Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 22. ledna 2022 Slavomír

Nová ministerská vyhláška může přinést nezřízený lov, obávají se myslivci

Srnci, jeleni a daňci okusují v lesích nové stromky. A tak ministerstvo zemědělství dává myslivcům „účinnější nástroj, jak regulovat narůstající počty zvěře“. Jenže právě myslivci mají k vyhlášce velké výhrady. Podle nich umožňuje odstřel zvěře prakticky bez omezení.

Od 1. ledna začala platit nová vyhláška ministerstva zemědělství, jež rozšiřuje doby lovu několika druhů spárkaté zvěře, v případě Vysočiny tedy převážně srnců, jelenů, daňků a muflonů.

„Pomůže to především oblastem, které zasáhla kůrovcová kalamita a které jsou osázené novými stromky. Právě ty totiž spárkatá zvěř okusuje a ničí. Myslivci dostanou účinnější nástroj, jak regulovat narůstající počty této zvěře,“ informoval mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Změny se týkají konkrétně daňků skvrnitých, jelenů evropských, muflonů, siků japonských, srnců obecných a kamzíků horských. Prase divoké, které rovněž mezi spárkatou zvěř patří, je možné lovit celoročně už od roku 2016.

„Správný myslivec vyhlášky nevyužije. Ale kolik takových je?“

Ovšem ne všichni myslivci nad novinkou jásají. Mezi její odpůrce patří například Stanislav Císař, jednatel Okresního mysliveckého spolku ve Žďáře nad Sázavou.

„Vyhláškou se mění to, že veškerá spárkatá zvěř do dvou let věku se může lovit bez omezení. V praxi to znamená, že ministerstvo zemědělství dává myslivcům možnost lovit plné, tedy březí samice, čerstvě kladená mláďata nebo samčí zvěř, která bude mít parohy či lopaty ještě v lýčí,“ postěžoval si Stanislav Císař.

Vyhláška říká, že prodloužení doby lovu budou moci myslivci využít pouze v případech, kdy to bude kvůli situaci a podmínkám v dané honitbě nezbytné.

Rozšíření doby lovu u zvěře starší dvou let

Daněk:

Daněk od 1. července do 31. ledna, daněla od 1. srpna do 31. ledna (dosud: daněk a daněla od 6. srpna do 31. prosince, daňče od 16. srpna do 31. března)

Jelen evropský a sika japonský:

Jelen od 1. července do 31. ledna a laň od 1. srpna do 31. ledna (dosud: jelen a laň od 1. srpna do 15. ledna, kolouch od 1. srpna do 31. března)

Muflon:

Muflon od 1. července do 31. března, muflonka od 1. července do 31. prosince (dosud: muflon a muflonka od 1. srpna do 31. prosince, muflonče od 1. srpna do 31. března)

Srnec obecný:

Srnec od 1. května do 30. září, srna od 1. srpna do 31. prosince (dosud: srnec od 16. května do 30. září, srna a srnče od 1. září do 31. prosince)

Kamzík horský:

Kamzík, kamzice a kamzíče od 1. října do 31. prosince (dosud: kamzík, kamzice a kamzíče od 1. října do 30. listopadu)

„Jde tedy o možnost, nikoliv povinnost využít celého rozsahu doby lovu. Ta se obecně prodlužuje maximálně o jeden měsíc. U zvěře do dvou let věku, kromě kamzíků, se rozšiřuje na celý rok. Rozšíření doby lovu platí do konce března 2025,“ upřesnil Vojtěch Bílý.

Podle Stanislava Císaře záleží především na konkrétní honitbě a sdružení, jak k vyhlášce přistoupí.

„Správný myslivec vyhlášky nevyužije. Teď je otázka, kolik takových bude. Bohužel jsou takové honitby, kde se to bezpochyby zvrhne v nezřízený lov. Už nyní je v mnohých z nich na Žďársku tendence mít zvěře minimum a nemuset řešit problémy s tím spojené. Neumím si ani představit, jak to bude nyní,“ říká Stanislav Císař.

Sám je mysliveckým hospodářem v Řečici na Novoměstsku a lov v takovém rozsahu zavádět rozhodně neplánuje.

„Pokud v honitbách bude kvalitní myslivecký hospodář, tak tohle v žádném případě nepřipustí. Já u nás ve sdružení prostě nevydám povolenky a budu se držet starého. Tato vyhláška vůbec nemusela být. Stačilo v honitbách v České republice provést kvalitní sčítání zvěře a její případné zvýšené stavy zredukovat v době lovu,“ myslí si jednatel myslivců ze Žďárska.

Kůrovec je skoro všude, na oplocenky nemají lesníci čas

Kůrovcová kalamita, kvůli níž především ministerstvo k vyhlášce přistoupilo, Vysočinu zasáhla v rámci celé republiky nejvíce. Probíhá tu jak intenzivní likvidace napadeného dřeva, tak i výsadba nových stromků, jež jsou ohroženy okusem zvěří.

