Stále více lidí chce svou závislost řešit, poradny vznikají i na venkově

  8:39aktualizováno  8:39
Počet lidí se závislostí roste. A ještě víc roste jejich zájem s problémem něco dělat. Svědčí o tom zvyšující se zájem o adiktologické ambulance. Například ta ve Žďáře nad Sázavou zřídila druhou skupinu a otevřela pobočku v Bystřici nad Pernštejnem. Rozšiřovat se chce i do Havlíčkova Brodu.

Závislost má mnoho různých podob. Všem pomáhají v adiktologických ambulancích. O tu žďárskou je čím dál větší zájem, zařízení se rozšiřuje i do Havlíčkova Brodu. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Žďárskou adiktologickou ambulanci Kolping, která je v provozu čtyři roky, navštěvují desítky klientů. Využít pomoc zdarma mohou gambleři, alkoholici, uživatelé drog nebo třeba lidé závislí na sociálních sítích. Za pomocí odborníků tam míří klienti z různých koutů kraje. Kromě individuálního poradenství mohou docházet i do takzvaných terapeutických skupin.

„Ty začaly fungovat opět už od začátku letošního září, ale nějaká volná místa ještě stále máme. Lidé se navíc mohou připojit i kdykoli během roku,“ uvedl vedoucí ambulance Josef Soukal.

Doposud fungovala ve Žďáře pouze jedna skupina, kvůli stoupajícímu zájmu klientů jsou nyní poprvé k dispozici dvě.

Během září či října se počítá rovněž se startem této služby i v Havlíčkově Brodě.

Závislí, jichž je v jedné skupině kolem dvanácti, se scházejí vždy jednou týdně na zhruba jeden a půl hodiny. Ve Žďáře se setkávají v sídle Spektra v Žižkově ulici, v Havlíčkově Brodě pak v Rolnickém domě v Nádražní ulici.

Skupinová terapie trvá zhruba deset měsíců. 

Lidé ve skupině mluví o tom, co je tíží a s čím si neví rady

„Není tam žádný pevný a striktní program se speciálními postupy. Pro účastníky je pouze vytvořen prostor, kdy mají možnost o čemkoli mluvit. O věcech, které je tíží, s nimiž si nevědí rady nebo je nezvládají,“ popisuje obvyklé devadesátiminutové sezení Soukal.

Pod odborným vedením terapeuta o těchto záležitostech všichni společně mluví a diskutují. Ostatní potom mohou hovořícímu nabídnout svůj pohled na věc a také vlastní rady a zkušenosti, což je podle Soukala právě jedna z největších výhod práce ve skupině.

„Během našich setkání bude mít každý možnost zjistit, že terapeutická skupina přirozeně podporuje pozitivní změny, které se člověku nedaří samostatně realizovat. Na základě sdílení své zkušenosti a setkání se zkušeností druhých, může člověk získat naději k řešení zdánlivě neřešitelných situací,“ tvrdí adiktoložka Veronika Svobodová.

„Podpůrná atmosféra skupiny také vytváří vhodné prostředí k uvolnění emocí, možnost nahlédnout na svá trápení a usnadňuje hledání funkčního řešení životních obtíží,“ dodává.

Začínali s alkoholem. Ale závislostí se objevuje mnohem víc

Složení klientů bývá hodně různorodé - se závislostí tam docházejí jak šestnáctiletí dospívající, což je spodní hranice pro účast ve skupině, tak třeba lidé kolem šedesátky, muži i ženy.

Podobné je to také s typem závislostí. „Původní myšlenka byla věnovat se lidem, kteří mají potíže s alkoholem. Nakonec jsme se ale zaměřili na více oblastí. Ostatně Žďár je poměrně malé město, nemohli bychom se každému typu závislosti věnovat zvlášť,“ nastínil Soukal.

Lidé, kteří do terapeutických skupin docházejí nebo využívají individuální poradenství adiktologické ambulance, se snaží obvykle poprat s problémy s alkoholem, ale i s kouřením, gamblerstvím, sázením, drogami. Objevují se třeba i závislosti na lécích, jídle, počítači nebo sociálních sítích.

„Zároveň lidé, kteří mají potíže se závislostmi, mívají často problémy také v oblasti sociálních kontaktů s ostatními lidmi. Terapeutická skupina jim tak vytváří určitý bezpečný prostor, v němž si mohou právě tyto kontakty vyzkoušet, natrénovat a využít je pak v praktickém životě,“ poukazuje Josef Soukal. Efekt kladně hodnotí i sami klienti, kteří již terapii vyzkoušeli.

„Účastníci vnímali zlepšení ve zvládání chutí ve vztahu k závislosti, zlepšily se jejich vztahy a komunikace, pozitivně se změnil i jejich izolovaný způsob života nebo se naučili efektivněji zvládat své emoce,“ vyjmenoval skupinový terapeut Josef Kaňka.

Za půl roku se v poradně vystřídá na sedm desítek závislých

Chápe i obavu lidí vstoupit do skupiny v relativně malém městě. „Ze zkušeností ale víme, že stojí za to tuto obavu překonat a využít přínosy skupiny,“ dodal Kaňka.

Lidé, kteří mají potíže s jakýmkoli druhem závislosti, chtějí se svým problémem něco dělat, ale netroufají si přijít mezi ostatní závislé, mohou využít i individuálního poradenství Adiktologické ambulance Kolping. Kromě Žďáru nad Sázavou má pobočku i v Bystřici nad Pernštejnem, jež je v provozu jednou týdně - ve středu.

Stejně jako v případě skupinové terapie se jedná o bezplatnou službu. Klient se schází s adiktologem podle stanoveného plánu, obvykle dvakrát až čtyřikrát měsíčně. Nejčastější formou této práce je podpůrná psychoterapie, poradenství a podpora je nabízena rovněž blízkým závislých.

„Adiktologickou ambulanci využívají desítky lidí. Za posledního půl roku se u nás jednalo o nějakých šedesát až sedmdesát klientů. Zájemců o tuto službu navíc každým týdnem přibývá. Proto se také nyní i personálně rozšiřujeme,“ bilancuje Soukal.

  • Nejčtenější

Mladý řidič v „nadupaném“ autě zabil dva lidi, může dostat až deset let

Až na deset let může jít do vězení mladý řidič, který na konci března způsobil tragickou dopravní nehodu u Vílance na...

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

První liga: Budějovice protáhly vítěznou sérii, Kadaň šokovala Jihlavu

Hokejisté Českých Budějovic protáhli vítěznou sérii v první lize na šest zápasů. Na ledě Třebíče vyhráli 5:1. V 16....

V obci trpící tisíci aut na objížďce zkoušejí řidiče brzdit maketou radaru

Některým obyvatelům Račína na Žďársku došla trpělivost s příliš rychlými řidiči. Vzhledem k dopravní situaci v malé...

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Mladý řidič v „nadupaném“ autě zabil dva lidi, může dostat až deset let

Až na deset let může jít do vězení mladý řidič, který na konci března způsobil tragickou dopravní nehodu u Vílance na...

Na podání žádosti o kotlíkové dotace čekali lidé v Jihlavě celou noc

Kraj Vysočina začal ráno přijímat žádosti o dotaci na výměnu kotlů v domácnostech. Zájemců o takzvanou kotlíkovou...

Premium

Tisíce nechtěných koček a útulky jsou plné. Pomohla by kastrace

Na Vysočině přežívají tisíce čtyřnohých bezdomovců. Hledají teplo a něco k snědku. Bezprizorních koček a odložených je...

Po dvou letech v Brodě znovu začíná hledání trasy severozápadní spojky

Odborníci začnou hledat varianty, kudy by mohla v Havlíčkově Brodě vést takzvaná severozápadní spojka. Pro její trasu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz