Doporučujeme

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Poznejte sílu měsíční jógy. Zklidní a navodí vnitřní harmonii

  • 0
Chcete se zhluboka uvolnit, posílit svou ženskou energii a kreativitu? Pak jsou tato cvičení pro vás jako dělaná. Zkuste měsíční jógu.

Každý, kdo se někdy věnoval józe, zná pozdrav slunci, což je dynamická sestava tradičních ásan (jogínských pozic), které mají povzbuzující účinek na tělo i duši.

Pozdrav měsíci je oproti tomu spíše neznámý, přitom představuje báječné doplnění ke zmíněné sestavě, protože napomáhá znovu se dostat do klidu a navodit vnitřní harmonii. Tělo se stává pružnějším díky pozicím směřovaným do všech stran, prvky prováděné vestoje navíc oživují vnitřní orgány a uvolňují podbřišek.

Pomineme-li duchovní a symbolickou stránku jógy, pečlivě prováděné cviky napomáhají celkovému zklidnění a uvedení těla do opětovné rovnováhy. Na energetické úrovní posilují čakru čela, tzv. třetí oko, v němž má sídlo naše intuice. Díky pozdravu měsíci se tak můžeme v každodenním životě spontánněji rozhodovat.

Měsíc zdravte i ráno

Kromě čelní čakry aktivuje pozdrav měsíci také tzv. křížovou čakru. Toto energetické centrum se nachází v oblasti podbřišku. Jestliže z něj proudí volně energie, stáváme se otevřenějšími prožitkům a citlivějšími vůči všemu krásnému. Žádný div, když je potom náš život výrazně harmoničtější.

Provádět pozdrav měsíci je vhodné především ve večerních hodinách, ovšem o obnovení vnitřní vyrovnanosti se může postarat i ráno. Vše, co k tomu potřebujete, je klidný prostor. Jak dlouho budete cvičit a kolikrát budete opakovat celou sestavu, si rozhodujete vy sama podle své potřeby a vnitřního naladění. Často stačí jen tři opakování. Každý cyklus trvá od tří do pěti minut.

Všechny cviky tvoří jeden celek

Sestavu tvoří 28 ásán, které se provádějí v dynamickém sledu postupně v rytmu dýchání. Konečná pozice je stejná jako výchozí, takže z ní můžete začít další cyklus pozdravu měsíci znovu od začátku. Celé cvičení netrvá vůbec dlouho.

  • Pozice palmy: Postavte se rovně do středu cvičební podložky, palce nohou se dotýkají. Záda jsou trochu svěšená, boky uvolněné, ruce směřují k zemi a prsty jsou propnuté. Dlaně směřují vpřed. Zavřete oči, pomalu se nadechněte od pánve přes hrudní, ramena až k třetímu oku, místu uprostřed čela. Chcete-li, můžete si představovat měsíc na obloze. Krátce se vnitřně soustřeďte, zastavte se a pomalu vydechněte, tentokrát v opačném směru.
    Nyní otevřete oči, s dalším nádechem zvedněte ruce nad hlavu, až se dlaně dotknou. Pohled směřuje za rukama. S příštím výdechem se zadívejte vpřed, ruce zůstávají nahoře. Cítíte, že se nacházíte kdesi mezi nebem a zemí a proudí vámi měsíční energie.
    S příštím nádechem se ukloňte horní částí těla v pase vlevo. Ruce jsou stále spojené nahoře, pohled směřuje vpravo vzhůru. Vydechněte a tělo opět vraťte zpět do rovné pozice. Ruce zůstávají nad hlavou a pohled směřuje přímo vpřed.
    Nadechněte se a ukloňte se horní částí těla v pase vpravo, pohled směřuje vlevo nahoru.Vydechněte a tělo znovu narovnejte. Ruce zůstávají nad hlavou a pohled zaměřte přímo vpřed.
  • Rozkročení: Nadechněte se a rozpojte ruce a dejte je do svícnu. Ruce s propnutými prsty míří vzhůru. Současně rozkročte nohy tak, aby špičky prstů směřovaly ven, poklesněte v kolenou. mírně se zakloňte a nastavte hrudní kost, aby se mohla otevřít oblast srdce.
  • Upažení: Vydechněte a rozkročené nohy propněte. Ruce upažte, dlaně jsou otevřené vzhůru.

Nejen s bolestí zad může pomoci jóga. Chce to jen zvolit správné cviky

  • Trojúhelník: S dalším nádechem natočte trup, hlavu, rozpažené ruce doleva. Potom natočte doleva i boky a nohy. Dejte si pozor, aby těžiště těla zůstalo nadále v oblasti pánve, obě nohy byly propnuté a spočívaly na zemi celou plochou chodidel.
    S výdechem předkloňte horní část těla v bocích až k noze. Pravou rukou se vzepřete před nebo vedle levé nohy a levou rukou aktivně máchněte nahoru. Do pohybu je zapojeno i levé rameno a trup a pohled sleduje zdviženou ruku.
  • Pyramida: S nádechem spusťte zdviženou ruku k zemi a oběma rukama se vedle levé nohy dotkněte podložky. Boky jsou otočené dopředu, předkloňte se k levé noze, pohled směřuje dolů.
    Nyní vydechněte, nechte z trupu odeznít všechno napětí a ohněte ho dolů až k levému kolenu. Rukama se celými dlaněmi (nebo alespoň špičkami prstů) vzepřete o zem. Záda jsou povolená a zakulacená.
  • Pozice kobry: Nadechněte se a postupně udělejte oběma nohama úkrok vzad, opřete je o špičky prstů. Oběma propnutýma rukama se opřete o zem a zvedněte trup. Nohy jsou propnuté. pak se vraťte do polohy ležmo.
  • Rozkročení: Při dalším nádechu se přesuňte do širokého dřepu. Ruce spojte jako při modlitbě před sebou ve výši srdce tak, že se budete palci dotýkat hrudní kosti. Lokty tlačte směrem ke kolenům (kolena lokty jakoby rozvíráte). Kdo chce, může mírně zaklonit hlavu dozadu a dívat se směrem k nebi.
    S výdechem propněte ruce před sebe. Dlaně zůstávají spojené, hlava se naklání směrem dolů, záda se zaoblí a kolena mírně přiblíží k sobě.
    Tyto dva pohyby střídavě opakujte ještě třikrát po sobě.
Ilustrační snímek

Jak pokračovat…

Zopakujte v obráceném pořadí všechny cviky vždy na opačnou (pravou) stranu těla.

Odtud pak přejděte do ppředklonu a trojúhelníku. Následuje upažení a rozkročení. A pak dýchání v úklonu ve stoji.

Na závěr sepněte ruce ve výši srdce. Spojené palce se přitom lehce dotýkají hrudní kosti. Zůstaňte v tomto postoji několik nádechů a výdechů. Teprve pak spusťte ruce dolů, dlaně vytočte vpřed a prsty propněte. Hotovo!


  • Vybrali jsme pro Vás