Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 20. května 2022 Zbyšek

Žďár nechce platit miliony za čističku, tak ji převede do svazu vodovodů

  8:47
Modernizace i navýšení kapacity a účinnosti žďárské čistírny odpadních vod za čtvrt miliardy korun začne letos a potrvá dva roky. Zároveň odstartuje revoluci v investiční politice Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko. Členské obce zřejmě převedou své čistírny do majetku svazku. Důvodem jsou peníze.

Žďárská čistírna odpadních vod potřebuje po čtvrtstoletí zásadní modernizaci, při níž dojde i k navýšení kapacity a účinnosti. Kvůli investici za čtvrt miliardy se změní také investiční politika Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko sdružující členská města a obce. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

První, kdo takový převod odstartuje, bude Žďár nad Sázavou. Jeho zastupitelstvo odhlasovalo převod své čističky z takzvaného místního infrastrukturního majetku (MIM) do společného infrastrukturního majetku (SIM). To znamená, že investorem připravované modernizace nebude město, ale SVK Žďársko, protože vodohospodářské zařízení slouží dvěma a více členským obcím.

Město se chce vyhnout placení desítek milionů korun ze své kasy. Podle stávající investiční politiky SVK Žďársko by totiž město muselo zaplatit náklady nad rámec dotace, která bude činit kolem 148 milionů korun. Způsobilé náklady jsou přitom podle projektové dokumentace 232 milionů korun. Konkrétnější částky budou známy po vysoutěžení zakázky, tedy zhruba koncem léta.

„Tím, že převedeme tento majetek v rámci uspořádání ve Svazu, z místního infrastrukturního majetku se stane společný infrastrukturní majetek. Svazek bude řešit modernizaci čistírny jako svoji investici a bude řešit také její dofinancování,“ řekl Radek Zlesák, žďárský radní a poslanec, který je místopředsedou předsednictva SVK Žďársko.

Situace podle něj nahrává změně, protože žďárská čistírna odpadních vod (ČOV) je prvním velkým zařízením, která zahájí další kolo modernizací. K poslední velké úpravě čističky postavené v 60. letech došlo v roce 1997, od té doby se však na systém napojilo navíc několik okolních obcí.

Rozhodne předsednictvo a valná hromada svazku

Zařízení čistí odpady z Polničky nebo nové výstavby Hamrů nad Sázavou, počítá se s napojením zbytku Hamrů a také například Vysokého či Počítek.

„Je to významná investice následujících dvou dekád, budeme se pohybovat v částce až kolem 300 milionů. Plánovaná kapacita je až 39 400 ekvivalentních obyvatel (tento vodárenský termín označuje míru znečištění vyprodukovanou jedním obyvatelem zpravidla za jeden den - pozn. red.), což umožní rozvoj Žďáru a napojení dalších obcí,“ pověděl Radek Zlesák s tím, že se podaří vylepšit kvalitu vody na 17 kilometrech řeky Sázavy za Žďárem.

Za současné situace se při přívalových deštích stává, že ČOV nestačí zpracovat veškeré odpady a ty pak tečou naředěné do řeky.

Zatímco žďárským zastupitelstvem prošla změna hladce, členové SVK už mají za sebou vzrušené debaty o změně systému. Převod musí ještě projít předsednictvem SVK a hlavně jeho valnou hromadou, plánovanou na konec března.

„Předsednictvo příští týden doporučí valné hromadě, abychom žďárskou čistírnu přijali,“ avizuje předsedkyně předsednictva a žďárská opoziční zastupitelka Dagmar Zvěřinová.

„Nepůjde o jeden případ, je to určitý trend, kdy po 25 letech změníme způsob financování čistíren, které mají regionální charakter, tedy že neslouží pouze jednotlivému městu či obci,“ vysvětluje.

Buď všichni, nebo nikdo, říká starosta

Podle Zvěřinové to bude pro SVK znamenat obrovský finanční závazek, nový systém však považuje za udržitelný. „Je to posílení a stabilizace svazku, postupně budeme majetek přebírat a opravovat jej,“ míní.

