Pátek 16. dubna 2021, svátek má Irena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 16. dubna 2021 Irena

Lídr mezi znečišťovateli ovzduší pořídil nový filtr za půl miliardy

  11:33
Jihlavský dřevozpracující závod Kronospan dokončil instalaci nového filtru za zhruba půl miliardy korun. Závod, který se každoročně stává největším znečišťovatelem ovzduší na Vysočině a jedním z největších v republice, by tak měl do ovzduší vypouštět méně zapáchajících látek.

Kronospan spustil do provozu nový filtr za půl miliardy korun. Je to to nejmodernější dostupné zařízení na omezení vypouštěných škodlivin do ovzduší. | foto: PSJ

Hustý oblak valící se z komínů jihlavského dřevozpracujícího závodu Kronospan by měl obsahovat méně škodlivin, než dosud. Ekology každoročně trápí zejména emise prachu a formaldehydu.

Nyní závod dokončil i na druhém z komínů instalaci filtrační technologie, která má snížit emise prachu a organických látek.

„Nový filtr už běží ve zkušebním v provozu. Na novou technologii se provozy postupně napojují. Na filtr je už připojená první ze dvou sušáren, ta druhá se napojí pravděpodobně v příštím týdnu,“ uvedla ekoložka společnosti Magdaléna Pecnová.

„Snížení emisí bude v desítkách procent, předpokládáme až osmdesátiprocentní pokles,“ dodala.

Snížení emisí by se mělo týkat zejména organických látek vznikajících při sušení třísek pro výrobu stavebních OSB desek. A tím by mělo dojít i ke snížení charakteristického zápachu.

„Nakolik se ale konkrétně v minulosti snížily a do budoucna sníží emise formaldehydu a prachu, to nelze s jistotou říct, protože velmi záleží i na aktuálním objemu výroby,“ uvedl Vratislav Vozník, mluvčí ekologického sdružení Arnika, které sleduje emise vypouštěné Kronospanem do ovzduší.

Výsledek bude znám až v září přespříštího roku

Je tedy možné, že typického zápachu, který občas při severovýchodním větru dopadne na město, se jihlavané tak úplně nezbaví.

„Pachové epizody jsou souhrou okamžitých rozptylových podmínek. Rozdíl bude velký, ale nedá se vyloučit, že se zápach občas nemůže vyskytnout,“ dodala i Pecnová.

„Dá se očekávat, že se uvedením filtru do provozu situace výrazně zlepší. Ale garantovat, že to pak bude vždy a za každých podmínek lepší, nelze,“ potvrdil Vítězslav Novák, ředitel oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Havlíčkově Brodě.

A do tabulek znečišťovatelů ovzduší se případná pozitivní změna zapíše až napřesrok. „Celoročně bude filtr fungovat až v roce 2015, proto se to ve výsledcích integrovaného registru znečišťovatelů ovzduší objeví až na konci září 2016,“ uvedl Vozník z Arniky.

Arnika každoročně na podzim zveřejňuje žebříček znečišťovatelů ovzduší, na základě údajů z Integrovaného registru znečišťovatelů (IRZ).

Kronospan dlouhodobě vede žebříček znečišťovatelů

Jihlavský Kronospan je stále na špici znečišťovatelů ovzduší. Zatímco třeba v roce 2004 podle IRZ vyprodukoval 16,5 tuny formaldehydu, v roce 2009 bylo této látky dokonce 47 tun. V roce 2012 už ovšem „jen“ šest tun. Loni však Kronospan, který je jedním z největších producentů dřevotřískových desek v Evropě, vypustil do ovzduší přes 22 tun formaldehydu. Ten je při inhalaci rakovinotvorný.

„Tak velké provozy, jako je Kronospan, by se ve městech vůbec stavět neměly, protože jsou pro jeho obyvatele velkou zátěží. Formaldehyd je dnes považován za karcinogenní látku a jeho emise přímo poblíž obydlených částí města představují zdravotní riziko pro místní obyvatele,“ řekl Vozník z Arniky.

Jenže průmyslová výroba byla na místě stávajícího závodu Kronospan založena už v roce 1883. Tehdy to bylo ještě daleko za městem. To však průmyslový areál postupně téměř obrostlo.

„Kronospan z hlediska emisí nepřekračuje žádné stanovené limity. Pokud mají vyšší hodnoty, stále se pohybují v rámci stanoveného povolení, které vydává krajský úřad,“ ujistil začátkem října šéf oblastního inspektorátu ČIŽP Novák.

Víc už dělat nelze, Kronospan má teď to nejlepší možné

Instalace nového filtru byla jednou z nejvyšších investic do ekologie v jihlavském závodě.

„Celkové náklady na filtrační technologii dosáhly téměř půl miliardy korun,“ uvedl Miroslav Fuks, mluvčí společnosti PSJ, která filtr nainstalovala. Na investici přispěla více než sto miliony také EU.

„Instalace filtrů chránících zdraví lidí a kvalitu ovzduší by měla být naprostá samozřejmost, pokud chce být daný podnik dobrým sousedem,“ dodal zástupce Arniky Vozník.

Kronospan už před pár lety na druhém z komínů nainstaloval filtr za stovky milionů korun. „Díky ní se při výrobě dřevotřískových desek snížil celkový příspěvek formaldehydu za rok 2013 proti roku 2004 čtyřnásobně,“ tvrdí Pecnová.

Stížnosti lidí v okolí na charakteristický zápach tím ale neustaly. „Z důvodů stížností na zápach bylo provedeno několik šetření a ani v jednom z nich nebylo zjištěno, že by docházelo k porušování podmínek provozu,“ uvedl šéf ČIŽP.

„Víc už udělat nemůžeme, instalované filtrační technologie jsou tou nejlepší technologií, co existuje a jihlavský závod patří k nejmodernějším v Evropě,“ dodala Pecnová. 

  • Nejčtenější

Pomník uprostřed pole je záhadou. Neví se, kdo, kdy a proč ho tu postavil

Premium U Přibyslavi na Havlíčkobrodsku stojí záhadný pomník. Je ukrytý v údolí mezi poli, málokdo o něm ví. A badatelé si s...

Blíží se Den D pro jihlavský Aventin. Obchodní centrum otevře 3. června

Ve složité době nuceného uzavření mnoha obchodů kvůli pandemii se v Jihlavě dokončuje miliardové nákupní centrum...

Kladno proti Jihlavě ve finále první ligy. S nejasnostmi kolem Jágra

Tak ještě závěrečný krok. Kladenští hokejisté jsou už jen kousek od vytouženého návratu do extraligy. V prvoligovém...

Vysočina je zřejmě za vrcholem epidemie, uvolňují se některé nemocnice

Na mapě původního protiepidemického systému PES vychází Kraj Vysočina stále jako území s nejvyšším skóre v Česku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Otřes ve Fóru Jihlava. Po dalším rozkolu oznámila odchod jeho hlavní tvář

Miroslav Tomanec, nejvýraznější zastupitel uskupení Fórum Jihlava, které spoluvládne na radnici krajského města...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Brtnice si chce splnit svůj dávný sen, plánuje stavbu biotopu ke koupání

Koupaliště nebo přírodní biotopy už nejsou doménou pouze velkých měst. Po Třešti a Jemnici se rozhodla vybudovat...

Tisíce očipovaných bolenů vytvořily na Želivce největší třecí hejno v ČR

Na vodní nádrží Švihov ležící na říčce Želivce na pomezí Vysočiny a Středočeského kraje se vytvořilo největší třecí...

Poškozenou stoletou lípu zachránila od okamžitého pokácení rychlá petice

Stoletá lípa na žďárském sídlišti Libušín se dočkala podrobného dendrologického průzkumu. Přitom původně měla jít už...

Pomník uprostřed pole je záhadou. Neví se, kdo, kdy a proč ho tu postavil

Premium U Přibyslavi na Havlíčkobrodsku stojí záhadný pomník. Je ukrytý v údolí mezi poli, málokdo o něm ví. A badatelé si s...

SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt
SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt

Soutěžte o Climbou žebřík – pomůcku, která dětem poskytne bezpečnou možnost rozvíjet pohybové dovednosti a budovat sílu. Jeho výška je pro děti...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...

Emma Smetana je dvojnásobnou maminkou. Dítě dostalo neobvyklé jméno

Emma Smetana (33) a její partner Jordan Haj (33) přivítali na svět svého druhého potomka. Novinkou se rodiče pochlubili...