Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Vystavení unikátní bible během léta výrazně zvedlo zájem o hrad Lipnici

  11:55
Nebývalý ohlas a uznání a také o čtvrtinu více návštěvníků. To vše přinesla letní výstava Lipnická bible 1421-2021 na hradě Lipnici na Havlíčkobrodsku. Vzácný rukopis z 15. století už gotický hrad, pravděpodobné místo jejího vzniku, opustil. Od středy je kniha zapůjčená z muzea v USA k vidění v pražském Klementinu.

Hrad v Lipnici nad Sázavou představil výstavu Příběh Lipnické bible. | foto: Luboš Pavlíček, ČTK

Vystavení Lipnické bible na hradě bylo podle kastelána Marka Hanzlíka zcela výjimečnou událostí posledních několika let. „Není obvyklé, abychom u nás vystavovali tak cenný a vzácný artefakt,“ prohlásil.

Bible byla na Lipnici vystavena od konce června do konce srpna. Je majetkem amerického Muzea bible, její zapůjčení se podařilo vyjednat vedle správy hradu hlavně Spolku za záchranu rodného domku Jana Zrzavého. Před návratem do Spojených států je bible nyní ještě na dva týdny k vidění v Zrcadlové kapli Klementina. Výstavu tam do 15. září pořádá Národní knihovna.

„Kdo to na Lipnici nestihl, ještě může do Prahy. Ale výstava na Lipnici byla jedinečná, měla velké kouzlo. To bylo dáno hlavně prostředím gotického hradu, který k takovému dokumentu prostě patří,“ dodává Ladislav Langpaul, hlavní iniciátor zapůjčení bible a představitel spolku.

To si zřejmě během prázdnin uvědomila spousta lidí. Díky Lipnické bibli hradu nad očekávání vzrostla návštěvnost. „Během dvou měsíců trvání výstavy jsme evidovali téměř 21 tisíc návštěvníků. To je o čtvrtinu více než o rok dřív,“ sečetl lipnický kastelán.

„Partě strýců“ zpočátku nikdo moc nevěřil

Podle Hanzlíka unikátní bible na hrad přilákala zejména obyvatele z okolí. „Na hradě v minulosti byli a mysleli si, jak dobře ho znají. Přijeli se podívat na bibli, ale zároveň byli nadšeni, jak výrazně se celá památka v posledních letech proměnila,“ spokojeně konstatoval Hanzlík.

Pro Ladislava Langpaula byl úspěch výstavy Lipnické bible velkým zadostiučiněním. Zapůjčení knihy připravoval poslední čtyři roky a zvláště v prvních fázích příprav se setkal s takřka nulovou podporou ze strany samospráv, veřejných institucí či politiků.

„Nikdo nevěřil, že parta strýců z venkova dokáže něco takového uspořádat, že Lipnická bible skutečně dorazí. Nikdo se nechtěl zaplést do finančních záležitostí a výstavu podpořit. A nám se to povedlo. Až když byla bible v Česku, začali se všichni klepat po ramenou a prohlašovat, o jak významnou událost vlastně jde,“ popisuje Langpaul.

Nakonec neskončilo jen u jednorázové výstavy. Její nedílnou součástí se stalo vydání knihy Lipnická bible - Štít víry v neklidných časech pozdního středověku. Celkem sedmnáct autorů v ní popisuje nejen samotnou bibli a okolnosti i místo jejího vzniku, ale zároveň se komplexně dívá na období husitství a událostí počátku 15. století.

Lipnice dala světu dva unikátní artefakty

„Vznikla výjimečná a vzácná publikace, která vzbudila velký ohlas. Brzy bude její náklad vyprodán, zvažujeme dotisk,“ konstatoval Ladislav Langpaul.

Kromě toho pořadatelům zůstaly informační panely z doprovodné výstavy, k dispozici mají v elektronické verzi i celou naskenovanou Lipnickou bibli. S tím se podle Marka Hanzlíka dá i do budoucnosti pracovat. „Při výjimečných příležitostech je můžeme znovu využít,“ tvrdí.

