Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vystavení unikátní bible během léta výrazně zvedlo zájem o hrad Lipnici

  11:55
Nebývalý ohlas a uznání a také o čtvrtinu více návštěvníků. To vše přinesla letní výstava Lipnická bible 1421-2021 na hradě Lipnici na Havlíčkobrodsku. Vzácný rukopis z 15. století už gotický hrad, pravděpodobné místo jejího vzniku, opustil. Od středy je kniha zapůjčená z muzea v USA k vidění v pražském Klementinu.
Hrad v Lipnici nad Sázavou představil výstavu Příběh Lipnické bible.

Hrad v Lipnici nad Sázavou představil výstavu Příběh Lipnické bible. | foto: Luboš Pavlíček, ČTK

Vystavení Lipnické bible na hradě bylo podle kastelána Marka Hanzlíka zcela výjimečnou událostí posledních několika let. „Není obvyklé, abychom u nás vystavovali tak cenný a vzácný artefakt,“ prohlásil.

Bible byla na Lipnici vystavena od konce června do konce srpna. Je majetkem amerického Muzea bible, její zapůjčení se podařilo vyjednat vedle správy hradu hlavně Spolku za záchranu rodného domku Jana Zrzavého. Před návratem do Spojených států je bible nyní ještě na dva týdny k vidění v Zrcadlové kapli Klementina. Výstavu tam do 15. září pořádá Národní knihovna.

„Kdo to na Lipnici nestihl, ještě může do Prahy. Ale výstava na Lipnici byla jedinečná, měla velké kouzlo. To bylo dáno hlavně prostředím gotického hradu, který k takovému dokumentu prostě patří,“ dodává Ladislav Langpaul, hlavní iniciátor zapůjčení bible a představitel spolku.

To si zřejmě během prázdnin uvědomila spousta lidí. Díky Lipnické bibli hradu nad očekávání vzrostla návštěvnost. „Během dvou měsíců trvání výstavy jsme evidovali téměř 21 tisíc návštěvníků. To je o čtvrtinu více než o rok dřív,“ sečetl lipnický kastelán.

„Partě strýců“ zpočátku nikdo moc nevěřil

Podle Hanzlíka unikátní bible na hrad přilákala zejména obyvatele z okolí. „Na hradě v minulosti byli a mysleli si, jak dobře ho znají. Přijeli se podívat na bibli, ale zároveň byli nadšeni, jak výrazně se celá památka v posledních letech proměnila,“ spokojeně konstatoval Hanzlík.

Pro Ladislava Langpaula byl úspěch výstavy Lipnické bible velkým zadostiučiněním. Zapůjčení knihy připravoval poslední čtyři roky a zvláště v prvních fázích příprav se setkal s takřka nulovou podporou ze strany samospráv, veřejných institucí či politiků.

„Nikdo nevěřil, že parta strýců z venkova dokáže něco takového uspořádat, že Lipnická bible skutečně dorazí. Nikdo se nechtěl zaplést do finančních záležitostí a výstavu podpořit. A nám se to povedlo. Až když byla bible v Česku, začali se všichni klepat po ramenou a prohlašovat, o jak významnou událost vlastně jde,“ popisuje Langpaul.

Nakonec neskončilo jen u jednorázové výstavy. Její nedílnou součástí se stalo vydání knihy Lipnická bible - Štít víry v neklidných časech pozdního středověku. Celkem sedmnáct autorů v ní popisuje nejen samotnou bibli a okolnosti i místo jejího vzniku, ale zároveň se komplexně dívá na období husitství a událostí počátku 15. století.

Lipnice dala světu dva unikátní artefakty

„Vznikla výjimečná a vzácná publikace, která vzbudila velký ohlas. Brzy bude její náklad vyprodán, zvažujeme dotisk,“ konstatoval Ladislav Langpaul.

Kromě toho pořadatelům zůstaly informační panely z doprovodné výstavy, k dispozici mají v elektronické verzi i celou naskenovanou Lipnickou bibli. S tím se podle Marka Hanzlíka dá i do budoucnosti pracovat. „Při výjimečných příležitostech je můžeme znovu využít,“ tvrdí.

