VIDEO: Při rekordní salvě burácely v Jihlavě hákovnice i lodní dělo

  11:39aktualizováno  11:39
Lidé na jihlavském náměstí si zacpávali uši a očekávali hlasitou salvu. Ten den už poněkolikáté. Postupně zazněly výstřely z historických moždířů vyrovnaných v řadě. Když dozněl poslední a rozptýlil se dým, oznámil Miroslav Marek z Agentury Dobrý den divákům, že zrovna byli svědky českého rekordu.

„Šlo o největší salvu z historických palných zbraní. Celkem šedesát čtyři hlavní prokázalo svoji funkčnost. Nejde ale ani tak o to, že je někde něčeho nejvíc, ale že jsme si připomněli, jak kdysi lidé bojovali a co všechno museli vytrpět,“ pronesl Marek.

„Dělali jsme maximum pro to, aby se nám to podařilo. Jedna rána sice napoprvé nevyšla a museli jsme jí pomoct, ale nakonec zazněly všechny,“ pochvaloval si David Kočka, dělmistr a předseda jihlavského Spolku přátel dělostřelby.

Právě lidé z tohoto uskupení za novým českým rekordem stojí. V sobotu postupně vystřelili z 28 hlavní ručních zbraní, osmnácti lehkých a pěti těžkých děl a ze třinácti moždířů. Šlo o funkční repliky zbraní z let 1381 až 1800. Nechyběly však mezi nimi ani originální moždíře z 15. století.

Poslední přípravy na rekordní zápis začaly už den před samotným pokusem. Zbraně bylo totiž potřeba naložit do aut. Přímo na náměstí se pak členové spolku sešli v sedm hodin ráno, tedy čtyři hodiny před tím, než zazněly první výstřely.

„Složili jsme děla z aut, museli jsme ohraničit bezpečný prostor, postavit stánky. A teprve po tom, co jsme tohle všechno udělali, jsme mohli začít nabíjet zbraně,“ líčil přípravy Kočka.

Kanonýři vystříleli přes deset kilo prachu

První salva, která zazněla Masarykovým náměstím v Jihlavě v 11 hodin dopoledne, zároveň odstartovala vytrvalostní cyklistický závod Jihlavská 24 MTB. Poslední výstřely pak vyšly okolo půl druhé odpoledne. Zhruba o půl hodiny dříve, než kanonýři původně očekávali.

„Dohromady jsme vystříleli deset kilo a 320 gramů střelného prachu. Víme to naprosto přesně,“ usmíval se spokojený dělmistr.

Fotogalerie

Začalo se střelbou z píšťal, které svým tvarem připomínají kopí. Jejich hlaveň je díky válcovitému pouzdru nasazená na dlouhou dřevěnou rukojeť. Střílelo se i z lehkých a těžkých hákovnic, vícehlavňových děl zvaných varhany, z tarasnic nebo z repliky lodního děla. Diváci viděli - a hlavně slyšeli - i výstřel z rychlice, komorového děla, které ale nebylo podle Kočky ve své době příliš bezpečné.

„Kvůli nekvalitnímu zpracování se při výstřelu často roztrhlo, což způsobovalo větší ztráty ve vlastních řadách než v řadách nepřátel,“ pronesl Kočka, který před každým výstřelem přihlížející seznámil s tím, z jaké zbraně se bude střílet a k čemu se v minulosti používala.

Na náměstí vydaly ránu i dva originální moždíře, které se našly při rekonstrukci městských hradeb v 70. letech minulého století.

„Byly vykopány při sanaci jihlavských hradeb v roce 1974. Zedníci tehdy nevolali k nálezu archeology, ale směnili je v přilehlém hostinci za pivo. Od hostinského je pak koupil jeden kominický mistr a od něj jsme je získali my a uvedli do provozuschopného stavu,“ vylíčil anabázi obou zbraní Kočka.

Ten zároveň prozradil, že podle dobových záznamů střílelo v Jihlavě 220 těchto zbraní, když do města přijížděl panovník českých zemí.

  • Nejčtenější

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

V obci trpící tisíci aut na objížďce zkoušejí řidiče brzdit maketou radaru

Některým obyvatelům Račína na Žďársku došla trpělivost s příliš rychlými řidiči. Vzhledem k dopravní situaci v malé...

Premium

Zranila nás stejným nožem. Na smrtící útok ve škole myslí vyjednavač často

Tři centimetry hluboká rána na hlavě, tři široká, na tři stehy. Takové zranění si policejní vyjednávač Petr Gruber...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Žďár zavede příští rok chytré semafory, zrychlí městskou dopravu

Rychlejší průjezd autobusů MHD, plynulejší provoz i snazší řešení kolizních situací na silnicích. Taková proměna...

Snižte nájemné, nebo odejdeme. Úřad práce zatlačil Přibyslav do kouta

Odpusťte nám nájemné, nebo u vás zrušíme pobočku. Takto ultimativně chápe radnice v Přibyslavi žádost, kterou jí zaslal...

Premium

Zranila nás stejným nožem. Na smrtící útok ve škole myslí vyjednavač často

Tři centimetry hluboká rána na hlavě, tři široká, na tři stehy. Takové zranění si policejní vyjednávač Petr Gruber...

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Najdete na iDNES.cz