Středa 3. března 2021, svátek má Kamil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 3. března 2021 Kamil

Telčský zámek se chystá na rekonstrukci, mobiliář ji přečká v Dačicích

  18:02
Jedna z nejcennějších památek na Vysočině, telčský zámek, se intenzivně připravuje na rozsáhlou rekonstrukci za více než 211 milionů korun. Ta by měla začít už letos na podzim a částečně omezí běžný chod zámku i v příští návštěvnické sezoně. Se stěhováním mobiliáře už se začalo.

Renesanční telčský zámek je magnetem turistů, patří k nejnavštěvovanějším místům Vysočiny. V oblibě ho mají i filmaři. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Nyní se začíná dělat vše pro vypsání výběrového řízení. Ke konci roku by měla být vybrána stavební firma a od prosince by se mohlo začít pracovat,“ avizuje Bohumil Norek, kastelán nejnavštěvovanějšího zámku v kraji.

Cílem rekonstrukce prohlídkových tras je umožnit celoroční provoz, což dosud nebylo možné. Návštěvníci se po obnově renesančního zámku, jenž je památkou UNESCO, dostanou i do míst, kam zatím nemohli vstoupit. Jedná se o bývalou zámeckou kuchyni a pivovar.

Pro návštěvníky to bude znamenat jistá omezení a zvýšený stavební ruch. Zámek však bude podle kastelána v provozu na více než padesát procent.

„Pojedeme klasickou sezonu od konce dubna do konce října. Začneme na všech třech prohlídkových trasách s tím, že trasa A bude lehce omezená. Oproti tomu trasa B pojede na sto procent,“ informoval.

Podle postupujících stavebních prací bude upraven vstup do areálu pravděpodobně ze zámecké zahrady. „Turisté se ale vždy vše s předstihem dozvědí,“ zdůraznil.

Tradiční kulturní akce by stavební práce neměly výrazně narušit

Zámek je také místem mnoha kulturních akcí. Ani ty by neměly být stavbou příliš omezeny. Do konce roku ještě mohou návštěvníci počítat se všemi tradičními akcemi, jako je vánoční jarmark a folkový festival nebo živý betlém. Ani poté, co na zámku začnou pracovat dělníci, nebude o kulturu nouze.

Fotogalerie

„Uděláme vše pro to, aby se uskutečnily i všechny velké letní akce. Chceme určitě opět hostit koncerty folkového festivalu Prázdniny v Telči,“ připomenul Norek.

Zároveň prý chtějí vyzkoušet ke kulturním akcím i nové prostory, například zámecký park, kde se v minulosti konaly spíše velké koncerty. Zkušební akcí má být sobotní Cesta pohádkovým lesem.

„Na kilometrové trase budou děti čekat různé úkoly a také pohádkové postavičky vodníků a skřítků. Uvidíme, jak se tento model osvědčí,“ uvedla Lucie Norková ze správy zámku.

Specialisté nábytek nejprve ozáří, aby zničili červotoče

Aby rekonstrukce mohla v klidu začít, nechala správa zámku vyklidit některé místnosti. Například ty, kde sídlila pobočka Muzea Vysočiny, jsou již kompletně vystěhované a připravené na rekonstrukci. „Do těchto prostor by mohla stavební firma okamžitě nastoupit,“ poznamenal Norek.

Velké stěhování se týká i prostor zámeckého pivovaru, kde byla část mobiliáře. Nyní je už z poloviny vystěhovaný.

Náhradní skladovací prostor našli v nedalekém dačickém zámku. „Vše, co se z depozitáře odveze, půjde nejprve do specializované firmy, která nábytek ozáří, aby se zničil červotoč. Pak bude umístěn v Dačicích a po rekonstrukci se vrátí zpět k nám,“ dodala Norková.

Další náhradní depozitář zřídili v zámecké galerii. Ta byla z toho důvodu už letos uzavřená a tento stav potrvá zřejmě až do roku 2024. „Galerie byla pro nás vždy lukrativní záležitost. Dělali jsme tam divácky velmi navštěvované sezonní výstavy k filmům a pohádkám, jež se v Telči natáčely,“ připomenul kastelán.

Návštěvnost galerie činila v sezoně kolem dvaceti tisíc lidí. I kvůli tomu letos příchozích ubylo. „Bohužel to ale ničím nenahradíme,“ podotkl Norek. Po rekonstrukci prohlídkových tras by ale návštěvnost měla opět růst.

