Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vesnice je na suchu. Lidem mizí voda ze studní kvůli vyschlému rybníku

  8:53
Obec Budeč, která leží na pomezí Vysočiny a Jihočeského kraje mezi Jemnicí a Želetavou, se stává ukázkovým příkladem toho, jak razantně se mění zdejší krajina. Nejenže tam zmizel čtrnáctihektarový rybník, ale navíc se vedle něj ztrácí celý les kvůli kůrovci.

Na všech možných úřadech se v poslední době mluví o tom, že je potřeba kvůli suchu zadržovat vodu v krajině. Obyvatelé Budče se ale už čtvrtým rokem přesvědčují, že v případě jejich vesnice jsou to prázdné řeči.

Tamní vyschlý rybník, jenž býval největší na toku Želetavky, patří Moravskému rybářskému stavu (MRS). Podle jeho vedení se případem zabývali už čtyři ministři zemědělství s nulovým výsledkem.

Rybník je totiž potřeba odbahnit. Rybáři žádají o dotace, aby mohli akci za desítky milionů uskutečnit. Zatím marně. Vlastně to není tak přesné. Oni by asi dotaci dostali, jenže z ministerstva životního prostředí. A to nechtějí. Trvají na tom, že peníze potřebují od ministerstva zemědělství.

„Na ministerstvu životního prostředí je financí dostatek, ale to pro nás nepřipadá v úvahu. My z toho nechceme mít bažinu, ale rybník. Nemůžeme souhlasit s tím, aby to byl mokřad,“ uvedl Václav Habán, tajemník rybářského svazu.

Letos chtějí proto znovu požádat o dotaci ministerstvo zemědělství. Na odbahnění je podle Habána potřeba 30 až 50 milionů korun.

„Bohužel je pořád problém v podmínkách dotace, že musíme být plátci DPH. Budeme žádat pana ministra o udělení výjimky i s tím, že nás to bude stát víc. Zatím nám ale nevyhověl,“ doplnil tajemník Habán.

Na ministerstvu zemědělství zatím nerozhodli, jestli se v Budči po čtyřletém čekání rybník naplní. Přitom obyvatelům po jeho vypuštění klesla hladina vody ve studnách, některé vyschly úplně. Naštěstí mají v obci zavedený vodovod a aby alespoň částečně vyřešili potíže se suchem, postaví si menší, půlhektarový rybník na meliorační stoce. Na jeho stavbu dotaci dostali.

„Bude to malý rybník. V rámci možností, které máme, je to ale jediné, co teď můžeme udělat, abychom sem nějakou vodu dostali. Ovšem bude trvat několik let, než se to projeví ve studnách. A jestli se to vůbec projeví,“ popsal Pavel Polák, starosta Budče.

Už neví, na koho se obrátit

A diví se tomu, proč je velký Budečský rybník už několik let prázdný. Navíc v době, kdy je udržování vody v krajině prioritou.

„Nechápu to. Já už nevím, na koho se obrátit. Mezitím dno zarůstá stromy a mezi nimi protéká bahnem voda,“ dodal Polák. Obec ale není majitelem rybníka.

Letošní zima moc vesnici nepomohla. Podle Poláka tam napadlo jen minimální množství sněhu. „Jestli bude teplé léto, tak je to v háji. Navíc teď vedle rybníka vyřezáváme les kvůli kůrovci, všechno uschlo,“ shrnul starosta.

Ministerstvo zemědělství zatím nepřijímá žádosti o dotace v programu s názvem Podpora retence vody v krajině - rybníky a vodní nádrže. „Intenzivně ale vnímáme záležitost okolo Budečského rybníka. S rybářským svazem jsme toto téma komunikovali,“ sdělil mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

Ministr zemědělství Miroslav Toman minulý týden oznámil, že jeho resort ve spolupráci s Lesy České republiky v následujících třech letech podpoří rekonstrukci, odbahnění či stavbu více než 1 200 rybníků a malých vodních nádrží.

„Celkem to bude 1 215 rybníků za tři roky. Dalo by se tedy říct, že co den, to jeden rybník. Voda je pro nás absolutní prioritou,“ řekl Toman s tím, že jen ministerstvo dá na tyto investice zhruba 500 milionů ročně.

Jestli se ale dostane na Budeč, šéf resortu zatím nepotvrdil. Rybník u hranic Vysočiny patří do Jihočeského kraje. Ten podle svého mluvčího dotace na takto velké akce nemůže poskytovat.

„Protože by to jednak suplovalo evropské zdroje, které je zapotřebí přednostně čerpat. A jednak na takový objem nemáme ani postaven rozpočet,“ uvedl Radek Šíma, mluvčí jihočeského hejtmanství.

Podobných rybníků je podle něj po kraji spousta. A potřeba investic do jejich revitalizací se pohybuje v řádech miliard korun. Pokud se rybářskému svazu nepodaří dotaci získat v dohledné době, udělá ze čtrnáctihektarového rybníka jen tříhektarový. A to pouze ze svých peněz.

Budečský rybník patřil od roku 1956 státu, minimálně od té doby se nečistil, postupně zarůstal. Ke konci už v něm bylo jen několik málo desítek centimetrů vody. A pod ní i třímetrová vrstvy bahna. Rybářský svaz pak dostal nařízeno, že musí zajistit hráz, jež byla v havarijním stavu. A tak postavil novou. Jenže ta teď nemá co zadržovat. Voda chybí.

Rybník se rozprostíral na Želetavce, která pod Bítovem ústí do Dyje. Jenže tato říčka po vypuštění rybníka v Budči téměř předčasně končila. Rozlévala se jen do zaschlého bahna. Tak tam aspoň loni vybagrovali ve dně provizorní koryto, aby mohla protékat.

Autor:
  • Nejčtenější

Sedla do auta k cizímu muži, ten ji znásilnil. Policisté zadrželi podezřelého

Třebíčští policisté dopadli muže, který minulý týden sexuálně napadl mladou ženu. Podezřelý je obviněn ze znásilnění a na trest čeká ve vazbě. Hrozí mu až deset let za mřížemi.

12. července 2024  12:04

Byt přednosty i zachovalý kryt. Redaktor si před demolicí prošel jihlavské nádraží

Desítky zájemců o jihlavskou historii se koncem týdne symbolicky rozloučily s budovou městského nádraží. Stanice z roku 1887 má totiž na konci roku ustoupit novému terminálu, který na jeho místě...

12. července 2024  18:05

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Semafory u podjezdu v Pelhřimově selhaly, řidiči po lijáku uvázli v laguně

Jakmile začne nad Pelhřimovem víc pršet, nejen tamní řidiči okamžitě zpozorní. Dá se totiž očekávat, že pod železničním viaduktem na silnici 34 může vzniknout zrádná laguna. Naposledy se to stalo o...

17. července 2024  10:54

Zavřená silnice je strašákem, omezení v Brodě potrvají až do konce října

Řidiči v Havlíčkově Brodě mají zase těžkou hlavu. Může za to rozhodnutí Ředitelství silnic a dálnic uzavřít Lidickou ulici sloužící jako výpadovka na Jihlavu. Omezení potrvá až do konce října....

17. července 2024  8:45

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Doprava zhoustne. Kvůli stavbě kruháče zavřou do září u Jihlavy nájezd na D1

V pondělí 15. července se z důvodu přestavby křižovatky na silnici I/38 u Jihlavy uzavře EXIT 112 na dálnici D1 ve směru na Prahu. „Předpokládáme, že konkrétně v tomto uzlu úplně uzavřeme nájezd do...

12. července 2024  15:17

Městské dvoupodlažní nádraží v Jihlavě vybuduje Skanska, stát má přes miliardu

Přestavbu městského vlakového nádraží v Jihlavě dostala na starost firma Skanska, která podle Správy železnic podala nejvýhodnější nabídku. Podle ní by měla chystaná stavba vyjít na 1,2 miliardy...

19. července 2024  12:58

Cílem Žďáru je dostatek stání pro auta. Kolik to bude stát, však místní nevědí

Když chce řidič zaparkovat – třeba jen na chvíli, při vyzvednutí dětí ze školy, nemá kde. Odstavená auta blokují průjezd ulicí, brání ve vjezdu na pozemek nebo stojí na přechodu či chodníku. Některá...

19. července 2024  8:16

Žďárský stavební úřad zkrátil hodiny pro veřejnost o další den

Jen dva dny v týdnu, v pondělí a ve středu, je nyní lidem k dispozici stavební úřad ve Žďáru nad Sázavou. Omezení hodin pro veřejnost o další den nastalo k začátku července, kdy také začal platit...

18. července 2024  16:40

Havlíčkův Brod změní trasování MHD, přibudou i tři oboustranné zastávky

Po několika málo letech od velké autobusové revoluce se v Havlíčkově Brodě opět změní trasování některých linek městské hromadné dopravy (MHD). Spoje vůbec poprvé v historii začnou projíždět...

18. července 2024  8:42

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...