Bývalý finanční úřad v Brodě kupuje šéfka Icomu, chce v něm kanceláře

  8:37aktualizováno  8:37
Devítipatrovou budovu bývalého finančního úřadu v Havlíčkově Brodě kupuje Kateřina Kratochvílová, předsedkyně představenstva Icom transport, jedné z největších dopravních firem v Česku. V dražbě za ni zaplatí 16 milionů korun. Do budoucna plánuje opravu domu a pronájem kanceláří.

Bývalý finanční úřad v Havlíčkově Brodě je prázdný od počátku roku 2017. V dražbě ho nyní za 16 milionů koupila Kateřina Kratochvílová, šéfka společnosti Icom transport. Po nákladné rekonstrukci v něm chce pronajímat kanceláře. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Je to významná budova v centru města kousek od náměstí. Její dispoziční řešení je vhodné pro kancelářské využití a je poměrně snadné prostory pronajímat. Podobnou budovu vlastníme v Jihlavě, se správou takových nemovitostí máme zkušenosti,“ objasnila Kratochvílová.

Jedna z majitelek společnosti Icom transport byla jedinou účastnicí třetího kola dražby. Bývalé sídlo finančního úřadu, z něhož se úředníci odstěhovali na počátku roku 2017, se snažil zpeněžit Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

Povedlo se mu to až na třetí pokus. Loni v listopadu budovu neúspěšně nabízel za 29 milionů, letos v únoru za 23 milionů. Do dubnové dražby „skleňák“, jak se stavbě v Brodě říká, zlevnil na 16 milionů korun.

„Dražba dopadla úspěšně, budova bývalého finančního úřadu na Smetanově náměstí byla prodána fyzické osobě. Jsme rádi, že se nám podařilo najít pro budovu nového majitele. Jde o završení naší snahy o efektivní rozmístění státních zaměstnanců v Havlíčkově Brodě,“ prohlásil mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

S vysokými investicemi do rekonstrukce kupující počítá

Budova byla státními úředníky využívána do konce roku 2016. Poté se úřad přestěhoval do bývalého kláštera ve Štáflově ulici, kde už před tím našly místo mnohé státní instituce.

Fotogalerie

Generální finanční ředitelství devítipodlažní prosklenou budovu opustilo i z důvodu potřebné nákladné rekonstrukce. V havarijním stavu je venkovní skleněné obložení, které odpadává a budova je proto obehnána pletivem. Potřeba je vyměnit i veškeré vnitřní rozvody.

„Náklady na opravy jsme odhadli nejméně na 44 milionů korun,“ prozradila před více než třemi lety mluvčí finančního ředitelství Petra Petlachová.

„S investicemi do rekonstrukce budovy počítáme. Zatím ale nemáme přesný plán ani harmonogram, kdy by měla být oprava zahájena či dokončena,“ konstatovala Kateřina Kratochvílová.

Představu už ale má o budoucím využití objektu. Měl by i nadále sloužit ke kancelářskému využití. Vlastník bude prostory, kterých je dohromady celkem 3 200 metrů čtverečních, nabízet k pronájmu. Těchto prostor, i v samém centru města, je nyní ovšem v Havlíčkově Brodě přebytek.

Realitní makléř je ohromen, u místostarosty mizí obavy

Že se podařilo bývalý finanční úřad státu prodat za 16 milionů, mnohé realitní makléře překvapilo. „Jsem ohromen. Asi kupující ví něco, co já nevím,“ poznamenal například Milan Šedý.

Právě on byl mezi odborníky, kteří před lety propočítávali možné sumy, za kolik by bylo opravdu reálné dům prodat. Dostal se k cifře mezi pěti a sedmi miliony korun. A to prakticky jen díky tomu, že budova leží na atraktivním pozemku v centru. Cenu od počátku považuje za hodně nadsazenou.

„Pro realitní trh je to nicméně úžasná zpráva. Znamená to, že mezi fyzickými osobami jsou na nákup nemovitostí ještě velké peníze,“ dodal Šedý.

Že budova najde poměrně rychle kupce, překvapilo i vedení brodské radnice. To se obávalo, že objekt zůstane prázdný i několik let. A že pokud ho někdo koupí, bude se snažit ho přestavět na ubytovnu.

