Levharti se v jihlavské zoo málem zabili, po letech spolu začali vycházet

  17:13aktualizováno  17:13
Dramatické a zároveň problematické byly začátky soužití samce levharta perského Zamana a jeho partnerky Saši v jihlavské zoologické zahradě. Rvačky a zranění byly na denním pořádku. Po třech letech se jako zázrakem vše změnilo. Zvířata tvoří harmonický pár a ošetřovatelé už vyhlíží jejich potomky.

Samec, kterému pracovníci zoo mezi sebou přezdívali „zabiják“, se už zklidnil a s partnerkou vychází. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Chovatelé si od nově složeného páru v roce 2016 slibovali především mláďata. Veškeré snahy o alespoň společný pobyt obou zvířat v jedné expozici však končily fiaskem.

Mezi šelmami létaly údery, přibyly šrámy a tekla dokonce krev. Chovatelé je museli od sebe odhánět proudem studené vody.

Samec, kterému pracovníci zoo mezi sebou přezdívali „zabiják“, musel dostávat léky na uklidnění. Zoologové dokonce uvažovali o výměně zvířete.

„Měli jsme tady tygřici, která napadala samce, ale jenom při snaze o páření. Zatím jsme tady ale neměli zvíře, které by toho druhého chtělo zabít hned po vypuštění do společného výběhu,“ vykládal v prosinci roku 2016 současný ředitel zoologické zahrady Jan Vašák.

„Musím se poradit s veterinářem, zda by nezabrala homeopatika. A spojím se i s koordinátorem chovu, abych zjistil, zda by připadala v úvahu i možná výměna zvířete,“ přemýšlel tehdy.

Samice se samce bála, utíkala. Jeho to stimulovalo k útoku

O tři roky později je všechno jinak a vše tak nějak míří k nečekanému happy endu. Zaman zůstal v Jihlavě a teď to dokonce vypadá, že by se zahrada konečně mohla dočkat vytoužených koťat levhartů perských.

„Myslím, že to je velmi reálné. Předpokládám, že by to mohlo vyjít v příštím roce, pokud tomu nebudou bránit nějaké zdravotní indispozice,“ je přesvědčený Vašák.

Soužití problematického páru se časem zklidnilo a obě zvířata teď spolu dobře vycházejí. Základem úspěšného chovu je podle ředitele Jana Vašáka kvalitní socializace mláďat.

A to nejenom fakt, aby zůstávala delší dobu u matky, ale také aby se zavčas seznámila i s jinými zvířaty svého druhu. Ředitel Vašák o této problematice přednášel na nedávném kongresu a jako příklad udával právě příběh této dvojice levhartů.

„Samec byl osm let sám, bez kontaktu s jiným levhartem. Naše samice byla zase strašně dlouho pouze s matkou. Bála se ho, utíkala a jeho to zase stimulovalo k útoku,“ vysvětluje okolnosti, které zřejmě zapříčinily dané trápení.

Zatím poslední levhart perský se v Jihlavě narodil v roce 2009

Vašák je přesvědčen o tom, že pokud se zvířata mají udržet v reprodukci, mají chovatelé nejdéle pět let na to, aby se v zahradě poprvé rozmnožila.

„Pokud budeme tento čas uměle prodlužovat, zaděláváme si na komplikace, podobně jako tomu bylo v tomto případě levhartů. Základem je dobrá socializace mláďat,“ je přesvědčený.

Geneticky cenný samec Zaman přišel do Jihlavy v roce 2016 jako desetiletý. Jeho partnerce Saše bylo v témže roce sedm let.

Poslední mláďata levharta perského se v jihlavské zoo narodila v roce 2009. Jedním z dvojice koťat je právě současná samice Saša.

Levhart perský je jedním z největších poddruhů levharta skvrnitého. Žije v severním Íránu, východním Turecku, na Kavkaze a v západním Afghánistánu. K oblíbené kořisti patří koza, muflon, zajíc, ale je schopen ulovit jakoukoliv kořist až do velikosti koně. Období páření bývá zpravidla od poloviny ledna do poloviny února.

Levharty perské najdou návštěvníci jihlavské zoo běžně v Himálajském pavilonu. V současné době probíhá rekonstrukce levhartího výběhu za téměř dva miliony korun. Ten venkovní dostal nové bezpečnostní zasíťování a úprav se dočká i střecha a dispozice uvnitř ubikace. Práce by měly trvat do konce listopadu. Pak se obě zvířata, která svou expozici musela dočasně opustit, opět vrátí do výběhu.

  • Nejčtenější

Mladý řidič v „nadupaném“ autě zabil dva lidi, může dostat až deset let

Až na deset let může jít do vězení mladý řidič, který na konci března způsobil tragickou dopravní nehodu u Vílance na...

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

První liga: Budějovice protáhly vítěznou sérii, Kadaň šokovala Jihlavu

Hokejisté Českých Budějovic protáhli vítěznou sérii v první lize na šest zápasů. Na ledě Třebíče vyhráli 5:1. V 16....

V obci trpící tisíci aut na objížďce zkoušejí řidiče brzdit maketou radaru

Některým obyvatelům Račína na Žďársku došla trpělivost s příliš rychlými řidiči. Vzhledem k dopravní situaci v malé...

Jihlavský Vaculík: Rozhodčí od desáté minuty říkal, že penaltu pískne

Výkon sudích řídících sobotní druholigové fotbalové utkání mezi Vyšehradem a FC Vysočina vyvolal řadu emocí. "To, co...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Národu jde o budoucnost, a ty řešíš faul? Jak prožil rok 1989 voják Hašek

V dresu jihlavské Dukly strávil legendární hokejový brankář Dominik Hašek pouze jednu sezonu. Stejně jako už mnoho...

Stranický palác v Jihlavě si komunisté raději hned nechali zpamátnit

Prestižní kšeft pro povolné architekty i obávaný polibek smrti pro řadu umělců. Okázalý znak moci i předmět nenávisti....

Kučera a Chytilová. Ji.hlava uctí originálního kameramana a jeho ženu

Také poctou režisérce Věře Chytilové a kameramanovi Jaroslavu Kučerovi bude letošní 23. ročník Mezinárodního festivalu...

Premium

Tisíce nechtěných koček a útulky jsou plné. Pomohla by kastrace

Na Vysočině přežívají tisíce čtyřnohých bezdomovců. Hledají teplo a něco k snědku. Bezprizorních koček a odložených je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz