Doporučujeme

Smích léčí i posiluje. Pětice důvodů, proč se od srdce zasmát

  • 0
Ať už hlučný nebo tichý, smích je zdravý! Prodlouží vám život a zpevní svaly. A nejen to, inspirujte se důvody, proč je dobré se pořádně zasmát.
Smích nás baví, přirozeně. Jenže baví též naše tělo, má ozdravné účinky,...

Ano, jsou momenty, kdy vám není zrovna dvakrát do zpěvu. Jednu takovou situaci zažila i naše čtenářka Jitka z Valtic: „Byla jsem na pohřbu a moje sestra navrhla, ať o mrtvém řeknu něco hezkého a vtipného. Nepřišlo mi to moc vhodné, ale trocha humoru by zase rozbila tu jinak ponurou atmosféru. A tak jsem si vzpomněla, jak strejda rád chodil na dlouhé, padesátikilometrové túry a večer na noze nosil připevněnou baterku. Jeden řidič auta byl z toho mihotajícího světla tak zpitomělý, že sjel do škarpy. Policie, která pak přijela na místo činu, strejdovi vyčinila. Ale bylo to stejně málo platné, protože strejda svou baterku neopustil. Příhoda nebyla ani tak vtipná, ale všichni se smáli, díky tomu se také uvolnila atmosféra a mrtvý alespoň na chvíli ve vzpomínkách ožil.“

Smích skutečně dokáže být léčivý, uvolní tělo, mysl a zmírní stres... Vědci proto doporučují použít v těžkých nebo vážných situacích kapku humoru. Nejde o nic nevkusného ani nedůstojného. Humor, byť jemný, dokáže fungovat jako sedativum. Tlumí uvolňování stresových hormonů, zmírňuje úzkost a pocit napětí. V podstatě se dá říci, že jde o přírodní antidepresivum, jenom bez vedlejších účinků. A které další bonusy vám přinese?

Zprvu stud, poté asi smích, nevhodné odhalení sexuální hračky není nemožné.

Utišuje bolest

Bolest bývá průvodním jevem nemocí, úrazů či stáří. Někdy přijde a zase odezní. Jindy se vás drží jako klíště a vy nevíte, co si s ní počít. Pokud jste v takové situaci, zakomponujte do svého života trochu humoru. Pravidelný smích vaše obtíže zmírní.

A docílíte-li toho, že se začnete smát, až se budete za břicho popadat, získáte tak porci hormonů endorfinů, které fungují jako nejlepší léky na tišení bolesti. Zkrátka, čím víc vás bude bolet bránice od smíchu, tím méně vás bude bolet tělo.

Proto neváhejte a denně si přečtěte pár dobrých vtipů. Občas si pusťte i nějakou komedii, mezi nejlepší české filmy už řadu let patří Kolja, Občanský průkaz, Pelíšky, Kulový blesk, Ducháček to zařídí, Postřižiny nebo Jak básníci přicházejí o iluze...

Ilustrační snímek

Povzbuzuje imunitu

Jste nachlazení? Prodělali jste operaci a potřebujete se znovu vzchopit? Zařaďte do svého života víc smíchu. Podle statistik je přímo úměrný věku – nejvíce se smějí děti (až čtyřistakrát denně), s přibývajícími roky ho ubývá. A takoví dospělí „protáhnou koutky“ jen cca padesátkrát za den, morousové pouze dvacetkrát.

Je to škoda, protože během smíchu si tělo vyrábí velké množství protilátek, a je tak silnější pro boj s infekcemi. Proto toho využijte, a pokud jste nemocní, pouštějte si v televizi zábavné pořady a komedie. Vaše tělo se tak zregeneruje o poznání dřív!

Snižuje krevní tlak

Jestli se váš krevní tlak drží proklatě vysoko, zkuste ho trochu rozptýlit pořádnou porcí smíchu. Vědci totiž přišli na to, že smích zlepšuje proudění krve v artériích a snižuje tím tlak. To se může hodit hlavně „srdcařům“, kteří jsou náchylní k infarktu či jiným závažným kardiologickým onemocněním.

Odborníci na Marylandské univerzitě sledovali vliv filmů na zdraví kardiologických pacientů. Pouštěli jim střídavě vážné a komediální snímky. Výsledky studie byly překvapující. U komedií dobrovolníci vykazovali podobné symptomy jako po požití léků na vysoký cholesterol. Zatím je smích považován za inspirativní doplněk léčby kardiovaskulárních onemocnění. Zkoumá se jeho působení a preventivní účinek proti infarktu.

Ilustrační snímek

Posiluje břicho

Takový záchvat smíchu je docela fajn, podle lékařů funguje jako skvělý posilovač břicha. Když se dokážete smát déle než pět minut, má to podobný efekt, jako byste právě udělali pár sedů - lehů.

Vědecké studie prokázaly, že při čtvrthodince smíchu spálíte neuvěřitelných 50 kalorií. Zároveň posílíte i svaly na břiše, které se musí během smíchu stahovat a uvolňovat. A zpevníte si i ramena. Takže se nezapomeňte občas pěkně od plic zasmát!

Usměj se! Jak se z kdysi hříšného výrazu stala ženská povinnost

Okysličuje tělo

Kyslík je hybná síla organismu. Když se smějete, zásobuje se vaše tělo kyslíkem a potom lépe pracuje. A nejen to! Pokud máte „těžké břicho“, zažívací potíže nebo držíte dietu, dopřejte si pořádnou nálož vtipů.

Smích totiž napomůže tvorbě trávicích šťáv, čímž podpoří i pohyb střev. Nejenže tak rozhýbáte líné trávení, ale ulevíte si i při zácpě. Podle výzkumů veselá mysl funguje podobně jako spolehlivé kapky proti těmto obtížím.

, Tina
  • Vybrali jsme pro Vás