Nejenom u potravin je třeba pečlivě hlídat dobu expirace. Týká se to také zkrášlovadel a pěsticích produktů.

Řada kosmetických produktů má na obalu buď datum spotřeby, kde jsou uvedeny měsíc / rok (např. 11 /20), anebo dobu, do kolika měsíců je nezbytné přípravek spotřebovat po otevření, kterou označuje piktogram otevřeného kelímku s číslem.

Obecně se v tomhle případě lze řídit pravidlem, že neotevřené kosmetické přípravky v originálních obalech mají „životnost“ zhruba třicet měsíců.

Důležitou podmínkou bude ovšem jejich správné skladování (nejlépe na tmavém, chladnějším a suchém místě). Některým přípravkům je dokonce dobře třeba i v ledničce.

Naprostým zabijákem trvanlivosti kosmetických produktů je potom vysoká teplota, přímé slunce i nadměrná vlhkost. Pojďme si tedy říct, jak dlouho vydrží v dobré kondici ta nejběžnější kosmetika.

Vůně: Vydrží neotevřené cca tři až pět let, otevřené asi jeden a půl roku.

Krémy: Otevřené je můžete používat půl roku, maximálně jeden rok. Krém nabírejte vždy umytýma rukama nebo speciální špachtličkou, aby se do něj nedostaly žádné nežádoucí bakterie.

Tělová mléka a másla: Vydrží asi jeden rok. Pokud ovšem nepříjemně mění vůni a konzistenci dříve (týká se i krémů), ihned s nimi pryč.

Samoopalovací přípravky: Ideálně je používejte pouze po dobu zhruba šesti měsíců. Jakékoli vyšší teploty totiž snižují účinnost obsažené samoopalovací složky DHA.

Make-up: Tekutý vám může vydržet až dva roky, kompaktní make-up ještě déle.

Extra tipy

  • Lahvičky po použití vždy dobře uzavřete a přípravky v nich nikdy neřeďte vodou, pak by se v nich mohly tvořit bakterie. 
  • Aplikační štětce a houbičky pravidelně perte buď pomocí jemného šamponu, nebo speciálními čisticími přípravky. Poté je vždy důkladně opláchněte a nechte dobře uschnout. 

Kajalové a konturovací tužky: Maximálně tři roky.

Řasenky: Zhruba tři měsíce.

Oční stíny a tvářenky krémové konzistence: Přibližně jeden rok.

Rtěnky: Přibližně jeden a půl až dva roky.

Laky na nehty: Obstojí dva až čtyři roky.

Šampony, kondicionéry a vlasové masky: Ty vydrží asi jeden rok.

Sprchové gely a přísady do koupele: Můžete je používat klidně až tři roky, protože v nich obsažené aktivní mycí substance brání tvorbě bakterií.

Čisticí pleťové přípravky: Šest až deset měsíců, podle typu. Protože tyto produkty skladujete obvykle v koupelně, zajistěte si, aby byla dobře větraná. Vhodné je uchovávat je ve skříňkách. Nadbytek horké páry jim totiž rozhodně neprospívá.