Sobota 10. dubna 2021, svátek má Darja
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. dubna 2021 Darja

Žďár chce po státu miliony za prohraný vleklý spor s bývalou učitelkou

  11:07
Žďár nad Sázavou žádá po státu částku kolem čtyř milionů korun. Taková škoda mu vznikla poté, co základní škola prohrála hlavní část pracovněprávního sporu s bývalou učitelkou Hanou Humpolíkovou. Další spory mezi školou a učitelkou stále pokračují. Město si stěžuje na nesprávný postup soudů a průtahy.

Spor se týká 4. žďárské základní školy Švermova. Bývalé učitelce musela vyplatit přibližně čtyři miliony korun. Peníze nyní společně s městem žádají po státu. | foto: Archiv MAFRA

„Město, respektive přímo jeho příspěvková organizace Základní škola Švermova 4, podalo žádost o náhradu škody ve výši téměř čtyři miliony koruny a náhradu nemajetkové újmy ve výši 500 tisíc korun kvůli nesprávnému úřednímu postupu,“ řekl starosta Martin Mrkos (Žďár - Živé město).

Soudy nejrůznějších instancí řeší spor učitelky se zaměstnavatelem už od roku 2007. Humpolíková nastoupila na 4. základní školu v roce 2004 jako záskok. Její smlouva na dobu určitou byla opakovaně prodlužována dodatky.

Učitelka po třech letech napadla takzvané řetězení smluv na dobu určitou, což bylo podle jejího názoru v rozporu se zákoníkem práce. Vedení školy považovalo pracovní poměr za ukončený a od července 2007 učitelce nepřidělovalo práci ani nevyplácelo plat.

Humpolíkové se v srpnu 2016 zastal Ústavní soud a zrušil všechna předchozí rozhodnutí okresního, krajského a Nejvyššího soudu. Podle Ústavního soudu pracovní poměr trval, a učitelce proto přísluší náhrady mzdy.

Výpověď pro nadbytečnost pak dostala učitelka definitivně až k 31. lednu 2017. Okresní soud jí pak až v únoru 2020 přiřkl náhradu mzdy ve výši asi 2,3 milionu korun a škola měla také zaplatit státu kolem dvou milionů na povinných odvodech.

Aby škola dostála svým závazkům, požádala následně o pomoc město coby svého zřizovatele. Zastupitelé loni v květnu odsouhlasili poskytnutí bezúročné půjčky škole do výše 2,35 milionu korun.

Průběh řízení nebyl fér, zlobí se starosta

Radní letos v únoru dospěli k závěru, že budou náhradu vzniklé škody vymáhat po státu. O možnosti požadovat náhradu nemajetkové újmy za průtahy řízení u ministerstva spravedlnosti hovoří i usnesení kontrolního výboru z loňského září.

„Považujeme za morální povinnost ozvat se a nastavit zrcadlo chronickým problémům české justice. Soudy se neskutečně dlouho táhnou, došlo k naprosto zásadnímu rozhodnutí, které nabořilo konzistentnost rozhodnutí všech předchozích soudů,“ připomíná starosta Mrkos, že zlom v kauze přinesl až v srpnu 2016 Ústavní soud.

Podle starosty žádost adresovaná ministerstvu spravedlnosti vychází ze zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem. Vedení města vadí i neúměrné průtahy v řízení, které v součtu let výrazně navýšily vyplácené částky.

„To jsou naše argumenty vedoucí k tomu, že se chceme ozvat. Průběh řízení nepovažujeme za fér a akceptovatelný,“ dodal ještě Mrkos.

Ministerstvo spravedlnosti žádost žďárské školy přijalo 18. února. „Ve věci bude ministerstvo postupovat zcela standardním způsobem. Žádost budeme analyzovat, poté si vyžádáme podkladové materiály, abychom mohli prověřit skutková tvrzení žadatele, jež budou následně hodnoceny právně. Po provedeném šetření bude zpracován návrh meritorního vyřízení věci, jenž mimo jiné stanoví lhůtu šest měsíců pro mimosoudní projednání uplatněných nároků,“ uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Markéta Poslušná.

Počínání školy přezkoumá právní kancelář

Spor mezi školou a její bývalou učitelkou se táhne už čtvrté volební období. Opakovaně se k němu vrací rada, zastupitelstvo i jeho kontrolní výbor. Teď se do tohoto radničního ping-pongu místo standardního postoupení škodní komisi zapojila i právní kancelář Frank Bold, u níž si město nechalo zpracovat nezávislý posudek. Ten má odpovědět i na to, jestli je příčinná souvislost mezi vznikem škody a porušením pracovních povinností.

