Pátek 29. května 2020, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. května 2020 Maxmilián, Maxim

Čtenářům iDNES.cz na Vysočině chybí špalíček domů Krecl

  12:00aktualizováno  13. března 12:45
Necelých tisíc hlasů rozdali čtenáři iDNES.cz v anketě, co jim na Vysočině nejvíc chybí. Jejich volba padla na špalíček domů Krecl v Jihlavě, který dostal 439 hlasů. Na dalších místech se umístila židovská synagoga v Jihlavě a třebíčský pivovar.

Soubor historických domů Krecl na Masarykově náměstí v Jihlavě. | foto: Archiv Jaroslava Huňáčka

Redakce iDNES.cz vybrala ze staveb, které byly od začátku minulého století na Vysočině zbourány nebo přestavěny, šest zástupců.

Výsledky ankety Co vám nejvíc chybí? najdete zde

Barokní zámek Plandry

Plandry je zaniklý zámek, který stával ve stejnojmenné obci nedaleko Jihlavy. Barokní stavba, která byla postavena v roce 1734, měla půdorys písmene L a tvořila ji dvě jednopatrová křídla. Stavbu obklopoval hospodářský dvůr, anglický park a dva rybníky.

Barokní zámek Plandry.
Barokní zámek Plandry.

Barokní zámek Plandry na Jihlavsku

Celý areál byl v roce 1945 zkonfiskován a v následujících letech ho zcela zdevastovalo zemědělské družstvo. Zámek byl rozdělen na byty a kanceláře, byl odstraněn vstupní portál, vyměněna okna, a sklep sloužil jako septik pro močůvku.

V roce 1990 byl zámek ve zcela havarijním stavu. O rok později byl celý areál prohlášen kulturní památkou, se změnou majitele v roce 1996 byla ale památková ochrana ze zámku sejmuta. Barokní budovu pak strhly bagry.

Pivovar v Třebíči

Tradice vaření piva sahá v Třebíči až do patnáctého století. Poslední pivovar byl ale na dnešním Komenského náměstí postaven až o čtyři století později, v roce 1882. Pod názvem I. Parní pivovar a sladovna, registrované družstvo s ručením omezeným se postupně rozšiřoval. V roce 1913 se tu uvařilo 15 tisíc hektolitrů piva.

Pivovar v Třebíči.

Pivovar v Třebíči.

V roce 1948 byl třebíčský pivovar znárodněn. V té době se zde vyrábělo lahvové pivo 7, 10 a 12 stupňů. Od ledna 1961 pak přechází pivovar jako závod 10 do nově utvořeného podniku Jihomoravské pivovary společně s pivovarem v Dalešicích.

V roce 1967 se závod v Třebíči ruší. Výroba se postupně omezuje a o stárnoucí zařízení se nikdo příliš nestará. V roce 1972, tedy po devadesáti letech provozu, je pivovar v Třebíči nakonec uzavřen. Budovy byly zbourány a pivovar nahradil prodejní dům.

Židovská synagoga v Jihlavě

S přibývajícím počtem židovských obyvatel v Jihlavě v devatenáctém století bylo nutno vybudovat židovskou synagogu. Stavba byla zahájena v roce 1862 a 9. září 1863 byla jihlavským rabínem Joachimem Jakobem Ungerem zasvěcena.

Synagoga byla vystavěna v neorománsko-maurském stylu. Maurský styl patřil v 19. století ve stavbě synagog k velmi oblíbeným. V roce 1896 bylo do synagogy zavedeno plynové osvětlení a v roce 1921 také elektřina.

Židovská synagoga v jihlavské Benešově ulici.
Židovská synagoga v jihlavské Benešově ulici.

Stavba nakonec sloužila jen necelých sedmašedesát let. 30. března 1939 byla vypálena nacisty. Jako organizátor byl označen Emanuel Sladek, který byl na konci války zatčen a v roce 1947 popraven.

Ostatní ankety najdete zde

Místo bývalé synagogy dlouhá léta sloužilo jako tržiště. Synagogu od roku 1992 připomínala pouze pamětní deska umístěná na blízkých hradbách. V roce 2008 se začalo s úpravou prostranství, při kterém byly odhaleny základy synagogy.

Soubor domů Krecl v Jihlavě

Blok středověkých domů, obvykle označovaných termínem "špalíček", stával na Masarykově náměstí. Konkurenci měl u nás pouze v proslulém chebském a částečně v brněnském malém špalíčku. Existoval už koncem 13. století, vznikl tedy prakticky ve stejnou dobu jako náměstí.

Soubor historických domů Krecl na Masarykově náměstí v Jihlavě.

Soubor historických domů Krecl na Masarykově náměstí v Jihlavě.

Krecl sloužil coby zázemí okolnímu prostoru, vyhrazenému trhům a obchodním aktivitám. Postupně se stal i jakousi pamětí města, protože právě před ním se odehrávaly všechny důležité historické události.

Špalír vzácných středověkých domů neudolal čas. Musel ustoupit monstróznímu konzumnímu pomníku normalizace, Prioru, který stojí v centru Jihlavy dodnes. 

Likvidace Kreclu se neodehrála najednou. První odstřel zazněl 23. dubna 1974 pod pláštěm tmy, konkrétně v 0:30. Zničena byla většina komplexu vyjma dvou nejvzácnějších rohových domů. Ani ty ale nakonec nedostaly šanci přežít a celkový zánik památky byl dovršen v prosinci následujícího roku. Další tři roky trvalo, než byl položen základní kámen Prioru.

