Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Prosklená budova v Brodě míří do dražby. Město má zájem jen o parkoviště

  13:34
Už rok a půl je prázdné bývalé sídlo finančního úřadu v Havlíčkově Brodě. O prosklenou výškovou budovu na Smetanově náměstí neměla zájem žádná státní organizace, a tak bude nabídnuta k prodeji. Ani město ji nechce, rádo by ale získalo parkoviště za budovou. To ale nejspíš nebude možné.

Státní instituce nemají o budovu bývalého finančního úřadu v Brodě zájem, a tak půjde do dražby. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Finanční úřad sloužil v jedné z brodských dominant od devadesátých let. Opouštěl ji loni v lednu. Přestěhoval se k dalším státním institucím a úřadům do bývalého kláštera ve Štáflově ulici.

V nadsázce by se dalo říct, že finanční úřad utekl před nákladnou rekonstrukcí zchátralé budovy. Za pětačtyřicet let, co nad náměstím stojí, se do ní pořádně neinvestovalo.

„Její případná rekonstrukce by přišla nejméně na 44 milionů korun,“ sdělila začátkem loňského roku mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Typický příklad fádní socialistické architektury s prosklenými modrými deskami po celém obvodovém plášti připadl Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Ten pro budovu hledá nové využití.

„Dle zákona jsme ji nejprve nabídli ostatním státním institucím, žádná však neprojevila zájem. Proto plánujeme v letošním čtvrtém čtvrtletí vyhlásit transparentní veřejnou dražbu,“ uvedl mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

Hledá se nové využití

Prodej se bude týkat celého komplexu. Do něho vedle samotné výškové administrativní budovy patří objekt bývalého archivu a související pozemky mezi sídlem úřadu a základní uměleckou školou, které se dnes využívají jako bezplatné parkoviště. Všechny tyto nemovitosti budou nabízeny jako celek, nikoliv samostatně.

A to je trošku problém pro havlíčkobrodskou radnici. Ta má totiž právě o parkovací plochu za bývalým sídlem úřadu zájem. Ovšem o budovu samotnou už nikoliv. „Neměli bychom pro ni žádné využití,“ vysvětluje havlíčkobrodský starosta Jan Tecl.

Že by se ale městu hodil pozemek pro další parkoviště, potvrdil místostarosta Libor Honzárek. „Pro parkování by byl ideální. Časem by například mohl nahradit současné parkoviště ve vrchní části Smetanova náměstí,“ nastínil.

Někteří odborníci a architekti totiž plánují parkovací plochu před základní uměleckou školou v budoucnu zrušit a nahradit ji dlažbou, drobnější zástavbou a uličkami, které by připomínaly staré město a tehdejší rosmark, jež nechal komunistický režim v 70. letech minulého století strhnout.

Majetek chtějí prodat v celku

O to, aby město jen částečně zpevněnou parkovací plochu od státu za výhodnějších podmínek získalo, se radnice snaží od loňska. S největší pravděpodobností se jí to ale nepodaří. Stát na město převedl jen drobné plochy pod stávajícím chodníkem a zelení.

„Pro město už byly odděleny tři pozemky. ÚZSVM bude majetek převzatý od Generálního finančního ředitelství včetně zbylých částí pozemků prodávat jako celek. O záměru prodeje je město průběžně informováno a do dražby se samozřejmě může přihlásit,“ vzkazuje Ležatka.

Za jakou cenu se bude soubor nemovitostí ÚZSVM snažit prodat, zatím není známo. „Nejnižší podání bude vycházet ze znaleckého posudku. Veškeré informace včetně minimálního podání budou zveřejněny v době vyhlášení dražby,“ pravil mluvčí úřadu.

Dá se očekávat, že cena může činit i několik desítek milionů korun. K tomu si případný zájemce musí připočíst desítky dalších milionů na nutnou rekonstrukci. Z pláště už před několika lety začaly opadávat skleněné tabule, je proto obehnaná sítí z pletiva. A nutné investice potřebuje i uvnitř.

Podle Radka Ležatky však za poslední rok a půl, kdy byla výšková budova bez využití, víc nezchátrala. ÚZSVM celoročně a každodenně zajišťuje její kontrolu. Dvakrát do roka ji prohlíží pověřený technik a v topné sezoně je temperována.

„V červenci jsme preventivně zadali vypracování kontrolního statického posouzení stavu zajištění opláštění,“ dodal mluvčí.

