Starou sokolovnu Valeč proměnila v chytrý kulturní dům nabitý technologiemi

  • 2
Víc než obří komplex zámku ve Valči na Třebíčsku budila o víkendu pozornost bývalá sokolovna čerstvě přestavěná na víceúčelový kulturní dům. Obec před čtyřmi lety zchátralou budovu odkoupila a s pomocí dotace ji nechala zrekonstruovat. Výsledek v sobotu při slavnostním otevření obdivovaly stovky lidí.

„Kulturní dům dostal druhou šanci. Renovace se velmi povedla,“ napsala jedna z účastnic do pamětní knihy.

Před staletími zde stával ovčinec patřící k zámku. „V roce 1928 se budova dostala do vlastnictví sokolů, kteří ji zrekonstruovali. Konal se zde veškerý kulturní i sportovní život v obci. Nic jiného zde nebylo. Až v sedmdesátých letech vznikla tělocvična,“ připomněla starostka Romana Nováková.

Právě snaha o záchranu sokolovny ji přiměla jít do komunálních voleb. Objekt totiž postupně chátral. „Byl to žalostný pohled. TJ Sokol Valeč jako neziskový spolek neměl peníze na rekonstrukci, bojovali jsme za převod. Sokol pak prodal budovy i s okolními pozemky za 1,2 milionu korun,“ uvedla starostka.

Zatímco o záchraně ruiny místního zámku podnikatelem Bronislavem Valou starším mluví Romana Nováková jako o velkém díle a zázraku, přestavba sokolovny je podle ní „malý zázraček“.

Teprve na čtvrtý pokus sehnala obec kýženou dotaci, aby se mohla pustit do práce. Valeč obdržela 27 milionů korun přes ministerstvo průmyslu a obchodu a CzechInvest, celkově stály stavební úpravy a přístavba přes 44 milionů.

„V našem programu, který děláme v Národním plánu obnovy, je to první dokončený projekt regenerace brownfieldů. Jako první protrhl cílovou pásku,“ vyzdvihl při stříhání pásky Jan Hana z ministerstva průmyslu a obchodu. Místní podle něj ukázali pracovitost, houževnatost a tah na branku.

Splachování vodou ze střechy

Historický vzhled se architektovi Arnoštu Fabíkovi podařilo do značné míry zachovat, sokolové z časů tatíčka Masaryka by se však divili, jak se změnily technologie.

„Dům má fotovoltaickou elektrárnu s bateriemi na ukládání energie. Vytápění zajišťují čtyři tepelná čerpadla, všude je podlahové topení, funguje řízená ventilace s rekuperací, vodu ze střech chytáme do nádrží a využíváme ke splachování na toaletách,“ představil místostarosta Viktor Pavlíček.

„Jde o to, aby byl provoz co nejméně ekonomicky náročný, aby uživatelé neplatili drahé energie a obec tím nebyla zatížená,“ dodal.

Stará sokolovna sice fungovala až do rekonstrukce, mělo to však celou řadu limitů. „Topilo se starými kamny na dřevo, nebo jsme si elektrické topení museli půjčit. Budova byla zavlhlá, stačí se podívat na fotky,“ popisuje Nováková.

Společenský sál s pódiem a přísálím je využitelný na plesy, svatby, zábavy či nejrůznější oslavy. Velký sál lze zatáhnout prosklenou rozdělovací stěnou. Z bývalého šenku je hospoda s kuchyní. „V podkroví vznikla klubovna pro místní spolky a dva malé pokoje na přespání,“ představil víceúčelový objekt Viktor Pavlíček.

Vedení obce očekává, že se spolkový život obce rozjede naplno. „Máme tu sbor dobrovolných hasičů, TJ Sokol, farnost, sportovní klub, je tu dost spolků, které nemají své prostory. Určitě vše využijeme například na plesy, mikulášské besídky, srazy seniorů,“ vyjmenovala starostka.

Ve Valči žije 820 obyvatel, ale rozrůstá se o dalších 30 domů. Rozvoj obce si proto vyžádá další investice. Valeč připravuje úpravy ve škole s půdní vestavbou a úpravami suterénu.