Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Horácké divadlo v příští sezoně vsadí na komedie, chce rozdávat naději

  9:16
Především komedie, tituly plné naděje a snů o lepších světech nabídne Horácké divadlo od září v nadcházející sezoně. I tentokrát je repertoár ovlivněn covidovou dobou a protiepidemickými opatřeními, mezi něž patřilo i uzavření divadel. Na programu budou například Postřižiny či hra Modrý pták.

Zleva Josef Kundera, Svetlana Hruškociová a Stanislav Gerstner v komedii Čtyři vraždy stačí, drahoušku. I ta se bude hrát. | foto: ČTK

Dramaturgický plán museli jeho tvůrci s měnící se situací několikrát přepracovat. „Přestože stojíme na prahu rozvolňování, netroufáme si odhadnout, jaká situace bude na podzim ani jak dlouho budou v divadlech platit opatření, která návštěvu divákům poměrně znepříjemňují,“ říká mluvčí divadla Mirka Kvíčalová.

Jednou z novinek v rámci předplatného je počet plánovaných titulů, které dramaturgie snížila na pět. „V minulosti jsme se potýkali s tím, že musíme stahovat z repertoáru tituly, které měly ještě potenciál oslovovat diváky,“ vysvětluje mluvčí.

Opakuje se také situace, kdy jsou do příští sezony přesunuty dva tituly z té stávající. Konkrétně jde o komedii Čtyři vraždy stačí, drahoušku!, která sice měla online premiéru, ale před obecenstvem se ještě nehrála.

Druhým titulem posunutým do příští sezony je autorský text Martina Františáka s názvem Poklekni před duší. Téma je věnováno osobnosti staroříšského rodáka, myslitele a nakladatele Josefa Floriana, díky jehož nakladatelství Dobré dílo se do Čech dostaly překlady světových literátů, básníků a filozofů.

Hrabalovo dílo i život jsou spjaty s Vysočinou

Jak uvedla Mirka Kvíčalová, tituly uvedené v připravované sezoně by lidi měly posilovat optimismem. „Jsme přesvědčeni, že v situaci, jejímž společným jmenovatelem je nejistota, je důležité opírat se o jistoty, které lidské společenství buduje už staletí. A jednou z těchto jistot je právě umění. To si lidstvo za celou svou existenci nenechalo nikým a ničím vzít,“ dodává.

Ondřej Šípek (vlevo) jako Georg Camel a dvojice Marian Chalány, Zdeněk Stejskal v rolích policistů Harleye a Davidsona při generální zkoušce komedie Čtyři vraždy stačí, drahoušku.

Jedním z prvních titulů, který bude mít premiéru již 4. září v režii uměleckého šéfa divadla Michala Skočovského, budou Postřižiny Bohumila Hrabala. Dílo je neodmyslitelně spjato s Vysočinou. A to nejen natáčením filmu Jiřího Menzela v Dalešicích a Počátkách, ale také raným dětstvím spisovatele Bohumila Hrabala.

„V měšťanském pivovaru v Polné se totiž maminka malého Bohumila, který se narodil jako nemanželské dítě a do tří let vyrůstal u prarodičů v Brně-Židenicích, seznámila s hlavním účetním Františkem Hrabalem. Svatbu měli 7. února 1916 v děkanském kostele v Polné,“ líčí spojitosti dramaturgyně divadla Barbora Jandová.

Tyltyl a Mytyl hledají v noci Modrého ptáka

Dalším novým titulem v repertoáru bude dílo držitele Nobelovy ceny za literaturu Maurice Maeterlincka Modrý pták. Představení v režii Jakuba Macečeka nabídne tajemný příběh chlapce Tyltyla a jeho malé sestry Mytyl. V noci před Štědrým dnem se společně vydávají hledat Modrého ptáka, aby zachránil nemocnou holčičku. „Tato hra se dočkala i několika filmových zpracování,“ připomíná dramaturgyně.

Dalším titulem 82. sezony Horáckého divadla bude komedie Tři bratři v nesnázích (A je to v pytli). Autory jsou Ray a Michael Cooneyové. Příběh plný černého humoru, nečekaných záměn a zvratů začíná jednoho jarního rána, kdy mladí manželé Tom a Linda Kerwoodovi s napětím očekávají pracovnici z Úřadu pro adopci dětí, která má rozhodnout o jejich dalším osudu. Hra pod režijním vedením Michala Skočovského bude mít premiéru 19. února.

