Dunění, jako byste měli pod okny bytu kombajn. Fabriky nedají lidem spát

  10:23aktualizováno  10:23
Obyvatele Jihlavy trápí celé léto zvýšený hluk z průmyslové zóny. Měření krajské hygienické stanice prokázala překračování limitů v době nočního klidu. Do pátrání po zdroji rámusu se zapojila i městská policie.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Dunění, bouchání, pípání, někdy i rachot a do toho jeden velký monotónní hukot.

To je realita, kterou téměř každou noc zažívá při otevřených oknech velká část obyvatel jihlavské části Bedřichov, jež sousedí s průmyslovou zónou.

Obtěžující noční hluk, při kterém se nedá spát, řeší Jihlavští na sociálních sítích po celé léto. A nestěžovali si jenom lidé sousedící s průmyslovou zónou. Potvrzovali ho například i obyvatelé Kalvárie, třídy Legionářů, Královského vršku, Hruškových Dvorů nebo i ze sídliště Demlova.

„Je to strašný monotónní zvuk, který duní v bytě. Jako bych měl pod okny kombajn. Rád bych proti tomu bojoval. Ten zvuk je hrozný,“ postěžoval si například Tomáš Havlík.

Kvůli hluku musí zavírat okna během tropických nocí i pan Filip, který bydlí na Sokolovské ulici a jihlavskou průmyslovou zónu má na dohled. „Nedá se při tom spát, velmi to obtěžuje. Musím zavírat okna, což je v těch vedrech hrozné. Mám vypozorované, že největší hluk jde z průmyslovky o víkendech,“ přiznal.

Některým lidem proto došla trpělivost a oslovili krajskou hygienickou stanici, aby kvůli zvýšené hlučnosti provedla patřičná měření hlukových emisí. A experti jim dali za pravdu. Hlukové limity jsou v nočních hodinách opravdu překračovány.

Měření byla prováděna na několika místech na hranici průmyslové zóny, především v lokalitě Bedřichov. „Stížnosti lidí byly opodstatněné. Konečný oficiální protokol ještě nemám v ruce. Ale podle předběžné zprávy z laboratoře víme, že byly skutečně překročeny hlukové limity pro noc,“ potvrdil Jiří Kos, ředitel sekce ochrany a podpory veřejného zdraví Krajské hygienické stanice v Jihlavě.

Klidný spánek uvnitř? Kolem 30 decibelů

V chráněném prostoru staveb, kde se měření provádí - to znamená dva metry před fasádou, za kterou se bydlí - je noční limit 35 decibelů. „Laicky to lze přirovnat k tichému hovoru. Pokud mluvíme naplno, představme si třeba kantorský projev, pohybujeme se už kolem 50 decibelů. Uvnitř obydlí, abyste v klidu spali, byste měli mít kolem 30 decibelů,“ vysvětluje Kos.

Jedním dechem ale dodává, že je to velmi komplikovaný případ. Hluk totiž vychází z průmyslové zóny, kde je velké množství firem, a je tedy velmi obtížné určit jeho zdroj. Aby firma, ze které rámus vychází, byla nucena zjednat nápravu nebo ve správním řízení zaplatit pokutu za překročení hlukového limitu, musí jí být překračování norem jednoznačně prokázáno. Což je v průmyslové zóně velmi obtížné.

„Vychází odtud kompozitní hluk, protože zdrojů tam je víc. Teď jsme ve fázi, že musíme rozklíčovat, odkud hluk jde. Naši pracovníci prošli nejpravděpodobnější firmy, které by mohly být zdrojem onoho hluku. Máme domluvený monitoring i ve spolupráci s městskou policií,“ poznamenal Kos s tím, že v hledáčku podezřelých má krajská hygienická stanice minimálně šest velkých firem působících v této oblasti.

Přesto jistá podezření, odkud se noční hluk bere, hygienici mají. „Může být způsoben tím, že stejně jako otevírali kvůli horku lidé okna ve svých domácnostech, otevírali nepředepsaným způsobem okna a vrata i ve firmách. Tam by však výměnu vzduchu měla zvládnout vzduchotechnika a klimatizace,“ připomíná Kos.

