Úterý 4. října 2022, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 4. října 2022 František

Čtenářům iDNES.cz na Vysočině chybí špalíček domů Krecl

  12:00aktualizováno  13. března 12:45
Necelých tisíc hlasů rozdali čtenáři iDNES.cz v anketě, co jim na Vysočině nejvíc chybí. Jejich volba padla na špalíček domů Krecl v Jihlavě, který dostal 439 hlasů. Na dalších místech se umístila židovská synagoga v Jihlavě a třebíčský pivovar.

Soubor historických domů Krecl na Masarykově náměstí v Jihlavě. | foto: Archiv Jaroslava Huňáčka

Redakce iDNES.cz vybrala ze staveb, které byly od začátku minulého století na Vysočině zbourány nebo přestavěny, šest zástupců.

Výsledky ankety Co vám nejvíc chybí? najdete zde

Barokní zámek Plandry

Plandry je zaniklý zámek, který stával ve stejnojmenné obci nedaleko Jihlavy. Barokní stavba, která byla postavena v roce 1734, měla půdorys písmene L a tvořila ji dvě jednopatrová křídla. Stavbu obklopoval hospodářský dvůr, anglický park a dva rybníky.

Barokní zámek Plandry.
Barokní zámek Plandry.

Barokní zámek Plandry na Jihlavsku

Celý areál byl v roce 1945 zkonfiskován a v následujících letech ho zcela zdevastovalo zemědělské družstvo. Zámek byl rozdělen na byty a kanceláře, byl odstraněn vstupní portál, vyměněna okna, a sklep sloužil jako septik pro močůvku.

V roce 1990 byl zámek ve zcela havarijním stavu. O rok později byl celý areál prohlášen kulturní památkou, se změnou majitele v roce 1996 byla ale památková ochrana ze zámku sejmuta. Barokní budovu pak strhly bagry.

Pivovar v Třebíči

Tradice vaření piva sahá v Třebíči až do patnáctého století. Poslední pivovar byl ale na dnešním Komenského náměstí postaven až o čtyři století později, v roce 1882. Pod názvem I. Parní pivovar a sladovna, registrované družstvo s ručením omezeným se postupně rozšiřoval. V roce 1913 se tu uvařilo 15 tisíc hektolitrů piva.

Pivovar v Třebíči.

V roce 1948 byl třebíčský pivovar znárodněn. V té době se zde vyrábělo lahvové pivo 7, 10 a 12 stupňů. Od ledna 1961 pak přechází pivovar jako závod 10 do nově utvořeného podniku Jihomoravské pivovary společně s pivovarem v Dalešicích.

V roce 1967 se závod v Třebíči ruší. Výroba se postupně omezuje a o stárnoucí zařízení se nikdo příliš nestará. V roce 1972, tedy po devadesáti letech provozu, je pivovar v Třebíči nakonec uzavřen. Budovy byly zbourány a pivovar nahradil prodejní dům.

Židovská synagoga v Jihlavě

S přibývajícím počtem židovských obyvatel v Jihlavě v devatenáctém století bylo nutno vybudovat židovskou synagogu. Stavba byla zahájena v roce 1862 a 9. září 1863 byla jihlavským rabínem Joachimem Jakobem Ungerem zasvěcena.

Synagoga byla vystavěna v neorománsko-maurském stylu. Maurský styl patřil v 19. století ve stavbě synagog k velmi oblíbeným. V roce 1896 bylo do synagogy zavedeno plynové osvětlení a v roce 1921 také elektřina.

Židovská synagoga v jihlavské Benešově ulici.
Židovská synagoga v jihlavské Benešově ulici.

Stavba nakonec sloužila jen necelých sedmašedesát let. 30. března 1939 byla vypálena nacisty. Jako organizátor byl označen Emanuel Sladek, který byl na konci války zatčen a v roce 1947 popraven.

Ostatní ankety najdete zde

Místo bývalé synagogy dlouhá léta sloužilo jako tržiště. Synagogu od roku 1992 připomínala pouze pamětní deska umístěná na blízkých hradbách. V roce 2008 se začalo s úpravou prostranství, při kterém byly odhaleny základy synagogy.

Soubor domů Krecl v Jihlavě

Blok středověkých domů, obvykle označovaných termínem "špalíček", stával na Masarykově náměstí. Konkurenci měl u nás pouze v proslulém chebském a částečně v brněnském malém špalíčku. Existoval už koncem 13. století, vznikl tedy prakticky ve stejnou dobu jako náměstí.

Soubor historických domů Krecl na Masarykově náměstí v Jihlavě.

Krecl sloužil coby zázemí okolnímu prostoru, vyhrazenému trhům a obchodním aktivitám. Postupně se stal i jakousi pamětí města, protože právě před ním se odehrávaly všechny důležité historické události.

Špalír vzácných středověkých domů neudolal čas. Musel ustoupit monstróznímu konzumnímu pomníku normalizace, Prioru, který stojí v centru Jihlavy dodnes. 

Likvidace Kreclu se neodehrála najednou. První odstřel zazněl 23. dubna 1974 pod pláštěm tmy, konkrétně v 0:30. Zničena byla většina komplexu vyjma dvou nejvzácnějších rohových domů. Ani ty ale nakonec nedostaly šanci přežít a celkový zánik památky byl dovršen v prosinci následujícího roku. Další tři roky trvalo, než byl položen základní kámen Prioru.

Obec Zahrádka

O vesničce Zahrádka u Ledče nad Sázavou píší kroniky už roku 1219. V době první republiky měla obec až 1 200 obyvatel. Dnes ji připomíná jen chátrající kostel svatého Víta na samém břehu Želivské přehrady a stará kašna.

Vesnice Zahrádka, která v sedmdesátých letech ustoupila stavbě Želivské přehrady.

Zahrádka nebyla zničena za války, její konec se datuje až do sedmdesátých let dvacátého století. Zahrádka je totiž jednou z několika obcí a osad, které musely v ustoupit budování přehrady Švihov nebo také jinak nazývané Želivské přehrady.

Ortel nad obcí vláda vynesla v roce 1969. Obyvatelé museli odejít do sedmi let a tento odchod byl pro mnohé velice těžký. "Smířený s tím nebyl nikdo. Lidé se bránili, nechtěli, aby k tomu došlo. Uskutečnila se spousta jednání, ale marně," vzpomínala jedna z obyvatelek Jana Kašparová.

Panelový dům v Havlíčkově Brodě

Necelé tři desítky let. Tak dlouho vydržel na svém místě mezi Havlíčkovým a Smetanovým náměstím v Havlíčkově Brodě panelový dům.

Třípodlažní panelový dům s osmnácti byty byl dostavěn v roce 1982. Tehdejší projektanti ho totiž umístili tak nešťastně, že zastavěli historickou Havlíčkovu uličku spojující Havlíčkovo náměstí se Smetanovým.

Po dlouhá léta byl trnem v oku mnoha místním, protože zakrýval výhled podloubím...
Panelový dům na místě mezi Havlíčkovým a Smetanovým náměstím v Havlíčkově Brodě

Zmizel tím výhled z hlavního náměstí až na Letnou, kde sídlí nemocnice. Obcházet dům museli i chodci. Navíc socialistický panelák v klasické šedožluté barvě ostře kontrastoval s původními domy podél náměstí a Horní ulice.

"Už od samotného postavení byl dům vnímán v odborných kruzích jako velmi vážná urbanistická závada," konstatoval radní Libor Honzárek.

...množství trosek ale museli dělníci postupně uklízet.
Další dělníci panely kropili, aby se příliš neprášilo.
Do panelového domu v Havlíčkově Brodě se v úterý ráno zakousl bagr a tři...

Chybu architektů minulého režimu se nakonec havlíčkobrodské radnici podařilo napravit loni v listopadu. Poté, co město zajistilo obyvatelům domu náhradní bydlení, se do něj zakously obří čelisti bouracího bagru a srovnaly jej se zemí.

Demolice panelového domu byla ojedinělá nejen na Vysočině, ale i v celém Česku. Kromě Sokolova, kde podobný dům musel ustoupit rozšíření chemičky, k tomu ostatní samosprávy nenašly odvahu. V Brodě se navíc bouralo čistě z estetických důvodů.

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole se rozhodovalo v obvodu Jihlava.

Výsledky pro: Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Telč, Pacov, Žirovnice, Náměšť na Oslavouostatní

  • Nejčtenější

Na kampani Nagyové se rozdával salám, Vystrčil vsadil na koncert

Miloš Vystrčil a Jana Nagyová se v Jihlavě před volebním víkendem nepřímo utkali v závěrečné „bitvě“ o Senát. Dosavadní...

Šlo mu, na co sáhl. Čech Chromý ovládl v Tasmánii výrobu masa, poté vinařství

Premium Když Josef Chromý v roce 1950 utíkal z komunistického Československa, bylo mu 19 let. Neuměl anglicky, neměl peníze....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vystrčil obhájil Senát a dojal se, Nagyovou mrzely tvrdé útoky od koalice

Nejsledovanější a nejdramatičtější duel letošních senátních voleb je u konce. Ze druhého kola vyšel v jihlavském obvodu...

Policie vypátrala dvě pohřešované školačky ze Žďárska, jsou v pořádku

Policisté nalezli dvě nezletilé dívky z Bystřice nad Perštejnem. V pondělí ráno odešly ze svých domovů neznámo kam, od...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Loutkovodič, loutky a poddaní, řekl Vystrčil o kampani ANO před volbami

Jako náročnou a velmi neobvyklou hodnotí Miloš Vystrčil předvolební kampaň, která předcházela jeho vítězství v...

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Velká Bíteš se dohodla na koalici, v Jihlavě mají přednost senátní volby

Povolební vyjednávání ve Velké Bíteši na Žďársku se dostává do finále. Vítězná KDU-ČSL, jež nasbírala téměř 24 procent...

Žďárská knihovna učí čtenáře, jak rozpoznat falešné zprávy

Sedm knihoven z celé republiky bylo oceněno za svoje inspirativní aktivity v oblasti mediálního vzdělávání. Tato...

Třebíč už má o koalici jasno, Humpolec zvolil úplně nové vedení

Ačkoliv povolební vyjednávání ve většině měst Vysočiny stále pokračují, v řadě z nich už se rýsuje alespoň základní...

Vystrčil obhájil Senát a dojal se, Nagyovou mrzely tvrdé útoky od koalice

Nejsledovanější a nejdramatičtější duel letošních senátních voleb je u konce. Ze druhého kola vyšel v jihlavském obvodu...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Slovenské ekonomice hrozí kolaps, varuje premiér. Žádá pomoc EU, mluví o zestátnění

Premiér Eduard Heger varuje, že slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na energie kolaps. Obrovský...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...