Nové brodské náměstí je plné zeleně a vody, přesto se ozývá kritika

  17:33aktualizováno  17:33
Centrum Havlíčkova Brodu je opět o něco zajímavější. Radnice dokončila rekonstrukci Smetanova náměstí ležícího hned vedle centrálního Havlíčkova. Od něho se liší téměř ve všem. Nové Smetanovo náměstí je zelené a plné vody. Má spoustu obdivovatelů, ale ozývají se i kritici.

Nově opravené Smetanovo náměstí v Havlíčkově Brodě je plné zeleně a vody. V jeho vrchní i spodní části jsou fontány, mezi nimiž se podél cesty klikatí potůček. Vše doplňuje nová dlažba a spousta trávy i nově zasázených stromů. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Rekonstrukce Smetanova náměstí začala na jaře roku 2015 východní částí a Havlíčkovou ulicí. Po přestávce se práce pohnuly znovu letos na jaře, kdy odstartovala druhá etapa. Během ní se stavební firma zaměřila na středovou a západní část náměstí.

A při této etapě doznalo náměstí výrazných změn. Vyrostly zde dvě fontány, mezi nimi teče voda potůčkem klikatícím se podél cesty středem náměstí. Nově upravená je plocha pro tržnici i veškerá dlažba. Zmizelo nevzhledné socialistické jezírko, které v posledních letech sloužilo spíš jako záhon, i neudržované keře.

A hlavně je celé náměstí zelené se spoustou trávy. Na jaře se zde zazelenají i nové stromy, pestré barvy dodá květná zahrada založená na jižní straně.

„To jsme dodělávali až v uplynulých dnech, kdy se trochu ochladilo. Práce s květinami a stromy nešly dělat za zářijového a říjnového tepla,“ řekl havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek.

Fontány budou barevně svítit jen výjimečně, radnice nechce pouť

Dnes už je vše dokončeno. Náměstí se běžně používá, korzují skrz něj lidé. A po setmění se na něj chodí dívat obyvatelé města i s dětmi.

Celý prostor je nově nasvětlen a nasvíceny jsou rovněž kašny s fontánami i betonová konstrukce ve tvaru kříže upomínající na kapličku, která v těchto místech do asanace brodského centra v 70. letech minulého století stávala.

Fotogalerie

„Mně se to líbí, večer je krásné, jak to svítí,“ pochvaluje si v diskusích na sociálních sítích Lucie Veselková.

„Se synem jsme tam stáli deset minut a nemohla jsem ho od toho dostat,“ přidává se Pavla Vtělenská. „Pěkné, čisté, moderní a přehledné. Za mě určitě palec nahoru,“ píše Jakub Fendrych. „Je to pěkné, děti se vyblbnou a zeleně je dost,“ zhodnotil Jan Mašek.

Fontány v horní i spodní části náměstí však barvami nebudou hrát pořád. „Světla jsou naprogramovaná, ale chtěli jsme zůstat decentnější, aby to neblikalo jako na pouti,“ říká Honzárek. Fontány tak po většinu času budou nasvíceny klasicky „bíle“, barevná světla se ve větší míře přidají pouze při zvláštních příležitostech.

Lidé mají výhrady k betonu, náměstí se jim zdá málo zelené

Klikatící se potůček mezi oběma fontánami je velkým zpestřením. Nicméně hned první dny ukázaly, že bude vyžadovat pozornost. V ostrých zatáčkách z něj voda cáká ven. A zejména nyní na podzim se ucpává napadaným listím. Lidé se shodují, že jednoduchá nebude ani zimní údržba cestiček.

Řada obyvatel má rovněž výhrady k samotné podobě náměstí. Ačkoliv je takřka celé pokryté novým trávníkem a je na něm spousta nově vysázených stromů, je to mnohým málo. Kritizují pak betonové koryto potoka i množství dlažby.

