Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lipnická bible se vrátila domů, i díky milionům tajemného sponzora

  16:22
Nesmírně vzácný originál Lipnické bible je zpět doma. Po šesti stech letech a pár týdnech od sepsání se kodex vrátil do Lipnice nad Sázavou. Unikát zapůjčený z amerického Muzea bible je uložen ve vitríně na lipnickém hradě. K vidění bude až do konce srpna.

„Lipnická bible, dosud málo známý latinský rukopis uložený v USA, je tichým svědkem neklidného času husitských válek. Jeho unikátnost spočívá nejen ve stáří, ale také v tom, v jak zachovalém stavu je,” zdůraznil Ladislav Langpaul ze Spolku Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého, díky jehož úsilí se vzácná kniha na Lipnici mohla objevit.

Ve speciální přepravní bedně přiletěla ve středu, kdy byla dopravena i na lipnický hrad.

„Musela se ještě 24 hodin ve výstavní místnosti v bedně aklimatizovat na nové prostředí,“ popisuje kurátorka a zástupkyně washingtonského Muzea bible pro Evropu Gabriele Holthuis.

„Až ve čtvrtek jsme bednu otevřeli. Byl to dramatický a báječný moment,“ líčí.

Zabralo jí zhruba tři hodiny, než knihu do vitríny nainstalovala. „Bylo to poměrně složité, potřebovali jsme na to klid,“ dodává kurátorka.

Nic vzácnějšího na hradě zatím nebylo

Lipnická bible je nejcennější artefakt, jaký se kdy na lipnickém hradě objevil. Kvůli výstavě musel správce hradu přizpůsobit výstavní místnost ve druhém patře Thurnovského paláce.

„Že by kodex z 15. století vydržel dodnes v tak dobrém stavu, není obvyklé. Je nutná maximální ochrana. Nesmí na něj denní světlo, proto je místnost zatemněná a osvětlená umělým světlem. V místnosti musí být odvlhčovač. Bible je pak zasazená v pevné konstrukci výstavní vitríny,“ ukazuje kastelán hradu Marek Hanzlík.

Podle rukou psané poznámky v samotném závěru bible byla celá kniha právě na Lipnici v květnu roku 1421 dopsána. Letos se tedy v kůži vázaný rukopis o přibližně osmi stovkách stran, na nichž se podílelo nejméně osm autorů, dožil kulatých šesti set let.

Bible je cenná i vepsanými poznámkami

Není ale tak jedinečným jen kvůli svému zachovalému stavu. Kniha je unikátní zejména kvůli ručně psaným poznámkám, jež si její autoři či vlastníci k jednotlivým pasážím vepisovali.

„Osobní poznámky uvádějí, jak text vykládat v tehdejších diskusích mezi katolíky a kališníky. Zdá se, že bibli v době husitských válek nějakou formou užívaly obě strany,” podotkl Ladislav Langpaul.

Byl to právě on, který s americkým muzeem v posledních pěti letech nejvíce komunikoval a podmínky pro zapůjčení knihy za oceán vyjednal. A na Lipnici se kniha objevila i díky velkorysé vstřícnosti samotného muzea.

„Snažíme se co nejčastěji a co nejvíc půjčovat cenné knihy do celého světa. Chceme udržovat obecné povědomí o umění a o artefaktech tohoto významu. Bereme to jako své hlavní poslání,“ prohlásila Holthuis s tím, že muzeum opatruje mnoho tisíc svazků a stovky z nich cestují po celém světě.

Výstavu na Lipnici po finanční stránce zajistil anonymní sponzor, který si nepřál být uveden. Zaplatil přepravu artefaktu, pojištění i samotné uskutečnění výstavy. Podle odhadů ho to přišlo na několik milionů korun.

„Můžeme o něm říci pouze to, že je z Evropy a uvědomuje si význam Lipnické bible pro toto místo a pro celou Českou republiku. Ví, že bible vznikla v době, která je pro Česko historicky dost zásadní a je součástí dnešní české identity,“ naznačila Gabriele Holthuis.

Stopa vedla za moře

O existenci Lipnické bible se kastelán hradu i Ladislav Langpaul dozvěděli teprve nedávno, při výstavě o Stížném listu pořádané na Lipnici v roce 2015. Po osudu kodexu začali pátrat, stopa je zavedla až do Spojených států.

Částečně znám je však osud bible jen v posledních stech letech. Co se s ní dělo do počátku 20. století, nikdo neví.

„Víme pouze to, že na počátku 20. století Lipnickou bibli vlastnil jeden britský sběratel a pak se přes několik dalších vlastníků dostala do Švýcarska. V roce 2012 jsme ji od švýcarského sběratele odkoupili,“ nastínila Holthuis.