Jak Hanzlík dodal, Lipnice může být hrdá na své dva příspěvky do celosvětové sbírky husitských památek. Vedle Lipnické bible, která našla nový domov v prestižním americkém Muzeu bible, pochází ze stejného místa rovněž takzvaný Lipnický kalich.

„Je to nádherná práce italských mistrů zhruba z poloviny 14. století. Umístěn je v trvalé expozici Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. I když jeden artefakt máme v Praze, druhý až ve Washingtonu, dostává se historie našeho hradu do světového kontextu,“ podotýká Marek Hanzlík.

Jedinečná díky poznámkám na okrajích stran

Lipnická bible je dosud málo známý latinský ručně psaný přepis Bible. Dokončen byl v roce 1421 v Lipnici. Všeobecně se má za to, že se tak stalo v dnešní Lipnici nad Sázavou, které na počátku 15. století bylo poměrně významným městem s velkým hradem. Na sepsání osmisetstránkového rukopisu se podílelo více autorů.

Kniha opatřená koženými deskami z 16. století je v nebývale zachovalém stavu. Jedinečná je především poznámkami, které si na okraj stran psali její majitelé a tvůrci. Uvádějí, jak text vykládat v tehdejších diskusích mezi katolíky a kališníky. „Zdá se, že bibli v době husitských válek nějakou formou užívaly obě strany,“ poznamenal už dříve Langpaul.

Kde se Lipnická bible po staletí skrývala, už se zřejmě zjistit nikdy nepodaří. Dnes se ví pouze to, že na počátku minulého století ji vlastnil britský sběratel, později se kniha dostala do soukromé sbírky ve Švýcarsku. V roce 2012 ji koupilo americké Muzeum bible. Lipnický hrad i spolek se o existenci knihy dozvěděly až v roce 2015.

Lipnická bible na hradě Lipnici:

25. června 2021

  • Nejčtenější

Jako po autostrádě. Rozšíření silnice za 179 milionů zrychlilo dopravu

Už téměř měsíc jezdí řidiči po vylepšené silnici číslo II/353 mezi Stájí a Zhoří, kterou letos nechal Kraj Vysočina...

Tvůj pes, tvoje ho*no. Výzva ve městě brojí proti bezohledným pejskařům

Premium Psí exkrementy v ulicích jsou problémem prakticky každého většího města. V Třešti však už lidem došla trpělivost s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Jihlavy narazil vlak do spadlého stromu. Provoz bude stát až do pondělí

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí je u Jihlavy od nedělního rána zastavený provoz. Lokomotiva...

Sousedi se hádali kvůli hlučné oslavě, chlapec zaútočil na muže mečem

Nejprve hrozil pěstmi, poté nožem a nakonec mečem. Nezletilý chlapec na Třebíčsku během letní večerní oslavy nejprve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Začala stavba části jihovýchodního obchvatu Jihlavy za půl miliardy

Po dlouhých peripetiích spojených s výběrovým řízením dnes začala stavba 2,5 kilometru dlouhé jižní části...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Řádění kůrovce letos na Vysočině zbrzdilo počasí, boj o lesy ale pokračuje

Poměrně příznivý rok za sebou mají lesy na Vysočině, které už několik let čelí rozsáhlé kůrovcové kalamitě. V kraji,...

Tvůj pes, tvoje ho*no. Výzva ve městě brojí proti bezohledným pejskařům

Premium Psí exkrementy v ulicích jsou problémem prakticky každého většího města. V Třešti však už lidem došla trpělivost s...

Sousedi se hádali kvůli hlučné oslavě, chlapec zaútočil na muže mečem

Nejprve hrozil pěstmi, poté nožem a nakonec mečem. Nezletilý chlapec na Třebíčsku během letní večerní oslavy nejprve...

Začala stavba části jihovýchodního obchvatu Jihlavy za půl miliardy

Po dlouhých peripetiích spojených s výběrovým řízením dnes začala stavba 2,5 kilometru dlouhé jižní části...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...