„Je to stejně studené a neosobní jako centrální náměstí,“ podotkla Marie Kadlecová. „Betonový hnus,“ zhodnotila Martina Rasochová. „Kde je nějaký kus zeleně? V dnešní době se ze všeho udělá beton, přece se na přírodu nebudeme ohlížet,“ dodává ironicky.

Smetanovo náměstí bylo zamýšleno tak, aby zůstalo co nejzelenější, ale přitom zůstalo upravené a nestalo se parkem. Mělo být protikladem dlážděného Havlíčkova náměstí sloužícího v první řadě pro shromažďování lidí. Zelené trávníky na Smetanově náměstí mají lákat k piknikům a relaxaci.

„Myslím, že se to tak povedlo. Až se zazelenají i stromy a rozkvetou květiny, bude to působit ještě lépe,“ konstatoval Honzárek.

Obě etapy přeměny Smetanova náměstí dosud vyšly na více než padesát milionů korun. Na čas tu práce ustaly, do budoucna se ale znovu mohou rozběhnout. Město má ve výhledu plány s vrchní - severní - částí před základní uměleckou školou a s plochou, kde původně stával panelový dům zbouraný v roce 2011.

Nejčtenější

Za rozjetým taxíkem vlál pes. Majitelka vodítko zabouchla do dveří

Taxikář vlekl za autem psa na vodítku

Malý pes v Jihlavě absolvoval nedobrovolný běh za taxikářským vozem. Jeho majitelka totiž z nepozornosti při...

Jihlava srovnala sérii s Kladnem, Budějovice podruhé uspěly ve Vsetíně

Kladenský Jaromír Jágr (vlevo) přijíždí ke skrumáži hráčů během druhého...

Budějovičtí hokejisté důrazně našlápli k účasti v baráži o extraligu. V druhém semifinálovém zápase na ledě Vsetína...

Za lány bledulí míří tisíce turistů, ze vsi se na měsíc stalo parkoviště

Když vyjde počasí, vypadá to v rezervaci zhruba takto. Mezi lány bledulí se...

Poslové jara jsou tady, hlásí lidé z Chlébského na Bystřicku. Vesnička na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje se...

U letiště v Třebíči pilot zavadil kolem o střechu projíždějícího auta

Cessna 172

Policisté na Vysočině se zabývají kuriózním případem. V neděli před polednem malé letadlo v Třebíči zavadilo kolem o...

Boj o baráž: Vsetínská šance ještě žije, Kladno zdolalo Jihlavu

Patrik Machač z Kladna (vpravo) a Miha Štebih z Jihlavy.

Hokejisté Vsetína v semifinále Chance ligy do dnešního duelu nevstřelili Českým Budějovicím ani gól, ale tentokrát se...

Další z rubriky

Za rozjetým taxíkem vlál pes. Majitelka vodítko zabouchla do dveří

Taxikář vlekl za autem psa na vodítku

Malý pes v Jihlavě absolvoval nedobrovolný běh za taxikářským vozem. Jeho majitelka totiž z nepozornosti při...

Policie chytala na Jihlavsku opilé mladistvé, sedmnáctiletý měl tři promile

Policejní akce zaměřená na alkohol u mladistvých v Polné na Jihlavsku.

Policisté na Jihlavsku uspořádali v noci na neděli rozsáhlou akci. V Polné kontrolovali návštěvníky zábavního podniku...

K vlaku musejí cestující jinudy. V Brodě opravují největší nádraží kraje

Někteří cestující se ještě na začátku týdne na nádraží špatně orientovali. K...

Po více než tříleté přestávce pokračuje rekonstrukce vlakového nádraží v Havlíčkově Brodě. Letos dělníci dokončí...

Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život
Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život

Na 20. března připadá Světový den štěstí. A tak vám přinášíme pár tipů na to, jak si do svého života nějaké to štěstíčko přivolat. Žádné talismany, čtyřlístky nebo zaručené rituály. Hlavní podmínkou stálého štěstí je naše vnitřní vyrovnanost. Jak jí dosáhnout, nám poradí už stovky let staré jógové spisy.

Najdete na iDNES.cz