Předplatné na novou sezonu je již v prodeji. „Předplatitelům aktuální sezony i majitelům jednotlivých vstupenek či dárkových poukazů budeme vstupenky vyměňovat za nové termíny či nabízet jiné kompenzace. U všech typů vstupenek jsou prodlouženy platnosti,“ dodala mluvčí.

Hraje se i uvnitř. První derniéra byla, další bude

Postupné uvolňování vládních protiepidemických opatření umožnilo v závěru května opět účast diváků na divadelních představeních v uzavřených prostorách.

Horácké divadlo začalo od června s venkovními představeními hry Kniha džunglí, která se odehrává v jihlavské zoologické zahradě. „O představení je obrovský zájem. Vzhledem k omezenému počtu účastníků byla tato představení hned vyprodaná. Nyní je ale nově možné venkovní kapacitu diváků navýšit, proto budeme uvolňovat do prodeje další vstupenky,“ informovala mluvčí divadla Mirka Kvíčalová.

Hraje se ale i na hlavní scéně. Minulý týden měla derniéru hra Podivný pár. Divadlo na ni pozvalo jako výraz poděkování pracovníky Krajské hygienické stanice. Koncem měsíce pak bude naposledy uvedena komedie Škola základ života. Připravena jsou i dvě červnová představení na malé scéně. Diváci uvidí inscenaci Swing Heil!

Kdo se chce vypravit do divadla, musí dodržovat vládní opatření. Kapacita hlediště je redukována na polovinu a nutné je mít po celou dobu respirátor. Dále se diváci musí u vstupu prokázat alespoň čestným prohlášením o absolvování antigenního samotestu, který není starší 72 hodin. U dětí do 6 let není testování požadováno.

  • Nejčtenější

Dítě se topilo v bazénu, zachránil ho pozorný návštěvník. Policie viní matku

18. června 2024  10:14

Skočila do vody a už se nevynořila. Tak dopadlo nedělní skotačení pětileté holčičky ve vnitřním...

Jako z pohádky. Zámek vysuší malá krabička na zdi, elektřinu nepotřebuje

20. června 2024

Premium Zámek ve Světlé nad Sázavou připravuje nevšední pokus. Majitelé ho budou vytápět celou letní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Po čelním nárazu v osobním autě uhořel řidič. Nepodařilo se ho identifikovat

19. června 2024  7:18

Jednu oběť si vyžádala úterní večerní dopravní nehoda osobního a nákladního vozidla na silnici I/19...

Obchvat toho hodně vyřešil, řekl Kupka v Brodě. Už se pracuje na jeho další části

19. června 2024  6:30,  aktualizováno  17:47

Vláda už pošesté zasedala v regionech, tentokrát zamířila do Havlíčkova Brodu. Ministři jednali o...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Archeologický výzkum pod brodským obchvatem měnil historii a naplnil muzeum

16. června 2024  9:08

Doklad o osídlení Posázaví v pravěku. Existence středověkých hutí netušeného významu. Unikátní...

Z přírody mizejí čejky ve velkém. Vzácné ptáky ohrožují i pobíhající psi

23. června 2024  12:02

Čejka chocholatá, jeden z nejrychleji ubývajících tuzemských ptačích druhů, se usídlil v těsné...

Žáby nejsou na mazlení, může jim ublížit, říká mladý chovatel exotických zvířat

22. června 2024  9:33

Když se řekne studentský pokoj, většina lidí si asi představí psací stůl, knihovnu, postel a nějaké...

Brod hodil záchranné lano Jiskře, opozice má pochyby o jejím hospodaření

21. června 2024  14:23

Havlíčkobrodská sportovní organizace Tělovýchovná jednota Jiskra získá od města tři miliony korun....

Festivaly otevírají brány. Smršť letní zábavy už odstartoval Bernard fest

21. června 2024  9:36

Největší tuzemské hudební hvězdy, reprezentující celou řadu žánrů od popu přes rock či rap až po...

Advantage Consulting, s.r.o.
MISTR DO VÝROBY (40 - 50.000 KČ) + NÁBOROVÝ BONUS

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...