Sobota 6. června 2020, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 6. června 2020 Norbert

V létě na náměstí v Brodě omdlívali lidé. Chtějí tam vrátit zeleň

  12:08aktualizováno  12:08
Před dvěma lety se lidé poprvé prošli po novém Havlíčkově náměstí v Brodě. Od té doby sbírá ceny. Mnozí si však stěžují: v létě je tam velké vedro a sucho. Vylepšit to chtějí vysetím trávníků. To odmítají městští politici a navíc to ani není možné, opravené náměstí se podle pravidel evropských dotací nesmí změnit.

Havlíčkovo náměstí. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na novém Havlíčkově náměstí bylo v létě vedro, sucho, prášilo se tam. Lidé tam nemají možnost schovat se do stínu vzrostlých stromů, jak tomu bylo v minulosti. Zakusili to brodští občané i návštěvníci města.

Takový je názor Milana Kašpara, havlíčkobrodského aktivisty a člena Okrašlovacího spolku Budoucnost. Společně s architektem Jiřím Kutlvašrem zpracoval studii, jak alespoň trochu tento stav změnit.

Fotogalerie

Po mnoha měsících se tak opět otevřela debata, zda odborníky oceňované brodské Havlíčkovo náměstí po nákladné rekonstrukci lidem dobře slouží, či nikoliv.

Místo dlažby dejme trávník

"Ano, někdo namítne, že náměstí je na první pohled hezké a přehledné. Jenomže v horkých dnech se na něm nedá delší dobu pobývat," konstatoval Kašpar.

"Důvodem byla sluncem rozpálená dlažba a následkem toho nebývale zvýšená teplota, dovolím si tvrdit i k 50 stupňům," vysvětlil.

A tak vznikl nápad. Část dlažby přece může jít pryč a místo ní zasejeme trávník.

"Vzduch se ohřívá od země, a to v našem případě od trávníku zcela jinak než od žulového dláždění. A v neposlední řadě je též třeba zmínit uklidňující vliv zelené barvy na lidskou psychiku," tvrdí Milan Kašpar.

Architekt Jiří Kutlvašr pak navrhl trávník vysít do nepravidelných zaoblených obrazců různě poházených po ploše náměstí. Trávník by měl do dlažby plynule přecházet bez obrubníků, měl by být zátěžový, aby přežil, když přes něj budou lidé chodit nebo na něj sedat.

Beseda o náměstí v Brodě

Veřejná beseda o návrhu na ozelenění nového Havlíčkova náměstí se koná ve čtvrtek 10. října v 17 hodin v malém divadelním sále AZ Centra Havlíčkův Brod, které se nachází v budově bývalé ZŠ Rubešovo náměstí. Besedu pořádá Okrašlovací spolek Budoucnost.

"Provozně jsou respektované veškeré současné požadavky jako přechody pro chodce, zastávky MHD, možnost produkcí hudby, ale i tržních stánků a podobně. Kolem morového sloupu a kašny je vytvořeno ochranné kruhové pásmo, které tvoří základ kompozice," přiblížil návrh Kutlvašr.

Nápad na vysetí trávníku na Havlíčkově náměstí má však jednu podstatnou vadu. Rozhodně se nebude líbit všem. A už vůbec ne představitelům vedení města, kteří přípravou, plánováním a veřejným vyjednáváním o nové podobě náměstí strávili roky.

"Když jsem to viděl, jen jsem zalapal po dechu. Je to naprostý úlet mimo rámec logického uvažování," otevřeně prohlásil radní Libor Honzárek. "Uprostřed rekonstruovaného pozdně gotického náměstí udělat travnaté plochy v pitoreskních tvarech, aby se lidé mohli rekreovat a aby nebylo teplo, tomu se mi ani nechtělo věřit," dodal.

Změna není možná. Dotace

Oprava náměstí byla dokončena před dvěma lety. Přišla přibližně na 80 milionů korun. Z náměstí po ní zmizel trojúhelníkový parčík a stromy kolem morového sloupu. S tím se aktivisté nechtěli smířit.

"Myslel jsem, že náměstí máme už dávno vyřešené. Jak je vidět, někdo si to stále nemyslí," poznamenal Honzárek.

Za dva roky se náměstí dostala řada ocenění od architektů a urbanistů, je bráno jako vzor pro rekonstrukce centrálních ploch ve městech po celé republice.

I kdyby si přál trávu na náměstí každý Broďák, k zásahu do náměstí dojít nemůže. Protože na jeho přestavbu město získalo evropské dotace, musí po několik let sloužit v nezměněné podobě.

"Se žádostí o dotaci jsme tehdy uspěli i proto, že se jednalo o veřejně důkladně projednaný projekt, na jehož vzniku se během několika let podílely všechny strany a hnutí na radnici. O jakékoliv změně náměstí je v současné době naprosto zbytečné přemýšlet," vysvětlil Libor Honzárek.

Okrašlovací spolek Budoucnost tak chce svůj postoj veřejně prezentovat na besedě. "Seznámíme zájemce s návrhy na ozelenění náměstí, a tudíž zvýšení jeho estetické hodnoty," zve Kašpar.

Beseda slibuje zajímavý střet názorů. Zatímco Kašpar mluví o zvýšení estetické hodnoty, Libor Honzárek to vidí jinak. "Bude to sofistikovaná přednáška, jak náměstí zhatit," konstatoval. Na besedu se chce přijít podívat.

  • Nejčtenější

Chceme upozornit na čechizaci Moravy, říká muž, který maloval hranice

Vlnu diskusí vzbudili značkaři, kteří před měsícem na šesti místech namalovali na silnice historické zemské hranice...

Uprostřed sídliště je louka jako Central Park, lidé odmítají její zastavění

V Chotěboři na Havlíčkobrodsku opět planou emoce. Důvodem je návrh na výstavbu nových bytových domů na Koubku. Tak je...

Stát překvapil zájmem rozšířit těžbu u Přibyslavi, pod zemí je wolfram a indium

Stát má na Havlíčkobrodsku zájem o další nerostné bohatství. Ložisko Brzkov by chtěl rozšířit na obří plochu mnoha...

Na Vysočině léčí pacienta s koronavirem, kterého už měsíc měli za vyléčeného

Epidemiologové z Vysočiny řeší případ člověka, kterého měli za již vyléčeného z covidu-19, ovšem on byl po čase opět...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kůrovec odkryl historické opevnění, které střežilo cestu z Jihlavy

Kůrovcové kácení nedávno u Vyskytné nad Jihlavou zcela odhalilo opevnění z roku 1843, jež kdysi vybudovali během...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

V zemině na stavbě obchvatu Brodu je arzen, zřejmě ze středověké těžby

Na stavbě obchvatu Havlíčkova Brodu vyvstal nový problém. Jak velký nakonec bude a jak stavbu ovlivní, se teprve ukáže....

Uprostřed sídliště je louka jako Central Park, lidé odmítají její zastavění

V Chotěboři na Havlíčkobrodsku opět planou emoce. Důvodem je návrh na výstavbu nových bytových domů na Koubku. Tak je...

Vzácný jeřáb popelavý poprvé zahnízdil na Vysočině, ochránci jásají

Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny zaznamenali první prokazatelné zahnízdění páru kriticky ohrožených jeřábů...

Chceme upozornit na čechizaci Moravy, říká muž, který maloval hranice

Vlnu diskusí vzbudili značkaři, kteří před měsícem na šesti místech namalovali na silnice historické zemské hranice...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz