Nevychovaný tamarín chovatele zoo překvapil, stal se starostlivým otcem

  9:14aktualizováno  9:14
Co dokáže s jedním mladým nevycválaným tamarínem bělohubým udělat rodičovství, nad tím kroutí hlavou chovatelé jihlavské zoologické zahrady. Samec amazonské opičky se ke své starší partnerce nechoval zrovna nejlépe. Vše se ale změnilo narozením potomků. Stal se z něho vzorný otec.

Soužití páru tamarínů v jihlavské zoo nebylo jednoduché od samotného začátku. Po narození dvojčat zažívají idylu. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Pár těchto malých drápkatých opic sdílí společnou ubikaci v tropickém pavilonu tři roky. A za celou tu dobu se jim nepodařilo přivést na svět jediné mládě.

„Už jsme nad nimi lámali hůl. Dokonce už měli téměř vypsanou výjezdní doložku,“ směje se chovatelka Lubomíra Ševčíková a vysvětluje, že zoologové už zvažovali výměnu zvířat mezi zoologickými zahradami.

Ale tamaríni bělohubí nakonec všechny převezli. Přesně na Štědrý den se této dvojici narodila dvojčata. „Bylo to opravdu velké překvapení. Téměř všichni vzdávali naději, že se tento pár podaří rozmnožit,“ usmívá se mluvčí zahrady Martin Maláč.

Soužití tohoto páru nebylo totiž jednoduché od samotného začátku. Možná i kvůli tomu, že mezi samičkou a samečkem byl podstatný věkový rozdíl.

Ona je ve svých dvanácti dáma v nejlepších letech s předchozí mateřskou zkušeností. On jako tříletý se jevil spíš jako nevycválaný jinoch.

Když se partneři potkali u jedné misky s jídlem, byla z toho bitka

„Já jsem od chvíle, kdy k nám přišel, říkala, že není normální. Vůbec se totiž nebojí lidí. Stávalo se, že na nás občas i útočil. Též k samici se choval divně,“ popisuje chovatelka svého svěřence.

O partnerské harmonii a vzájemné náklonnosti obou zvířat nemohla být řeč už vůbec.

Fotogalerie

„Pořád se hašteřili a každou chvilku byly mezi nimi bitky. Když se potkali u jedné misky s jídlem, byla z toho obvykle rvačka. Opičky jsou k sobě většinou pozorné, sedí vedle sebe a probírají si srst. Tihle ne. Každý seděl zvlášť a řvali na sebe,“ usmívá se Lubomíra Ševčíková.

Chovatelé si proto mysleli, že tento pár si prostě nebyl souzen. Proto byli překvapeni, když našli v jejich ubikaci na Štědrý den dáreček v podobě právě narozených dvojčat.

Pak ale došlo k dalšímu překvapení. Rodičovství udělalo s bouřlivým samečkem dramatickou změnu. „Najednou je jako vyměněný. O mláďata se pečlivě stará od prvního okamžiku, je hodný a nekřičí,“ popisuje změnu v jeho chování Lubomíra Ševčíková.

Malé opičky se učí samostatnosti, neobejde se to bez pištění

Hned po porodu si starost o mláďata rozdělili. Jedno nosila na zádech samička, druhé partner a po nějakém čase je obě začal nosit sám.

Nyní jsou tomu tři týdny, kdy mláďata začala sama běhat. Ale v okamžicích, kdy se něčeho obávají, se stále vracejí k rodičům na hřbet.

Chvíle, kdy tamaríni učí svá mláďata samostatnosti, jsou poznat na první pohled i poslech. V jejich ubikaci se totiž ozývá veliký pískot.

„Rodiče mláďata nechají na jednom místě a sami odejdou na druhý konec výběhu. A to se mladým nelíbí. Nechtějí tam být sami, piští a bojí se jít po větvích. Staří jsou co nejdál a čekají, kdy se mláďata rozhodnou udělat první krok,“ přibližuje chovatelka okamžiky ze života těchto malinkých drápkatých opiček.

Jihlavská zoologická zahrada se pyšní jednou z největších kolekcí drápkatých opic. Ve volné přírodě obývají tropické pralesy Amazonie a Střední Ameriky. Živí se převážně ovocem, ale i hmyzem nebo drobnými obratlovci.

Nejčtenější

Mám asi v návěsu lidi. Řidič na D1 volal policisty, našli tři migranty

Tři muži se skrývali v nízkém prostoru mezi nákladem dřevních kulatin a...

Dva nelegální migranty z Afghánistánu a jednoho z Indie objevili policisté na dálnici D1 u Jihlavy. Vezli se v malé...

Staal gratuloval Nečasovi: Za rok budeme v Carolině slavit Stanley Cup

Martin Nečas (vpravo) slaví se spoluhráči ze Charlotte triumf v Calder Cupu.

Mise s názvem AHL 2018/19 došla v případě hokejisty Martina Nečase svého naplnění. Bývalý útočník Komety Brno pomohl...

Jihlava marně navrhovala opakovaní baráže. Neumožňuje to soutěžní řád

Jihlavští fotbalisté smutní, v baráži s Karvinou postup do nejvyšší soutěže...

Otevřenou výzvu fotbalové Jihlavy, která po baráži o první ligu žádala odstoupení Jozefa Chovance a Martina Wilczeka z...

Zbytečná hysterická reakce, řekl fotbalový šéf Malík k výzvě Jihlavy

Nový předseda Fotbalové asociace České republiky Martin Malík hovoří na tiskové...

Předseda fotbalového svazu Martin Malík se vrátil z kongresu FIFA v Paříži a odpovídá na otevřenou výzvu, v níž...

Volič testoval komisi, objevil chybu a podal návrh na neplatnost voleb

Ilustrační snímek

Výsledky voleb do Evropského parlamentu rozporují dva voliči z Vysočiny. Podle nich pochybily při sčítání přednostních...

Další z rubriky

Křižanov jako Hollywood. Studentka vytvořila novou dominantu městyse

V kopci Šibeník nad Křižanovem se objevila z dálky viditelná bílá písmena...

Městys Křižanov na Žďársku má novou dominantu. A hned po vzoru amerického Hollywoodu. Na kopci Šibeník se objevil velký...

V Telči zapsané v UNESCO prodávají historickou bránu vedoucí k náměstí

Historickou stavbu v Telči dobře znají kromě místních i turisté z celého světa....

Nebývá obvyklé, že by se prodávaly brány k náměstím. Navíc ve městech, jejichž historická jádra jsou zapsána na seznamu...

Stříbrný, svatební, s Putinem. Sbírka zapalovačů míří do knihy rekordů

Miloslav Jan Šnek z Přibyslavi je jedním z největších sběratelů zapalovačů na...

Miloslav Jan Šnek z Přibyslavi žije v jiném světě. Ve světě zapalovačů. Vášnivý sběratel jich nashromáždil už přes...

Najdete na iDNES.cz