Dokud se nepolepšíte, závod nerozšíříte, vzkazuje Jihlava Kronospanu

  11:59aktualizováno  11:59
Pozemky vám neprodáme, dokud nezměníte postoj k životnímu prostředí. Takový vzkaz vyslal jihlavský magistrát firmě Kronospan. Jeden z největších dřevozpracujících podniků v republice a největší jihlavský znečišťovatel ovzduší chce rozšiřovat výrobu. Už teď je ale terčem kritiky obyvatel města.

Kronospan v Jihlavě je jedním z největších znečišťovatelů ovzduší na Vysočině. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jihlavská dřevozpracující společnost Kronospan má plán. Do budoucna chce ve výrobě konstrukčních desek v Jihlavě zpracovávat i recyklované dřevo, například ze starého nábytku. Hodlá jím nahradit až polovinu dřeva z lesa.

A to se současnému vedení města příliš nelíbí. Chce proto na firmu zatlačit, aby byla její činnost méně ekologicky závadná. Svými požadavky hodlá magistrát podmínit prodej městských pozemků, které by Kronospan chtěl koupit.

„Myslím, že bychom měli mnohem více tlačit na firmu Kronospan, aby byl její provoz co nejvíc ekologický, a teprve potom s ní rozšiřovat nějakou spolupráci, třeba ve formě prodeje nebo výměny pozemků,“ soudí první náměstek primátorky Petr Laštovička (ODS).

„Společnost Kronospan má zájem o část pozemků města navazujících na pozemky, které jsou již ve vlastnictví Kronospanu. Definitivní rozhodnutí o využití pozemků padne, až budeme vědět, jakou část pozemků budeme mít k dispozici,“ potvrzuje zájem o koupi ekolog firmy Rostislav Habán.

Obsah vypouštěných znečišťujících látek se nezmění

Kronospan svůj záměr využívat ve výrobě recyklované dřevo oznámil už v loňském roce. Slíbil přitom, že při dodržování provozní a technologické kázně v provozu nedojde po plánovaných úpravách k výraznému ovlivnění obyvatel v okolí.

Fotogalerie

Stejně tak firma tehdy uvedla, že objem některých vypouštěných znečišťujících látek, včetně formaldehydu, se nezmění.

Zpracování recyklovaného dřeva, například odpadu z lesa, odřezků nebo dřevěných obalů má pak přinést snížení spotřeby tepla na sušení třísek, protože má nižší vlhkost než surové dřevo.

„Klesne i množství vypouštěných skleníkových plynů,“ uvádí firma v záměru.

„Zpracování odpadního dřeva do konečných výrobků je z hlediska životního prostředí nejlepší možný způsob, jak nakládat s odpadem. Materiálové využití odpadů je trendem všech průmyslových odvětví a pro Jihlavu i celý region Vysočina je tato činnost velkou příležitostí,“ tvrdí dnes Habán.

„Nechceme být skládkou starého nábytku pro střední Evropu“

Městu se však ani přes tato ujišťování záměr společnosti příliš nelíbí.

„Nechceme dělat hon na čarodějnice. Ale myslím, že nikdo z nás nechce, abychom se stali skládkou starého nábytku pro střední Evropu,“ pronesl náměstek zodpovědný za oblast životního prostředí Vít Zeman (Žijeme Jihlavou!).

„Celková realizace záměru by znamenala podstatné zvýšení podílu dřevotřískového recyklátu jako prvotní suroviny na úkor původní dřevní hmoty a tím zřejmě i nárůst prašnosti a dopravy se všemi negativními dopady, které to přináší,“ vyjádřila se Katarína Ruschková, vedoucí odboru životního prostředí magistrátu města.

Možný vliv záměru firmy Kronospan instalovat zařízení umožňující zpracovávat recyklované dřevo začaly úřady prověřovat loni. Podle údajů v informačním systému EIA bylo řízení v prosinci ukončeno, což firma zdůvodnila změnou záměru. Plán společnosti na zpracovávání recyklovaného dřeva však stále trvá.

Jihlava chce nezávislá data, sestavila proto pracovní skupinu

Vedení města v těchto dnech sestavilo odbornou pracovní skupinu, kterou povede náměstek Zeman. Jejím úkolem bude zmapovat dopady nejen Kronospanu, ale všech podniků v průmyslové zóně na zdraví obyvatel města. Do skupiny byli pozváni odborníci z jiných měst a institucí. První výstupy jejich práce by měly být známy zhruba za půl roku.

„Než začneme říkat, co se nám líbí a co se nám nelíbí, tak bychom měli mít v ruce data. A opravdu nezávislá data,“ řekl Zeman.

Ten si zároveň od takto získaných údajů slibuje, že město dostane do ruky nástroj, který mu umožní lépe plánovat obsazování průmyslové zóny. Magistrát podle něj bude moci říct, který průmysl zde chce, a který ne.

Svou studii letos v únoru představil i Kronospan. Podle jejích výsledků se společnost na emisích formaldehydu v Jihlavě a okolí podílí jen 3,5 procenty. Největším znečišťovatelem formaldehydem je doprava a druhým největším lokální topeniště. „To, že Kronospan představil výsledky studií, na tom nemůžeme stavět my,“ pronesl Zeman.

Nejčtenější

Noční obloha nad Českem se opět rozsvěcuje, jev lidé hlásí stále častěji

Noční svítící oblaka nad Jihlavou, jak je zachytil fotograf Petr Lemberk. Jde o...

Opět po roce mohli lidé na Jihlavsku v minulých dnech pozorovat zvláštní úkaz na letní obloze. Po setmění se část nebe...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Puma americká se dostala na Vysočinu, před starostou utekla do pole

Puma americká je druhá největší kočkovitá šelma Ameriky. Může vážit i přes 100...

Puma, která se před časem pohybovala na Jindřichohradecku, je už zřejmě na Vysočině. V sobotu ráno ji pozoroval...

Prezident navštíví obce, kde ho volili, pak na člunu vypluje na rybník

Prezident Miloš Zeman tráví dovolenou v Novém Veselí na Žďársku. Ani letos...

Vysočina se připravuje na návštěvu hlavy státu. Třídenní program prezidenta Miloše Zemana a jeho choti odstartuje 25....

Softbalisté nadějný náskok neudrželi, s Japonskem na MS padli

Momentka ze zápasu světového šampionátu softbalistů Česko - Japonsko

Čeští softbalisté neudrželi ve třetím utkání na mistrovství světa s Japonskem nadějný náskok 3:0 a s favoritem v...

Další z rubriky

Oceněného fotografa připravili o humor komunisté, ateliér mu vzali dvakrát

Václav a Ema Formanovi, kteří vedli ústav Americká domovina v Brně, díky němuž...

Byl žďárským kronikářem 20. století a nepotřeboval pero ani psací stroj. Vilém Frendl se z chudých poměrů vypracoval v...

Jeden útok v pátek, druhý v sobotu. Násilí poznamenalo festival v Jihlavě

Ilustrační snímek

O víkendu byli v centru Jihlavy zbiti dva muži. Jeden v pátek večer, druhý v sobotu. Oba incidenty se staly ve stejných...

Brod kvůli jihozápadnímu obchvatu mění územní plán, trasa ale není jistá

Opětovná rekonstrukce povrchu vozovky na Lidické ulici v Havlíčkově Brodě, a s...

Radnice v Havlíčkově Brodě zahájila proces změny územního plánu, který přesune trasu budoucího jihozápadního obchvatu...

Adecco spol. s r.o.
Spezialist mit der Kenntnis der deutschen Sprache

Adecco spol. s r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz