Pondělí 8. března 2021, svátek má Gabriela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. března 2021 Gabriela

Žďár nechce platit miliony za čističku, tak ji převede do svazu vodovodů

  8:47
Modernizace i navýšení kapacity a účinnosti žďárské čistírny odpadních vod za čtvrt miliardy korun začne letos a potrvá dva roky. Zároveň odstartuje revoluci v investiční politice Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko. Členské obce zřejmě převedou své čistírny do majetku svazku. Důvodem jsou peníze.

Žďárská čistírna odpadních vod potřebuje po čtvrtstoletí zásadní modernizaci, při níž dojde i k navýšení kapacity a účinnosti. Kvůli investici za čtvrt miliardy se změní také investiční politika Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko sdružující členská města a obce. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

První, kdo takový převod odstartuje, bude Žďár nad Sázavou. Jeho zastupitelstvo odhlasovalo převod své čističky z takzvaného místního infrastrukturního majetku (MIM) do společného infrastrukturního majetku (SIM). To znamená, že investorem připravované modernizace nebude město, ale SVK Žďársko, protože vodohospodářské zařízení slouží dvěma a více členským obcím.

Město se chce vyhnout placení desítek milionů korun ze své kasy. Podle stávající investiční politiky SVK Žďársko by totiž město muselo zaplatit náklady nad rámec dotace, která bude činit kolem 148 milionů korun. Způsobilé náklady jsou přitom podle projektové dokumentace 232 milionů korun. Konkrétnější částky budou známy po vysoutěžení zakázky, tedy zhruba koncem léta.

„Tím, že převedeme tento majetek v rámci uspořádání ve Svazu, z místního infrastrukturního majetku se stane společný infrastrukturní majetek. Svazek bude řešit modernizaci čistírny jako svoji investici a bude řešit také její dofinancování,“ řekl Radek Zlesák, žďárský radní a poslanec, který je místopředsedou předsednictva SVK Žďársko.

Situace podle něj nahrává změně, protože žďárská čistírna odpadních vod (ČOV) je prvním velkým zařízením, která zahájí další kolo modernizací. K poslední velké úpravě čističky postavené v 60. letech došlo v roce 1997, od té doby se však na systém napojilo navíc několik okolních obcí.

Rozhodne předsednictvo a valná hromada svazku

Zařízení čistí odpady z Polničky nebo nové výstavby Hamrů nad Sázavou, počítá se s napojením zbytku Hamrů a také například Vysokého či Počítek.

„Je to významná investice následujících dvou dekád, budeme se pohybovat v částce až kolem 300 milionů. Plánovaná kapacita je až 39 400 ekvivalentních obyvatel (tento vodárenský termín označuje míru znečištění vyprodukovanou jedním obyvatelem zpravidla za jeden den - pozn. red.), což umožní rozvoj Žďáru a napojení dalších obcí,“ pověděl Radek Zlesák s tím, že se podaří vylepšit kvalitu vody na 17 kilometrech řeky Sázavy za Žďárem.

Za současné situace se při přívalových deštích stává, že ČOV nestačí zpracovat veškeré odpady a ty pak tečou naředěné do řeky.

Zatímco žďárským zastupitelstvem prošla změna hladce, členové SVK už mají za sebou vzrušené debaty o změně systému. Převod musí ještě projít předsednictvem SVK a hlavně jeho valnou hromadou, plánovanou na konec března.

„Předsednictvo příští týden doporučí valné hromadě, abychom žďárskou čistírnu přijali,“ avizuje předsedkyně předsednictva a žďárská opoziční zastupitelka Dagmar Zvěřinová.

„Nepůjde o jeden případ, je to určitý trend, kdy po 25 letech změníme způsob financování čistíren, které mají regionální charakter, tedy že neslouží pouze jednotlivému městu či obci,“ vysvětluje.

Buď všichni, nebo nikdo, říká starosta

Podle Zvěřinové to bude pro SVK znamenat obrovský finanční závazek, nový systém však považuje za udržitelný. „Je to posílení a stabilizace svazku, postupně budeme majetek přebírat a opravovat jej,“ míní.

„Pro obce to bude jednodušší, starostové však musí vědět, že to není změna jen do konce volebního období, ale na generaci dopředu,“ říká.

Čeká se, že systémová změna najde za měsíc na valné hromadě podporu. Například zástupce Bystřice nad Pernštejnem byl loni na podzim ke žďárské snaze kritický, nyní už je pro.