„Aby se předešlo jakýmkoli podjatostem, rozhodla rada oslovit renomovanou právní kancelář, která si vyžádala všechny materiály od roku 2007 až do současnosti,“ vysvětloval na únorovém zastupitelstvu ředitel žalované školy a zároveň radní Jaroslav Ptáček (ODS).

Právě na něj míří kritika části opozice. Nejčastěji Ptáčka, který byl radním i v době vzniku sporu s učitelkou, „grilují“ zastupitelé Změny 2018. Ředitel se opakovaně hájí, že postupoval vždy podle rozhodnutí soudů, a to už od 19. listopadu 2007, kdy okresní soud nepravomocně rozhodl, že postup školy „je v souladu s právními předpisy, není diskriminační ani v rozporu s dobrými mravy“.

„Základní chyba byla, že to k soudu vůbec došlo,“ reagoval zastupitel Jan Havlík (Změna 2018). Jeho kolegyně Miloslava Brychtová upozornila, že v této kauze pokračují další spory, kde se žalované částky pohybují kolem dvou milionů korun. Jde třeba o neuhrazenou náhradu za nevyčerpanou dovolenou nebo nemajetkovou újmu za údajnou pomluvu vyřčenou ředitelem.

Autor:
  • Nejčtenější

Bez zaváhání. Hokejisté Kladna a Jihlavy zvládli i čtvrté duely a čeká je finále

Hokejisté Kladna a Jihlavy zvládli v nejkratší možné době semifinálové bitvy play off první ligy a čeká je finálový boj...

Děsil mě návrat komunistů, říká Kolek. Už 30 let žije ve Finsku a trénuje Island

Premium Život ve Finsku si poprvé vyzkoušel v soutěžním ročníku 1990/91. Zpočátku tam pobyl pouhé dva měsíce, pak se musel...

Nečas starší vládní opatření nechápe: To už jsme se všichni zbláznili?

Bez obalu říká, že pokud by měl svého syna Martina, který už válí v kanadsko-americké NHL v dresu Carolina Hurricanes,...

Kladno a Jihlava doma zvládly i druhé semifinálové duely

Hokejisté nejlepšího týmu základní části Kladna i druhé Jihlavy uspěli doma i v druhých semifinálových duelech play off...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kladno proti Jihlavě ve finále první ligy. S nejasnostmi kolem Jágra

Tak ještě závěrečný krok. Kladenští hokejisté jsou už jen kousek od vytouženého návratu do extraligy. V prvoligovém...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Kellnera mrzel boj o Prazdroj, Japonci ho drsně přeplatili, říká Dostálek z PPF

Premium Prakticky od počátku nahlížel auditor a zakladatel české pobočky poradenské firmy KPMG František Dostálek do účetních...

  • Další z rubriky

I v době covidu se památky chystají na sezonu a plánují akce pro turisty

Hrady a zámky na Vysočině se připravují na jarní otevření. I přes nejistou situaci kolem covidu se uklízí, renovuje a v...

Loni snoubenci svatby odkládali, letos s rezervací termínů vyčkávají

Nejistotu zažívají snoubenci plánující na jaro či léto vstup do manželství. Někteří z nich měli mít obřad již loni,...

Obec Vír koupila zříceninu hradu Pyšolec, chce ji opravit a zatraktivnit

Hrdým majitelem Pyšolce, zříceniny raně gotického hradu na Bystřicku, se stala obec Vír nacházející se v údolí pod...

Vysočina je zřejmě za vrcholem epidemie, uvolňují se některé nemocnice

Na mapě původního protiepidemického systému PES vychází Kraj Vysočina stále jako území s nejvyšším skóre v Česku....

Malá „sopka“ s velkým hlasem. Zpívala s Gottem, zemřela v zapomnění

V hrdle prý neměla zlato, ale zápalnou směs. „Mrňavou“ zpěvačku Janu Robbovou přirovnávali na počátku kariéry v 70....

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Zákazníci přišli na fintu, jak si znovu pořídit tajný tarif Vodafonu

Tarif obsahující 10 GB dat při měsíčním paušálu 499 Kč není u Vodafonu novinkou. Nyní jej oprášil po zhruba dvou...