Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. února 2024 Petr

Trubky a nádrže z čistírny dodají ročně do sítě plyn až pro 400 domácností

  7:47
Čistírna odpadních vod v Havlíčkově Brodě dodává biometan do distribuční soustavy. Umožnila to investice za 42 milionů korun. Do sítě ročně vtlačí množství, které by pokrylo průměrnou spotřebu 200 rodinných domů nebo čtyř set bytů. Umí to teprve jako druhá čistírna odpadních vod v republice.

Pro laika je to jen změť nerezových trubek, nádrží, kohoutů a budíků doplněných o dva kontejnery. Pro znalce se jedná o technologii, která nemá široko daleko obdoby. Metan, který se uvolňuje při jednom z procesů čistění kanalizační vody, dokáže přeměnit v tak kvalitní plyn, který může provozovatel čistírny prodávat do rozvodné sítě zemního plynu.

„Bioplyn vzniká ve vyhnívacích nádržích. Probíhá tam přirozený fermentační proces,“ začíná vysvětlovat Zdeněk Zelený, vedoucí provozu čistíren odpadních vod ve společnosti Vodovody a kanalizace Havlíčkův Brod (VaK HB), jež brodskou čistírnu provozují.

Z veškeré odpadní vody, která přiteče do čistírny kanalizací nebo ji přivezou fekální vozy, se v uzavřeném prostoru bez přístupu vzduchu a za teploty okolo 55 stupňů Celsia uvolňuje bioplyn. Jeho hlavní složkou je metan. Ten se dá spalovat a energeticky využít, nebo s ním lze dál pracovat. Třeba tak jako na brodské čističce.

„Plyn nám tu proudí do nádrží s aktivním uhlíkem. Pak se suší, tedy několikrát stlačuje, ohřívá a zchlazuje, aby zkondenzovala voda. Poté jde do kontejneru na membránovou separaci,“ zjednodušeně popisuje složitý proces Zelený.

Právě membránová separace je jádro novinky havlíčkobrodské čistírny. Membrány tvoří dutá vlákna v nerezovém tubusu. Ty od sebe podle velikosti oddělují molekuly metanu a oxidu uhličitého. Díky tomuto procesu se tu tvoří „zelený“ plyn. Ten je po dalších úpravách tak čistý, že může být vtlačen do distribuční soustavy.

Energeticky soběstačná čistírna

Do sítě havlíčkobrodská čistírna dokáže za rok dodat množství plynu, které odpovídá spotřebě dvou set rodinných domů nebo čtyř set bytů. Ve zkušebním provozu se množství dodávaného plynu pohybuje kolem 90 kubických metrů za hodinu, přičemž maximum je ještě o polovinu vyšší.

K pořízení této nevšední a na českých čistírnách odpadních vod nevídané technologie vedly VaK HB dva důvody. Jednak je to ekonomická stránka. Díky téměř padesátiprocentní dotaci nebyla investice až tak vysoká a municipální firmě přinese jistý zisk.

A jednak je to snaha o energetickou soběstačnost. Obdobné provozy by podle plánů Evropské unie měly být energeticky soběstačné do roku 2040. „Je rok 2023 a malá česká vodárna je tam,“ pochlubil se při slavnostním otevření provozu předseda představenstva VaK HB Pavel Policar.

Co do využití vlastních energií je havlíčkobrodská čistírna odpadních vod skutečnou špičkou v republice. Už více než dvacet let vyrábí z vyhnívacích kalů v kogeneračních jednotkách teplo a elektřinu. Z vyčištěné odpadní vody jímá teplo. A od roku 2010 provozuje v areálu čistírny i fotovoltaickou elektrárnu.

Z autobusů na plyn nakonec sešlo

O hospodárnějším využití plynů z procesu čištění odpadních vod VaK HB přemýšlely roky. Původním plánem bylo ve spolupráci s městem vyrábět CNG a využívat ho při provozu městské hromadné dopravy. Budovat se měla i čerpací stanice.

„Město od toho ale ustoupilo. Nakonec se objevila možnost vyjednat asi kilometr odsud přístup do sítě a plyn vtlačovat do distribuční soustavy. Ukázalo se to jako lepší model, v němž máme při dodržení kvality zaručený odběr,“ konstatoval ředitel VaK HB Jan Kadlec.

Do budoucna má společnost v plánu úpravu plynu ještě zdokonalit a naprosto minimalizovat ztráty. Umožní to výstavba nového koncového zařízení, jež bude umět zachytávat technický oxid uhličitý a s ním i pár dalších procent bioplynu.

Čistírna odpadních vod v Havlíčkově Brodě je průkopníkem neotřelých řešení. Umožňuje jí to způsob, jakým byla v roce 1989 vybudována. Zabírá velkoryse navržený areál v místní části Perknov.

Podle původní kapacity měla sloužit až pro 270 tisíc lidí, čímž je největší čistírnou na Vysočině a jednou z patnácti největších v republice. Postupem let, když se ukázalo, že průmyslové podniky odpadní vody neprodukují tolik a kapacita čistírny nikdy nemůže být naplněna, se snižovala. Bylo tak dost prostoru na nejrůznější vylepšení a moderní technologie.

Pro VaK HB je největším zařízením, které tato společnost, jíž vlastní města a obce regionu, provozuje. Vodárenská společnost zásobuje pitnou vodou zhruba šedesátku měst a obcí převážně na Havlíčkobrodsku. Má zhruba 75 tisíc odběratelů. Z nich necelých 70 tisíc je napojeno i na kanalizační síť.

  • Nejčtenější

Útes, jenž spasil biatlonový šampionát. O výzvě pro rolbaře i pochvale od šéfa IBU

15. února 2024  10:48

Dvě stě metrů od stadionu ční do výše hora sněhu. Nebo spíš útes. Sněhový zásobník. To je místo,...

Blok v hlavě. Ale proč? Jak Johannes Bö utěšoval plačící Tandrevoldovou

16. února 2024  6:58

Co se to se mnou děje? Proč zas a znovu kazím stojku? Kdy se to zlomí? Ingrid Tandrevoldová,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biatlonové koloseum. Neslyšíme pokyny, stěžují si hvězdy. Nepomohl by megafon?

14. února 2024

Premium Slyším, že nic neslyším. Parafrázi proslulé Sokratovy věty je možné použít na pocity, jaké nejlepší...

Jedeš osmej! Jak se Mikyska rval o top 10 a žasl: Já předjel i Christiansena?

14. února 2024  21:33

Loni na světovém šampionátu v Oberhofu tolik lidí překvapil, když dvakrát doběhl čtrnáctý. Tehdy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

A kam dál, Nové Město? Další mistrovství snad za 15 let, poháry každoročně

20. února 2024  10:58

Nadchli diváckou kulisou, která vykompenzovala i velké komplikace s přípravou tratí. A tak zákonitě...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Už dva roky tu mělo stát centrum pro seniory. Sídliště však dál hyzdí ruina

21. února 2024

Premium Vybledlá plachta na provizorním oplocení areálu ve žďárské Komenského ulici ukazuje velkolepé...

K čemu jsou mi body, když nebudeme vítězit? Dočekal táhne Třebíč na ledě i v kabině

21. února 2024  12:55

Devět dnů stará porážka 0:5 na ledě nejhoršího týmu první ligy donutila zkušené třebíčské hráče k...

Krajský podnikatel roku budoval první tuzemské optické sítě, dodává i pro armádu

21. února 2024  12:40,  aktualizováno  14:08

Ocenění EY Podnikatel roku 2023 Kraje Vysočina získal podnikatel Jiří Štefl ze společnosti OPTOKON....

Soud poslal do vazby i obviněné šéfy nemocnic v kauze krajských špitálů

21. února 2024  9:11,  aktualizováno  20:16

Soud v údajné korupční kauze uvalil vazbu na bývalého generálního ředitele ústecké Krajské...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Sexuálních scén je zbytečně moc, míní Cavill. Omlouval se kolegyni za erekci

Britský herec Henry Cavill (40) se nedávno podělil o svůj názor na filmové scény, které vyobrazují sex. Podle něj je...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Kde máte internet, pane řidiči? V online registrech dokladů je chaos

Od ledna u sebe řidiči nemusí mít prakticky žádné doklady. Všechny jsou online, ale ne každý má přitom běžně přístup k...

Netrvalo ani dvanáct hodin, než fanoušci „svlékli“ Laru Croft v nové hře

Tvůrci erotických modifikací se na vydání remasterované trilogie prvních třech dílů série Tomb Raider dlouho...