. Ti jsou u nás celodenně venku. Při nepřízni počasí se ale mají možnost jít schovat.
Zikmundová: V jedné ohradě je celé stádo klisen, v další jsou pohromadě hřebci a valaši a v jiné pak plemeníci. Ti jsou úplně zvlášť a mají každý „svoje“, protože mezi nimi je veliká řevnivost.

Proč máte koně venku?
Zikmund: Není to pro ně přirozené schovávat se do nějakého boxu, haly či stáje. Oni, když je déšť, udělají kruh. Vytvoří skupinu a v ní se schovávají třeba mláďata. Takhle to v přírodě funguje. Takto přirozený chov máme deset let.

Mají vaše koně indiánská jména?
Zikmundová: Naši koně je mají všichni. Dají jim je v Americe, kde si je necháváme pojmenovat a máme je tam zapsané v plemenných knihách. Indiánská jména jsou na zapamatování často obtížná, takže koním dáváme i naše jména. Třeba Princes. A někdy si vytáhneme jen část amerického jména.

Čím se hlavně zabýváte?
Zikmund: Jsme chovná stáj, která se věnuje hlavně chovu a prodeji koní. Dalšími oblastmi jsou agroturistika a ježdění pro zájemce. Lidé u nás mohou vyrazit třeba na hodinovou nebo dvouhodinovou vyjížďku, samozřejmě s doprovodem. Záleží i na jejich pokročilosti.

Appaloosa Ranč

Ranč byl založen v roce 1995. Tehdy Josef Zikmund odcestoval do USA nakoupit koně plemene appaloosa, do té doby v Česku téměř neznámého. Větší část původního stáda pochází od chovatelky z Oregonu na severozápadě USA, která se 25 let zabývala chovem původních appaloos. Vlastnila potomky nejlepších krevních linií hřebců a byla ochotná je prodat.

Je zájem o jízdu na appaloose?
Zikmund: O westernové ježdění je čím dál větší zájem. U nás i v ostatních zemích. Nahrává tomu sympatická velikost appaloos, které jsou zhruba o 20 centimetrů nižší než třeba již zmiňovaní čeští teplokrevníci. A také je výhodou, že jsou maximálně pohodoví.

Každý váš kůň má průkaz?
Zikmundová: Rodné listy pro hříbata nám vystavují v Moscow ve státě Idaho. Tam se hlásí každá změna jako připouštění nebo prodej koně. Nemáme tady žádného „druhořadého“ koně bez papíru.

Zájemcům v Česku stačí doklad v cizí řeči?
Zikmundová: Českým chovatelům americké papíry nestačí, museli jsme všechny koně registrovat i v Česku.

Kde všude mají vaše koně?
Zikmundová: Většina koní zůstává v Česku. Někteří šli na Slovensko, do Německa, Rakouska. Rozjednaný máme prodej do Švýcarska.

Za jakou částku se u vás prodává appaloosa?
Zikmundová: Záleží, jestli je to hřebec, valach či klisna. Ta je jako nositelka dalšího života dražší. Posuzuje se rovněž stáří, vybarvení... Appaloosu můžete koupit za 70 tisíc, ale třeba i 200 tisíc korun, je to různé. Ale ten kůň má historii, je výjimečný. Pak konkurujte nabídkám koní za pět tisíc.

Jak to jde?
Zikmundová: Lidé si třeba řeknou, že dcerka má ráda koně, že jí ho koupí. Proč by kupovali za sto tisíc korun, když můžou vzít za pět? Ale, že ten levný kůň třeba je nevyrovnaný, kouše, kope, je zlý, to pro ně v tu chvíli není rozhodující jako cena. Sem většinou přijedou tací zájemci (a není to záležitost zbohatlíků), co o plemeni něco ví a touží mít koně „kamaráda“.

Opravdu se dnes dá sehnat kůň za pět tisíc korun?
Zikmundová: I za tři tisíce. Úroveň chovu tak klesla, že chovatelé připouští různá plemena a koně prodávají bez dokladů. Spousta lidí se na tu cenu nachytá, ale takoví koně nemají kvalitu. Křížením různých ras a charakterů nevznikají moc dobří koně. Naší prioritou je zachovat čistotu chovu. Naši koně mají sto procent podílu indiánské krve. Máme svoje plemeníky, se kterými nepříbuzně křížíme. A to pouze appaloosu s appaloosou. Někteří chovatelé přitom dají dokupy plemena appaloosa a quarter horse, český teplokrevník a další. To my nechceme. Zakládáme si na tom, že náš chov je čistý.

Co na křížení plemen říkáte?

Zikmundová: Nelíbí se mi to, je to degradace. I když třeba v Americe se běžně kříží třeba appaloosy s quartery. Ale začínají zjišťovat, že tím nelze dosáhnout lepší povahy, výkonnosti, a vrací se k čistému chovu. Zjistili, že appaloosa je sama o sobě dobrý kůň, křížení není třeba.

