Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Část firem na Vysočině nečekala na nařízení a zaměstnance testuje už měsíce

  14:41
Zaměstnavatelé zachytávají při testování na covid-19 i pracovníky, kteří vůbec netušili, že jsou nakažení. V některých firmách na Vysočině se testuje už několik měsíců. Povinné testování, které v pondělí večer oznámila vláda, výrazně předběhl například producent lyží Kästle CZ nebo výrobce zámků Tokoz.

Rušněji než obvykle bylo v pondělí ráno u recepce žďárské inženýrské firmy DEL. Jednou z firem, kde začalo dobrovolné plošné testování, byla právě centrála společnosti, ve které pracuje zhruba 250 zaměstnanců.

Antigenní test podstoupila více než stovka pracovníků. Všechno šlo hladce, samotný odběr byl záležitostí pouze několika sekund.

„Jsem rád, že nám odborná firma vyšla vstříc a mohli jsme našim zaměstnancům nabídnout test, který velká většina absolvovala. Máme naplánované testování dvakrát týdně, což je správná frekvence pro to, abychom eliminovali nebezpečí komunitního přenosu covidu ve firmě,“ míní Jiří Kabelka, výkonný ředitel a­ předseda představenstva DEL.

Kromě pondělního rána se rozhodli ještě pro čtvrteční termín, vhodný pro ty pracovníky výroby, kteří chodí na odpolední směnu.

„Na jedno testovací okno počítáme se 150 odběry, napoprvé jsme využili téměř celý počet,“ bilancoval v pondělí Zdeněk Navrátil, marketingový manažer společnosti DEL. „Dosud jsme zaměstnance netestovali, bylo to na každém zvlášť. Ale přece jen jsme firma, která nemůže některé zaměstnance poslat na home office,“ dodal.

Takto budou ve firmě, v níž už v několika vlnách zaměstnanci covidem onemocněli, vědět, jak na tom jsou. „Nemoc u nás prodělalo poměrně dost lidí, nemoc se šířila pravděpodobně i na pracovišti. Testovat budeme, dokud to bude možné a dokud to bude potřeba,“ míní Navrátil. Testy jsou podle něj hrazené zdravotní pojišťovnou, firma hradí náklady spojené s výjezdem pracovníků laboratoře.

Šéfovi firmy se moc nelíbí, jak přistupuje k plošnému testování ve firmách vláda. „Je to poněkud nekoncepční a zmatečné, řešení skončí na zaměstnavatelích a na nich bude, aby se postarali. Generujeme přidanou hodnotu, aby měl stát z čeho žít, ale zároveň nám vláda nakládá další a další povinnosti, přitom pravidla se mění za pochodu,“ komentuje současnou situaci Jiří Kabelka, jehož firma se podílí i na výrobě plicních ventilátorů.

Zkušenosti se sháněním odběrové laboratoře vede šéfa firmy Kabelku k myšlence, že povinné testování, které v pondělí večer oznámila vláda, může brzy narazit na kapacitní problém.

Z pěti na čtrnáct procent

Testování zaměstnanců není ve vysočinských firmách ničím novým. Výrobce lyží Kästle CZ (dříve Sporten) v Novém Městě na Moravě funguje bez větších omezení i díky plošnému testování antigenními testy.

„Jsme jedním z prvních průmyslových podniků v Česku, který loni zahájil testování svých zaměstnanců antigenními testy na základě dobrovolnosti. Začali jsme asi tři týdny poté, co byly první antigenní testy schválené pro použití v Česku. Kdo má pochybnost, může být otestován na náklady firmy. Běžně v tomto období míváme nemocnost pět procent, v lednu jsme byli kvůli covidu na čtrnácti procentech. Díky našemu systému testování máme nemoc pod kontrolou a daří se firmu udržet v chodu bez výpadku, omezení se týkají jen vybraných pracovišť,“ popsal situaci ředitel firmy s více než dvěma sty zaměstnanci Vladimír Dušánek.

Velikost firmy není podle ředitele směrodatná. „Pro zlepšení situace v dané lokalitě se musí testovat každé potenciální ohnisko, samozřejmě při dodržení distančních a karanténních opatření,“ míní Dušánek. Upozorňuje na to, že chybí legislativní nástroj pro případ, že se zaměstnanec odmítne nechat testovat.

Bosch vyvinul vlastní rychlý test

Jihlavský Bosch, ve kterém pracují čtyři tisíce lidí, nabízí již od loňského léta možnost vnitrofiremního PCR testování.

„Bosch vyvinul vlastní rychlý test na covid-19, který se provádí na analytickém zařízení Vivalytic od společnosti Bosch Healthcare Solutions. Nejnovější verze testu trvá pouze třicet minut,“ popsal nedávno mluvčí Bosch Group Pavel Roman.

V pondělí odpoledne se k testování zaměstnanců odmítl vyjádřit s tím, že firma zatím řeší situaci interně s ohledem na současný vývoj a rozhodnutí vlády.

Podle ČTK z vlastní iniciativy testuje své lidi také například výrobce zámků a kování Tokoz.

„My už testujeme dva měsíce a v poslední době zachytáváme čím dál víc lidí, kteří vůbec netušili, že jsou nakažení a kteří by to jinak šířili dál,“ řekl ředitel Vladimír Chládek. Tokoz testuje ve spolupráci s lékařem.

Povinnost testování začíná ve středu

Jednatel třebíčské TTS Richard Horký také nabídne lidem testování a těm, kteří covid-19 už prodělali, umožní testování na protilátky v­ krvi. „Já je nemůžu nutit, oni samozřejmě musí souhlasit,“ podotkl v neděli Horký.

Se zavedením testování bez ohledu na rozhodnutí vlády počítá v nejbližších dnech také výrobce autodílů Fraenkische CZ v Okříškách na Třebíčsku, který zaměstnává 800 lidí.

Povinné testování na covid schválila a oznámila v pondělí večer vláda. „Od středy bude povinnost firem nad 250 zaměstnanců mít pro své zaměstnance antigenní testy,“ uvedl po jednání vlády vicepremiér Karel Havlíček.

Do 12. března musí mít první testy všichni zaměstnanci firem nad 250 zaměstnanců, do 15. března pracovníci podniků v kategorii 50-249 zaměstnanců.

„Firma si musí zajistit testování a stát k tomu dává rámec, že jim to proplatí. Jinak si to firma objednává sama,“ řekl iDNES.cz Havlíček. Za jeden test zdravotní pojišťovny firmám proplatí 60 korun.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Milionový kiosek pobouřil Brod. Teď jsou jeho zbytky na prodej za cenu šrotu

23. května 2024

Premium Pro někoho luxusní designový kousek, pro jiného ošklivá psí bouda. Mnoho označení ve své době nesl...

Města na Vysočině nabízejí dřevo zdarma. Zájemci si ho musí sami nasekat

16. května 2024

Premium Palivové dříví na zimu nebo třeba na letní sezonu na chatě nemusejí lidé vždy draze kupovat....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Králík by Rusy přizval: Jejich vyřazení popírá staroolympijské myšlenky

19. května 2024

Premium Ve své době patřil k absolutní gólmanské špičce. A to nejen na domácím hokejovém poli, ale i v...

Na D1 u Jihlavy se převrátil kamion a vysypal náklad, tvořily se kolony

23. května 2024  10:16,  aktualizováno  13:42

Provoz na dálnici D1 na Vysočině několik hodin komplikovala dopravní nehoda. Na 115. kilometru ve...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Sedmnáctiletá dívka vzala na vycházku dvouměsíční dceru, do ústavu se nevrátily

22. května 2024  16:10

Pelhřimovští policisté pátrají po sedmnáctileté Stefanii Stojkové a jejím malém dítěti. V pátek se...

Hastrman získá nová šlapadla. Parkovat budou u mola rybníka v parku Budoucnost

24. května 2024  14:22

Město Havlíčkův Brod na letní sezonu připraví jednu neobvyklou novinku. Na rybníce Hastrman v parku...

Vozím míček s pandou. Stolní tenistka Blašková o talismanu, studiu i partě

24. května 2024  11:34

Stolní tenistky Havlíčkova Brodu mohou dnes slavit extraligový titul. Po prvním finálovém duelu s...

Na Žďársku hořela střecha haly určené pro chov prasat, škoda je 4,5 milionu

24. května 2024  8:56,  aktualizováno  9:52

Šest jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů z Vysočiny zasahovalo v obci Jívoví na Žďársku...

Na D1 u Jihlavy se převrátil kamion a vysypal náklad, tvořily se kolony

23. května 2024  10:16,  aktualizováno  13:42

Provoz na dálnici D1 na Vysočině několik hodin komplikovala dopravní nehoda. Na 115. kilometru ve...

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...