Dělostřelci vypálí na jihlavském náměstí desítky ran, pokusí se o rekord

  8:44aktualizováno  8:44
Na jihlavském Masarykově náměstí bude v sobotu hodně hlučno. Zazní na něm výstřely ze 64 historických palných zbraní. Jihlavský Spolek přátel dělostřelby se tak chce zapsat do české knihy rekordů. Pálit bude nejen z replik, ale také ze tří originálních moždířů, které pocházejí z 15. století.

V sobotu vypálí na jihlavském Masarykově náměstí salvu 64 různých historických palných zbraní. | foto: ČTK

Dva z historických moždířů mají svou historii spojenou přímo s Jihlavou. „Byly vykopány při sanaci jihlavských hradeb v roce 1974. Zedníci tehdy nevolali k nálezu archeology, ale směnili je v přilehlém hostinci za pivo. Od hostinského je pak koupil jeden kominický mistr a od něj jsme je získali my a uvedli do provozuschopného stavu,“ vylíčil anabázi obou zbraní David Kočka, dělmistr a předseda spolku.

Obě zbraně jsou v majetku spolku od první poloviny devadesátých let. Podle Kočky byly moždíře ve výborném stavu, potřebovaly pouze novou dřevěnou lafetu.

Jak tvrdí předseda jihlavských dělostřelců, moždíře, které označuje za předchůdce minometů, byly poměrně rozšířenou zbraní. Odvolává se při tom na staré záznamy, které uvádějí, že na území Jihlavy jich bylo svého času kolem 220 kusů.

Původně se používaly například na boření stropů. Postupem času se z nich však stala ceremoniální záležitost. „Používaly se ke slavnostní střelbě, například při vítání panovníka,“ popisuje Kočka.

První výstřel zároveň odstartuje oblíbený cyklistický závod

Jihlavský pokus o rekord začne v sobotu v 11 hodin. První výstřel zároveň odstartuje další ročník maratonského cyklistického závodu Jihlavská 24 MTB. Poslední rána by pak měla zaznít o tři hodiny později ve 14 hodin.

Fotogalerie

Přátelé dělostřelby lidem představí celou škálu palných zbraní, které se používaly v rozmezí let 1380 až 1800. Nejstarším typem zbraně budou takzvané píšťaly, předchůdkyně pušek, nejmladším pak jsou repliky perkusních mušket. Ty používala městská garda královského horního města Jihlavy. Jednotka ozbrojených měšťanů působila v Jihlavě už v 15. století.

Jednotlivé zbraně mají ráži od osmi do 88 milimetrů. Dělostřelci počítají s tím, že během svého pokusu o rekord použijí 10 až 12 kilogramů černého střelného prachu.

„V dubnu jsme absolvovali tlakovou zkoušku asi u 40 hlavní, které nám ještě chyběly,“ řekl Kočka.

Tlakové zkoušky ověřující bezpečnost střelby z historických zbraní provádí Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva. Zbrojní průkaz členové spolku nepotřebují.

Spolek přátel dělostřelby má šest členů a dvě desítky příznivců. Vystupuje při různých oslavách či rekonstrukcích historických bitev po celé republice.

Nejčtenější

V Jihlavě zemřel muž, který žil nejdéle s transplantovaným srdcem

Rudolf Sekava podstoupil transplantaci srdce na podzim 1984 a byl nejdéle...

Ve věku nedožitých 83 let zemřel v jihlavské nemocnici nejdéle žijící muž s transplantovaným srdcem. Rudolf Sekava v tu...

Sucho mění zvyklosti, města nechávají trávu růst a pěstují luční kvítí

Tak jako vykvetlá tráva na Dolním hřbitově ve Žďáře nad Sázavou, mohou postupně...

Ve městech na Vysočině se začíná čím dál častěji prosazovat nový trend v údržbě zeleně. Radnice reagují na klimatické...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Jedna z největších poutí v Česku začíná, do Žďáru láká obří ruské kolo

„Vždycky se snažíme přivézt něco nového,“ říká majitelka 35 metrů vysokého...

Čtyři stupně, studený vítr, déšť. I přes takové psí počasí světští finišují s přípravou svých atrakcí. Půlka května...

Další z rubriky

Hlavní silnici u Žďáru podjedou cyklisté tubusem, stavba omezila provoz

Spojnice Karlína s Žižkovem. Od roku 1953 tudy chodili dělníci z Žižkova do...

Stavba cyklostezky mezi Žďárem nad Sázavou a jeho místní částí Stržanovem omezila provoz na silnici I/37. Kvůli větší...

Světelské sklárny přišly o největšího odběratele. Chystá se propouštění

Den otevřených dveří ve světelských sklárnách Crystalite Bohemia (27. 5. 2017).

Velice úspěšné období skláren Crystalite Bohemia ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku na čas končí. Kvůli masivnímu...

Obyvatelé části Jihlavy už nebudou na suchu, před spuštěním je nový vrt

Ilustrační snímek

Poslední dny provizoria v zásobování pitnou vodou mají před sebou obyvatelé Popic, příměstské části Jihlavy. Bez...

Najdete na iDNES.cz