Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. prosince 2022 Svatoslav

V létě na náměstí v Brodě omdlívali lidé. Chtějí tam vrátit zeleň

  12:08
Před dvěma lety se lidé poprvé prošli po novém Havlíčkově náměstí v Brodě. Od té doby sbírá ceny. Mnozí si však stěžují: v létě je tam velké vedro a sucho. Vylepšit to chtějí vysetím trávníků. To odmítají městští politici a navíc to ani není možné, opravené náměstí se podle pravidel evropských dotací nesmí změnit.

Havlíčkovo náměstí. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na novém Havlíčkově náměstí bylo v létě vedro, sucho, prášilo se tam. Lidé tam nemají možnost schovat se do stínu vzrostlých stromů, jak tomu bylo v minulosti. Zakusili to brodští občané i návštěvníci města.

Takový je názor Milana Kašpara, havlíčkobrodského aktivisty a člena Okrašlovacího spolku Budoucnost. Společně s architektem Jiřím Kutlvašrem zpracoval studii, jak alespoň trochu tento stav změnit.

Po mnoha měsících se tak opět otevřela debata, zda odborníky oceňované brodské Havlíčkovo náměstí po nákladné rekonstrukci lidem dobře slouží, či nikoliv.

Místo dlažby dejme trávník

"Ano, někdo namítne, že náměstí je na první pohled hezké a přehledné. Jenomže v horkých dnech se na něm nedá delší dobu pobývat," konstatoval Kašpar.

"Důvodem byla sluncem rozpálená dlažba a následkem toho nebývale zvýšená teplota, dovolím si tvrdit i k 50 stupňům," vysvětlil.

A tak vznikl nápad. Část dlažby přece může jít pryč a místo ní zasejeme trávník.

"Vzduch se ohřívá od země, a to v našem případě od trávníku zcela jinak než od žulového dláždění. A v neposlední řadě je též třeba zmínit uklidňující vliv zelené barvy na lidskou psychiku," tvrdí Milan Kašpar.

Architekt Jiří Kutlvašr pak navrhl trávník vysít do nepravidelných zaoblených obrazců různě poházených po ploše náměstí. Trávník by měl do dlažby plynule přecházet bez obrubníků, měl by být zátěžový, aby přežil, když přes něj budou lidé chodit nebo na něj sedat.

Beseda o náměstí v Brodě

Veřejná beseda o návrhu na ozelenění nového Havlíčkova náměstí se koná ve čtvrtek 10. října v 17 hodin v malém divadelním sále AZ Centra Havlíčkův Brod, které se nachází v budově bývalé ZŠ Rubešovo náměstí. Besedu pořádá Okrašlovací spolek Budoucnost.

"Provozně jsou respektované veškeré současné požadavky jako přechody pro chodce, zastávky MHD, možnost produkcí hudby, ale i tržních stánků a podobně. Kolem morového sloupu a kašny je vytvořeno ochranné kruhové pásmo, které tvoří základ kompozice," přiblížil návrh Kutlvašr.

Nápad na vysetí trávníku na Havlíčkově náměstí má však jednu podstatnou vadu. Rozhodně se nebude líbit všem. A už vůbec ne představitelům vedení města, kteří přípravou, plánováním a veřejným vyjednáváním o nové podobě náměstí strávili roky.

"Když jsem to viděl, jen jsem zalapal po dechu. Je to naprostý úlet mimo rámec logického uvažování," otevřeně prohlásil radní Libor Honzárek. "Uprostřed rekonstruovaného pozdně gotického náměstí udělat travnaté plochy v pitoreskních tvarech, aby se lidé mohli rekreovat a aby nebylo teplo, tomu se mi ani nechtělo věřit," dodal.

Změna není možná. Dotace

Oprava náměstí byla dokončena před dvěma lety. Přišla přibližně na 80 milionů korun. Z náměstí po ní zmizel trojúhelníkový parčík a stromy kolem morového sloupu. S tím se aktivisté nechtěli smířit.

"Myslel jsem, že náměstí máme už dávno vyřešené. Jak je vidět, někdo si to stále nemyslí," poznamenal Honzárek.

Za dva roky se náměstí dostala řada ocenění od architektů a urbanistů, je bráno jako vzor pro rekonstrukce centrálních ploch ve městech po celé republice.

I kdyby si přál trávu na náměstí každý Broďák, k zásahu do náměstí dojít nemůže. Protože na jeho přestavbu město získalo evropské dotace, musí po několik let sloužit v nezměněné podobě.

"Se žádostí o dotaci jsme tehdy uspěli i proto, že se jednalo o veřejně důkladně projednaný projekt, na jehož vzniku se během několika let podílely všechny strany a hnutí na radnici. O jakékoliv změně náměstí je v současné době naprosto zbytečné přemýšlet," vysvětlil Libor Honzárek.

Okrašlovací spolek Budoucnost tak chce svůj postoj veřejně prezentovat na besedě. "Seznámíme zájemce s návrhy na ozelenění náměstí, a tudíž zvýšení jeho estetické hodnoty," zve Kašpar.

Beseda slibuje zajímavý střet názorů. Zatímco Kašpar mluví o zvýšení estetické hodnoty, Libor Honzárek to vidí jinak. "Bude to sofistikovaná přednáška, jak náměstí zhatit," konstatoval. Na besedu se chce přijít podívat.

  • Nejčtenější

Jako po autostrádě. Rozšíření silnice za 179 milionů zrychlilo dopravu

Už téměř měsíc jezdí řidiči po vylepšené silnici číslo II/353 mezi Stájí a Zhoří, kterou letos nechal Kraj Vysočina...

Tvůj pes, tvoje ho*no. Výzva ve městě brojí proti bezohledným pejskařům

Premium Psí exkrementy v ulicích jsou problémem prakticky každého většího města. V Třešti však už lidem došla trpělivost s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sousedi se hádali kvůli hlučné oslavě, chlapec zaútočil na muže mečem

Nejprve hrozil pěstmi, poté nožem a nakonec mečem. Nezletilý chlapec na Třebíčsku během letní večerní oslavy nejprve...

Den D pro jihlavskou arénu se blíží, soukromé firmy ale nejspíš nepomohou

Dvacátý prosinec má být dnem, kdy jihlavští zastupitelé rozhodnou o budoucnosti Horácké multifunkční arény. Vedení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Advent bude po dvou letech bez omezení: s bruslením i ohňostrojem

Vítání adventního období, které letos připadá na neděli 27. listopadu, patří ve většině měst na Vysočině k oblíbeným a...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Jako po autostrádě. Rozšíření silnice za 179 milionů zrychlilo dopravu

Už téměř měsíc jezdí řidiči po vylepšené silnici číslo II/353 mezi Stájí a Zhoří, kterou letos nechal Kraj Vysočina...

Tvůj pes, tvoje ho*no. Výzva ve městě brojí proti bezohledným pejskařům

Premium Psí exkrementy v ulicích jsou problémem prakticky každého většího města. V Třešti však už lidem došla trpělivost s...

Začala stavba části jihovýchodního obchvatu Jihlavy za půl miliardy

Po dlouhých peripetiích spojených s výběrovým řízením dnes začala stavba 2,5 kilometru dlouhé jižní části...

Žďárskou jedli v evropském parlamentu zdobí foukané secesní ozdoby

Čtyřmetrová jedle ze Žďáru nad Sázavou voní od úterý v Evropském parlamentu v Bruselu. Ozdobená je ručně vyráběnými...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...