„Pravidla musí být jednoznačná, Žďár se nemůže vymykat. Buď čistírny převedeme všichni, nebo nikdo. Do budoucna se bude rekonstrukce týkat všech,“ uznává tamní starosta Karel Pačiska, který město zastupuje v předsednictvu SVK.

„Když se spravovala čistírna v Bystřici, byla pouze pro naše město. Teď už je napojený Věchnov, chystá se Písečné a Ždánice a naše místní části Karasín, Vítochov a Dvořiště,“ vypočítává, jak se během let mění situace.

Změna se na ceně vody neprojeví

Zástupci velkých měst si mohou na valné hromadě změnu snadno prosadit, protože hlasovací právo se přiděluje podle počtu obyvatel. „Nechceme to prohlasovat silou. Snad to pochopí všichni, zvláště ti, kteří mají potenciál se k některé čistírně připojit,“ reaguje Pačiska.

Na žďárském zastupitelstvu padly v diskusi dotazy, jak se projeví změny investiční politiky na ceně vody. „Ať je to majetek obce, nebo svazku, cena se počítá stejně,“ reaguje Dagmar Zvěřinová.

Větší vliv na cenu vody má podle ní inflace, v ceně stočného se na základě finanční analýzy dlouhodobě počítá právě s obnovou majetku.

SVK Žďársko schválil pro rok 2021 zvýšení ceny vodného a stočného o 3,9 procenta na 103,10 Kč za kubík vody.

Autor:

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

  • Nejčtenější

Sprintu vládne Eckhoffová, vyhrála i v Novém Městě. Davidová doběhla dvanáctá

Biatlonistky mají za sebou první individuální závod Světového poháru v Novém Městě na Moravě. Sprint na 7,5 kilometru...

Češi ve sprintu v Novém Městě propadli, zvítězil Francouz Desthieux

Velmi nevydařený závod předvedli čeští biatlonisté ve sprintu v Novém Městě na Moravě. Nejlepším z domácích...

Davidová a Charvátová marně sahaly po desítce, i ve stíhačce slaví Eckhoffová

Na poslední položku přijížděly s úmyslem prát se o elitní desítku, jenže střelbu nezvládly a výrazně se propadly....

Nákladní vůz dostal smyk a vrazil do policejního auta, hlídku zranil

Na silnici číslo 23, která je hlavní tahem z Třebíče na Brno, se mezi Náměští nad Oslavou a Kralicemi nad Oslavou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bezchybný Krčmář skončil ve stíhačce čtrnáctý, vyhrál Tarjei Bö

Michal Krčmář si po nepovedeném sprintu napravil v Novém Městě chuť ve stíhačce. Český biatlonista na čtyřech položkách...

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

  • Další z rubriky

Katastrofické sucho na Vysočině je pryč, řeky i přehrady jsou téměř plné

Půda na Vysočině je nyní nasycena vodou téměř na maximum, což je oproti jarním obdobím z předchozích let pozitivní...

Biatlonová bublina ještě víc zpřísnila podmínky pro život v Novém Městě

Biatlonový svět se uzavřel do bubliny na Vysočině. V Česku, které v boji s covidem patří mezi ty vůbec nejhorší, se...

Domy dětí covid připravil o miliony, pořádat mohou pouze stopovací hry

Statisícové až milionové ztráty mají za uplynulé měsíce domy dětí a mládeže (DDM) na Vysočině. Kvůli protikoronavirovým...

Nákladní vůz dostal smyk a vrazil do policejního auta, hlídku zranil

Na silnici číslo 23, která je hlavní tahem z Třebíče na Brno, se mezi Náměští nad Oslavou a Kralicemi nad Oslavou...

Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...

Zemřel rockový bubeník kapely Citron a podnikatel Radim Pařízek

Zemřel rockový bubeník spjatý zejména s heavymetalovou kapelou Citron Radim Pařízek. Hudebníkovi, který se uplatnil i v...

Jeden partner byl sadista, druhý asexuál, říká autorka erotické trilogie

Blanka Lipinska (35) se proslavila svou erotickou trilogií s názvem 365 dní. Polská spisovatelka si momentálně užívá na...

České lvy vyhrál Šarlatán, z herců Trojan, Borová, Mádl a Špalková

Filmové ceny Český lev za rok 2020 vyhrál životopis léčitele Šarlatán, vyslaný rovněž za Oscary. Cenu pro herce v...

Těžká z dokumentu V síti má kromě manžela a přítelkyně i další milostné vztahy

Tereza Těžká (25) je divákům známá jako jedna z představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních predátorech V...