Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pelhřimov chce vrátit náměstí zpět do minulosti a vysázet na něm stromy

  14:32
Více zeleně, stínu, míst k odpočinku i atraktivnější vzhled historického centra města. To si vedení Pelhřimova slibuje od plánované výsadby stromů na Masarykově náměstí. Zvažovaný krok je návratem k původnímu stavu. Podle historických pramenů totiž stromy už kdysi nedílnou součástí náměstí byly.

Dnes si lidé na Masarykově náměstí musejí vystačit pouze se skromnou zelení, která plní spíše dekorativní účel, než aby vytvářela v centru města tolik žádaný stín. Vedení Pelhřimova to chce změnit. Nyní řeší, jaké druhy a typy dřevin by mohly na náměstí přibýt. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Myslím si, že každý, kdo se v létě projde po pelhřimovském náměstí, které je rozpálené doslova jako pánvička, by alespoň kousek stínu uvítal. Ostatně pozitivní funkce stromů ve veřejném prostranství je všeobecně známa, hlavně v dnešní době klimatických změn, kdy letní teploty stoupají a míra sucha se stále zvyšuje,“ vyjádřil se k záměru Zdeněk Jaroš, místostarosta Pelhřimova.

I když se podle jeho slov setkává také s názory, že nová zeleň zacloní kašnu, architekturu nebo třeba pohled na kostel, převažují spíše kladné reakce. Na toto téma se již uskutečnilo i jednání města s odborníky.

„Ti seriózně a profesionálně posoudili záměr. Dle vyjádření Národního památkového ústavu (NPÚ) není důvod bránit výsadbě stromů na náměstí, je však velmi důležité zvolit vhodnou výsadbu a vzít v potaz také inženýrské sítě, které jsou pod povrchem. Výsadba stromů má totiž v jejich blízkosti svoje přísná pravidla, protože kořeny nesmí do sítí zasahovat,“ vysvětlila Andrea Unterfrancová, mluvčí pelhřimovské radnice.

Právě z tohoto důvodu zvažuje radnice pouze dřeviny s kořeny v balech. „Stromy by díky tomu nikdy nedosáhly takových rozměrů jako stromy pevně zasazené do země, kde mají kořeny možnost volně růst. K výsadbě se však musejí ještě vyjádřit odborníci na zeleň a městský architekt,“ konstatoval Zdeněk Jaroš s tím, že vybrány budou muset být i takové druhy a typy dřevin, které během pár let nevyrostou do neúměrné výšky.

Stromy zachytily fotografie už z roku 1870

Na radnici se chtějí zaměřit i na výměnu některých stávajících stromů v ulici Růžová v centru města. Důvodem je právě působení jejich kořenového systému na komunikaci –⁠ ta je kvůli neblahému dění pod povrchem plná boulí.

Že se zeleň na náměstí, které je součástí Městské památkové rezervace Pelhřimov, hojně vyskytovala také v dávné minulosti, dokládají historické záznamy, pohlednice a fotografie.

„Stromy na náměstí a v jeho nejbližším okolí rostly téměř od nepaměti –⁠ počítáno od nejstarších existujících fotografií z doby kolem roku 1870, nebo se znenadání objevily, aby po několika desítkách let opět zmizely,“ popsal Rostislav Čech, pedagog pelhřimovského gymnázia a také dlouholetý sběratel historických pohlednic.

Do první skupiny podle něj náleží oboustranné stromořadí v proluce před bývalým zámkem. Dva stromy dokonce rostly i v těsné blízkosti muzea. Jejich kořenový systém poškozující základy historických budov byl však hlavním důvodem, proč při obnově domů jednotlivé stromy postupně mizely.

„To čtyři lípy u kašny byly vysazeny koncem dvacátých let vždy směrem do odpovídajícího rohu náměstí. Lípa směrem do jihovýchodního rohu ale uschla a musela být vysazena znovu,“ přiblížil Rostislav Čech s tím, že z období první republiky tak existují rovněž pohlednice se zachycenými pouze třemi lípami. Jelikož ale i jejich kořeny poškozovaly podloží kašny, byly všechny tyto dřeviny v roce 1970 pokáceny.

Památkáři zatím návrh na změnu nedostali

Ačkoliv ohledně budoucí výsadby nové zeleně na Masarykově náměstí proběhla již zmíněná informační schůzka všech dotčených stran, Územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Telči zatím na stole žádný konkrétní návrh řešení zeleně v centru Pelhřimova nemá.

Nebylo k němu tudíž vydáno ani žádné stanovisko. „Vyjadřovat se budeme až ke konkrétní dokumentaci týkající se zeleně v Městské památkové rezervaci Pelhřimov,“ informovala Ilona Ampapová, mluvčí telčské pobočky NPÚ.

Kromě návratu stromů na náměstí plánuje radnice také obnovu veřejného osvětlení a městského mobiliáře v centru města. „Některé lampy jsou už skutečně vysloužilé a jejich výměna je nezbytně nutná. A i mobiliář už si zaslouží obnovu,“ dodal k budoucí podobě náměstí i jeho nejbližšího okolí místostarosta Jaroš.

  • Nejčtenější

Pokutují ho za stání před garáží, která mu patří. Strasti s parkováním v Jihlavě

11. června 2024

Premium Nový systém parkování v Jihlavě přináší podle hlášení z radnice řád a pořádek. Nicméně běžným lidem...

Dítě se topilo v bazénu, zachránil ho pozorný návštěvník. Policie viní matku

18. června 2024  10:14

Skočila do vody a už se nevynořila. Tak dopadlo nedělní skotačení pětileté holčičky ve vnitřním...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Na Jihlavsku ráno zemřel po nárazu do stromu řidič auta

15. června 2024  12:36

Řidič osobního auta zemřel ráno při nehodě mezi obcemi Kamenice a Pavlínov na Jihlavsku. Vyjel mimo...

Díky kosení je Šafranice plná orchidejí, žijí zde i čolci či potápníci

14. června 2024  8:50

V lesích mezi vesnicemi Slavkovice, Veselíčko a Jámy na Žďársku, mimo značené turistické trasy, je...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Archeologický výzkum pod brodským obchvatem měnil historii a naplnil muzeum

16. června 2024  9:08

Doklad o osídlení Posázaví v pravěku. Existence středověkých hutí netušeného významu. Unikátní...

Dítě se topilo v bazénu, zachránil ho pozorný návštěvník. Policie viní matku

18. června 2024  10:14

Skočila do vody a už se nevynořila. Tak dopadlo nedělní skotačení pětileté holčičky ve vnitřním...

Brod nečekaně získal desítky milionů. Půjdou do komunikací i divadla

18. června 2024  8:43

Nebývá zvykem, aby se radnice měst v polovině roku radovaly z nečekaných příjmů v řádu desítek...

Běh poslů o prapor. V Jemnici se odehrála jedna z nejstarších slavností

17. června 2024  18:39

Jemnice o víkendu žila tradičním Barchanem. Slavnost patří mezi jedny z vůbec nejstarších městských...

A pak mi bajonet projel krkem. Železný Zekon nejen o tom, proč tahá auta uchem

17. června 2024

Premium Už čtyři desetiletí baví publikum silák a rekordman Železný Zekon. Na pelhřimovském Festivalu...

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...