Dá se navíc očekávat, že kalamita rozhodně nekončí. „Zřejmě nejhorší situace bude na Měřínsku, v okolí Jihlavy, Velkého Meziříčí. Dalo by se říci, že kůrovec je skoro všude na Žďársku, a kde není, tak do tří let bude,“ myslí si Stanislav Císař.

Kůrovec na Vysočině

Vysočinu zasáhla kůrovcová kalamita nejvíc ze všech krajů. Řádění dřevokazných...
Kůrovec neboli lýkožrout smrkový napadá smrky převážně v nížinách. K jeho...
Zbytky lesů na Vysočině jsou plné těžké techniky, která se snaží likvidovat...
Jedním z vedlejších efektů kůrovcové kalamity bude možná vyšší bezpečnost na...

Zdůrazňuje, že prevencí nově vysazených dřevin proti okusu je jejich řádné ošetření a také budování oplocenek. Na to ale mnoho lesníků nemá teď ve víru boje s kůrovcem čas.

„Řeknu to upřímně. Jsem rád, že jsem něco málo ze svého lesa vůbec zachránil, a nejsem si vůbec jistý, zda o to nepřijdu v následujících letech. Vysadil jsem pár nových smrků a mezi ně duby a buky. Nějaké oplocenky jsem ještě neměl čas řešit. Chystám se je ale alespoň potřít nátěrem proti okusování,“ vyjádřil se majitel menšího lesa na Jihlavsku, který si nepřál být jmenován.

Zvěři s kácením lesů ubývá životní prostor

Problémem je pro myslivce rovněž fakt, že zvěři ubývá s mizením lesů životní prostor. Jeleni, srnci a daňci se potom přesouvají do míst, kde mají kryt, potravu a klid - tedy například do polí.

„Samozřejmě na těchto plochách bude působit škody. Až lesní porosty za přibližně patnáct let vyrostou, tak by se to mělo snad změnit. Někde pak ale bude hodně obtížný lov. Tento problém lze zmírnit částečným snížením stavů zvěře, pokud je v daném místě přemnožená,“ podotkl Císař.

Počty spárkaté zvěře na Žďársku jsou podle něj v současné chvíli v normě.

„U spárkaté zvěře nerostou. Žádná zvěř zde není přemnožená,“ zhodnotil Císař s tím, že v kraji žije zhruba 450 kusů jelenů, 28 tisíc kusů srnčí zvěře, 1 750 kusů daňčí zvěře, 1 700 kusů mufloní zvěře a 3 500 kusů černé zvěře.

  • Nejčtenější

Na stojany na kola někdo navlékl dámské kalhotky, sundávali je strážníci

Netradiční případ, pracovně nazvaný Zimní second hand, řešili nedávno žďárští strážníci. Při běžné kontrole města...

Archeologové našli v centru Jihlavy středověkou studnu s lidskými ostatky

Archeologové odkryli obydlí lidí, kteří patřili k prvním obyvatelům města Jihlavy při jeho založení poté, co zde ve 13....

Po konci dodavatele energií vrací dopravní podnik do ulic naftové vozy

Krize na trhu s energiemi a krach jednotlivých dodavatelů se dotkl také Dopravního podniku města Jihlavy (DPMJ). Po...

Sever Žďárských vrchů rozdělil spor o přílišné solení krajských silnic

Solit, nebo nesolit? Klimaticky drsný sever Vysočiny dělí spor o intenzitu chemického posypu silnic na území chráněné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na dva měsíce se uzavře Jihlavský tunel, tisíce aut se nahrnou do města

Ředitelství silnic a dálnic na osm týdnů uzavře tunel na obchvatu Jihlavy. Důvodem bude jeho kompletní rekonstrukce....

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Pod náměstím v Třebíči ležely historické poklady, archeologové je vystaví

Rok a půl už v Třebíči trvá revitalizace Karlova náměstí. Provází ji záchranný archeologický průzkum, při němž už se...

Technik souzený kvůli kontrole v Dukovanech má podmínku a zákaz činnosti

Technik Luboš Věžník souzený kvůli kontrole svarů v jaderné elektrárně v Dukovanech v roce 2012 se u Okresního soudu v...

Zvonek zelený postupně mizí i z Vysočiny, na vině je krmítková nákaza

Zvonek zelený, výrazně zbarvený pták s mohutným zobákem, patří zatím ještě mezi poměrně běžné pěvce Vysočiny. Jeho...

Přibyslav se po dvaceti letech vrací ke stavbě bytů, postaví novou bytovku

Plných dvacet let nepostavilo město Přibyslav ani jeden byt. Až letos se k této investici vrátí. Začne budovat bytový...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Sineád O’Connorová šla na pohřeb syna v teplákovce, do rakve dala cigarety

Sedmnáctiletý syn Sineád O’Connorové (55) spáchal začátkem ledna sebevraždu. Zpěvačka skončila následně v péči...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...