Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 7. října 2022 Justýna

Lipnická bible se vrátila domů, i díky milionům tajemného sponzora

  16:22
Nesmírně vzácný originál Lipnické bible je zpět doma. Po šesti stech letech a pár týdnech od sepsání se kodex vrátil do Lipnice nad Sázavou. Unikát zapůjčený z amerického Muzea bible je uložen ve vitríně na lipnickém hradě. K vidění bude až do konce srpna.

„Lipnická bible, dosud málo známý latinský rukopis uložený v USA, je tichým svědkem neklidného času husitských válek. Jeho unikátnost spočívá nejen ve stáří, ale také v tom, v jak zachovalém stavu je,” zdůraznil Ladislav Langpaul ze Spolku Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého, díky jehož úsilí se vzácná kniha na Lipnici mohla objevit.

Ve speciální přepravní bedně přiletěla ve středu, kdy byla dopravena i na lipnický hrad.

„Musela se ještě 24 hodin ve výstavní místnosti v bedně aklimatizovat na nové prostředí,“ popisuje kurátorka a zástupkyně washingtonského Muzea bible pro Evropu Gabriele Holthuis.

„Až ve čtvrtek jsme bednu otevřeli. Byl to dramatický a báječný moment,“ líčí.

Zabralo jí zhruba tři hodiny, než knihu do vitríny nainstalovala. „Bylo to poměrně složité, potřebovali jsme na to klid,“ dodává kurátorka.

Nic vzácnějšího na hradě zatím nebylo

Lipnická bible je nejcennější artefakt, jaký se kdy na lipnickém hradě objevil. Kvůli výstavě musel správce hradu přizpůsobit výstavní místnost ve druhém patře Thurnovského paláce.

„Že by kodex z 15. století vydržel dodnes v tak dobrém stavu, není obvyklé. Je nutná maximální ochrana. Nesmí na něj denní světlo, proto je místnost zatemněná a osvětlená umělým světlem. V místnosti musí být odvlhčovač. Bible je pak zasazená v pevné konstrukci výstavní vitríny,“ ukazuje kastelán hradu Marek Hanzlík.

Podle rukou psané poznámky v samotném závěru bible byla celá kniha právě na Lipnici v květnu roku 1421 dopsána. Letos se tedy v kůži vázaný rukopis o přibližně osmi stovkách stran, na nichž se podílelo nejméně osm autorů, dožil kulatých šesti set let.

Bible je cenná i vepsanými poznámkami

Není ale tak jedinečným jen kvůli svému zachovalému stavu. Kniha je unikátní zejména kvůli ručně psaným poznámkám, jež si její autoři či vlastníci k jednotlivým pasážím vepisovali.

„Osobní poznámky uvádějí, jak text vykládat v tehdejších diskusích mezi katolíky a kališníky. Zdá se, že bibli v době husitských válek nějakou formou užívaly obě strany,” podotkl Ladislav Langpaul.

Byl to právě on, který s americkým muzeem v posledních pěti letech nejvíce komunikoval a podmínky pro zapůjčení knihy za oceán vyjednal. A na Lipnici se kniha objevila i díky velkorysé vstřícnosti samotného muzea.

„Snažíme se co nejčastěji a co nejvíc půjčovat cenné knihy do celého světa. Chceme udržovat obecné povědomí o umění a o artefaktech tohoto významu. Bereme to jako své hlavní poslání,“ prohlásila Holthuis s tím, že muzeum opatruje mnoho tisíc svazků a stovky z nich cestují po celém světě.

Výstavu na Lipnici po finanční stránce zajistil anonymní sponzor, který si nepřál být uveden. Zaplatil přepravu artefaktu, pojištění i samotné uskutečnění výstavy. Podle odhadů ho to přišlo na několik milionů korun.

„Můžeme o něm říci pouze to, že je z Evropy a uvědomuje si význam Lipnické bible pro toto místo a pro celou Českou republiku. Ví, že bible vznikla v době, která je pro Česko historicky dost zásadní a je součástí dnešní české identity,“ naznačila Gabriele Holthuis.

Stopa vedla za moře

O existenci Lipnické bible se kastelán hradu i Ladislav Langpaul dozvěděli teprve nedávno, při výstavě o Stížném listu pořádané na Lipnici v roce 2015. Po osudu kodexu začali pátrat, stopa je zavedla až do Spojených států.

Částečně znám je však osud bible jen v posledních stech letech. Co se s ní dělo do počátku 20. století, nikdo neví.

„Víme pouze to, že na počátku 20. století Lipnickou bibli vlastnil jeden britský sběratel a pak se přes několik dalších vlastníků dostala do Švýcarska. V roce 2012 jsme ji od švýcarského sběratele odkoupili,“ nastínila Holthuis.

Součástí výstavy Lipnické bible, na níž se neplatí žádné vstupné a návštěvníci hradu ji dostanou jako bonus k běžné prohlídce, je i doprovodná expozice. Přibližuje nejen samotnou bibli, ale zařazuje ji historicky a uměnovědně do tehdejší doby. Podobně zpracovaná je i nová výpravná publikace, která o Lipnické bibli vznikla.