Jak Hanzlík dodal, Lipnice může být hrdá na své dva příspěvky do celosvětové sbírky husitských památek. Vedle Lipnické bible, která našla nový domov v prestižním americkém Muzeu bible, pochází ze stejného místa rovněž takzvaný Lipnický kalich.

„Je to nádherná práce italských mistrů zhruba z poloviny 14. století. Umístěn je v trvalé expozici Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. I když jeden artefakt máme v Praze, druhý až ve Washingtonu, dostává se historie našeho hradu do světového kontextu,“ podotýká Marek Hanzlík.

Jedinečná díky poznámkám na okrajích stran

Lipnická bible je dosud málo známý latinský ručně psaný přepis Bible. Dokončen byl v roce 1421 v Lipnici. Všeobecně se má za to, že se tak stalo v dnešní Lipnici nad Sázavou, které na počátku 15. století bylo poměrně významným městem s velkým hradem. Na sepsání osmisetstránkového rukopisu se podílelo více autorů.

Kniha opatřená koženými deskami z 16. století je v nebývale zachovalém stavu. Jedinečná je především poznámkami, které si na okraj stran psali její majitelé a tvůrci. Uvádějí, jak text vykládat v tehdejších diskusích mezi katolíky a kališníky. „Zdá se, že bibli v době husitských válek nějakou formou užívaly obě strany,“ poznamenal už dříve Langpaul.

Kde se Lipnická bible po staletí skrývala, už se zřejmě zjistit nikdy nepodaří. Dnes se ví pouze to, že na počátku minulého století ji vlastnil britský sběratel, později se kniha dostala do soukromé sbírky ve Švýcarsku. V roce 2012 ji koupilo americké Muzeum bible. Lipnický hrad i spolek se o existenci knihy dozvěděly až v roce 2015.

Lipnická bible na hradě Lipnici:

25. června 2021

  • Nejčtenější

Pokutují ho za stání před garáží, která mu patří. Strasti s parkováním v Jihlavě

11. června 2024

Premium Nový systém parkování v Jihlavě přináší podle hlášení z radnice řád a pořádek. Nicméně běžným lidem...

Nejtěžší pes miluje koupání v řece i dobrůtky, denně spořádá kilo a půl granulí

7. června 2024  16:29

Nejtěžší pes v Česku váží o desítky kilogramů víc než běžný člověk. Živit ho není žádná legrace. A...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Železný Zekon ani ve svých třiašedesáti nepolevuje. Roztrhl 12 balíčků karet

8. června 2024  18:55

Přesně po třiceti letech od svého prvního vystoupení na pelhřimovském Festivalu rekordů a kuriozit...

První hospic na Vysočině zahájí zkušební provoz, pacienty přijme na podzim

10. června 2024  8:27

Přidělat poličky, dřevěné obložení, umístit postele - a nový krajský lůžkový hospic v Havlíčkově...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Díky kosení je Šafranice plná orchidejí, žijí zde i čolci, mloci či potápníci

14. června 2024  8:50

V lesích mezi vesnicemi Slavkovice, Veselíčko a Jámy na Žďársku, mimo značené turistické trasy, je...

Na Jihlavsku ráno zemřel po nárazu do stromu řidič auta

15. června 2024  12:36

Řidič osobního auta zemřel ráno při nehodě mezi obcemi Kamenice a Pavlínov na Jihlavsku. Vyjel mimo...

Nadšený fanoušek Nečas se po letech sám vrátil jako hokejová hvězda

15. června 2024  10:06

Žďár nad Sázavou v pátek odpoledne vítal na Farských humnech hokejového útočníka Martina Nečase,...

Vítej mistře! Nečas přivezl do Žďáru pohár. Hlavně pro děti, říká jeho otec

15. června 2024  9:49

Pokud by existoval stroj času, s nímž by se člověk mohl přenést do roku 2010, mohl by vidět...

Historickou studnu, základy pece a sušárny cihel ve Žďáře pohltí městský obchvat

14. června 2024  15:23

Cihly, střešní tašky, dlaždice nebo třeba drenážní trubky produkovala ve velkém takzvaná „horní“...

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...