Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vesnice je na suchu. Lidem mizí voda ze studní kvůli vyschlému rybníku

  8:53
Obec Budeč, která leží na pomezí Vysočiny a Jihočeského kraje mezi Jemnicí a Želetavou, se stává ukázkovým příkladem toho, jak razantně se mění zdejší krajina. Nejenže tam zmizel čtrnáctihektarový rybník, ale navíc se vedle něj ztrácí celý les kvůli kůrovci.

Na všech možných úřadech se v poslední době mluví o tom, že je potřeba kvůli suchu zadržovat vodu v krajině. Obyvatelé Budče se ale už čtvrtým rokem přesvědčují, že v případě jejich vesnice jsou to prázdné řeči.

Tamní vyschlý rybník, jenž býval největší na toku Želetavky, patří Moravskému rybářskému stavu (MRS). Podle jeho vedení se případem zabývali už čtyři ministři zemědělství s nulovým výsledkem.

Rybník je totiž potřeba odbahnit. Rybáři žádají o dotace, aby mohli akci za desítky milionů uskutečnit. Zatím marně. Vlastně to není tak přesné. Oni by asi dotaci dostali, jenže z ministerstva životního prostředí. A to nechtějí. Trvají na tom, že peníze potřebují od ministerstva zemědělství.

„Na ministerstvu životního prostředí je financí dostatek, ale to pro nás nepřipadá v úvahu. My z toho nechceme mít bažinu, ale rybník. Nemůžeme souhlasit s tím, aby to byl mokřad,“ uvedl Václav Habán, tajemník rybářského svazu.

Letos chtějí proto znovu požádat o dotaci ministerstvo zemědělství. Na odbahnění je podle Habána potřeba 30 až 50 milionů korun.

„Bohužel je pořád problém v podmínkách dotace, že musíme být plátci DPH. Budeme žádat pana ministra o udělení výjimky i s tím, že nás to bude stát víc. Zatím nám ale nevyhověl,“ doplnil tajemník Habán.

Na ministerstvu zemědělství zatím nerozhodli, jestli se v Budči po čtyřletém čekání rybník naplní. Přitom obyvatelům po jeho vypuštění klesla hladina vody ve studnách, některé vyschly úplně. Naštěstí mají v obci zavedený vodovod a aby alespoň částečně vyřešili potíže se suchem, postaví si menší, půlhektarový rybník na meliorační stoce. Na jeho stavbu dotaci dostali.

„Bude to malý rybník. V rámci možností, které máme, je to ale jediné, co teď můžeme udělat, abychom sem nějakou vodu dostali. Ovšem bude trvat několik let, než se to projeví ve studnách. A jestli se to vůbec projeví,“ popsal Pavel Polák, starosta Budče.

Už neví, na koho se obrátit

A diví se tomu, proč je velký Budečský rybník už několik let prázdný. Navíc v době, kdy je udržování vody v krajině prioritou.

„Nechápu to. Já už nevím, na koho se obrátit. Mezitím dno zarůstá stromy a mezi nimi protéká bahnem voda,“ dodal Polák. Obec ale není majitelem rybníka.

Letošní zima moc vesnici nepomohla. Podle Poláka tam napadlo jen minimální množství sněhu. „Jestli bude teplé léto, tak je to v háji. Navíc teď vedle rybníka vyřezáváme les kvůli kůrovci, všechno uschlo,“ shrnul starosta.

Ministerstvo zemědělství zatím nepřijímá žádosti o dotace v programu s názvem Podpora retence vody v krajině - rybníky a vodní nádrže. „Intenzivně ale vnímáme záležitost okolo Budečského rybníka. S rybářským svazem jsme toto téma komunikovali,“ sdělil mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

Ministr zemědělství Miroslav Toman minulý týden oznámil, že jeho resort ve spolupráci s Lesy České republiky v následujících třech letech podpoří rekonstrukci, odbahnění či stavbu více než 1 200 rybníků a malých vodních nádrží.

„Celkem to bude 1 215 rybníků za tři roky. Dalo by se tedy říct, že co den, to jeden rybník. Voda je pro nás absolutní prioritou,“ řekl Toman s tím, že jen ministerstvo dá na tyto investice zhruba 500 milionů ročně.

Jestli se ale dostane na Budeč, šéf resortu zatím nepotvrdil. Rybník u hranic Vysočiny patří do Jihočeského kraje. Ten podle svého mluvčího dotace na takto velké akce nemůže poskytovat.

„Protože by to jednak suplovalo evropské zdroje, které je zapotřebí přednostně čerpat. A jednak na takový objem nemáme ani postaven rozpočet,“ uvedl Radek Šíma, mluvčí jihočeského hejtmanství.

Podobných rybníků je podle něj po kraji spousta. A potřeba investic do jejich revitalizací se pohybuje v řádech miliard korun. Pokud se rybářskému svazu nepodaří dotaci získat v dohledné době, udělá ze čtrnáctihektarového rybníka jen tříhektarový. A to pouze ze svých peněz.

Budečský rybník patřil od roku 1956 státu, minimálně od té doby se nečistil, postupně zarůstal. Ke konci už v něm bylo jen několik málo desítek centimetrů vody. A pod ní i třímetrová vrstvy bahna. Rybářský svaz pak dostal nařízeno, že musí zajistit hráz, jež byla v havarijním stavu. A tak postavil novou. Jenže ta teď nemá co zadržovat. Voda chybí.

Rybník se rozprostíral na Želetavce, která pod Bítovem ústí do Dyje. Jenže tato říčka po vypuštění rybníka v Budči téměř předčasně končila. Rozlévala se jen do zaschlého bahna. Tak tam aspoň loni vybagrovali ve dně provizorní koryto, aby mohla protékat.

Autor:
  • Nejčtenější

Dítě se topilo v bazénu, zachránil ho pozorný návštěvník. Policie viní matku

18. června 2024  10:14

Skočila do vody a už se nevynořila. Tak dopadlo nedělní skotačení pětileté holčičky ve vnitřním...

Jako z pohádky. Zámek vysuší malá krabička na zdi, elektřinu nepotřebuje

20. června 2024

Premium Zámek ve Světlé nad Sázavou připravuje nevšední pokus. Majitelé ho budou vytápět celou letní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Po čelním nárazu v osobním autě uhořel řidič. Nepodařilo se ho identifikovat

19. června 2024  7:18

Jednu oběť si vyžádala úterní večerní dopravní nehoda osobního a nákladního vozidla na silnici I/19...

Na Jihlavsku ráno zemřel po nárazu do stromu řidič auta

15. června 2024  12:36

Řidič osobního auta zemřel ráno při nehodě mezi obcemi Kamenice a Pavlínov na Jihlavsku. Vyjel mimo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Obchvat toho hodně vyřešil, řekl Kupka v Brodě. Už se pracuje na jeho další části

19. června 2024  6:30,  aktualizováno  17:47

Vláda už pošesté zasedala v regionech, tentokrát zamířila do Havlíčkova Brodu. Ministři jednali o...

Z přírody mizejí čejky ve velkém. Vzácné ptáky ohrožují i pobíhající psi

23. června 2024  12:02

Čejka chocholatá, jeden z nejrychleji ubývajících tuzemských ptačích druhů, se usídlil v těsné...

Žáby nejsou na mazlení, může jim ublížit, říká mladý chovatel exotických zvířat

22. června 2024  9:33

Když se řekne studentský pokoj, většina lidí si asi představí psací stůl, knihovnu, postel a nějaké...

Brod hodil záchranné lano Jiskře, opozice má pochyby o jejím hospodaření

21. června 2024  14:23

Havlíčkobrodská sportovní organizace Tělovýchovná jednota Jiskra získá od města tři miliony korun....

Festivaly otevírají brány. Smršť letní zábavy už odstartoval Bernard fest

21. června 2024  9:36

Největší tuzemské hudební hvězdy, reprezentující celou řadu žánrů od popu přes rock či rap až po...

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...