Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 2. července 2022 Patricie

Telčský zámek se chystá na rekonstrukci, mobiliář ji přečká v Dačicích

  18:02
Jedna z nejcennějších památek na Vysočině, telčský zámek, se intenzivně připravuje na rozsáhlou rekonstrukci za více než 211 milionů korun. Ta by měla začít už letos na podzim a částečně omezí běžný chod zámku i v příští návštěvnické sezoně. Se stěhováním mobiliáře už se začalo.

Renesanční telčský zámek je magnetem turistů, patří k nejnavštěvovanějším místům Vysočiny. V oblibě ho mají i filmaři. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Nyní se začíná dělat vše pro vypsání výběrového řízení. Ke konci roku by měla být vybrána stavební firma a od prosince by se mohlo začít pracovat,“ avizuje Bohumil Norek, kastelán nejnavštěvovanějšího zámku v kraji.

Cílem rekonstrukce prohlídkových tras je umožnit celoroční provoz, což dosud nebylo možné. Návštěvníci se po obnově renesančního zámku, jenž je památkou UNESCO, dostanou i do míst, kam zatím nemohli vstoupit. Jedná se o bývalou zámeckou kuchyni a pivovar.

Pro návštěvníky to bude znamenat jistá omezení a zvýšený stavební ruch. Zámek však bude podle kastelána v provozu na více než padesát procent.

„Pojedeme klasickou sezonu od konce dubna do konce října. Začneme na všech třech prohlídkových trasách s tím, že trasa A bude lehce omezená. Oproti tomu trasa B pojede na sto procent,“ informoval.

Podle postupujících stavebních prací bude upraven vstup do areálu pravděpodobně ze zámecké zahrady. „Turisté se ale vždy vše s předstihem dozvědí,“ zdůraznil.

Tradiční kulturní akce by stavební práce neměly výrazně narušit

Zámek je také místem mnoha kulturních akcí. Ani ty by neměly být stavbou příliš omezeny. Do konce roku ještě mohou návštěvníci počítat se všemi tradičními akcemi, jako je vánoční jarmark a folkový festival nebo živý betlém. Ani poté, co na zámku začnou pracovat dělníci, nebude o kulturu nouze.

Fotogalerie

„Uděláme vše pro to, aby se uskutečnily i všechny velké letní akce. Chceme určitě opět hostit koncerty folkového festivalu Prázdniny v Telči,“ připomenul Norek.

Zároveň prý chtějí vyzkoušet ke kulturním akcím i nové prostory, například zámecký park, kde se v minulosti konaly spíše velké koncerty. Zkušební akcí má být sobotní Cesta pohádkovým lesem.

„Na kilometrové trase budou děti čekat různé úkoly a také pohádkové postavičky vodníků a skřítků. Uvidíme, jak se tento model osvědčí,“ uvedla Lucie Norková ze správy zámku.

Specialisté nábytek nejprve ozáří, aby zničili červotoče

Aby rekonstrukce mohla v klidu začít, nechala správa zámku vyklidit některé místnosti. Například ty, kde sídlila pobočka Muzea Vysočiny, jsou již kompletně vystěhované a připravené na rekonstrukci. „Do těchto prostor by mohla stavební firma okamžitě nastoupit,“ poznamenal Norek.

Velké stěhování se týká i prostor zámeckého pivovaru, kde byla část mobiliáře. Nyní je už z poloviny vystěhovaný.

Náhradní skladovací prostor našli v nedalekém dačickém zámku. „Vše, co se z depozitáře odveze, půjde nejprve do specializované firmy, která nábytek ozáří, aby se zničil červotoč. Pak bude umístěn v Dačicích a po rekonstrukci se vrátí zpět k nám,“ dodala Norková.

Další náhradní depozitář zřídili v zámecké galerii. Ta byla z toho důvodu už letos uzavřená a tento stav potrvá zřejmě až do roku 2024. „Galerie byla pro nás vždy lukrativní záležitost. Dělali jsme tam divácky velmi navštěvované sezonní výstavy k filmům a pohádkám, jež se v Telči natáčely,“ připomenul kastelán.

