Telčské muzeum už je v azylu, do budoucna se vystěhuje mimo centrum

  8:50aktualizováno  8:50
Novou historii začala psát telčská pobočka Muzea Vysočiny Jihlava. Po téměř šedesáti letech se musela vystěhovat z jižního křídla zámku. Důvodem je připravovaná rekonstrukce zámeckého areálu. Zpět už se muzeum nevrátí, Národní památkový ústav má s prostory po opravě jiné záměry.

Telčská pobočka Muzea Vysočiny se musela přestěhovat. Azyl našla v budově univerzitního centra (na snímku). Výhledově by však mělo muzeum sídlit v budově domova pro seniory v lokalitě Staré Město. | foto: ČTK

Poslední dva roky hledal Kraj Vysočina jako zřizovatel prostor, kam své muzeum přestěhuje. Ve hře byly celkem tři varianty, mezi nimi také bývalá židovská synagoga.

Nakonec se jako nejvýhodnější možností ukázalo dočasné umístění administrativní části muzea do univerzitního centra Masarykovy univerzity v Telči s tím, že se muzeum výhledově přestěhuje do budovy, která se uvolní po přestěhování a rekonstrukci stávajícího domova pro seniory.

„S touto variantou zatím stále počítáme,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro oblast kultury Jana Fischerová.

Nově teď od listopadu tedy najdou návštěvníci Telče pobočku muzea ve druhém patře univerzitního centra, hned vedle zámku na náměstí Zachariáše z Hradce.

„V provozu je zde kancelář, menší část depozitáře a torzo muzejních exponátů, které jsou umístěné ve vitrínách na chodbách. Ty jsou přístupné návštěvníkům v běžných otevíracích hodinách. Sice to nevypadá špatně, ale popravdě, není to ono. Není to zkrátka plnohodnotné muzeum,“ konstatovala vedoucí telčské pobočky muzea Helena Grycová Benešová.

Pro tematické výstavy využili knihovnu a část kavárny

Vystěhováním ze zámku totiž muzeum přišlo o velkou část svých výstavních prostor. Mnoho uskladněných i vystavených exponátů museli pracovníci muzea odvézt do jihlavského depozitáře. K vidění zůstal například historický model města, popravčí meč nebo unikátní svatební praporce.

V univerzitním centru pro tematické výstavy muzeum využívá ještě knihovnu a část kavárny. Aktuálně je tam umístěna výstava Telč archeologická, která mapuje výsledky archeologického bádání v oblasti horního toku Moravské Dyje.

Fotogalerie

„Na příští rok bychom tady chtěli udělat výstavu s pracovním názvem Na vlně retro, která by měla zachycovat éru 60., 70. a 80. let minulého století,“ předeslala Grycová.

Na rok 2020 Národní památkový ústav připravuje velký výstavní projekt věnovaný jezuitům v Telči. Do něho by se mělo muzeum také zapojit. „Máme v depozitáři část historické lékárny a vlastníme i unikátní soubor osmnácti obrazů generálů jezuitského řádu, které se nedávno staly kulturní památkou,“ uvedla Helena Grycová.

Pro další sezonní výstavy chce muzeum využívat jiné prostory ve městě, jako například galerii Hasičský dům nebo prostory radnice.

Nevýhoda budoucího sídla bude, že leží mimo turistické centrum

Výhledově by se muzeum mělo přestěhovat do budovy telčského domova pro seniory v lokalitě Staré Město. Pro seniory se totiž právě staví nový objekt a stávající dům ze 17. století zůstane zanedlouho prázdný.

V této budově by po přestěhování a nezbytných úpravách mělo mít muzeum rovněž svou vlastní expoziční část. Jedinou nevýhodou je, že objekt leží mimo hlavní turistické centrum.

„Přáním zástupců města, když nám nabízeli tento prostor, bylo, aby se vycházková a turistická trasa rozšířila i mimo hlavní jádro. A to právě tímto směrem,“ vysvětlovala důvody výběru lokality náměstkyně hejtmana Jana Fischerová.