Proto se do pátrání po původci hluku zapojili od začátku tohoto týdne také strážníci městské policie. „Není to první případ, kdy nás hygiena požádala o pomoc. V rámci našich nočních hlídek budeme monitorovat, zda firmy v průmyslové zóně nemají otevřená okna a vrata. Pokud na něco takového narazí, pořídí z toho fotodokumentaci. Dostali jsme seznam firem, na která se máme zaměřit. Za týden budeme mít první výsledky,“ potvrdil Jan Frenc, ředitel městské policie.

Možná dojde na experiment s akustickou kamerou

Pokud by hluková zátěž z průmyslové zóny pokračovala, mohlo by to podle Kosa znamenat, že se někde objevila nová technologie, která hluk způsobuje. „Pak bychom zkusili experiment s akustickou kamerou, která umožňuje se zvýšenou pravděpodobností zaměřit zdroj hluku. Ale ani to není stoprocentní,“ dodal Kos.

Někteří lidé, jimž hluk nedá spát, se vydali do průmyslové zóny pátrat po zdroji rámusu na vlastní pěst.

„Byla jsem se schválně projít až tam. Ten zvuk se nese určitými ‚koridory‘. V ulici hned vedle fabriky nemusí být slyšet skoro nic a o kilometry dál to řve, jako by vám makali přímo na balkoně. Když jsem tam byla, tak na točně skoro ticho, ale o ulici níž mazec. Lidi, kteří bydlí mimo hlavní zvukový proud, si tu z těch debat dělají legraci, nemají tušení, co zažívají ostatní chudáci,“ stěžovala si například Zuzana Vondráková.

Jiří Kos připomněl, že zvuk je vlnění, které se šíří po ploše koule. „Významnou roli při jeho šíření hraje i terén a překážky v něm. Zvukové vlny se různě odráží, lomí a obtékají. Hluk má také jinou intenzitu v zimě a jinou v létě, je to i otázka momentálního klimatu, to znamená vlhkosti a srážek,“ poznamenal.

Dlouhodobá hluková zátěž se podle něj může podepsat na zdraví člověka. „U nadlimitního dopravního hluku je prokázáno navýšení četnosti kardiovaskulárních onemocnění. Noční hluk zase narušuje spánek, lidé jsou nevyspalí, unavení a podráždění,“ dodal Jiří Kos.

Hlavní ekolog Kronospanu: Hlukové limity kontrolujeme

Jednou z firem, kterou lidé podezřívají ze zvýšené hlučnosti, je dřevozpracující podnik Kronospan CR. Společnost vyrábějící dřevotřískové desky patří mezi jednu ze šesti firem, na něž se zaměří i šetření hygieniků. Hlavní ekolog společnosti Rostislav Habán (na snímku) však zvýšený zdroj hluku ve firmě neobjevil.

Rostislav Habán z hnutí ANO neprosadil, aby pracovní semináře jihlavského...

Lidé si letos v létě stěžují na zvýšený hluk vycházející v nočních hodinách z průmyslové zóny, což potvrdilo i měření Krajské hygienické stanice. Laická obvinění padají především na firmu Kronospan. Obdrželi jste nějaké stížnosti v této souvislosti?
Společnost Kronospan obdržela jednu stížnost na zvýšenou hlučnost ve večerních hodinách, kterou v současnosti prověřujeme. Dosud jsme však nezjistili žádný důvod, proč by hlučnost měla být zvýšená. Z výroby mám rovněž potvrzeno, že v poslední době nebyla provedena ani žádná změna technologie, která by k tomu zavdala příčinu. Stěžovateli jsme odpověděli v tom smyslu, že hned, jak opět zaznamená tuto hlučnost, může mě kdykoli kontaktovat. Já na místo ihned vyjedu a prošetřím to. Samozřejmě jsme v průmyslové zóně a zdrojů hluku tu je více. Naše společnost má stanovené hlukové limity, které jsou pravidelně kontrolovány. Aktuálně nevím o žádné zprávě, která by hovořila o překročení těchto limitů.

Obyvatelé Jihlavy, kteří bydlí poblíž, i někteří experti tvrdí, že hlučnost může vycházet v noci z provozních hal, když se otevřou vrata a větrá se. To jste vyloučili?
Těžko se hledá zdroj hluku, když provoz jede ve stejném režimu ve dne i v noci a stížnost se týká hluku v noci. V halách jsou zdroje hluku a vrata do hal slouží jako protihluková opatření. Při běžném provozu by měla být zavřená. Samozřejmě, provozní podmínky si mohou vyžádat jejich dočasné otevření. Jak jsem zmínil, žádný zdroj zvýšeného hluku jsme zatím nenašli, ovšem pokud by tomu tak bylo, je v našem zájmu to řešit.

Kritici také tvrdí, že firma má či měla některé stroje venku. I to můžete popřít?
Naše technologie není přemístitelná. Není to technicky možné. Jediné mobilní zařízení, které v areálu využíváme, je mobilní drtič, který převážně pracuje na externích skladech. Tento mobilní drtič je však provozován v našem areálu pouze ve dne. A jiný nepoužíváme.

Nejčtenější

Silničáři: Máme sypat, tak sypeme. D1 na Vysočině osolili jako nikdy dřív

Dálnici D1 u Humpolce zasáhlo ve čtvrtek v poledne husté sněžení a bílá tma.

Lidé tuto dopravní tepnu neznají bez zpomalení, zúžení nebo nehod. Přesně před týdnem Ředitelství silnic a dálnic...

Majiteli auta ukradli ďábelskou značku na přání, totožnou už nedostane

Nissan Juke a registrační značka, kterou kdosi odcizil. Podle policie to byl...

Policisté zaznamenali první případ krádeže registrační značky na přání z vozidla na Vysočině. Majitel Nissanu Juke...

Úkaz Rittich. Český gólman dál ohromuje v NHL. Čím je výjimečný?

Matthew Tkachuk a brankář David Rittich z Calgary po výhře nad Coloradem.

Psal se rok 2015 a extraligový zelenáč David Rittich musel v kabině Mladé Boleslavi poslouchat nevlídná slova od...

Ředitel školy rozdal odměny a pak mu chybělo na mzdy. Ve funkci končí

Základní škola v Přibyslavi.

Základní škola v Přibyslavi bude od druhého pololetí bez ředitele. Její dosavadní šéf Petr Adam udělal chybu při...

Na zavátou Vysočinu nevjíždějte, neprojedete, nabádá policie kamioňáky

Silnice I/38 musela být u Dlouhé Brtnice kvůli silnému větru a sněhu uzavřená....

Na Vysočinu vůbec nevjíždějte, nepřejedete ji. Takový vzkaz posílá policie řidičům kamionů. Na řadě silnic v celém...

Další z rubriky

Čekárny u lékařů se začaly plnit nemocnými, blíží se chřipková epidemie

Rýma, kapesník

Únava, schvácenost, kašel, bolesti svalů a kloubů i vysoká horečka. To jsou známé příznaky chřipkových onemocnění,...

V kauze údajně předražených sypačů padl pravomocný zprošťující rozsudek

Šéf krajských silničářů Jan Míka (vpravo) a bývalý náměstek vysočinského...

Odvolací Krajský soud v Brně potvrdil zproštění obžaloby bývalého náměstka hejtmana Libora Joukla z ČSSD a ředitele...

Po letech hledání se blíží cíl, hospic dostal v Brodě příslib pozemku

Ve všech pokojích jsou přichystané přistýlky pro případ, že by návštěva chtěla...

Tentokrát už to doopravdy vypadá nadějně. Zastupitelé v Havlíčkově Brodě, kde má stát první hospic v kraji, se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz