Důkladný rozbor má ukázat, které trávníky bude Brod sekat méně často

  8:42aktualizováno  8:42
Město Havlíčkův Brod se zhlédlo v současném trendu omezení sekání některých trávníků. Vedení města nechá po vzoru například Jihlavy či Žďáru nad Sázavou založit květnaté louky, jinde omezí počet sečí. Kde přesně to bude, nejprve určí důkladný monitoring ploch ve městě.

Díky novým upravovaným trávníkům se zelenou oázou v samém centru města stalo Smetanovo náměstí. Radnice nyní chce, aby podobně pěkně vypadaly trávníky i jinde. Některé chce nechat více růst a kvést. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Záměr omezit sečení trávníků přednesl vedoucí výboru pro životní prostředí a ochránce přírody Václav Hlaváč. Podle něho se o tuto záležitost stále více začínají zajímat samotní obyvatelé města a mnozí už dokonce požadují změny. 

„Děje se to v posledních dvou letech a je to zejména vlivem sucha. Lidé vidí, že když se čtyřikrát do roka podle letitého plánu nakrátko poseká trávník, že z něj za čas zbude velká žlutohnědá plocha,“ uvedl Hlaváč.

Jak dodal, technické služby, které údržbu zeleně v Brodě zajišťují, už zkoušely sečení v některých lokalitách omezit. Ale experiment nepřinesl zrovna povzbudivé výsledky.

„Některé plochy nevypadaly pěkně. Prosadil se na nich plevel, zarostly bodláčím. Domníváme se proto, že tato záležitost vyžaduje systematičtější přístup,“ vysvětlil Hlaváč, proč tuto záležitost mají řešit zastupitelé města.

Ti skutečně odsouhlasili, že se záležitostí budou zabývat. Během příštího roku by měl vzniknout obsáhlý dokument, který by veřejné plochy ve městě detailně monitoroval a vymezil ty, které jsou vhodné k intenzívnímu sečení, i ty, kterým omezení sečení prospěje.

Kvetoucí záhony by měly plnit i reprezentativní funkci

Zároveň by měl vytipovat lokality vhodné pro květnaté louky. Měl by popsat způsob jejich založení i formu následné údržby. „Od roku 2021 bychom na tento plán mohli přejít,“ poznamenal Václav Hlaváč.

První z ploch vhodných pro založení záhonů už sám naznačil. Mělo by se jednat zejména o středové ostrůvky kruhových objezdů. „Kvetoucí záhony by měly plnit i reprezentativní funkci. Na kruhových objezdech je k tomu ideální prostor,“ prohlásil.

Ve velkou úpravu v tomto duchu věří i na zeleném prostranství před Vymazlenou kavárnou pod pekárnami. „Zde se to ale bez větších investic neobejde,“ konstatoval Hlaváč.

Vedení města už dříve zvažovalo, že tuto plochu, kde jsou dnes zarostlé pozůstatky po amatérské bikerské trati, přemění v jakýsi parčík.

Nápad výboru pro životní prostředí se zalíbil všem přítomným zastupitelům. „Je to cesta, kterou bychom se měli dát. Podpoříme zachování vody v krajině i diverzitu hmyzu. Jsem rád, že tu takový nápad je,“ ocenil například Pirát Jan Kerber.

I když nakonec zvedli ruku pro, drobné výhrady měli jenom komunisté. „Máme tu spoustu jiné problematiky, kterou bychom měli přednostně řešit. Jaký je v této věci veřejný zájem? Já nevidím, že by veřejnost měla zrovna teď touhu investovat do trávníků,“ podotkl Vladimír Frič.

  • Nejčtenější

Na zvrhlého učitele soudce křičel, pak ho poslal na 4,5 roku do vězení

Několikrát musel soudce Okresního soudu v Jihlavě Pavel Horna zvýšit hlas na učitele Miroslava Černého z Berouna. Muže...

Vlaku došla nafta, překvapení cestující večer uvázli v lese u rybníka

„Došla nafta,“ dozvěděli se překvapení cestující od průvodčí motorového vlaku na trati z Pardubic do Havlíčkova Brodu....

Premium

Klaus i Zeman budovali demokracii jen z donucení, tvrdí Martin Mejstřík

Byl pátek 17. listopadu 1989 a tehdejší student Divadelní fakulty AMU Martin Mejstřík se společně se spolužáky chystal...

VIDEO: Další auto přistálo v příkopu, zatáčku u Radňovic řidiči podceňují

V nechvalně proslulé zatáčce u Radňovic na silnici číslo 19 mezi Žďárem nad Sázavou a Novým Městem na Moravě už se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budějovice vyhrály v Litoměřicích, první lize vévodí už o 14 bodů

Hokejisté Českých Budějovic vyhráli ve 22. kole první ligy na ledě druhých Litoměřic 8:5 a svůj náskok v čele tabulky...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Kostel na Zelené hoře se vyššími okny přiblížil podobě ze Santiniho časů

Mistři hned několika řemesel si v posledních dnech podávali kliku v kostele sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve...

Ozbrojený lupič v kulichu si z benzinky v Třebíči odnesl několik tisíc

Lupič se zbraní v ruce přepadl v noci na dnešek čerpací stanici v Třebíči. Odnesl si několik tisíc korun. Policie po...

Havlíčkův Brod se dočkal, stavba obchvatu začne pár dní po Novém roce

To, co celý Havlíčkův Brod netrpělivě vyhlíží desítky let, se nezadržitelně přiblížilo. Minulý pátek odpoledne oznámilo...

Do Jihlavy se vrátí nejstarší městský autobus, jeho oprava je ve finále

První jihlavský autobus Škoda 706 GND z roku 1942 se příští rok vrátí na Masarykovo náměstí, odkud za války poprvé...

Adecco spol. s r.o.
FINANCIAL AUDIT MANAGER

Adecco spol. s r.o.
Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 80 000 - 100 000 Kč

Najdete na iDNES.cz