Práce se kvůli růstu cen materiálu zřejmě o něco prodraží

Obnova zámku zahrnuje i vznik nového zámeckého informačního centra, kde by měli návštěvníci najít veškerý servis včetně malého občerstvení, toalet a prodeje vstupenek.

Nově zpřístupněným prostorem bude depozitář v bývalém zámeckém pivovaru. Po stavebních úpravách zde vznikne otevřené pracoviště historiků a restaurátorů. Ponese název Poklady za oponou.

V druhém patře jižního paláce bude umístěna nová expozice muzea. Tam turisté najdou informace o historii města a zámku. Prohlídka bude končit pohledem z výšky, z oratoře kaple Všech svatých na hrobce Zachariáše z Hradce.

Obnovena bude i prohlídková trasa s renesančními interiéry, restaurovat se budou nástěnné malby, sgrafita a mobiliář. Autoři projektu nezapomněli ani na úpravu zahrady, opravu fasád a střechy.

Rekonstrukce počítá s investicí v řádu více než 211 milionů korun. Už nyní je však zřejmé, že cena stoupne vzhledem k růstu cen stavebního materiálu. Podle kastelána Norka to bude odhadem o deset procent.

Národní památkový ústav získal na tento projekt evropskou dotaci, která bude z 85 procent hradit veškeré náklady. Hotovo by mělo být do konce roku 2022.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

  • Nejčtenější

Úřad se neptal. Cyklostezku vytyčil přes letité ploty a začal kácet

Premium O cyklostezce podél řeky v jihlavské Helenínské ulici se dlouho mluvilo. Nyní radnice stavbu zahájila. Jenže tak, že z...

Na bráchu se všichni ptají, je to fajn. Házenkářka Součková o slavném sourozenci

Premium „Pojď si s námi zahrát fotbal,“ vyzval starší sestru Tomáš Souček na chalupě nedaleko Havlíčkova Brodu. „Co s 12letou...

Pivovar Bernard postavil rozhlednu uprostřed Humpolce, opozici se nelíbí

Vedle chrámu svatého Mikuláše na náměstí získal Humpolec novou dominantu v centru. Zhruba 300 metrů od zmíněného...

Z Pelhřimova do Pelhřimova se jde přes jiné katastry, výjimku zatím nežádá

V nekomfortní a nepřehledné situaci se ocitli obyvatelé Pelhřimova v souvislosti s vládním nařízením o omezení pohybu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Loučení legend bez diváků. Loni v Novém Městě končil Šlesingr, letos Moravec

Být to kdykoliv jindy, po novoměstské trati by ho zcela jistě hnal kupředu úžasný divácký kotel tradičně vroucí...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

  • Další z rubriky

Úřad se neptal. Cyklostezku vytyčil přes letité ploty a začal kácet

Premium O cyklostezce podél řeky v jihlavské Helenínské ulici se dlouho mluvilo. Nyní radnice stavbu zahájila. Jenže tak, že z...

K nové zimní údržbě míří pochvaly, i když se služba výrazně prodražila

Žďár nad Sázavou se postupně vrací ke svým vlastním technickým službám. Kvůli tomu vznikla ve společnosti Satt nová...

Venku je mokro a zima, děti ve školce svačí u ohně v indiánském týpí

Děti v Šalamounkově Dvorečku, zařízení v malebném údolí řeky Doubravy poblíž Chotěboře nahrazujícím běžnou školku,...

Na Jihlavsku se letos podaří zachránit první dva podzemní kamenné sklepy

První dva historické kamenné sklepy, takzvané lochy, letos začnou opravovat obyvatelé osady Loučky patřící k Vílanci na...

Gabriela Koukalová se pochlubila, že čeká miminko. Změnila si i příjmení

Bývalá biatlonistka Gabriela Koukalová (31) bude maminkou. V ranním vysílání na Primě se pochlubila šťastnou novinou a...

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Nová Fabia extrémně narostla, dostane až 150 koní. Už jsme s ní jeli

Přiznávám, pro fabie všech generací mám slabost. Hlavně ty kombíkové. Jsou fajn a na úplně normální ježdění pro ty, kdo...

Rodina bydlí v perfektním domě. Každý centimetr má své využití

Rok a půl sbírali manželé informace a vybírali, jaký typ stavby si pro svou rodinu postaví. Rozhodující byly návštěvy...