Kdo by nechtěl pro pleť a vlasy jen to nejlepší? Spousta kosmetických produktů ovšem neobsahuje jen prospěšné přísady. Proto raději pozorně čtěte složení.

Parafíny

Látka na bázi minerálních olejů (označení: paraffinum a paraffinum liquidum) se skrývá v krémech, které mají pokožku hydratovat. Zpočátku to také dělají, ale nemůžou se vstřebávat a zůstávají na kůži jako lehký film. Po čase to vede k ucpání pórů a výsledkem je přesný opak - suchá pokožka.

Parabeny

I když chcete, aby vám pečující přípravky vydržely co nejdéle, konzervačním látkám (označení končí často na -paraben) byste se měla raději vyhýbat. Parabeny totiž v těle působí velmi podobně jako ženský hormon estrogen, proto hrozí, že by mohly narušit hormonální rovnováhu.

Změkčovadla

Když se objeví na seznamu účinných látek ftaláty, měla byste krém raději nechat v obchodě. Sice díky nim emulze nebo šampon dobře hydratují, ale mnoho spotřebitelek mívá na tuhle chemickou látku alergickou reakci. Jak se projevuje? Zarudnutím a svěděním pokožky.

Emulgátory

Čím krémovější konzistence, tím více emulgátorů přípravek obsahuje, protože takzvaný PEG (polyethylenglykol) spojuje vodu a olej. Bohužel ale nereaguje jen s tukem a vlhkostí, ale také s kůží. Tak se narušuje její bariérová funkce a škodlivé látky do ní můžou snáz proniknout.

Silikony

Také silikony pleť a vlasy zjemňují, ale tyhle látky s původem v laboratoři mají pečující účinky extrémně malé a při sprchování se zase smývají. A tady začíná problém. Silikony škodí životnímu prostředí a velmi těžko se odbourávají. Poznáte je podle koncovek -cone nebo -xane.

Které kosmetické produkty ženy pravidelně používají?

1. parfém 65,8 %

2. denní krém 61,5 % 

3. rtěnku 50 %