Součástí výstavy Lipnické bible, na níž se neplatí žádné vstupné a návštěvníci hradu ji dostanou jako bonus k běžné prohlídce, je i doprovodná expozice. Přibližuje nejen samotnou bibli, ale zařazuje ji historicky a uměnovědně do tehdejší doby. Podobně zpracovaná je i nová výpravná publikace, která o Lipnické bibli vznikla.

Kniha bude na lipnickém hradě pro veřejnost k vidění až do 29. srpna. Před návratem do Ameriky bude bible následně ještě na dobu dvou týdnů vystavena v Zrcadlové síni Klementina v Praze, která je součástí Národní knihovny.

Lipnickou biblí pak má být inspirovaná neobvyklá náboženská slavnost. „Je nazvaná Kalich smíření a bude to vůbec první veřejná ekumenická bohoslužba, kdy bude společně euchanistie i evangelická památka páně,“ oznámil Ladislav Matějíček z pořádajícího spolku.

Bohoslužba se odehraje přímo na nádvoří lipnického hradu nadcházející neděli v 15 hodin.

Lipnic bylo několik, nad Sázavou však největší

Pikantní na výstavě Lipnické bible je, že není s naprostou jistotou potvrzeno, zda byla kniha sepsána skutečně v dnešní Lipnici nad Sázavou. Na počátku 15. století bylo totiž v českých zemích Lipnic hned několik.

„Všechno, až na nás, to ale byly malé osady či vesničky,“ namítá kastelán lipnického hradu Marek Hanzlík.

Právě k dnešní Lipnici nad Sázavou směřují všechny indicie. Pouze tato Lipnice byla ve své době významným městem s hradem a odolnými hradbami.

„Předpokládáme, že člověk s bohatstvím, jako byla taková kniha – za tu si mohl koupit i několik domů – se uchýlil právě do města, které nabídlo určité zázemí i bezpečí,“ domnívá se Hanzlík.

Bible navíc dobře zapadá i do historie hradu a města. Majitelem lipnického panství v roce 1421 byl Čeněk z Vartenberka, což byl nejvyšší purkrabí města pražského a zároveň horlivý zastánce mistra Jana Husa.

V roce 1415 inicioval Stížný list české šlechty Kostnickému koncilu na protest proti jeho upálení. A o dva roky později v hradní kapli nechal za skandálních okolností vysvětit na kněze přívržence kalicha.

  • Nejčtenější

Pokutují ho za stání před garáží, která mu patří. Strasti s parkováním v Jihlavě

11. června 2024

Premium Nový systém parkování v Jihlavě přináší podle hlášení z radnice řád a pořádek. Nicméně běžným lidem...

Dítě se topilo v bazénu, zachránil ho pozorný návštěvník. Policie viní matku

18. června 2024  10:14

Skočila do vody a už se nevynořila. Tak dopadlo nedělní skotačení pětileté holčičky ve vnitřním...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Na Jihlavsku ráno zemřel po nárazu do stromu řidič auta

15. června 2024  12:36

Řidič osobního auta zemřel ráno při nehodě mezi obcemi Kamenice a Pavlínov na Jihlavsku. Vyjel mimo...

Díky kosení je Šafranice plná orchidejí, žijí zde i čolci či potápníci

14. června 2024  8:50

V lesích mezi vesnicemi Slavkovice, Veselíčko a Jámy na Žďársku, mimo značené turistické trasy, je...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Archeologický výzkum pod brodským obchvatem měnil historii a naplnil muzeum

16. června 2024  9:08

Doklad o osídlení Posázaví v pravěku. Existence středověkých hutí netušeného významu. Unikátní...

Ani Jihlava, ani Pardubice. Vláda bude jednat na půl cesty, v Havlíčkově Brodě

19. června 2024  6:30

Jako o jednom z nejvýznamnějších dnů v historii města. Tak o dnešku hovoří vedení radnice v...

24 hodin Le Mans v obýváku. Trojice fanoušků slavný závod vyhrála na simulátoru

18. června 2024  14:41

Prožít naplno legendární závod 24 hodin Le Mans, který se jel na slavném francouzském okruhu La...

Dítě se topilo v bazénu, zachránil ho pozorný návštěvník. Policie viní matku

18. června 2024  10:14

Skočila do vody a už se nevynořila. Tak dopadlo nedělní skotačení pětileté holčičky ve vnitřním...

Brod nečekaně získal desítky milionů. Půjdou do komunikací i divadla

18. června 2024  8:43

Nebývá zvykem, aby se radnice měst v polovině roku radovaly z nečekaných příjmů v řádu desítek...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...