Na Vysočině rapidně stoupá počet lidí, kteří se chtějí léčit ze závislostí

  12:38
V adiktologických ambulancích na Vysočině přibývá klientů. Lidé ve stále větší míře chtějí řešit potíže se závislostí na alkoholu, lécích, tabáku, sociálních sítích, kurzovém sázení nebo hraní počítačových her. Třeba jen v Adiktologické ambulanci Kolping meziročně stoupl počet výkonů o polovinu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Počet lidí, kteří se s takovými problémy potýkají a rozhodnou se je řešit s odborníky, v posledních letech roste. Ukazují to údaje Adiktologické ambulance Kolping (AAK), jejíž pobočky ve Žďáře nad Sázavou, Bystřici nad Pernštejnem a Havlíčkově Brodě provozuje spolek Kolpingovo dílo České republiky.

„Využívání ambulance má jednoznačně vzestupný trend. V roce 2018 službu ve Ždáře a Bystřici využilo 90 klientů, v následujícím roce jich bylo již 112 a loni služby vyhledalo celkem 126 lidí. Ještě větší je pak nárůst v počtech výkonů, kdy meziročně došlo k jejich navýšení o tisíc na 2 738,“ vypočítal Josef Soukal, vedoucí AAK.

V Bystřici pak pro uspokojení všech čekatelů zvažují ještě rozšíření služby o další provozní den.

Lidé podle zkušeností terapeutů nejčastěji potřebují řešit obtíže s alkoholem, tedy nejsnáze dostupnou a společností vesměs tolerovanou drogou. „Jde o situace, kdy alkohol již není občasnou záležitostí, ale stane se nutností. A z příslovečného dobrého pomocníka se stane zlý pán,“ přiblížil Soukal.

Loni pod Kolpingovým dílem vznikla Poradna pro gambling Kraje Vysočina, již rovněž využívá čím dál víc klientů, kteří propadli kurzovému sázení nebo hraní počítačových her.

Klienti se mohou objednávat i v době pandemie

Veškeré služby Kolpingu určené pro závislé je prozatím možné využít bez dlouhých čekacích lhůt, i když kapacita už začíná být omezená. A ačkoliv podle Soukala v souvislosti s pandemií a vyhlášením karantény terapeuti dosud extrémnímu přívalu klientů čelit nemuseli, dá se předpokládat, že současná doba plná omezení a nestandardních situací je a bude živnou půdou pro rizikové chování.

Komu pomáhají...

  • Všem, kdo pociťují obtíže s alkoholem, tabákem, nadužíváním léků, nelegálními návykovými látkami, workoholismem, závislostí na hazardu, jídle, počítači či sociálních sítích.
  • Pomoc je určena i rodinným příslušníkům a partnerům osob s uvedenými potížemi.
  • Služba je bezplatná, diskrétní a nabízí jak individuální, tak skupinovou formu práce.
  • Do žďárské a bystřické ambulance se lze objednat přes e-mail lenka.bencova@kolping.cz či na telefonním čísle 721 326 994. Do havlíčkobrodské poradny pak prostřednicím e-mailu martina.kristofova@kolping.cz nebo na telefonu 774 991 624.

„Souvisí to se stresem a změnou režimu ve všedních i svátečních dnech. A dokážu si také představit, že se teď lidé bojí objednat a odkládají to až na dobu, kdy bude lepší situace. To však rozhodně není potřeba. I zde platí, že čím dříve člověk začne svoji obtížnou situaci řešit, tím lépe,“ upozornil Soukal.

Kromě drobného omezení služeb na jaře loňského roku se adiktologické ambulance rychle přizpůsobily nastalé situaci a terapeuti přešli do online režimu. A po pár týdnech se už vrátili i k osobnímu setkávání.

„V podzimní a stávající vlně již jsou jedinými omezeními v individuální práci roušky a vyšší hygienická pravidla. Klienti se k nám tedy mohou bez obav i nadále objednávat a docházet. Největší omezení je u skupinové práce, zde čekáme na osobní setkávání až do poklesu na třetí stupeň PESa,“ nastínila terapeutka Aneta Simonidesová.

Kromě individuálního poradenství totiž jednotlivé AAK nabízejí i skupinové terapie, které bývají klienty také hojně využívány.

Podporu nabízí i rodinám závislých

Jak AAK, tak i poradna pro gambling jsou bezplatné služby a přinášejí zájemcům hlavně podpůrný rozhovor a terapii. Klient se pravidelně schází s adiktologem podle stanoveného plánu, obvykle dvakrát až čtyřikrát měsíčně. Nejčastější formou této práce je podpůrná psychoterapie a poradenství; podpora je nabízena rovněž blízkým závislých.

„Pokud klient potřebuje medikaci, je odkazován souběžně i k podpůrné psychiatrické péči. V případě dlouhotrvajících obtíží je vhodná rovněž pobytová péče v psychiatrické nemocnici. Následně však ještě doporučujeme doléčování v ambulanci našeho typu, kam může klient docházet jednou týdně,“ přiblížila Simonidesová.

Terapeuti, jichž Kolping zaměstnává celkem devět, zdůrazňují, že podstatné je začít své potíže řešit včas a nebát se obrátit na odborníky.

„Našimi hlavními zásadami jsou důvěrnost, respekt, bezplatnost a přijetí. Také rodiče, kteří zjistí, že jejich potomci experimentují s nějakým druhem závislosti, mají u nás dveře otevřené. Stejně jako my, terapeuti, nejsme odborníci na účetnictví, školství či obrábění kovů, tak je jasné, že mnozí rodiče nejsou experti na závislosti,“ dodal Josef Soukal.

Ve Žďáře funguje AAK od roku 2014, bystřická pobočka pak od roku 2018. V Havlíčkově Brodě byla poradna otevřena v lednu 2020. Ambulance jsou finančně podporovány Úřadem vlády, ministerstvem práce a sociálních věcí, dále také z Evropské unie a dotacemi od měst. Například roční náklady na ambulanci ve Žďáře a Bystřici se pohybují kolem 1,3 milionu korun.

  • Nejčtenější

Zavražděnému muži říkali bylinkář. Dealer, co měl rád chlapce, tvrdí sousedé

26. února 2024  16:42

Premium Policejní pásky na bráně i na dveřích. Rudá skvrna na dlažbě před garáží. Ještě v pondělí v poledne...

Své štěně nalezli mrtvé s broky v těle. Trest pro viníka požaduje i petice

26. února 2024  9:04

Čtrnáctiletá Eliška Šišková si psa přála dlouho. Loňské pořízení štěněte border kolie, které...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z vraždy na Jihlavsku obvinila policie 17letého mladíka, muže zabil kladivem

26. února 2024  10:24,  aktualizováno  12:11

Policie pokročila ve vyšetřování vraždy jednašedesátiletého muže v Kostelci u Jihlavy. Z ní...

Biatlon přinesl na Vysočinu miliardu. Aréna zvládne i tři světové akce ročně

27. února 2024  13:17

Co městu a kraji přineslo únorové mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě? Přinášíme...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Někdo pravděpodobně vraždil na Jihlavsku. Policie nařídila pitvu

25. února 2024  9:49

Během páteční noci 23. února dostala policie oznámení o nálezu mrtvého muže v Kostelci na...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Jihlavský výrobce dveří Sapeli loni utržil přes miliardu, investuje do automatizace

28. února 2024  15:10

Výrobce dveří Sapeli, který sídlí v Jihlavě, měl vloni tržby 1,15 miliardy korun. V porovnání s...

Řidiče v Brodě čeká po otevření obchvatu léto plné uzavírek, most potřebuje opravu

28. února 2024  15:04

Skousnout více omezení a uzavírek, než bylo ještě před pár týdny zřejmé, budou letos muset řidiči v...

„Skandál“ s červeným kobercem. Experiment stál kurátora galerie místo

28. února 2024

Premium Neotřelý červený koberec v úzké uličce ukončil kurátorskou činnost výtvarníka a pedagoga Víta...

Ptačí chřipka na Třebíčsku zasáhla i geneticky cenný chov. Slepice musí utratit

27. února 2024  16:51

Také chov geneticky cenných nosnic ve společnosti Líheň Studenec ve Vanči na Třebíčsku zasáhla...

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...