Drahou budovu brodského finančního úřadu v první dražbě nikdo nechtěl

  8:44aktualizováno  8:44
V prvním kole veřejné dražby se státu nepodařilo prodat bývalé sídlo finančního úřadu v Havlíčkově Brodě. Nebylo to žádné velké překvapení. Devítipatrovou prosklenou budovu na Smetanově náměstí stát nabízel za 29 milionů korun. Podle realitních expertů to byla značně nadsazená suma.

Státní instituce nemají o budovu bývalého finančního úřadu v Brodě zájem, a tak půjde do dražby. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Ve veřejné dražbě na budovu bývalého sídla finančního úřadu v Havlíčkově Brodě nebyla podána žádná nabídka,“ konstatoval po jejím skončení mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), v jehož správě budova nyní je, Radek Ležatka.

Úřad hned začal připravovat další kolo dražby. To by se podle Ležatky mělo uskutečnit koncem ledna. „Minimální cena zatím určena nebyla,“ dodal. Téměř jisté však je, že cena bude oproti té současné nižší.

Že je nejnižší nabídková cena v kole prvním příliš vysoká, už dříve namítali realitní experti. „Dělali jsme propočet, za kolik by bylo skutečně možné bývalý finanční úřad prodat. Dostali jsme se na částku mezi pěti a sedmi miliony korun,“ konstatoval například makléř Milan Šedý.

„Já bych ji nechtěl ani zadarmo,“ doplnil ho majitel realitní kanceláře Milan Plodík.

Budova je totiž ve špatném stavu. Nutné je vyměnit rozvody, opravit skelet a zajistit opláštění, z něhož odpadávají skleněné desky a musí být zajištěny pletivem. Generální finanční ředitelství výši nutné investice odhadlo na 44 milionů korun.

V prvním kole museli stanovit cenu podle znaleckého posudku

Podle platných právních předpisů však ÚZSVM v prvním kole dražby nižší cenu stanovit nemohl. „V prvním kole musí být stanovena cena minimálně ve výši v místě a čase obvyklé, stanovené na základě znaleckého posudku,“ upozornil Radek Ležatka.

Fotogalerie

Snížit lze cenu hypoteticky až v kolech dalších. Zda se tomu skutečně tak stane, se mluvčí úřadu nevyjádřil.

Přiznal ale, že se dosud neobjevil ani jeden vážný zájemce. ÚZSVM uspořádal před dražbou tři prohlídkové dny, nikdo se jich ale nezúčastnil.

„O budovu registrujeme pouze neformální, neoficiální zájem, ale zatím žádná nabídka podána nebyla,“ poznamenal mluvčí.

Případným zájemcům svazuje ruce samotná funkce budovy, ale i brodský územní plán. Objekt byl už v sedmdesátých letech stavěn jako kancelářský. Uprostřed je veliká šachta se schodištěm, výtahem a rozlehlou chodbou, kanceláře jsou umístěny po obvodu budovy.

Radnice nechce jiné využití budovy

„Prakticky polovinu plochy tvoří nevyužitelná chodba se schodištěm. Výtěžnost komerčních prostor bude rozhodně nižší, než by se navenek mohlo zdát. Navíc je v Havlíčkově Brodě momentálně přebytek kancelářských prostor k pronájmu,“ podotkl makléř Šedý.

Jinému než kancelářskému využití budovy se ale nejspíš bude bránit brodská radnice. Alespoň tak to už nějakou dobu opakuje radní Libor Honzárek.

„Přestavba na byty či ubytovnu nepřichází v úvahu. Odporuje to územnímu plánu a nemáme zájem na vzniku dalších bytů v centru města, kde například není dostatek parkovacích míst,“ vysvětluje. Radnice sama o budovu zájem nemá.

Devítipatrová budova tyčící se nad Smetanovým náměstím je typickým příkladem socialistické architektury. Zprvu sloužila jako administrativní budova škrobárenskému závodu. Po změně režimu se do ní nastěhoval finanční úřad a daňová správa.

Generální finanční ředitelství však před více než třemi roky rozhodlo o opuštění budovy a přesunutí finančního úřadu do bývalého kláštera ve Štáflově ulici k dalším státním institucím. Prázdný je „skleňák“ od ledna 2017.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Autoškoly končí s výukou jízdy na motorkách, stala se pro ně rizikem

Žák po zvládnutí techniky jízdy na cvičišti jezdí v provozu sám. Instruktor na...

Získat řidičský průkaz na motocykl je v poslední době výrazně složitější a dražší. Některé autoškoly už dokonce tuto...

Po poruše tahače blokovali D1 odpočívající řidiči, kolona měla 30 kilometrů

Porucha kamionu ucpala dálnici D1 ve směru na Brno.

Porouchaný kamion ráno blokoval dálnici D1 v zúžení na 141. kilometru u Velkého Meziříčí ve směru na Brno. Jeden pruh...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Těžké stroje lesníků poničily zbytky středověkého hornického náhonu

Vedoucí archeologického oddělení Muzea Vysočiny David Zimola u Rantířova, na...

Důsledkem kůrovcové kalamity nejsou jen zdecimované smrkové porosty, ale také zničená středověká technická památka u...

Další z rubriky

750 stupňů a 70 minut. Krematorium ukázalo, jak končí cesta člověka

Přípravy stavby jihlavského krematoria podle projektu Milana Blahuta začaly v...

Česká republika je globální velmocí v oboru pohřbívání žehem. V tuzemsku je 27 krematorií, což je nejvíce na světě na...

Na nové trase hradem Roštejn turisté zažijí pravou loveckou hostinu

Kastelánka hradu Roštejn Kateřina Rozinková má napilno. Veškeré stavební práce...

Další etapa obnovy interiérů a exteriérů loveckého hradu Roštejn u Telče se blíží ke konci. Po loňském zpřístupnění...

Evropské volby mají rekord, obálka s lístky dosud nikdy nebyla tak těžká

Obálka s hlasovacími lístky pro nynější evropské volby váží 130 gramů. Dosud...

Volby do Evropského parlamentu, které před několika hodinami začaly i v České republice, přinesly jeden rekord. Je jím...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz