Riziko nákazy od klíšťat stoupá, pomáhají jim i přemnožení hlodavci

  16:06aktualizováno  16:06
Klíšťata jsou v přírodě přemnožená, stejně jako v loňském roce. I letos se na Vysočině nakazilo kolem deseti lidí encefalitidou a více než sto lymskou boreliózou. Jak nedávno zjistili vědci, za vysoký počet klíšťat mohou i přemnožení hlodavci. Právě díky nim přežije více jejich larev.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Hned čtyři přisátá klíšťata během jediného týdne si postupně ze své zahrady přinesl pan Filip z Jihlavy. „Nechápu to. Trávu mám zastřiženou na krátko. Snad z toho nic nebude. Naštěstí jsem proti encefalitidě očkovaný a žádný flek, který by ukazoval na boreliózu, se mi zatím neudělal,“ přemítá jednačtyřicetiletý muž.

Takové štěstí však neměla více než stovka obyvatel Vysočiny, která se od ledna do konce června nakazila klíšťovým zánětem mozkových blan nebo lymskou boreliózou. Přenašečem těchto onemocnění je právě klíště.

„Do konce června máme na Vysočině hlášeno devět případů klíšťové encefalitidy a 110 nemocných lymskou boreliózou. Žádné úmrtí v souvislosti s klíšťovou encefalitidou nemáme,“ uvedla ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Jihlavě Alena Dvořáková.

V porovnání s předchozím rokem se jedná přibližně o stejný počet nemocných. „Sezona je teprve na začátku, uvidíme, jak se to všechno vyvine i v souvislosti s počasím. I když tomu bych už nekladla takový význam jako dříve. Obecně jsou klíšťata přemnožená, přizpůsobují se klimatickým změnám a dostávají se i do vyšších nadmořských výšek,“ poznamenala Dvořáková.

Riziko nákazy se zvyšuje s délkou přisátí klíštěte

V kraji bývá tradičně nejvíc infikovaných na Žďársku a Třebíčsku, naopak nejméně jich je na Pelhřimovsku. Vrcholem sezony onemocnění, která přenášejí klíšťata, bývá období, kdy lidé chodí nejčastěji do přírody. To jsou prázdniny a pak podzim v rámci houbařské sezony.

Klíšťová encefalitida a borelióza na Vysočině

Nemocní od ledna do června 2019

  • 9 případů klíšťové encefalitidy
  • 110 případů lymské boreliózy

Nemocní od ledna do června 2018

  • 11 případů klíšťové encefalitidy
  • 115 případů lymské boreliózy

Zdroj: Krajská hygienická stanice

Podle epidemioložky Dvořákové je pro přenos onemocnění z klíštěte na člověka podstatné, jak dlouho je parazit v kůži přisátý. „Pokud je tam delší dobu, je i větší riziko, že se do těla dostala infekční dávka. Podstatné je tedy na klíště co nejdříve přijít a vyndat ho,“ konstatovala Dvořáková.

Ochranou před klíšťaty je používání repelentů, časté prohlížení těla po návratu z přírody a před nákazou klíšťovým zánětem mozkových blan pak chrání očkování, které je možné podstoupit celoročně.

„Je třeba si ale uvědomit, že člověk je chráněn až po druhé dávce vakcíny, která následuje jeden až tři měsíce po té první,“ dodala Alena Dvořáková.

Nemocemi se klíšťata nakazí jako larvy od hlodavců

Odborníci teď zjistili, že za vyšším výskytem nemocí z klíšťat stojí přemnožení hlodavci. Tým vědců z Olomouce a Brna prokázal, že po přemnožení hrabošů vždy následuje rok, kdy se více lidí nakazí klíšťovými nemocemi v podobě klíšťové encefalitidy nebo lymské boreliózy.

Nemocemi se klíšťata ve vývojovém stadiu larev nakazí právě od hlodavců, kteří jsou jejich hlavním hostitelem. Nákazu pak přenáší i nymfy klíšťat, jež napadají větší savce včetně člověka.

„Roky zvýšeného rizika nakažení lymskou boreliózou a klíšťovou encefalitidou lze jednoduše předpovídat pomocí početnosti hraboše polního z minulého roku. S pomocí těchto dat jsme úspěšně předpověděli výskyty chorob nejen v Česku, ale také v Německu, Rakousku a Slovinsku,“ uvedl vedoucí katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Emil Tkadlec.

