Velká rekonstrukce zámku v Telči ještě příští turistickou sezonu neohrozí

  8:45aktualizováno  8:45
V Telči se pro následujících několik let připravuje velká oprava zámku, jež má stát 211 milionů korun. Ovšem ještě celou příští turistickou sezonu bude zámek návštěvníkům otevřen. Ohroženy tak nebudou ani tradiční kulturní akce, jako je například oblíbený hudební festival Prázdniny v Telči.

Telčský zámek čeká v příštích letech rekonstrukce, ale ještě celou příští sezonu bude památka otevřená. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Předpokládáme, že samotné stavební práce by měly začít někdy v říjnu příštího roku,“ uvedl kastelán telčského zámku Bohumil Norek.

Podle mluvčí Národního památkového ústavu Markéty Slabové se nyní kreslí projektová dokumentace. Připravují se též scénáře jednotlivých expozic.

„Chystají se restaurátorské návrhy a výběrová řízení na restaurátory. Vše běží tak, jak má,“ ujistila mluvčí územní památkové správy v Českých Budějovicích, pod kterou vysočinské památky spadají.

Jenže ani poté, co do objektu nastoupí stavaři a restaurátoři, nebude zámek úplně uzavřen. „Provoz bude omezen, ale počítáme s tím, že třeba prohlídková trasa B bude otevřená,“ poznamenala Markéta Slabová.

Dotace sice nepokryje veškeré náklady, stavbu to však neohrozí

Národní památkový ústav získal na rekonstrukci prohlídkových tras telčského zámku evropskou dotaci, která bude z 85 procent hradit veškeré náklady. Dotace činí 179,2 milionu korun.

„Vzhledem k tomu, že meziročně narůstá cena veškerých zakázek, tak částka, kterou jsme získali, nepokryje veškeré náklady. Rozhodně to však neohrozí stavbu samotnou. Spíš budeme restaurovat méně předmětů,“ dodala mluvčí Slabová.

Fotogalerie

V minulých měsících se ze zámeckého areálu musela kvůli rekonstrukci nadobro vystěhovat telčská pobočka Muzea Vysočiny v Jihlavě. „Místnosti jsou vyklizené a chystáme je na nástup dodavatelů stavebních prací,“ upozornil kastelán Norek.

Cílem rekonstrukce prohlídkových tras zámku je umožnit celoroční provoz, což dosud nebylo možné. Návštěvníci se po obnově renesanční památky, jež je na seznamu UNESCO, dostanou i do míst, kam zatím nemohli vstoupit. Jedná se o bývalou zámeckou kuchyni a pivovar. Právě v někdejší zámecké kuchyni vznikne nové informační centrum zámku, kde by měli návštěvníci najít veškerý servis včetně malého občerstvení, toalet a prodeje vstupenek.

Zatímco dnes se do této části zámku vstupuje oklikou přes několik zamčených dveří, po rekonstrukci bude vstup veden přímo z hlavního nádvoří. „Prodlouží se nášlap na schodech v pravé části nádvoří a probourá se zeď na dveře,“ uvedl kastelán.

Poklady za oponou, informace o historii a pohled z výšky

Nově zpřístupněným prostorem bude rovněž depozitář v bývalém zámeckém pivovaru. Objekt přiléhá ze západní strany k hospodářskému křídlu zámku. Po stavebních úpravách zde vznikne otevřené pracoviště historiků a restaurátorů. Instalovaný depozitář s názvem Poklady za oponou umožní návštěvníkům sledovat restaurátory přímo při práci.

Ve druhém patře jižního paláce, které využívalo Muzeum Vysočiny, bude umístěna nová expozice zámeckého muzea. Tam turisté najdou informace o historii města a zámku. Prohlídka bude končit pohledem z výšky, z oratoře kaple Všech svatých, na hrobku Zachariáše z Hradce.

Obnovena bude také prohlídková trasa s renesančními interiéry, restaurovat se budou nástěnné malby, sgrafita a mobiliář. Autoři projektu nezapomněli ani na úpravu přilehlé zámecké zahrady, opravu fasád a střechy.

Celková obnova zámku musí být dokončena do 31. prosince 2022.

Nejčtenější

Podnikatel z Brodu zabil svoji ženu, pak ji nahlásil jako pohřešovanou

V místě nálezu utonulé poblíž rybníka nedaleko Habrů v pátek 2. srpna dopoledne...

Obviněným z vraždy osmačtyřicetileté ženy z Havlíčkova Brodu, jejíž zmizení na konci července nahlásil manžel, je podle...

Při útoku proti Saúdské Arábii nebyly použity české motory, brání se firma

Úlomky raket použitých proti Saúdské Arábii (18. 9. 2019)

Společnost První brněnská strojírna Velká Bíteš ze skupiny PBS Group ve čtvrtek popřela, že by její motory typu TJ100...

Rychlá železnice by měla vést přes Světlou a Jihlavu, uvažuje stát

Moderní rychlovlaky by měly mezi Prahou a Brnem jezdit 350kilometrovou

Správci železnic po odmlce představili své nové plány na vysokorychlostní trať, která by měla v roce 2030 protnout...

V Jihlavě vzniklo obří datové centrum, skladují v něm 10 petabajtů

Specialista Pavel Pokorný vytahuje šuplík jedné ze skříní ve speciální...

Nenápadná místnost v suterénu jedné z budov v areálu krajského úřadu na Žižkově ulici v Jihlavě skrývá technologický...

První liga: Budějovice vyhrály i potřetí, zatím neztratila ani Poruba

Českobudějovický útočník Radek Prokeš (vlevo) se snaží uniknout Lukášovi...

Hokejisté Českých Budějovic a Poruby potupili ve třetím kole první ligy soupeře devíti góly a vládnou tabulce se...

Další z rubriky

Z výkopu čouhaly středověké hrnce, v Jihlavě se našla pec ze 13. století

Nálezce Šimon Kochan u zčásti odkryté hrnčířské pece s částečně vypálenou...

Překvapivý objev učinili archeologové v Jihlavě. Poblíž ulice U Skály našli metr pod povrchem středověkou hrnčířskou...

Když fouká, museli chrám kvůli bezpečnosti zavírat. Začíná jeho oprava

Chrám svaté Markéty je výraznou dominantou zámeckého komplexu i celého města...

Na poslední chvíli začíná generální oprava barokního chrámu svaté Markéty, který je dominantou zámeckého komplexu v...

Žďár otevřel novou sportovní zónu s tenisovou halou, klubovnou a šatnami

Nově zrekonstruovaná sportovní zóna se šatnami, zázemím, vyhlídkovou terasou,...

Sportovci ve Žďáře nad Sázavou dostali od města velký dárek. Dokončena byla rozsáhlá rekonstrukce sportovního areálu na...

Na místo v domově důchodců se čeká roky, kraj přesto v Brodě jeden zruší

Nová přístavba domova pro seniory v areálu havlíčkobrodské nemocnice je...

Důchodci přijdou v Havlíčkově Brodě o jeden z domovů pro seniory. Zařízení U Panských, které obývá 43 klientů, se Kraj...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz