Doporučujeme

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nový trend swapování. Získejte, co potřebujete, skoro zadarmo

  • 0
Možná už jste někde zaslechla výraz swap. Je to dnes velmi populární trend, jak se zbavit přebytečných věcí v šatníku či domácnosti a zároveň třeba sehnat zadarmo to, co zrovna potřebujete.

Asi každý z nás má doma něco, co se mu už nehodí. Oblečení, obuv, knihy, květiny, potraviny, sportovní či domácí potřeby apod. 

Co s tím? Můžete ty věci vyhodit, darovat, prodat. Čtvrtou možností je nepotřebné předměty vyměnit za jiné čili „swapnout“. (Výraz swap pochází z angličtiny a znamená výměnný obchod / barter. Samozřejmě bez použití peněz.

Nejedná se o nic jiného než dříve běžnou sousedskou výpomoc, kdy například řezník potřeboval podrazit boty, tak vzal kus masa a šel za ševcem, který mu za něj boty opravil.

Ilustrační snímek

Do moderních barterových obchodů se dnes zapojují především ženy, kterým záleží na ekologii a není jim lhostejné, kam se planeta neustálou výrobou řítí.

Snaží se tedy, řekněme, o udržitelný ekonomický růst a mají radost, když pro ně už nepotřebné věci využije někdo další. Přičemž ženy nejčastěji směňují věci do domácnosti. 

Soumrak nakupování. Swap je větší zábava, která navíc skoro nic nestojí

Swapují i muži, ti „jedou“ převážně v kutilství, technice, knihách, mladší z nich shánějí například oblečení z 90. let.

A kde vlastně swapovat?

Třeba v rámci rodiny, mezi přáteli anebo organizovaně. K tomuhle účelu slouží na Facebooku nejrůznější swapovací skupiny rozdělené většinou buď podle regionu (například Swap Brno, Swap Hradec Králové, Swap Prague…), anebo tematicky (kupříkladu skupina s názvem Swap dětských věcí, Zelený swap – výměna rostlin, Swap knih Praha…). 

V těchhle skupinách lidé inzerují věci, které už sami nepotřebují a rádi by je vyměnili za jiné. Mnohdy požadují jen symbolickou výměnu například za čokoládu, domácí marmeládu nebo dokonce za pouhý úsměv.

Ale samozřejmě můžou chtít něco hodnotnějšího, záleží na konkrétní měněné věci. Zájem je také o služby, které souvisejí třeba s péčí o pleť a vlasy nebo drobnými domácími opravami, dopravou a podobně.

Swapovat je možné nejen na internetu, ale i na srazech, které se za normálních okolností pořádají v různých kulturních či komunitních centrech, knihovnách nebo jen tak pod širým nebem. Taková swapovací akce probíhá obvykle o víkendu a trvá skoro celý den.

Základem swapovacích skupin by mělo být sdílení společných hodnot a respektování udržitelných pravidel. Neměly by se tedy třeba kvůli výhodné výměně za něco staršího, ale hodnotného, kupovat nové věci, nabízet výměnou peníze či hledat finančně co nejhodnotnější věc výměnou za nepoměrně menší předmět či službu.

8. října 2019


Témata: Týdeník Tina
  • Vybrali jsme pro Vás