Vědci se zaměřili na hraboše polního, protože je v tuzemsku nejrozšířenějším hlodavcem. „Metodou analýzy časových řad jsme prokázali, že kolísání výskytu obou klíšťových nemocí je silně závislé na cyklickém kolísání početnosti hraboše polního. Předpověď se ještě vylepšila přidáním klimatických vlivů,“ podotkl další z olomouckých vědců, Tomáš Václavík.

Během dvou let potřebuje vystřídat tři hostitele

Vývoj klíštěte trvá jeden až dva roky. K tomu, aby dospělo, potřebuje vystřídat tři hostitele. Larvy vyhledávají drobná zvířata jako ještěrky, ptáky a hlavně hlodavce, na nichž několik dní sají. Poté, co se promění v nymfy, přisají se na další oběti, včetně člověka.

Vědci mají za prokázané, že vysoká početnost hraboše polního i jiných hlodavců má za následek lepší přežívání larev a v následujícím roce i více infekčních nymf klíšťat.

„Větší počet nymf potom v ohnisku onemocnění nakazí více lidí než obvykle,“ upozornil Tkadlec.

Závěry však podle něj nelze interpretovat tak, že k nákaze klíšťovými nemocemi bude stačit projít se po polích, kde se pohybovali přemnožení hraboši. „Klíšťata jsou schopná přežívat jen v zastíněných místech. Budou tedy určitě tam, kde pole končí a přecházejí v les,“ upřesnil.

Článek o závěrech týmu vědců z PřF UP a Veterinární a farmaceutické univerzity Brno (VFU) vyjde v prestižním mezinárodním infektologickém časopise Emerging Infectious Diseases.

Nejčtenější

Řidič neměl šanci. Dodávku na D1 částečně slisoval pod zádí kamionu

Na dálnici D1 směrem na Prahu před Velkým Meziříčím se srazilo nákladní auto s...

Na dálnici D1 směrem na Prahu před Velkým Meziříčím se srazila dodávka s kamionem. Řidič vozu po převozu do nemocnice...

Na letišti v Havlíčkově Brodě havaroval kluzák. Jeho pilot na místě zemřel

Na letišti v Havlíčkově Brodě havaroval kluzák, jeho pilot nehodu nepřežil....

Na letišti v Havlíčkově Brodě se kolem nedělního poledne zřítilo bezmotorové letadlo. Při jeho pádu utrpěl smrtelná...

Řidič dostal ve vysoké rychlosti na mokru smyk, vůz slisoval pod náklaďák

Na dálnici D1 v noci na úterý havaroval dvaačtyřicetiletý řidič osobního...

Velmi rychlá jízda na mokré vozovce se v noci na úterý stala osudnou řidiči osobního vozu BMW 540. Na dálnici D1 před...

Kouč Říha: Mrzí mě, že někteří mladí se ani neomluvili

Trénink během přípravného kempu adeptů české hokejové reprezentace v Jihlavě....

V minulé sezoně sázel na jádro zkušených, se kterými obrážel turnaje Euro Hockey Tour. A nebál se kritizovat mladé i...

Mladý řidič zabil chodce a ujel, našli ho s alkoholem v těle

U železničního tunelu v Hloubětíně zemřel po partnerské potyčce pobodaný muž...

Policisté ze Žďáru nad Sázavou řeší tragickou dopravní nehodu, při které v neděli nad ránem zemřel chodec po srážce s...

Další z rubriky

Afghánský migrant cestoval po D1 na rezervních kolech návěsu kamionu

Dvacetiletý Afghánec byl ukrytý na rezervních kolech návěsu.

Při běžné kontrole kamionu na jednom z parkovišť u dálnice D1 našli celníci z Vysočiny nelegálního migranta ukrytého na...

Opilý řidič u Třeště srazil dva chodce. Ti na místě podlehli svým zraněním

Mezi obcemi Čenkov a Třešť srazilo auto dva chodce, kteří na místě zemřeli (18....

V neděli nad ránem mezi obcemi Čenkov a Třešť srazil muž v autě dva chodce. Přestože na místo ihned vyjela záchranná...

V boji s trávou teď na Žďársku pomáhá poloparazit kokrhel luštinec

Žlutě kvetoucí kokrhel luštinec byl nasazen jako silný protivník na louky...

Na louky zarůstající bujnou trávou na úkor pestrobarevných kvetoucích rostlin, jež by lákaly motýly a další hmyzí...

Najdete na iDNES.cz