Nyní chováte kolik appaloos?
Zikmundová: Mezi šedesáti a sedmdesáti.

Žijete v Lažínkách odjakživa?
Zikmundová: Bydleli jsme v Moravských Budějovicích, kde jsme koupili nemovitost. Každý totiž pocházíme odjinud. Šest let pak bydlíme v Lažínkách v domě, místo něhož kdysi bývala stodola a místo zahrady skládka. Tehdy jsme to koupili od známého bez rozmyslu, v roce 1992. Vznikl první výběh, začali jsme kupovat další pozemky, oplocovat a budovat stavby, co vidíte.

Dá se zvládat tolik koní jenom ve dvou?
Zikmundová: Chodí nám pomáhat šest holek z okolí. Takhle se to dá.

Chovem koní se živíte?
Zikmundová: Koně máme jako hobby, zdaleka nás to neživí.

To je poměrně drahé hobby...
Zikmundová: Samozřejmě investice jsou pořád. Ale my máme také firmu, specializujeme se na kovovýrobu. Máme zaměstnance a zatím fungujeme, aniž bychom tam museli docházet. Takže se věnujeme jen koním.

Jaké máte plány do budoucna?
Zikmundová: Příští rok tu bude indiánská vesnice a deset týpí. Jednu stáj předěláme na penzion a zázemí pro indiánský tábor, který bychom chtěli pořádat. Naším cílem je soustředit se i na rodiny s dětmi, tělesné, fyzicky postižené a seniory. Aby si tu lidé odpočinuli.

  • Nejčtenější

Policie na Vysočině zastřelila útočícího stafordšírského bulteriéra

Policisté na Vysočině zastřelili v sobotu odpoledne psa, který na ně podle nich útočil. Se stafordšírským bulteriérem byl u hřiště v Mostišti na Žďársku opilý muž, jenž se choval nevhodně,...

21. července 2024  7:40

Malé holčičky nechala matka u bazénu bez dozoru, jedna se topila. Policie hledá svědky

Policisté hledají další svědky události z jihlavského bazénu, kde se 16. června málem utopila pětiletá holčička. Zároveň by potřebovali vyslechnout lidi, kteří si tu ve stejný den všimli dvou velmi...

24. července 2024  15:26

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlavní je arénu do prvního sněhu zastřešit. Stavba má za sebou první rok

Stavba jihlavské víceúčelové arény má za sebou bez pár dnů jeden rok. Práce za vysoutěžených 1,9 miliardy korun slavnostně začaly loni 28. července. Největší dnešní přání pracovníků dodavatelské...

24. července 2024  13:18

Nový jihlavský hotel ještě neotevřeli, Mádl už tu ale natáčel videoklip

V Komenského ulici v Jihlavě, kde začne brzy fungovat nový hotel, se v neděli kolemjdoucím naskytla nevšední podívaná. Sledovat mohli natáčení videoklipu k nové písničce Andrey Kalousové a Marie...

22. července 2024  15:52

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stříbrný dům v Jihlavě láká. Jako první v něm přespal architekt

Od slavnostního otevření Stříbrného domu v Jihlavě uplynuly přibližně dva měsíce, zájem lidí o prohlídku přitom neupadá, spíše naopak. Do krajského města Vysočiny míří s cílem prohlídnout si právě...

21. července 2024  10:19

Miniatura Slovanské epopeje malovaná pírkem havrana se dostala do knihy rekordů

V pelhřimovské expozici je v současné době k vidění i slavná Slovanská epopej Alfonse Muchy. Tedy přesněji řečeno její miniaturní provedení od jihlavského akademického malíře Jana Jiřího Rathsama....

26. července 2024  15:53

Malého chlapce pokousal na hlavě pes, hocha přepravil do nemocnice vrtulník

V Hodicích na Jihlavsku pes vážně pokousal malého chlapce. Událost se stala v pondělí večer. Záchranáři zraněného hocha letecky převezli s vážným zraněním do nemocnice v Brně. O napadení informoval...

26. července 2024  15:18

Sklárny ve Světlé postaví centrální sklad, výška 30 metrů se nelíbí všem

Průmyslová zóna na východním okraji Světlé nad Sázavou by se mohla výrazně rozrůst. Nové skladové prostory tu chce budovat sklárna Crystal Bohemia. Pro úspěšné zahájení výstavby je ale třeba změnit...

26. července 2024  12:02

Sprinterský talent Kubelík: V Paříži asi nervózní budu, pomáhá mi povídání

Příběh atleta Eduarda Kubelíka patří do kategorie těch, kterým na první poslech člověk skoro odmítá uvěřit. Kluk, kterého učitel tělocviku na podzim roku 2018 přemluvil, aby se zúčastnil...

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....