Doporučujeme

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Sportu přizpůsobte i životosprávu. Doplňte vodu, nezapomeňte na živiny

  • 0
Pro lidi, kteří rekreačně sportují, platí, že by tomu měli přizpůsobit i pití a jídlo. Tak, aby bylo tělo spokojené a dostalo to, co potřebuje.

Ve vodě jsou rozpuštěny látky, které jsou potřebné pro svaly, tím víc, jestliže sportujeme. Dostatek správných tekutin v těle zároveň pomáhá odvádět z něj odpadní látky a významně podporuje činnost mozku.

„Základem veškerého pitného režimu by měla být čistá neochucená voda,“ radí Pavel Suchánek, odborný konzultant AquaLife Institutu.

„Protože ale při sportu dochází k rychlejším ztrátám minerálních látek, především pocením, je dobré doplňovat tělu vedle vody i ty. K tomu mohou vedle speciálních sportovních nápojů dobře posloužit také přírodní středně nebo silně mineralizované vody. Pro doplnění energie jsou pak vhodné minerální vody ochucené. Ve srovnání s limonádami nebo ovocnými džusy mají pouze třetinové množství cukru.“

Jídlo musí tělo dobře vyživit. „Před sportovní zátěží je vhodný nízký příjem tuků a vlákniny pro rychlejší využitelnost energie. Dále vyšší příjem sacharidů, například ovoce, kompot, ovocná přesnídávka, pečivo, a přiměřené množství rychle stravitelných proteinů, například jogurt,“ vysvětluje Suchánek.

„Během sportovní zátěže potřebuje tělo přísun energie ve formě sacharidů, jako jsou třeba müsli tyčinka bez polevy, banány, sušenky bez vlákniny a bez polevy, a to především tehdy, trvá-li zátěž déle než jednu hodinu nebo je provozována v extrémních podmínkách. Po sportovní zátěži se doporučují sacharidy jako bílé pečivo, ovocná přesnídávka během prvních třiceti minut a dále každé dvě hodiny po dobu čtyř až šest hodin aminokyseliny a proteiny k výstavbě a opravě svalové tkáně, například šunka, sýr. Večer před spaním tvaroh, skyr či cottage.“

Jak se u nás sportuje

V české populaci je podle nedávného průzkumu AquaLife Institutu 59 procent sportovců, tedy lidí, kteří se věnují sportovním aktivitám alespoň 30 minut třikrát týdně či častěji.

Mezi nejčastěji provozované sporty patří cyklistika, běh a posilování.

Výsledky průzkumu také prozradily, že sportovci si pod spojením „sport a zdraví“ významně častěji vybaví, že sport je zdravý, „sportem ku zdraví“ apod. Nesportovcům se vybaví spíše úrazy, zdravotní potíže a „sportem k trvalé invaliditě“.

Pět zásad sportování

Zuzana Klofandová, spolupracovnice AquaLife Institutu a výživová a wellness poradkyně doporučuje dodržovat základních pět zásad:

Spánek je nejdůležitější. Pokud je přerušovaný, krátký nebo naopak příliš dlouhý, rozhodí nás to. Při dlouhodobých problémech s usínáním, častým probouzením nebo ranním pocitem únavy nelze dosáhnout většího fyzického ani mentálního výkonu.

Pitný režim. Hydratace řídí mimo jiné i náš vnitřní 24hodinový rytmus. Ten závisí také na tom, jakou má tělo koncentraci stěžejních elektrolytů a minerálů. Je třeba každý den pít mineralizované vody, od slabě až po silně mineralizované. Každá má svůj účel a je vhodná v jiný čas.

Ilustrační snímek

Strava má samozřejmě před výkonem, během něj a po něm svá specifika a je velmi individuální. Liší se podle pohlaví, věku, sportu, intenzity a délky zátěže apod. Platí však, že je vhodné dávat přednost kvalitě před kvantitou, dělat delší pauzy mezi jídly, dobře žvýkat, jíst pomalu bez rozptylování, přidat vhodnou minerálku pro zkvalitnění trávení a podporu střevní peristaltiky.

Zdraví. Pokud cítíme, že na nás „něco leze“ nebo máme fyzický problém, měli bychom se zaměřit především na jeho vyřešení nebo nemoc vyležet. Intenzivní sportování během nemoci ničemu nepřidá.

Radost z pohybu. Abychom byli schopní věnovat se sportu dlouhodobě, musí nás bavit. Každému se někdy nechce, ale důležitý je pocit „poté“. Většina lidí se po sportu cítí lépe, než kdyby si jen lehli na gauč k televizi. Jestliže radost chybí, je lepší dát si od sportu chvíli pauzu.

Od turisty se cyklista liší způsobem pohybu. Na kole člověk urazí mnohem větší...

  • Vybrali jsme pro Vás