Obec Zahrádka

O vesničce Zahrádka u Ledče nad Sázavou píší kroniky už roku 1219. V době první republiky měla obec až 1 200 obyvatel. Dnes ji připomíná jen chátrající kostel svatého Víta na samém břehu Želivské přehrady a stará kašna.

Zahrádka na historickém snímku

Vesnice Zahrádka, která v sedmdesátých letech ustoupila stavbě Želivské přehrady.

Zahrádka nebyla zničena za války, její konec se datuje až do sedmdesátých let dvacátého století. Zahrádka je totiž jednou z několika obcí a osad, které musely v ustoupit budování přehrady Švihov nebo také jinak nazývané Želivské přehrady.

Ortel nad obcí vláda vynesla v roce 1969. Obyvatelé museli odejít do sedmi let a tento odchod byl pro mnohé velice těžký. "Smířený s tím nebyl nikdo. Lidé se bránili, nechtěli, aby k tomu došlo. Uskutečnila se spousta jednání, ale marně," vzpomínala jedna z obyvatelek Jana Kašparová.

Panelový dům v Havlíčkově Brodě

Necelé tři desítky let. Tak dlouho vydržel na svém místě mezi Havlíčkovým a Smetanovým náměstím v Havlíčkově Brodě panelový dům.

Třípodlažní panelový dům s osmnácti byty byl dostavěn v roce 1982. Tehdejší projektanti ho totiž umístili tak nešťastně, že zastavěli historickou Havlíčkovu uličku spojující Havlíčkovo náměstí se Smetanovým.

Po dlouhá léta byl trnem v oku mnoha místním, protože zakrýval výhled podloubím...
Panelový dům na místě mezi Havlíčkovým a Smetanovým náměstím v Havlíčkově Brodě

Zmizel tím výhled z hlavního náměstí až na Letnou, kde sídlí nemocnice. Obcházet dům museli i chodci. Navíc socialistický panelák v klasické šedožluté barvě ostře kontrastoval s původními domy podél náměstí a Horní ulice.

"Už od samotného postavení byl dům vnímán v odborných kruzích jako velmi vážná urbanistická závada," konstatoval radní Libor Honzárek.

...množství trosek ale museli dělníci postupně uklízet.
Další dělníci panely kropili, aby se příliš neprášilo.
Do panelového domu v Havlíčkově Brodě se v úterý ráno zakousl bagr a tři...

Chybu architektů minulého režimu se nakonec havlíčkobrodské radnici podařilo napravit loni v listopadu. Poté, co město zajistilo obyvatelům domu náhradní bydlení, se do něj zakously obří čelisti bouracího bagru a srovnaly jej se zemí.

Demolice panelového domu byla ojedinělá nejen na Vysočině, ale i v celém Česku. Kromě Sokolova, kde podobný dům musel ustoupit rozšíření chemičky, k tomu ostatní samosprávy nenašly odvahu. V Brodě se navíc bouralo čistě z estetických důvodů.

Autor:
  • Nejčtenější

Opilí Rusové, rybáři a krutá zima. Cestovatelka brázdila zamrzlou Sibiř

Více než dva roky života už strávila na cestách dvaatřicetiletá Jolana Sedláčková z Jihlavy. Vášnivá cestovatelka,...

Psa umlátí polenem a opečou hořákem, líčí indonéské trhy český zoolog

Premium Emeritní ředitel jihlavské zoologické zahrady a vášnivý cestovatel, fotograf a zoolog Vladislav Jiroušek je zvyklý být...

Pár obcí na Vysočině netuší, že jim stát nakreslil přes katastr rychlovlak

Stát pokračuje v rýsování plánů vysokorychlostní železniční trati přes Vysočinu. V budoucnu má spojit Prahu s Brnem....

Na prohraný soud s učitelkou musí škole potřebné miliony půjčit město

Žďárská základní škola Švermova prohrála hlavní část pracovněprávního sporu s bývalou zaměstnankyní Hanou Humpolíkovou....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič se řítil zúžením na D1 stošedesátkou, dvakrát rychleji než směl

Rychlostí vyšší než 160 kilometrů v hodině se ve čtvrtek prohnal kolem policejní hlídky v úseku D1 na Vysočině šofér...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Do škol se na Vysočině dobrovolně vrátila zhruba polovina dětí

Po téměř třech měsících se v pondělí mohli do školních lavic vrátit žáci prvního stupně základních škol. Ovšem o...

Od narození českého benjamínka z RAF uplynulo sto let. Smrt našel v moři

Když jeho poškozený spitfire zmizel v moři nedaleko majáku u Les Triagoz na severozápadě Francie, bylo mu dvaadvacet...

Největší brodský hotel omezil provoz. Chystá se demolice, spekuluje se

Lidé v Havlíčkově Brodě řeší, co bude s Hotelem Slunce. Největší ubytovací zařízení ve městě s restauracemi i...

Na terase hejtmanství v Jihlavě jsou úly, včely pomohou zahradám v okolí

Nové „podnájemníky“ má sídlo krajského úřadu v Jihlavě. Ve čtvrtém patře jedné z budov se na terase u oken ředitele...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...

RECENZE: Jsem sexuální pracovnice, hlásá hrdinka filmu Pátrání po Evě

Točí se při sexu s muži, ve vaně se ženami, když bere drogy či pózuje pro vyzývavé fotografie. Fanoušci na sociálních...