Podle telčského starosty Romana Fabeše město již zadalo studii na posouzení vnitřních úprav objektu pro muzejní účely. „Domluvili jsme se, že ji zkusíme udělat ve dvou variantách. Jedna z nich by byla finančně náročnější rekonstrukce, druhá by zahrnovala základní úpravy. Jakmile budou studie na stole, budeme o nich jednat se všemi dotčenými stranami,“ poznamenal starosta.

Finanční břímě rekonstrukce by neslo město Telč jako majitel budovy. „Hledat budeme samozřejmě dotační tituly, které by nám pomohly s financováním,“ dodal. Jak Fabeš poznamenal, byl by rád, kdyby studie a další dokumentace byly dokončeny během příštího roku.

„Nový objekt pro seniory bude hotový v příštím roce a přestěhování by mělo proběhnout do konce června příštího roku. Od července bude tedy prostor prázdný a bylo by dobré tam začít co nejdřív pracovat,“ dodal starosta.

Telčské muzeum patří k nejstarším na Moravě. Na zámku sídlilo od 60. let 20. století. V roce 1987 opustilo prostory zámecké galerie a přestěhovalo se do jižního křídla. O jeho vystěhování ze zámku se definitivně rozhodlo loni na podzim.

Nejčtenější

Podnikatel z Brodu zabil svoji ženu, pak ji nahlásil jako pohřešovanou

V místě nálezu utonulé poblíž rybníka nedaleko Habrů v pátek 2. srpna dopoledne...

Obviněným z vraždy osmačtyřicetileté ženy z Havlíčkova Brodu, jejíž zmizení na konci července nahlásil manžel, je podle...

Zavražděná z Havlíčkova Brodu pachatele dobře znala, obviněný je ve vazbě

V místě nálezu utonulé poblíž rybníka nedaleko Habrů v pátek 2. srpna dopoledne...

Vysočinským kriminalistům se podařilo dopadnout muže, který na konci července zavraždil osmačtyřicetiletou ženu z...

Chomutov začal první ligu vítězně, uspěly i Budějovice. Vsetín doma padl

Václav Čejka (vlevo) z Třebíče atakuje Jana Veselého z Českých Budějovic.

Chomutovští hokejisté po konci v extralize vstoupili do první ligy výhrou nad nováčkem Sokolovem 4:1. Další neúspěšný...

V Jihlavě vzniklo obří datové centrum, skladují v něm 10 petabajtů

Specialista Pavel Pokorný vytahuje šuplík jedné ze skříní ve speciální...

Nenápadná místnost v suterénu jedné z budov v areálu krajského úřadu na Žižkově ulici v Jihlavě skrývá technologický...

První liga: Budějovice vyhrály i potřetí, zatím neztratila ani Poruba

Českobudějovický útočník Radek Prokeš (vlevo) se snaží uniknout Lukášovi...

Hokejisté Českých Budějovic a Poruby potupili ve třetím kole první ligy soupeře devíti góly a vládnou tabulce se...

Další z rubriky

Vyčistit potok i poldr. Humpolec řeší, jak zabránit další bleskové povodni

Obyvatelé Humpolce zaplnili facebook desítkami fotek a videí, jak to po...

Bydlet v přízemních bytech nejníže položeného humpoleckého panelového sídliště Na Rybníčku, je tak trochu risk. Letos...

Vyhlášený měřínský betlém letos skončí, pořadatelé postrádají nástupce

Čtrnáctý ročník živého betlému v Měříně (24. prosince 2017).

Živý betlém v Měříně přitahuje rok co rok na Štědrý den pozornost tisíců diváků. Přesto hrozí, že letošní šestnáctý...

Uzavírka odřízne Velký Beranov od Jihlavy, jezdit se bude přes dálnici

Frekventovaná silnice II/602 bude – mezi Jihlavou a Velkým Beranovem – kvůli...

Nevídané dopravní omezení čeká na řidiče a cestující, kteří o víkendu zamíří z Jihlavy do Velkého Beranova nebo opačným...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz