Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vystavení unikátní bible během léta výrazně zvedlo zájem o hrad Lipnici

  11:55
Nebývalý ohlas a uznání a také o čtvrtinu více návštěvníků. To vše přinesla letní výstava Lipnická bible 1421-2021 na hradě Lipnici na Havlíčkobrodsku. Vzácný rukopis z 15. století už gotický hrad, pravděpodobné místo jejího vzniku, opustil. Od středy je kniha zapůjčená z muzea v USA k vidění v pražském Klementinu.
Hrad v Lipnici nad Sázavou představil výstavu Příběh Lipnické bible.

Hrad v Lipnici nad Sázavou představil výstavu Příběh Lipnické bible. | foto: Luboš Pavlíček, ČTK

Vystavení Lipnické bible na hradě bylo podle kastelána Marka Hanzlíka zcela výjimečnou událostí posledních několika let. „Není obvyklé, abychom u nás vystavovali tak cenný a vzácný artefakt,“ prohlásil.

Bible byla na Lipnici vystavena od konce června do konce srpna. Je majetkem amerického Muzea bible, její zapůjčení se podařilo vyjednat vedle správy hradu hlavně Spolku za záchranu rodného domku Jana Zrzavého. Před návratem do Spojených států je bible nyní ještě na dva týdny k vidění v Zrcadlové kapli Klementina. Výstavu tam do 15. září pořádá Národní knihovna.

„Kdo to na Lipnici nestihl, ještě může do Prahy. Ale výstava na Lipnici byla jedinečná, měla velké kouzlo. To bylo dáno hlavně prostředím gotického hradu, který k takovému dokumentu prostě patří,“ dodává Ladislav Langpaul, hlavní iniciátor zapůjčení bible a představitel spolku.

To si zřejmě během prázdnin uvědomila spousta lidí. Díky Lipnické bibli hradu nad očekávání vzrostla návštěvnost. „Během dvou měsíců trvání výstavy jsme evidovali téměř 21 tisíc návštěvníků. To je o čtvrtinu více než o rok dřív,“ sečetl lipnický kastelán.

„Partě strýců“ zpočátku nikdo moc nevěřil

Podle Hanzlíka unikátní bible na hrad přilákala zejména obyvatele z okolí. „Na hradě v minulosti byli a mysleli si, jak dobře ho znají. Přijeli se podívat na bibli, ale zároveň byli nadšeni, jak výrazně se celá památka v posledních letech proměnila,“ spokojeně konstatoval Hanzlík.

Pro Ladislava Langpaula byl úspěch výstavy Lipnické bible velkým zadostiučiněním. Zapůjčení knihy připravoval poslední čtyři roky a zvláště v prvních fázích příprav se setkal s takřka nulovou podporou ze strany samospráv, veřejných institucí či politiků.

„Nikdo nevěřil, že parta strýců z venkova dokáže něco takového uspořádat, že Lipnická bible skutečně dorazí. Nikdo se nechtěl zaplést do finančních záležitostí a výstavu podpořit. A nám se to povedlo. Až když byla bible v Česku, začali se všichni klepat po ramenou a prohlašovat, o jak významnou událost vlastně jde,“ popisuje Langpaul.

Nakonec neskončilo jen u jednorázové výstavy. Její nedílnou součástí se stalo vydání knihy Lipnická bible - Štít víry v neklidných časech pozdního středověku. Celkem sedmnáct autorů v ní popisuje nejen samotnou bibli a okolnosti i místo jejího vzniku, ale zároveň se komplexně dívá na období husitství a událostí počátku 15. století.

Lipnice dala světu dva unikátní artefakty

„Vznikla výjimečná a vzácná publikace, která vzbudila velký ohlas. Brzy bude její náklad vyprodán, zvažujeme dotisk,“ konstatoval Ladislav Langpaul.

Kromě toho pořadatelům zůstaly informační panely z doprovodné výstavy, k dispozici mají v elektronické verzi i celou naskenovanou Lipnickou bibli. S tím se podle Marka Hanzlíka dá i do budoucnosti pracovat. „Při výjimečných příležitostech je můžeme znovu využít,“ tvrdí.

Jak Hanzlík dodal, Lipnice může být hrdá na své dva příspěvky do celosvětové sbírky husitských památek. Vedle Lipnické bible, která našla nový domov v prestižním americkém Muzeu bible, pochází ze stejného místa rovněž takzvaný Lipnický kalich.

„Je to nádherná práce italských mistrů zhruba z poloviny 14. století. Umístěn je v trvalé expozici Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. I když jeden artefakt máme v Praze, druhý až ve Washingtonu, dostává se historie našeho hradu do světového kontextu,“ podotýká Marek Hanzlík.

