Možná vám připadá, že je škoda vyhodit řasenku, která ještě maluje. Nechcete se zbavit ani vaší oblíbené rtěnky či krému, když jste je ještě nespotřebovala. To je ale chyba. Můžete totiž uškodit svému zdraví!

Prošlá kosmetika škodí pleti podobně jako prošlé jídlo trávicí soustavě. Datum spotřeby totiž, aspoň přibližně, udává dobu, kdy se v kosmetických přípravcích mohou přemnožit bakterie. Ty mají často na svědomí nejen alergické reakce a podráždění pleti, ale i méně či více nebezpečné infekce.

I rtěnku můžete použít místo očních stínů.

Zvlášť zrádné jsou pak záněty očí. Jsou bolestivé, léčba je komplikovaná a trvá dlouho, přitom prevenci můžeme napomoci vcelku snadno. Stačí si pohlídat datum spotřeby u řasenek, očních stínů i nejrůznějších tužek a linek. Opatrnost je na místě i u těch, které jsou určené pro citlivé oči.

Jak dlouho vydrží?

řasenka: 2-3 měsíce

make-up, korektor: 5-12 měsíců

lesk na rty: 1 rok

rtěnka: 2 roky

pudr, tvářenka: 2 roky

oční stíny: 2 roky

lak na nehty: 1-2 roky

krém, tělové mléko: 2 roky

parfém: 8-10 let (při vhodném skladování)

Velmi snadno se bakterie dostanou také do krému v kelímku, do kterého saháme prsty. Neumyté ruce do něj proto rozhodně nepatří. Podobné produkty se velmi rychle kazí, proto si raději kupte menší balení, které včas spotřebujete. Pokud můžete, vyhněte se kelímkům úplně a kupujte si raději krémy, séra či masky v tubě nebo flakonu s pumpičkou. Abyste předešla šíření mikrobů, kosmetiku si s nikým nepůjčujte ani nevyměňujte.

Kontrolujte obaly

Expirační dobu bychom však neměli zanedbat v žádném případě. Vždy si dobře prohlédněte obal. Je na něm obrázek otevřeného kelímku, ve kterém je napsáno číslo - počet měsíců. Jde o ideální dobu, do které by se měl produkt po otevření spotřebovat. Obecně je nejvhodnější spotřebovat vše do tří měsíců.

Za varovný signál byste měla považovat v podstatě každou změnu vzhledu, textury nebo vůně. Takový podezřelý výrobek pak ihned vyhoďte.

Klimatizované prostory pokožce neprospívají. Mějte proto po ruce krém, který pokožce během dne dopřeje potřebnou vzpruhu.

Varovné ukazatele jsou ale rozdílné u různých typů přípravků. Peeling nebo čisticí gel vyhoďte ve chvíli, kdy je vyschlý. Totéž samozřejmě platí pro laky na nehty. U dekorativní kosmetiky bývá hlavním signálem změna barvy nebo zápachu a samozřejmě také to, že dráždí pokožku. Pak je vždy načase se s ní rozloučit.

Témata: kosmetika, zdraví