Kniha bude na lipnickém hradě pro veřejnost k vidění až do 29. srpna. Před návratem do Ameriky bude bible následně ještě na dobu dvou týdnů vystavena v Zrcadlové síni Klementina v Praze, která je součástí Národní knihovny.

Lipnickou biblí pak má být inspirovaná neobvyklá náboženská slavnost. „Je nazvaná Kalich smíření a bude to vůbec první veřejná ekumenická bohoslužba, kdy bude společně euchanistie i evangelická památka páně,“ oznámil Ladislav Matějíček z pořádajícího spolku.

Bohoslužba se odehraje přímo na nádvoří lipnického hradu nadcházející neděli v 15 hodin.

Lipnic bylo několik, nad Sázavou však největší

Pikantní na výstavě Lipnické bible je, že není s naprostou jistotou potvrzeno, zda byla kniha sepsána skutečně v dnešní Lipnici nad Sázavou. Na počátku 15. století bylo totiž v českých zemích Lipnic hned několik.

„Všechno, až na nás, to ale byly malé osady či vesničky,“ namítá kastelán lipnického hradu Marek Hanzlík.

Právě k dnešní Lipnici nad Sázavou směřují všechny indicie. Pouze tato Lipnice byla ve své době významným městem s hradem a odolnými hradbami.

„Předpokládáme, že člověk s bohatstvím, jako byla taková kniha – za tu si mohl koupit i několik domů – se uchýlil právě do města, které nabídlo určité zázemí i bezpečí,“ domnívá se Hanzlík.

Bible navíc dobře zapadá i do historie hradu a města. Majitelem lipnického panství v roce 1421 byl Čeněk z Vartenberka, což byl nejvyšší purkrabí města pražského a zároveň horlivý zastánce mistra Jana Husa.

V roce 1415 inicioval Stížný list české šlechty Kostnickému koncilu na protest proti jeho upálení. A o dva roky později v hradní kapli nechal za skandálních okolností vysvětit na kněze přívržence kalicha.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole se rozhodovalo v obvodu Jihlava.

Výsledky pro: Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Telč, Pacov, Žirovnice, Náměšť na Oslavouostatní

  • Nejčtenější

Na kampani Nagyové se rozdával salám, Vystrčil vsadil na koncert

Miloš Vystrčil a Jana Nagyová se v Jihlavě před volebním víkendem nepřímo utkali v závěrečné „bitvě“ o Senát. Dosavadní...

Vystrčil obhájil Senát a dojal se, Nagyovou mrzely tvrdé útoky od koalice

Nejsledovanější a nejdramatičtější duel letošních senátních voleb je u konce. Ze druhého kola vyšel v jihlavském obvodu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Loutkovodič, loutky a poddaní, řekl Vystrčil o kampani ANO před volbami

Jako náročnou a velmi neobvyklou hodnotí Miloš Vystrčil předvolební kampaň, která předcházela jeho vítězství v...

Lidé na farmě opět obdivují tisíce tykví, populární Dýňový svět otevřel

Rodinný statek Pipkových v Nové Vsi u Leštiny na Havlíčkobrodsku zaplavily opět stovky dýní. Plody všech velikostí,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třebíč už má o koalici jasno, Humpolec zvolil úplně nové vedení

Ačkoliv povolební vyjednávání ve většině měst Vysočiny stále pokračují, v řadě z nich už se rýsuje alespoň základní...

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Povolební vyjednávání míří ke konci, jasno už je v Třebíči i Novém Městě

Pavla Pacala (Pro Třebíč), současného starostu Třebíče, čeká další volební období v čele radnice. Trojkoalice, kterou...

Žďár chce vyrábět svou energii, pokryje střechy zelení a solárními panely

Na svých budovách má město Žďár nad Sázavou zhruba 4,5 hektaru střech. Tyto plochy by podle radnice rozhodně neměly...

Kvůli drahým energiím se letos v Jihlavě na náměstí bruslit nebude

Návštěvníci adventní Jihlavy se letos budou muset obejít bez kruhového kluziště umístěného kolem morového sloupu na...

Žďárská knihovna učí čtenáře, jak rozpoznat falešné zprávy

Sedm knihoven z celé republiky bylo oceněno za svoje inspirativní aktivity v oblasti mediálního vzdělávání. Tato...

Nejtěžší bylo Hance v jejích posledních dnech lhát, říká Margita o Zagorové

Je to pět týdnů, co odešla zpěvačka Hana Zagorová (†75), se kterou žil její muž Štefan Margita (66) třicet let. Pěvec...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...

Táňa Pauhofová porodila. Její manžel prozradil pohlaví a jméno dítěte

Slovenská herečka Táňa Pauhofová (39) se poprvé stala maminkou. Na sociálních sítích zveřejnila fotky s hudebním...

Po malých institucích také ČSOB. Banky začínají nabízet úroky podobné ČNB

Na předchozí zvyšování úrokových sazeb České národní banky (ČNB) začínají výrazněji reagovat zvyšováním úročení vkladů...