Žďárskou adiktologickou ambulanci Kolping, která je v provozu čtyři roky, navštěvují desítky klientů. Využít pomoc zdarma mohou gambleři, alkoholici, uživatelé drog nebo třeba lidé závislí na sociálních sítích. Za pomocí odborníků tam míří klienti z různých koutů kraje. Kromě individuálního poradenství mohou docházet i do takzvaných terapeutických skupin.
„Ty začaly fungovat opět už od začátku letošního září, ale nějaká volná místa ještě stále máme. Lidé se navíc mohou připojit i kdykoli během roku,“ uvedl vedoucí ambulance Josef Soukal.
Doposud fungovala ve Žďáře pouze jedna skupina, kvůli stoupajícímu zájmu klientů jsou nyní poprvé k dispozici dvě.
Během září či října se počítá rovněž se startem této služby i v Havlíčkově Brodě.
Závislí, jichž je v jedné skupině kolem dvanácti, se scházejí vždy jednou týdně na zhruba jeden a půl hodiny. Ve Žďáře se setkávají v sídle Spektra v Žižkově ulici, v Havlíčkově Brodě pak v Rolnickém domě v Nádražní ulici.
Skupinová terapie trvá zhruba deset měsíců.
Lidé ve skupině mluví o tom, co je tíží a s čím si neví rady
„Není tam žádný pevný a striktní program se speciálními postupy. Pro účastníky je pouze vytvořen prostor, kdy mají možnost o čemkoli mluvit. O věcech, které je tíží, s nimiž si nevědí rady nebo je nezvládají,“ popisuje obvyklé devadesátiminutové sezení Soukal.
Pod odborným vedením terapeuta o těchto záležitostech všichni společně mluví a diskutují. Ostatní potom mohou hovořícímu nabídnout svůj pohled na věc a také vlastní rady a zkušenosti, což je podle Soukala právě jedna z největších výhod práce ve skupině.
„Během našich setkání bude mít každý možnost zjistit, že terapeutická skupina přirozeně podporuje pozitivní změny, které se člověku nedaří samostatně realizovat. Na základě sdílení své zkušenosti a setkání se zkušeností druhých, může člověk získat naději k řešení zdánlivě neřešitelných situací,“ tvrdí adiktoložka Veronika Svobodová.
„Podpůrná atmosféra skupiny také vytváří vhodné prostředí k uvolnění emocí, možnost nahlédnout na svá trápení a usnadňuje hledání funkčního řešení životních obtíží,“ dodává.
Začínali s alkoholem. Ale závislostí se objevuje mnohem víc
Složení klientů bývá hodně různorodé - se závislostí tam docházejí jak šestnáctiletí dospívající, což je spodní hranice pro účast ve skupině, tak třeba lidé kolem šedesátky, muži i ženy.
Podobné je to také s typem závislostí. „Původní myšlenka byla věnovat se lidem, kteří mají potíže s alkoholem. Nakonec jsme se ale zaměřili na více oblastí. Ostatně Žďár je poměrně malé město, nemohli bychom se každému typu závislosti věnovat zvlášť,“ nastínil Soukal.
Lidé, kteří do terapeutických skupin docházejí nebo využívají individuální poradenství adiktologické ambulance, se snaží obvykle poprat s problémy s alkoholem, ale i s kouřením, gamblerstvím, sázením, drogami. Objevují se třeba i závislosti na lécích, jídle, počítači nebo sociálních sítích.
„Zároveň lidé, kteří mají potíže se závislostmi, mívají často problémy také v oblasti sociálních kontaktů s ostatními lidmi. Terapeutická skupina jim tak vytváří určitý bezpečný prostor, v němž si mohou právě tyto kontakty vyzkoušet, natrénovat a využít je pak v praktickém životě,“ poukazuje Josef Soukal. Efekt kladně hodnotí i sami klienti, kteří již terapii vyzkoušeli.
„Účastníci vnímali zlepšení ve zvládání chutí ve vztahu k závislosti, zlepšily se jejich vztahy a komunikace, pozitivně se změnil i jejich izolovaný způsob života nebo se naučili efektivněji zvládat své emoce,“ vyjmenoval skupinový terapeut Josef Kaňka.
Za půl roku se v poradně vystřídá na sedm desítek závislých
Chápe i obavu lidí vstoupit do skupiny v relativně malém městě. „Ze zkušeností ale víme, že stojí za to tuto obavu překonat a využít přínosy skupiny,“ dodal Kaňka.
Lidé, kteří mají potíže s jakýmkoli druhem závislosti, chtějí se svým problémem něco dělat, ale netroufají si přijít mezi ostatní závislé, mohou využít i individuálního poradenství Adiktologické ambulance Kolping. Kromě Žďáru nad Sázavou má pobočku i v Bystřici nad Pernštejnem, jež je v provozu jednou týdně - ve středu.
Stejně jako v případě skupinové terapie se jedná o bezplatnou službu. Klient se schází s adiktologem podle stanoveného plánu, obvykle dvakrát až čtyřikrát měsíčně. Nejčastější formou této práce je podpůrná psychoterapie, poradenství a podpora je nabízena rovněž blízkým závislých.
„Adiktologickou ambulanci využívají desítky lidí. Za posledního půl roku se u nás jednalo o nějakých šedesát až sedmdesát klientů. Zájemců o tuto službu navíc každým týdnem přibývá. Proto se také nyní i personálně rozšiřujeme,“ bilancuje Soukal.