Návštěvnost galerie činila v sezoně kolem dvaceti tisíc lidí. I kvůli tomu letos příchozích ubylo. „Bohužel to ale ničím nenahradíme,“ podotkl Norek. Po rekonstrukci prohlídkových tras by ale návštěvnost měla opět růst.

Práce se kvůli růstu cen materiálu zřejmě o něco prodraží

Obnova zámku zahrnuje i vznik nového zámeckého informačního centra, kde by měli návštěvníci najít veškerý servis včetně malého občerstvení, toalet a prodeje vstupenek.

Nově zpřístupněným prostorem bude depozitář v bývalém zámeckém pivovaru. Po stavebních úpravách zde vznikne otevřené pracoviště historiků a restaurátorů. Ponese název Poklady za oponou.

V druhém patře jižního paláce bude umístěna nová expozice muzea. Tam turisté najdou informace o historii města a zámku. Prohlídka bude končit pohledem z výšky, z oratoře kaple Všech svatých na hrobce Zachariáše z Hradce.

Obnovena bude i prohlídková trasa s renesančními interiéry, restaurovat se budou nástěnné malby, sgrafita a mobiliář. Autoři projektu nezapomněli ani na úpravu zahrady, opravu fasád a střechy.

Rekonstrukce počítá s investicí v řádu více než 211 milionů korun. Už nyní je však zřejmé, že cena stoupne vzhledem k růstu cen stavebního materiálu. Podle kastelána Norka to bude odhadem o deset procent.

Národní památkový ústav získal na tento projekt evropskou dotaci, která bude z 85 procent hradit veškeré náklady. Hotovo by mělo být do konce roku 2022.

  • Nejčtenější

Policista nechal služebního psa zavřeného v autě, čtyřletý Axel uhynul

Inspekce vyšetřuje policistu z Vysočiny kvůli úhynu služebního psa ve Žďáru nad Sázavou. Minimálně desítky minut nechal...

Ze škol zmizí losos či hovězí, jídelny musí zdražit a vypustit řadu pokrmů

Skokové zdražování potravin pociťují nejenom lidé při nákupech, ale s napjatým rozpočtem se potýkají i ve školních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výjimečný trest 25 let za dvojnásobnou vraždu kvůli vile platí, rozhodl soud

Na 25 let do vězení poslal pražský vrchní soud Tomáše Fialu, který zabil podle obžaloby majitelku vily v pražské...

Řidič slyšel podezřelé bouchání, v návěsu na nábytku vezl pět migrantů

Pět migrantů bez jakýchkoliv dokladů dopadli na parkovišti na D1 na Vysočině policisté. Tři Indové, jeden Pákistánec a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Voráček: Hokej si zase užívám. Konec kariéry? Možná to zabalím ze dne na den

Jakub Voráček má za sebou první sezonu po návratu do Columbusu, kde před čtrnácti začínal svou kariéru v NHL. Tentokrát...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Robotický lovec dronů chytá protivníky do sítě, hodil by se třeba věznicím

Bezpečně dokáže v hlídaném perimetru rozlišit mouchu, drobného ptáka, člověka, narušitelský dron i helikoptéru....

Ve sběrném dvoře uspějí lidé z Brodu jen s občankou, karty si půjčovali

Obyvatele Havlíčkova Brodu čekají další změny při nakládání s odpadem. Od července se na sběrný dvůr už nedostanou,...

Soud zbavil obvinění dozorce ze světelské věznice, odsouzenou nemučili

Okresní soud v Havlíčkově Brodě zprostil sedm dozorců ze světelské ženské věznice obžaloby z mučení a jiného nelidského...

Ze škol zmizí losos či hovězí, jídelny musí zdražit a vypustit řadu pokrmů

Skokové zdražování potravin pociťují nejenom lidé při nákupech, ale s napjatým rozpočtem se potýkají i ve školních...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...

Pár dělí třiadvacet let, lidé ženu zaměňují s partnerovou matkou

Osmačtyřicetiletá Rachel Allenová z Texasu zažívá lásku jako z románu. Žije s o 23 let mladším partnerem a soužití si...