Prodej však může komplikovat fakt, že budova byla stavěna jako typicky administrativní a jen těžko bude možná její přestavba. Má specifické vnitřní uspořádání, kdy středem budovy vedou výtahové šachty a schodiště a v každém patře je okolo nich ochoz s kancelářemi.

Jejímu jinému využití by se navíc radnice bránila. „Přestavba na byty či ubytovnu nepřichází v úvahu. Odporuje to územnímu plánu a nemáme zájem na vzniku dalších bytů v centru města, kde například není dostatek parkovacích míst,“ vysvětloval loni Honzárek.

Podle něho by bylo ideální, kdyby se do budovy nastěhoval opět úřad či se změnila v jakýsi office house. Jenže volných kanceláří je momentálně po městě dost. „Přesto věřím, že se dřív nebo později budovu podaří prodat. Její hlavní devízu vidím v jejím umístění přímo ve středu města,“ podotkl starosta Tecl.

  • Nejčtenější

Policie na Vysočině zastřelila útočícího stafordšírského bulteriéra

Policisté na Vysočině zastřelili v sobotu odpoledne psa, který na ně podle nich útočil. Se stafordšírským bulteriérem byl u hřiště v Mostišti na Žďársku opilý muž, jenž se choval nevhodně,...

21. července 2024  7:40

Nový jihlavský hotel ještě neotevřeli, Mádl už tu ale natáčel videoklip

V Komenského ulici v Jihlavě, kde začne brzy fungovat nový hotel, se v neděli kolemjdoucím naskytla nevšední podívaná. Sledovat mohli natáčení videoklipu k nové písničce Andrey Kalousové a Marie...

22. července 2024  15:52

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Semafory u podjezdu v Pelhřimově selhaly, řidiči po lijáku uvázli v laguně

Jakmile začne nad Pelhřimovem víc pršet, nejen tamní řidiči okamžitě zpozorní. Dá se totiž očekávat, že pod železničním viaduktem na silnici 34 může vzniknout zrádná laguna. Naposledy se to stalo o...

17. července 2024  10:54

Stříbrný dům v Jihlavě láká. Jako první v něm přespal architekt

Od slavnostního otevření Stříbrného domu v Jihlavě uplynuly přibližně dva měsíce, zájem lidí o prohlídku přitom neupadá, spíše naopak. Do krajského města Vysočiny míří s cílem prohlídnout si právě...

21. července 2024  10:19

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zavřená silnice je strašákem, omezení v Brodě potrvají až do konce října

Řidiči v Havlíčkově Brodě mají zase těžkou hlavu. Může za to rozhodnutí Ředitelství silnic a dálnic uzavřít Lidickou ulici sloužící jako výpadovka na Jihlavu. Omezení potrvá až do konce října....

17. července 2024  8:45

Letním strašákem lékařů jsou koloběžky, alergie, ale i festivaly a alkohol

Kupa volného času, zkoumání nových destinací, vodních nádrží a bazénů nebo jenom řádění na zahradě. Letní prázdniny jsou odměnou pro děti, starostí pro rodiče a stresem pro lékaře, s jakými zraněními...

24. července 2024  8:52

Pilotní projekt. Žďár má sociálního doktora, službu využili už i lidé bez domova

Lidem v krizové situaci, již se nemají se svými zdravotními obtížemi zrovna kam obrátit, může pomoci takzvaný sociální doktor. Tato služba se od letošního června pilotně zkouší ve Žďáře nad Sázavou,...

23. července 2024  14:33

Brod chystá stavbu bazénu, architektonickou soutěž zajistí profesionálové

Havlíčkův Brod míří ke stavbě nového krytého plaveckého bazénu. Se společností CBArchitektura uzavřelo smlouvu o organizaci architektonické soutěže, z níž podoba sportovního zařízení vzejde. Jak by...

23. července 2024  8:43

Nový jihlavský hotel ještě neotevřeli, Mádl už tu ale natáčel videoklip

V Komenského ulici v Jihlavě, kde začne brzy fungovat nový hotel, se v neděli kolemjdoucím naskytla nevšední podívaná. Sledovat mohli natáčení videoklipu k nové písničce Andrey Kalousové a Marie...

22. července 2024  15:52

Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.
Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.

Potravinové dózy jsou nepostradatelnou součástí každé domácnosti. Jak ale zajistit, aby v nich potraviny zůstaly dlouho čerstvé? Na to jsme se...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...