Jedinečná díky poznámkám na okrajích stran

Lipnická bible je dosud málo známý latinský ručně psaný přepis Bible. Dokončen byl v roce 1421 v Lipnici. Všeobecně se má za to, že se tak stalo v dnešní Lipnici nad Sázavou, které na počátku 15. století bylo poměrně významným městem s velkým hradem. Na sepsání osmisetstránkového rukopisu se podílelo více autorů.

Kniha opatřená koženými deskami z 16. století je v nebývale zachovalém stavu. Jedinečná je především poznámkami, které si na okraj stran psali její majitelé a tvůrci. Uvádějí, jak text vykládat v tehdejších diskusích mezi katolíky a kališníky. „Zdá se, že bibli v době husitských válek nějakou formou užívaly obě strany,“ poznamenal už dříve Langpaul.

Kde se Lipnická bible po staletí skrývala, už se zřejmě zjistit nikdy nepodaří. Dnes se ví pouze to, že na počátku minulého století ji vlastnil britský sběratel, později se kniha dostala do soukromé sbírky ve Švýcarsku. V roce 2012 ji koupilo americké Muzeum bible. Lipnický hrad i spolek se o existenci knihy dozvěděly až v roce 2015.

Lipnická bible na hradě Lipnici:

25. června 2021

  • Nejčtenější

Semafory u podjezdu v Pelhřimově selhaly, řidiči po lijáku uvázli v laguně

Jakmile začne nad Pelhřimovem víc pršet, nejen tamní řidiči okamžitě zpozorní. Dá se totiž očekávat, že pod železničním viaduktem na silnici 34 může vzniknout zrádná laguna. Naposledy se to stalo o...

17. července 2024  10:54

Zavřená silnice je strašákem, omezení v Brodě potrvají až do konce října

Řidiči v Havlíčkově Brodě mají zase těžkou hlavu. Může za to rozhodnutí Ředitelství silnic a dálnic uzavřít Lidickou ulici sloužící jako výpadovka na Jihlavu. Omezení potrvá až do konce října....

17. července 2024  8:45

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žďár řeší, co udělat s Věžičkou, aby ožilo centrum Stalingradu

Nejstarší sídliště ve městě – Žďár nad Sázavou 3, jemuž však nikdo z místních neřekne jinak než Stalingrad nebo zkráceně Staloš – je unikát samo o sobě. Nejen svým pojmenováním, které se vžilo...

14. července 2024  10:09

Městské dvoupodlažní nádraží v Jihlavě vybuduje Skanska, stát má přes miliardu

Přestavbu městského vlakového nádraží v Jihlavě dostala na starost firma Skanska, která podle Správy železnic podala nejvýhodnější nabídku. Podle ní by měla chystaná stavba vyjít na 1,2 miliardy...

19. července 2024  12:58

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šlapadla čeří vodu rybníka Hastrman kousek od havlíčkobrodského náměstí

Jízda na šlapadlech není na městských rybnících v kraji Vysočina příliš rozšířená. Od letošního července však mají takovou možnost nově například návštěvníci a obyvatelé Havlíčkova Brodu.

15. července 2024  15:19

Hrad Kámen uzavřely opravy, turisté však mohou využít náhradní program

Nové fasády, opravené hradby, ale i nové interiéry, které budou následně zaplněny moderními expozicemi, včetně unikátní sbírky historických motocyklů. To vše samozřejmě i s interaktivními prvky. Tak...

20. července 2024  10:14

Městské dvoupodlažní nádraží v Jihlavě vybuduje Skanska, stát má přes miliardu

Přestavbu městského vlakového nádraží v Jihlavě dostala na starost firma Skanska, která podle Správy železnic podala nejvýhodnější nabídku. Podle ní by měla chystaná stavba vyjít na 1,2 miliardy...

19. července 2024  12:58

Cílem Žďáru je dostatek stání pro auta. Kolik to bude stát, však místní nevědí

Když chce řidič zaparkovat – třeba jen na chvíli, při vyzvednutí dětí ze školy, nemá kde. Odstavená auta blokují průjezd ulicí, brání ve vjezdu na pozemek nebo stojí na přechodu či chodníku. Některá...

19. července 2024  8:16

Žďárský stavební úřad zkrátil hodiny pro veřejnost o další den

Jen dva dny v týdnu, v pondělí a ve středu, je nyní lidem k dispozici stavební úřad ve Žďáru nad Sázavou. Omezení hodin pro veřejnost o další den nastalo k začátku července, kdy také začal platit...

18. července 2024  16:40

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Depp randí s ruskou modelkou, která žije v Praze. Seznámili se ve Varech

Herec Johnny Depp (61) byl po bouřlivém rozvodu s herečkou Amber Heardovou (38) často vídán s mladou blondýnkou. Před...