„Pro obce to bude jednodušší, starostové však musí vědět, že to není změna jen do konce volebního období, ale na generaci dopředu,“ říká.

Čeká se, že systémová změna najde za měsíc na valné hromadě podporu. Například zástupce Bystřice nad Pernštejnem byl loni na podzim ke žďárské snaze kritický, nyní už je pro.

„Pravidla musí být jednoznačná, Žďár se nemůže vymykat. Buď čistírny převedeme všichni, nebo nikdo. Do budoucna se bude rekonstrukce týkat všech,“ uznává tamní starosta Karel Pačiska, který město zastupuje v předsednictvu SVK.

„Když se spravovala čistírna v Bystřici, byla pouze pro naše město. Teď už je napojený Věchnov, chystá se Písečné a Ždánice a naše místní části Karasín, Vítochov a Dvořiště,“ vypočítává, jak se během let mění situace.

Změna se na ceně vody neprojeví

Zástupci velkých měst si mohou na valné hromadě změnu snadno prosadit, protože hlasovací právo se přiděluje podle počtu obyvatel. „Nechceme to prohlasovat silou. Snad to pochopí všichni, zvláště ti, kteří mají potenciál se k některé čistírně připojit,“ reaguje Pačiska.

Na žďárském zastupitelstvu padly v diskusi dotazy, jak se projeví změny investiční politiky na ceně vody. „Ať je to majetek obce, nebo svazku, cena se počítá stejně,“ reaguje Dagmar Zvěřinová.

Větší vliv na cenu vody má podle ní inflace, v ceně stočného se na základě finanční analýzy dlouhodobě počítá právě s obnovou majetku.

SVK Žďársko schválil pro rok 2021 zvýšení ceny vodného a stočného o 3,9 procenta na 103,10 Kč za kubík vody.

Autor:
  • Nejčtenější

Pacientka z Vysočiny má záškrt, nemoc v ČR nebyla zachycena od roku 1995

V České republice se po sedmadvaceti letech objevila raritní forma záškrtu. O nálezu informovaly Státní zdravotní ústav...

Lidé se ke světským chovají jako k podřadným. Ale jsme slušní, říká kolotočářka

Premium Anna Dykovská jezdí s kolotoči od dětství. Do neděle byla na obří pouti ve Žďáře nad Sázavou. Když usedla k rozhovoru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cizinci kradli z lesů kulatinu, rychle si přišli na tři čtvrtě milionu

Policistům na Vysočině se podařilo dopadnout organizovanou skupinu, která kradla a do zahraničí ke zpracování vozila...

Žďárská pouť podražila, pár minut na atrakcích stojí i trojciferné částky

Labutě a řetízkový kolotoč za 70 korun, kyvadlo Extreme za stovku, stejně jako autodrom, centrifuga, vyhlídkové kolo...

Žďárský Tokoz vymyslel bezpečnostní zámek, jenž odolá zlodějům i hackerům

Žďárskou rodinnou firmu Tokoz má většina lidí spojenou s visacími zámky. Ty jsou stále nezbytnou součástí nabídky,...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Trávu na Zelené hoře spásají berani, skvěle nahradí lidské síly

Již třetí sezonu spásá stádo ovcí trávu kolem žďárského poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Svah...

Do brodského kinosálu jen z boční uličky, předsálí zavřela obnova toalet

Městskému kinu a divadlu v Havlíčkově Brodě a jeho návštěvníkům začalo složitější období. Kulturní zařízení se pustilo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mahler je moje srdcová záležitost, říká mladý úspěšný operní pěvec Rajniš

Kariéra barytonisty Jiřího Rajniše vzlétla raketově. Operní zpěv vystudoval v USA a jako nejmladší český operní pěvec...

Lidé se ke světským chovají jako k podřadným. Ale jsme slušní, říká kolotočářka

Premium Anna Dykovská jezdí s kolotoči od dětství. Do neděle byla na obří pouti ve Žďáře nad Sázavou. Když usedla k rozhovoru...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...