„Jestliže ale ‚skleňáku‘ zůstane kancelářské využití, plně to odpovídá záměrům, s nimiž byl stavěn,“ prohlásil místostarosta Libor Honzárek. „U tohoto kupce snad můžeme sociální podnikání vyloučit,“ prohlásil poté, co se od MF DNES dozvěděl jméno nového majitele. Město v minulosti projevilo zájem o parkoviště za budovou.

Za dva a čtvrt roku na správě budovy stát prodělal jen sto tisíc

Budova novému vlastníkovi fakticky ještě nepatří. Jeho se stane až poté, co doplatí plnou kupní cenu, na což má lhůtu třiceti dnů. Zároveň se musí informace o převodu vložit do katastru nemovitostí.

Devítipatrová budova je typickým příkladem socialistické architektury, stavěna byla na konci 70. let. Zprvu sloužila jako administrativní sídlo škrobárenského závodu. Po změně režimu se do ní nastěhoval finanční úřad a daňová správa.

V současné době je budova zcela prázdná a slouží jen jako vysílač. Jedinými firmami, které k ní mají dnes nějaký nájemní vztah, jsou T-Mobile a Česká telekomunikační infrastruktura. Až do konce roku 2020 zde mohou provozovat zařízení k poskytování telekomunikačních služeb a veřejné komunikační sítě.

„Od převzetí budovy činily příjmy z pronájmu zhruba 288 tisíc korun, výdaje 393 tisíc, přičemž výraznou položkou bylo odstranění havarijního stavu zabezpečení atikového zdiva,“ doplnil mluvčí Radek Ležatka.

Nejčtenější

VIDEO: Při střetu auta s náklaďákem u Jihlavy zemřel řidič a dítě

Při nehodě na silnici 602 z Jihlavy do Velkého Beranova, při které došlo ke...

Dva lidské životy vyhasly odpoledne na silnici 602 u Jihlavy, kde se ve směru na Helenín čelně střetly osobní a...

VIDEO: Majitel pokácel stromy na mezinárodní cyklotrasu, spor pokračuje

Majitel znovu zahradil cyklostezku z Jihlavy na Třebíč. Zdatnější cyklisté přes...

Frekventovaná cyklotrasa z Jihlavy do Třebíče je znovu zatarasená. Přes cestu leží kolem třiceti pokácených stromů....

S výtahem spíš poletíte nahoru, než spadnete dolů, říká zkušený technik

Jan Havel se od poloviny osmdesátých let profesně zabývá výtahy. Opravuje je,...

Jan Havel starší se narodil v roce 1954. Od poloviny osmdesátých let se profesně zabývá výtahy – opravuje je, provádí...

Druhá liga: Budějovice odskočily Jihlavě na devět bodů, Brno je třetí

Momentka z utkání Prostějov (v bílo-modrém) vs. Sokolov. Jan Polák (s míčem)...

Fotbalisté Českých Budějovic porazili ve 23. kole druhé ligy Táborsko 4:0 a v čele odskočili Jihlavě na rozdíl devíti...

Na tahu z Jihlavy na Brod kolabuje doprava, radní chtějí zavést mýtné

Opětovná rekonstrukce povrchu vozovky na Lidické ulici v Havlíčkově Brodě, a s...

Doprava od Jihlavy směrem k Havlíčkovu Brodu začala tento týden opět kolabovat. Na vině je opětovná reklamace a oprava...

Další z rubriky

V Brodě se stovky ptáků zabijí nárazem do skla, město je chce ochránit

Krytý plavecký bazén je pro ptáky v Havlíčkově Brodě podle ornitologů největším...

Stovky až tisíce ptáků ročně podle odhadu ochránců přírody zahynou v Havlíčkově Brodě po nárazu do skla. Radnice by s...

Řidič pořádně nezabrzdil náklaďák. Při opravě kola ho vozidlo srazilo

Zásah letecké záchranné služby na Brněnsku. (Ilustrační snímek)

Chybu, která ho stála život, udělal řidič nákladního auta, který zastavil v Pelhřimově, aby opravil kolo. Šofér...

Do zahrad nikdy nechodím bez nůžek, říkávala zesnulá žďárská hraběnka

Tamara Kinská zemřela ve středu 17. dubna v Paříži – v kruhu svých blízkých....

I když jsou šlechtické tituly již od první republiky zrušeny, snad nikdo ve Žďáře nad Sázavou neřekl Tamaře Kinské...

Najdete na iDNES.cz