Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. března 2023 Marián

Nejsme znečišťovatelé. Víc formaldehydu vytváří doprava, tvrdí Kronospan

  17:33
Jihlavský dřevozpracující závod Kronospan je druhým největším producentem formaldehydu v republice, upozornila na konci roku společnost Arnika. Podnik se proti tomu nyní ohradil a představil vlastní studii. Podle ní se do ovzduší v Jihlavě dostává mnohem víc rakovinotvorných látek z dopravy a topenišť.
Letecký pohled na jihlavský dřevozpracující závod Kronospan.

Letecký pohled na jihlavský dřevozpracující závod Kronospan. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Spolana Neratovice a pak hned Kronospan. Jihlavský dřevozpracující podnik byl v roce 2017 druhým největším znečišťovatelem životního prostředí z hlediska emisí rakovinotvorných a mutagenních látek. To alespoň říká žebříček, který na základě dat Integrovaného registru znečišťování sestavila ekologická organizace Arnika.

Vedení jihlavského závodu však s těmito závěry nesouhlasí. Konkrétně na produkci karcinogenního formaldehydu se podle něj daleko více podílí doprava a pak lokální topeniště, jako jsou například domácí kotle na tuhá paliva.

Vychází přitom ze závěrů studie, kterou na začátku letošního roku zpracoval někdejší ředitel Zdravotního ústavu v Brně Bohumil Pokorný. Jako vstupní data použil rozptylovou studii brněnského Jakuba Bucka.

„Tato studie prokázala, že z celkového zatížení formaldehydem v Jihlavě a jejím okolí přináší Kronospan pouhých 3,5 procenta. Největším znečišťovatelem je doprava, která zatěžuje ovzduší zhruba 83 procenty. A pak jsou to lokální topeniště, která mají na svědomí necelých 14 procent zatížení ovzduší,“ prohlásila jednatelka společnosti Sylva Krechlerová.

Zároveň dodala, že za poslední čtyři roky se firmě podařilo snížit produkci formaldehydu o šedesát procent. V letech 2009 a 2015 podnik instaloval filtrační systémy celkem za 1,2 miliardy korun.

Problém Kronospanu je, že se nachází uvnitř města, tvrdí Arnika

Expert Arniky Milan Havel pro ČTK řekl, že hlavním problémem Kronospanu je to, že funguje uprostřed města.

Arnikou sestavované žebříčky jsou podle něj objektivní. Připustil, že jejich slabostí je to, že v nich není zhodnocena účinnost jednotlivých škodlivin z hlediska jejich objemu. „Nejsou k tomu dostupná data,“ uvedl.

Data, která jihlavská firma nyní prezentovala, nezpochybnil ani ředitel havlíčkobrodského pracoviště České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Jan Panský. „Těm číslům nemám důvod nevěřit. Topeniště a doprava jsou skutečně významným problémem. Do naší kompetence však spadají jen ta tři procenta, která přináleží Kronospanu,“ pronesl Panský.

Podle jeho slov však má svou váhu i žebříček sestavený Arnikou. Ta v něm uvedla, že v roce 2017 vypustila společnost Kronospan 9,44 tuny rakovinotvorných nebo potenciálně rakovinotvorných látek.

„Jsou to verifikovaná (ověřená, pozn. red.) data. Všechna zařízení, která ve zmíněné firmě jsou, však limity bez problému plní. Ale když se to posčítá, dostáváme se na ta velká čísla,“ dodal Panský.

Studie, z níž vedení Kronospanu vychází, se zároveň pokusila zhodnotit dopady formaldehydu vycházejícího z tohoto závodu, na zdraví lidí. Její autor Bohumil Pokorný tvrdí, že i při celoživotním působení je riziko zanedbatelné.

„Když to přepočítáme, aby zemřel jeden obyvatel předčasně, musela by mít jihlavská aglomerace nikoliv 58 tisíc obyvatel, ale dva miliony,“ uvedl jeden ze statistických výpočtů studie.

Ovzduší na Jihlavsku je naplněno arzenem, kadmiem a niklem

Podle jejího spoluautora Jakuba Bucka se lidé běžně vystavují větším koncentracím formaldehydu, než jsou ty, které mohou načerpat venku.

„Vnější ovzduší je jedna věc. Ale když si ve vnitřním prostředí zatopím a budu spalovat uhlí nebo dříví neefektivním způsobem nebo když budu kouřit cigarety, budu dostávat řádově vyšší dávky než to, co vypouští Kronospan nebo doprava,“ sdělil Bucek.

Jihlava se v republikovém porovnání řadí mezi lokality s čistým ovzduším. To potvrdil Jiří Kos z krajské hygienické stanice. „Ono to sice vypadá, že je Jihlava promořená formaldehydem, ale tak to není. Navíc důležitější než emise je imise - tedy to, co dýcháme, co se k nám dostane. A ty hodnoty jsou samozřejmě jiné podle toho, jak daleko jste od zdroje nebo jaké jsou klimatické podmínky,“ uvedl.

Zároveň však upozornil na jiná rizika, kterým jsou v souvislosti s ovzduším obyvatelé Jihlavy vystaveni.

Patří mezi ně prachové částice nebo příliš vysoké hodnoty těžkých kovů, jako jsou například arzen nebo nikl. Na to už upozorňovaly výsledky vyhodnocení kvality ovzduší v průmyslově zóně z roku 2009.

„Imisní kapacita jihlavského ovzduší je už naplněna pro kovy arzen, kadmium a nikl. Obsah těchto kovů v ovzduší byl už v té době na hranici rizika pro malé děti. A je to deset let dozadu a nic se tady nezměnilo,“ pronesl Kos.

  • Nejčtenější

Další rána pro České dráhy. Linku do Brna přes Vysočinu jim vyfoukl RegioJet

Železniční spojení mezi Prahou a Brnem přes Havlíčkův Brod bude provozovat RegioJet. Ve výběrovém řízení, kam se...

Náledí, náraz autobusu. Matka s dvěma syny přišla ve vteřině o bydlení i práci

Premium Byla sobota 25. února nedlouho po poledni. Sněžilo, silnice namrzaly. Matka samoživitelka Eva Vrátná byla se dvěma syny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Někdy mám pocit, že jsem právě spadl z Měsíce, komentuje Jiří Holík dnešní svět

Premium Legendární hokejový útočník Jiří Holík na první pohled vypadá, jako by se ho ubíhající čas absolutně netýkal. V...

Zemřel František Prosecký, velký bystřický sběratel s tatrováckým srdcem

Rodina a přátelé se jen těžko vyrovnávají se zprávou o úmrtí Františka Proseckého z Bystřice nad Pernštejnem. Známý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V bílé tmě na D1 bouralo 231 aut, od největší nehody v Česku uplynulo 15 let

Vraky aut, na dvacet tisíc lidí uvězněných v kolonách a několik hodin neprůjezdná dálnice D1. Tak před patnácti lety...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Vodaři na Žďársku mají nové vedení, chce kanalizaci i do menších obcí

Investice do odkanalizování menších obcí nebo do řešení nedostatku kvalitní vody i mimo velká města žďárského regionu....

Oprava ikonického přibyslavského kulturního domu se prodraží a potrvá déle

Rozsáhlá rekonstrukce ikonického kulturního domu v Přibyslavi se prodraží. A zřejmě i prodlouží. Vyplývá to ze stavu...

Pohřeb jako sraz veteránů. Známý sběratel odešel do tatrováckého nebe

Stovky smutečních hostů a mezi nimi několik desítek veteránistů i se svými nablýskanými skvosty se sjely na sobotní...

Hrady a zámky se za týden otevřou, Telč se chce stát Krumlovem Vysočiny

Památky ožívají. Hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu zahájí sezonu první dubnový víkend. Na turisty se...

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...